تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
 1. #1

  شناخت روان‌شناسی كودك؛ گامی مهم در تربيت قرآنی
  محمود حكيمی در گفت‌وگو با (ايكنا)، با اشاره به اهميت ترييت كودكان و نوجوانان براساس مفاهيم و آموزه‌های قرآنی، اظهار كرد: تربيت قرآنی كودكان و نوجوانان امروزه بيش از هر زمان ديگری ضرورت دارد و البته بايد مورد توجه خانواده‌ها، معلمان، مربيان، نويسندگان، هنرمندان و مسئولان قرار بگيرد.


  حكيمی با يادآوری اينكه تربيت قرآنی كودكان و نوجوانان بايد از سوی معلمان و مربيان مورد توجه خاص قرار بگيرد، عنوان كرد: معلمان و مربيان برای تربيت قرآنی كودكان و نوجوانان بايد ابتدا خود از اهداف تربيتی پيامبران توحيدی كه قصه‌های آنان در اين كتاب آسمانی آمده است، آگاه باشند تا بتوانند براساس اين اهداف توحيدی آموزه‌های قرآنی را به دانش‌آموزان منتقل كنند.


  وی با بيان اينكه معلمان و مربيان بايد از سه زمينه تربيتی آگاه بوده و اين زمينه‌ها را برای تربيت قرآنی فرزندان مورد توجه قرار دهند، افزود: آگاهی از سرمايه‌های ارزشمندی كه خداوند در وجود انسان به وديعه گذاشته، مانند: قوه عقل، وجدان اخلاقی و سرشت خداگرايانه، از جمله زمينه‌هايی است كه بايد از سوی معلمان و مربيان در تربيت قرآنی كودكان و نوجوانان مورد توجه قرار گيرد.  حكيمی با بيان اينكه دومين زمينه برای تربيت قرآنی شناخت روان‌شناسی كودك و نوجوان است، اظهار كرد: بی‌شك در صورتی كه مربيان و معلمان قرآن از روان‌شناسی كودك و نوجوان آگاه باشند، در نهايت می‌توانند پيام‌های قرآنی را از طريق داستان و يا جلسات تفسير قرآن به دانش‌آموزان و شاگردان خود بياموزند و به شكل اثرگذاری عمل كنند.  وی ادامه داد: شناخت روان‌شناسی كودك و نوجوان سبب می‌شود تا پيام‌هايی كه از سوی معلمان و مربيان قرآنی به دانش‌آموزان منتقل می‌شود در رفتارهای آنان اثرگذار بوده و در نهايت نتيجه آموزه‌ها و مفاهيم قرآنی كه از سوی معلمان به دانش‌آموزان منتقل شده در رفتار آنان مشاهده شود.


  اين نويسنده كودك و نوجوان در بخش ديگری از سخنان خود، سومين زمينه‌ای را كه برای تربيت قرآنی كودكان و نوجوانان بايد از سوی معلم مورد توجه قرار گيرد، شناخت جامعه‌ای دانست كه معلم و شاگردانش در آن زندگی می‌كنند.  حكيمی با بيان اينكه شناخت درست از جهان و نيازهای معنوی جامعه از جمله مسائل مهمی است كه بايد از سوی معلمان و مربيان برای تربيت قرآنی كودكان و نوجوانان مورد توجه قرار گيرد، به تبليغات وسيعی كه از سوی مشركان و دشمنان اسلام از زمان ظهور اسلام وجود داشته است، اشاره كرد و ادامه داد: معلمان و مربيان، بايد با شناخت درست جهان و نيازهای معنوی جامعه در مقابل اين تبليغات منفی كه از سوی دشمنان بر ضد اسلام و قرآن وجود دارد، ايستادگی كرده و كودكان و نوجوانان را در مقابل اين تبليغات بيمه كنند.  وی با يادآوری اينكه در قرن 21 تمام تلاش دشمنان اسلام بر آن است كه اسلام را مظهر خشونت معرفی كنند، گفت: معلمان و مربيان قرآن بايد با شناخت آيات قرآن، مفاهيم و آموزه‌های تربيتی مورد نياز كودكان و نوجوانان و هم‌چنين مفاهيم مرتبط با مهرورزی و محبت را استخراج كرده و در قالب‌های مختلف داستانی، هنری و ... عرضه كنند.  وی در بخش ديگری از سخنان خود به نقش نويسندگان و هنرمندان در تربيت قرآنی كودكان و نوجوانان اشاره كرد و افزود: در دنيای امروز كه دشمنان اسلام تبليغات وسيع خود را برضد اسلام گسترش داده‌اند، هنرمندان و نويسندگان آگاه ما بايد با استخراج مفاهيم و آموزه‌های قرآنی مورد نياز كودكان و نوجوانان در مقابل تبليغات منفی دشمنان ايستادگی كرده و آموزه‌ها و مفاهيم قرآنی را به زبان هنر و قصه برای فرزندان اين مرز و بوم بيان كنند.  حكيمی يادآور شد: معلمان، نويسندگان و هنرمندان بايد توانايی آن را داشته باشند كه به كودكان و نوجوانان بياموزند كه تمامی مفاهيم و آموزه‌های قرآنی براساس محبت و مهرورزی بوده و می‌تواند نقش مؤثری در بهبود زندگی و رفع نيازهای آنان داشته باشد.

  وی در اين بخش از سخنان خود انتقال آموزه‌های اهل بيت‌(ع) را در تربيت كودكان و نوجوانان بسيار مؤثر دانست و عنوان كرد: تبيين زندگی و سيره پيامبر اكرم‌(ص) و امامان معصوم‌(ع) از سوی نويسندگان و هنرمندان می‌تواند اقدام مؤثری در جهت تربيت قرآنی كودكان و نوجوانان باشد.

 2. صلوات و تشکر


موضوعات مشابه

 1. ∷ حقوق كودك
  توسط 88060855 در تالار خانواده
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 1391/09/19, 12:37 قبل از ظهر
 2. مراحل تربيت دينى كودكان
  توسط ملکوت در تالار خانوادگی
  پاسخ: 8
  آخرين نوشته: 1391/04/25, 05:31 بعد از ظهر
 3. ◄ نماز كودكان را سرسری نگیریم!!!!
  توسط 88060855 در تالار عبادات
  پاسخ: 5
  آخرين نوشته: 1390/12/19, 08:50 بعد از ظهر
 4. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1390/03/07, 09:35 قبل از ظهر
 5. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1389/10/21, 02:15 بعد از ظهر

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •