تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: قراء سبعه

 1. #1

  قراء سبعه
  قراء سبعه

  پس از رسول اكرم(ص)، صحابه، معلم قرآن براى مردم بودند و سپس، تابعان، اين مقام را يافتند و آنگاه، تابعان تابعان، بعد از آن نوبت به قراء سبعه رسيد، كه لااقل بين سالهاى پنجاه تا 190 هجرى ميان مسلمين، تعليم قرائت قرآن را رياست و نظارت مى‏كردند و معلمين قرآن را مايه‏ده، و راهبر بودند. آنان عبارتند از: 1- نافع 2- ابن‏كثير 3- ابو عمرو 4- عاصم 5- حمزه 6- كسائى 7- ابن‏عامر.
  1- نافع:

  ابوعبدالله نافع بن ابى نعيم مدنى، مكنى به «ابى رويم‏» مى‏باشد. نافع اصلا از اصفهان بوده و در مدينه مى‏زيست و در همانجا (به سال 176 يا 169) در گذشت، يادآورى كرده‏اند كه وى قرآن را نزد ابوميمونه «مولى ام سلمه‏» همسر رسول خدا (ص) قرائت نموده است. راويان وى عبارتند از ورش و قالون.
  2- ابن كثير

  (عبدالله به كثير مكى) وى از ايرانيانى بود كه كسراى ايران او را با كشتيهايى كه به يمن فرستاده بود براى فتح حبشه گسيل داشت. ابن كثير مردى فصيح و بليغ ... بود. و از جمع صحابه عبدالله زبير و انس بن مالك را درك كرده. روايان وى عبارتند از بزى و قنبل.
  3- عاصم بن ابى النجود كوفى

  از مردم كوفه است، عاصم از قراء هفتگانه و شيعى است و قرآن را بر ابى عبد الرحمن عبد الله بن حبيب سلمى شيعى كه از ياران امير المؤمنين على (ع) بود ... قرائت كرد. عاصم با يك واسطه راوى قرائت امير المومنين(ع) است. به همين جهت گفته‏اند فصيح‏ترين قراآت قرائت عاصم مى‏باشد، زيرا وى قرائت اصيل آورده است. خوانسارى در كتاب روضات الجنان در شرح احوال عاصم مى‏نويسد: وى پارساترين و پرهيزگارترين قراء، و راى او درست‏ترين آراء در قرائت به شمار مى‏رود. قاطبه دانشمندان شيعى، قرائت عاصم را فصيح‏ترين قراآت دانسته‏اند. روايان وى عبارتند از: حفص و ابوبكر عياش.
  4- حمزة بن حبيب زيات كوفى

  اصلا ايرانى است و زمان صحابه را درك كرده: و شايد برخى از آنها را ديده باشد. حمزه نيز مانند عاصم شيعى است و قرآن را برامام صادق (ع) خوانده است. شيخ طوسى نيز حمزه را از اصحاب امام صادق(ع) معرفى كرده. در وجه ملقب شدن حمزه به (زيات) مى‏نويسد كه وى با آوردن روغن از كوفه به حلوان و آوردن پنير و گردو از حلوان به كوفه امرار معاش ميكرد و زيت نيز به معنى روغن و زيات روغن فروش است.

 2. صلوات و تشکر : 2


 3. #2  5- ابوالحسن کسائی کوفی

  از مردم سرزمین ایران بوده است و گویند در میهن خود در «طوس » یا «ری » وفات کرد. وی قرائت را چهار بار از حمزه اخذ کرد، به طوری که می توان به قرائت او اعتماد نمود. کتابها و آثار زیادی به کسائی منسوب است. راویان وی عبارتند از: حفص دوری و ابوالحارث.
  6- ابو عمر بن علاء بصری

  می گویند از ایران بوده است و در میان قراء سبعه از لحاظ کثرت اساتید و شیوخ قرائت، کسی به پایه او نمی رسد، و قرآن را در مناطق مختلفی مانند مکه و مدینه و بصره و کوفه بر استادان زیادی قرائت کرد. سید حسن صدر، ابی عمرو را شیعی می داند. راویان قرائت وی عبارتند از: دوری و سوسی (وی ایرانی و اهل شوش بوده است.)
  7- بن عامر دمشقی

  وی در زمان عمر بن عبدالعزیز و قبل و بعد از آن، امام مسجد دمشق (جامع اموی) و قاضی و پیشوای آن دیار بوده و از معمرترین قراء سبعه به شمار می رود. ابن عامر بنا بر قول صحیح به سال 118 هجری قمری در نود و نه سالگی از دنیا رفت. راویان قرائت ابن عامر عبارتند از: هشام و ابن ذکوان.


  منبع پایگاه حوزه

 4. صلوات و تشکر : 2


 5. #3

 6. صلوات و تشکر : 2


مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •