تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
 1. #1

  جمع علي بن ابي طالب (ع)
  جمع علي بن ابي طالب‏ عليه السلام‏
  نخستين كسي كه پس از رحلت رسول خداصلي الله عليه وآله ، به طور مستقيم و به سفارش حضرت جمع قرآن را بر عهده گرفت ، علي بن ابي طالب‏ عليه السلام بود . او در خانه خود نشست و به جمع و مرتب ساختن قرآن به ترتيب نزول همراه با شرح و تفسيرهايي بر نقاط مبهم آيات ، بيان اسباب نزول و جايگاه‏هاي آن به تفصيل ، مشغول گرديد ، تا اين كه آن را به همين سبك تازه ، كامل نمود .
  ابن نديم - با سندي كه بيان مي‏كند - چنين نقل كرده : هنگامي كه پس از رحلت پيامبرصلي الله عليه وآله ، علي‏عليه السلام بي مهري مردم را مشاهده نمود ، سوگند ياد كرد كه رِدايش را بردوش نيفكند ، تا قرآن را جمع نمايد . از اين روي ، سه روز در خانه‏اش نشست و قرآن را جمع نمود ، و اين ، نخستين مصحفي بود كه از دل حضرت بر روي آن جمع گرديد . اين مصحف ، نزد آل جعفر بود . ابن نديم در ادامه مي‏گويد : من در اين زمان ، نزد ابي يعلي حمزه حسني رحمه الله مصحفي را ديدم كه برگ‏هايي از آن افتاده و به خط علي بن ابي طالب بود و فرزندان حسن ، آن را به ارث مي‏بردند .
  احمد بن فارس از سدّي از عبد خير از علي‏عليه السلام نيز ، چنين روايت كرده است . محمد بن سيرين از عكرمه نقل كرده كه : در آغاز خلافت ابوبكر ، علي بن ابي طالب در خانه نشست و به جمع قرآن پرداخت . وي گويد : به عكرمه گفتم : آيا تأليف غير او ، براساس نزول سوره‏ها ، يكي پس از ديگري بود ، او پاسخ داد : اگر انس و جنّ گرد هم مي‏آمدند تا همچون تأليف او را پديد آورند ، توانايي آن را نداشتند . ابن سيرين گويد : من در جستجوي آن كتاب برآمده و در اين باره با مدينه نامه نگاري كردم ، ولي بر آن دست نيافتم .
  ابن جزي كلبي گويد : قرآن در دوره رسول خداصلي الله عليه وآله در صحيفه‏ها و سينه‏هاي مردان ، پراكنده بود . هنگامي كه حضرت رحلت كرد ، علي بن ابي طالب آن را به ترتيب نزولش جمع‏آوري نمود . اگر مصحف او يافت مي‏شد ، علم فراواني در آن بود ، ولي پيدا نگرديد .
  امام باقرعليه السلام فرمود : «هيچ يك از مردم نمي‏گويد كه تمامي قرآن را آن گونه كه نازل شده جمع نموده است مگر اين كه دروغ مي‏بافد ، قرآن را آن گونه كه خدا نازل كرده ، جز علي بن ابي طالب گردآوري و حفظ نكرد» .
  شيخ مفيد - در «المسائل السرويّه» - مي‏گويد : امير مؤمنان‏عليه السلام قرآن نازل شده را از آغاز تا پايانش گردآوري نمود ، و آن گونه كه تأليفش لازم بود آن را تأليف كرد ، پس مكّي را بر مدني و منسوخ را بر ناسخ مقدّم ساخت و هر بخشي از آن را در جايگاه شايسته‏ اش قرار داد .1
  پي نوشت
  1- تاريخ قران آيت الله محمد هادي معرفت ، ص 4

 2. صلوات و تشکر : 2


مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •