تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2
 1. #1

  يازده سپتامبر و سوره توبه
  پرسش: آيا تطبيق حوادث يازده سپتامبر آمريكا با آيات 109 و 110 سوره توبه درست است ؟ آيا هدف از اين گونه بازگويى ها و يادآورى ها به جهت بالا بردن سطح قرآن است يا خير ؟
  پاسخ: خير ، تطبيق حوادث يازده سپتامبر آمريكا ، با آيات 109 و 110 توبه درست نيست; زيرا ، اين گونه توجيهات ،مطابق با اصول و قواعد تفسير قرآن نيست ، و جنبه ذوقى دارد .
  در تاريخ ، هر روز شاهد حوادث گوناگون تلخ و شيرين هستيم اگر هر واقعه اى را با ذوقيات خود ، با آيات قرآن تطبيق دهيم ، علاوه بر اين كه خلاف قواعد و اصول تفسير است ، سبب سستى و سبكى درباره اعتقاد به اين كتاب آسمانى خواهد شد . قرآن كريم ، به كليات ، معيارها ، افكار ، اعمال ، نتايج اعمال ، دشمنى دشمنان و . . . اشاره كرده است ، و كمتر به جزئيات و وقايع پرداخته است .
  بنابراين ، تطبيق وقايع و حوادث بر آيات قرآن صحيح نيست .
  با توجه به اين كه واقعه يازده سپتامبر كار خود آمريكايى ها و صهيونيست ها بوده ، شايعه تطبيق وقوع آن با آيات قرآن نيز بعيد نيست كه از جانب خود آن ها باشد ، تا به اهداف خود برسند . برخى از اهدافى كه در اين باره دنبال مى كنند به شرح زير است:
  1 . ايجاد بى اعتمادى ميان مسلمانان و غيرمسلمانان درباره قرآن: اگر بپذيريم كه وقايع را مى توان بر قرآن تطبيق كرد ، چنان چه يك حادثه برخلاف آن چه انتظار است مشاهده شود ، كافى است كه افراد نسبت به قرآن بى اعتماد شوند .
  2 . آمريكائى ها و صهيونيست ها ، در اهداف بلند مدت خود نقشه تضعيف و از بين بردن مسلمانان و يا حداقل جلوگيرى از گسترش اسلام را در سر دارند . اگر اين شايعه تثبيت شود كه حادثه يازده سپتامبر مطابق با آيات قرآن است ، آن گاه مى گويند: اين كار ، كار مسلمانان و مطابق با اعتقاد و كتاب آسمانى آنان است; تا بدين وسيله افكار عمومى را بر ضد قرآن و معتقدات مسلمانان بسيج كرده ، به اهداف شوم خود برسند ، و بهانه اى براى مبارزه با مسلمانان داشته باشند; چنان چه ديديم بعد از آن واقعه ، تمام امكانات خود را در اين راه به كار گرفتند .
  از اين رو ، به نظر مى رسد ، هدف از طرح چنين مسائلى تضعيف قرآن كريم باشد .

 2. #2

  برخي نكات تفسيري آيه 109 سوره توبه
  جهت توضيح بيشتر برخي نكات تفسيري آيه ياد شده 109 توبه را تقديم مي كنم
  پرسش: واژه «جرف هار» درآيه 109 سوره توبه چيست؟
  «جرف» در زبان عربى به معناى «حاشيه» نهر و يا چاه است كه آب زير آن را خالى كرده باشد و «هار» به معناى شخص يا ساختمان سستى است كه در حال سقوط است.(1)
  بنابراين مراد از اين دو كلمه به همراه «شفا»، لب پرتگاهى است كه مشرف به سقوط باشد.
  آيه 109 و 110 سوره توبه تمثيلى از اساس زندگى مؤمن و منافق است كه اولى مبتنى بر تقوى و رضوان الهى و بناى دومى بر تزلزل و ترديد است. نتيجه چنين نگرشى در مؤمن رسيدن قلب او به مرحله يقين و چنان نگرشى از منافق متلاشى شدن دل در اثر قرار گرفتن در آماج شك و ترديد است.(2)
  با توجه به آيات قبل از دو آيه فوق، آيات مورد بحث به مسجد ضرار اشاره دارند. مسجد ضرار، پايگاه مذهبى منافقين در مبارزه عليه مذهب بود. مبناى چنين حركتى استفاده از گرايش هاى مردم به منظور اغفال آن ها است. مسلمان راستين هم كسى است كه سطحى نگر نبوده فريب اين گونه ظواهر را نخورد بلكه با دقت نظر چهره باطنى افراد را در پشت چهره ظاهرى آن ببيند. چرا كه اسم و عنوان ظاهرى و ماسك ها، واقعيت چيزى را دگرگون نمى كند.(3)
  واژهايى كه در آيه شريفه فوق آمده اند، گوياى نكات قابل تأمّلى هستند: «بنيان» يعنى بنا و ساختمان، «شفا» به معنى لبه چيزى است. «جُرُف» يعنى حاشيه نهر و يا چاه كه زير آن را آب خالى كرده باشد و «هار» به معنى شخص يا ساختمان سستى است كه در حال سقوط مى باشد. تشبيه فوق با روشنى تمام، بى ثباتى و سستى كار منافقان و استحكام و بقاى كار اهل ايمان و برنامه هاى آن ها را نمايان مى سازد. برخلاف مؤمنى كه كار او بسان بناى يك ساختمان بر زمين بسيار محكم و استفاده از مصالحى پردوام و مطمئن است; منافق به كسى مى ماند كه ساختمان خود را بر لبه رودخانه اى كه سيلاب، زير آن را به كُلّى خالى كرده و هر آن آماده سقوط است.(4)
  در مورد آيه 109 سوره توبه گفتنى است پس از حادثه 11 سپتامبر در آمريكا برخى با استفاده از فرصت به دست آمده اين آيه را بر اين حادثه تطبيق دادند در اين باره شايان ذكر است:
  تطبيق حوادث يازده سپتامبر آمريكا، با آيات 109 و 110 توبه درست نيست; زيرا، اين گونه توجيهات ،مطابق با اصول و قواعد تفسير قرآن نيست، و جنبه ذوقى دارد.
  در تاريخ، هر روز شاهد حوادث گوناگون تلخ و شيرين هستيم اگر هر واقعه اى را با ذوقيات خود، با آيات قرآن تطبيق دهيم، علاوه بر اين كه خلاف قواعد و اصول تفسير است، سبب سستى و سبكى درباره اعتقاد به اين كتاب آسمانى خواهد شد. قرآن كريم، به كليات، معيارها، افكار، اعمال، نتايج اعمال، دشمنى دشمنان و... اشاره كرده است، و كمتر به جزئيات و وقايع پرداخته است.
  بنابراين، تطبيق وقايع و حوادث بر آيات قرآن صحيح نيست.
  با توجه به اين كه واقعه يازده سپتامبر كار خود آمريكايى ها و صهيونيست ها بوده، شايعه تطبيق وقوع آن با آيات قرآن نيز بعيد نيست كه از جانب خود آن ها باشد، تا به اهداف خود برسند. برخى از اهدافى كه در اين باره دنبال مى كنند به شرح زير است:
  1. ايجاد بى اعتمادى ميان مسلمانان و غيرمسلمانان درباره قرآن: اگر بپذيريم كه وقايع را مى توان بر قرآن تطبيق كرد، چنان چه يك حادثه برخلاف آن چه انتظار است مشاهده شود، كافى است كه افراد نسبت به قرآن بى اعتماد شوند.
  2. آمريكائى ها و صهيونيست ها، در اهداف بلند مدت خود نقشه تضعيف و از بين بردن مسلمانان و يا حداقل جلوگيرى از گسترش اسلام را در سر دارند. اگر اين شايعه تثبيت شود كه حادثه يازده سپتامبر مطابق با آيات قرآن است، آن گاه مى گويند: اين كار، كار مسلمانان و مطابق با اعتقاد و كتاب آسمانى آنان است; تا بدين وسيله افكار عمومى را بر ضد قرآن و معتقدات مسلمانان بسيج كرده، به اهداف شوم خود برسند، و بهانه اى براى مبارزه با مسلمانان داشته باشند; چنان چه ديديم بعد از آن واقعه، تمام امكانات خود را در اين راه به كار گرفتند.
  از اين رو، به نظر مى رسد، هدف از طرح چنين مسائلى تضعيف قرآن كريم باشد.
  پي نوشت ها
  1. ر.ك: قاموس قرآن، سيد على اكبر قرشى، واژه «جرف و هار».
  2. الميزان، علامه طباطبايى، ج 9، ص 413، دارالكتب الاسلامية.
  3. تفسير نمونه، آيت اللّه مكارم شيرازى و ديگران، ج 8، ص 143.
  4. همان، ص 141.

موضوعات مشابه

 1. ✾✿❀ توجه!!.....توجه!!
  توسط هندیانی در تالار کلاس تدبر در قرآن
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 1391/05/21, 06:56 بعد از ظهر
 2. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1391/04/29, 08:53 بعد از ظهر
 3. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1390/06/31, 03:41 بعد از ظهر
 4. تفسیر سوره توحید
  توسط quranic در تالار اسماء و صفات الهی
  پاسخ: 12
  آخرين نوشته: 1389/10/22, 10:59 بعد از ظهر

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •