تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 7 , از مجموع 7
 1. #1

 2. صلوات و تشکر


 3. #2  أَلَمْ تَرَ كَیفَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلاً كَلِمَةً طَیبَةً كَشَجَرَةٍ طَیبَةٍ أَصْلُها ثابِتٌ وَ فَرْعُها فِی السَّماءِ [24] تُؤْتِی أُكُلَها كُلَّ حِینٍ بِإِذْنِ رَبِّها وَ یضْرِبُ اللَّهُ الْأَمْثالَ لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ یتَذَكَّرُونَ [25] وَ مَثَلُ كَلِمَةٍ خَبِیثَةٍ كَشَجَرَةٍ خَبِیثَةٍ اجْتُثَّتْ مِنْ فَوْقِ الْأَرْضِ ما لَها مِنْ قَرارٍ [26]


  یا ندیدى خدا چگونه مثل زده: سخنى پاك كه مانند درختى پاك است كه ریشه ‏اش استوار و شاخه ‏اش در آسمان است؟ میوه‏ اش را هر دم به اذن پروردگارش مى ‏دهد. و خدا این مثلها را براى مردم مى‏ زند، شید كه آنان پند گیرند. و مَثَلِ سخنى ناپاك چون درختى ناپاك است كه از روى زمین كنده شده و قرارى ندارد. .

  قرآن كریم سوره مباركه ابراهیم (14)، آیات 26-24
 4. صلوات و تشکر : 2


 5. #3

  شرح تصویر
  درخت آبى رنگ در درون شخص:
  اشاره به درخت طیبه كه در آسمانِ دل، سر برافراشته و سرشار از نور و پاكى است..

  انار:
  اشاره به طراوت و ثمر بخش بودن زندگى افرادى كه مصداق درخت طیبه هستند.

  چهره قرمز رنگ در پس‏ زمینه:
  اشاره به
  شجره خبیثه كه از ذهن خبیث و منحرف شروع به رشد و تكثیر كرده است.

 6. صلوات و تشکر : 2


 7. #4  مشخصات یك درخت پاك و طیبه چیست؟
  درختی است داری رشد و نمو، اجزایی زیبا و پاكیزه، ریشه‏ هایی محكم و استوار، نظامی شگفت‏ انگیز، شاخه‏ هایی سر به فلك كشیده و پربار.
  این خصوصیات به خوبی در كلمه طیبه كه همان عقید حقِ ریشه دوانیده در فطرت و قلب انسان است، مشهود و عیان می ‏باشد.

  عقیدی كه بر عزمی راسخ، استوار بوده و صاحبش پی آن می ‏یستد و در عمل نیز از آن منحرف نمی ‏شود. ین صفات كه محتویی توحیدی و الهی دارد، جز در افراد موحد و با یمان یافت نمی ‏شود. انسانهیی پویا با اعتقادی راسخ و به دور از آلودگی ‏ها. هر كس در هر زمانی به شاخسار وجودشان دست دراز كند از آنها بهره‏مند می ‏شود.

  تندباد حوادث و طوفان هی سخت و مشكلات، آنها را از جا حركت نمی ‏دهد. با افق فكری بلند، محدودیت های زمانی و مكانی را به كنار زده و رو به سوی ابدیت و بی ‏نهیت دارند. برنامه‏ ها و زندگیشان بر اساس هوی ‏ و هوس نبوده و مطابق با فرامین الهی است. نه تنها وجودشان در حیات، بلكه مزارشان پس از وفات نیز الهام‏ بخش و سازنده است.

  هر سنت، برنامه، انسان و هر موجود پاكی ینگونه است "اصلی ثابت و فروعی پر رشد و نمو، و ثمراتی طیب و مفید دارد." به یقین فقدان صفات یاد شده كه چیزی جز گمراهی ظالمان و شرك مشركان نیست در مصداق "كلمه خبیثه" قرار می ‏گیرد. افرادی سست‏ بنیاد و بی ‏اعتقاد، با برنامه‏ هیی مغیر نظام هستی و فطرت و فاقد هرگونه سود و منفعت همچون درخت از ریشه درآمده كه در بیابانی به دست باد سپرده شده است.
 8. صلوات و تشکر : 2


 9. #5

  شجره طيبه و شجره خبيثه
  در اينجا صحنه ديگرى از تجسم حق و باطل ، كفر و ايمان ، طيب و خبيث را ضمن يك مثال جالب و بسيار عميق و پرمعنى بيان كرده ، و بحثهاى آيات گذشته را كه در اين زمينه بود تكميل مى كند.
  نخست مى فرمايد: ((آيا نديدى چگونه خدا مثالى براى كلام پاكيزه زده ، و آن را به شجره طيبه و پاكى تشبيه كرده است ))؟ (الم تر كيف ضرب الله مثلا كلمة طيبة كشجرة طيبة ).
  سپس به ويژگيهاى اين شجره طيبه (درخت پاكيزه و پر بركت ) ميپردازد و به تمام ابعاد آن ضمن عبارات كوتاهى اشاره مى كند.
  اما پيش از آنكه ويژگيهاى اين شجره طيبه را همراه قرآن بررسى كنيم بايد ببينيم منظور از ((كلمه طيبه )) چيست ؟
  بعضى از مفسران آن را به كلمه توحيد و جمله لا اله الا الله تفسير كرده اند.
  در حالى كه بعضى ديگر آن را اشاره به اوامر و فرمانهاى الهى ميدانند.

  و بعضى ديگر آن را ايمان مى دادند كه محتوا و مفهوم لا اله الا الله است .
  و بعضى ديگر آن را به شخص ((مؤ من )) تفسير كرده اند.
  و بعضى روش و برنامه هاى سازنده را در تفسير آن آورده اند
  ولى با توجه به وسعت مفهوم و محتواى كلمه طيبه مى توان گفت همه اينها را شامل مى شود، زيرا ((كلمه )) به معنى وسيع همه موجودات را در بر مى گيرد، و به همين دليل بر مخلوقات ((كلمة الله )) گفته مى شود.و ((طيب )) هر گونه پاك و پاكيزه است ، نتيجه اينكه اين مثال هر سنت و دستور و برنامه و روش و هر عمل و هر انسان و خلاصه هر موجود پاك و پر بركتى را شامل مى شود، و همه اينها همانند يك درخت پاكيزه است.


  تفسير نمونه جلد 10 صفحه 332

 10. صلوات و تشکر : 2


 11. #6

  ويژگيها
  1 - موجودى است داراى رشد و نمو، نه بيروح ، و نه جامد و بيحركت ، بلكه پويا و رويا و سازنده ديگران و خويشتن (تعبير به شجره بيانگر اين حقيقت است ).
  2 - اين درخت پاك است و طيب اما از چه نظر؟ چون انگشت روى هيچ قسمتى گذارده نشده مفهومش اين است از هر نظر منظره اش پاكيزه ، ميوه اش پاكيزه ، شكوفه و گلش پاكيزه ، سايه اش پاكيزه ، و نسيمى كه از آن برميخيزد نيز پاكيزه است .
  3 - اين شجره داراى نظام حساب شده اى است ريشه اى دارد و شاخه ها و هر كدام ماموريت و وظيفه اى دارند، اصولا وجود اصل و فرع در آن ، دليل بر حاكميت نظام حساب شده اى بر آن است .
  4 - اصل و ريشه آن ثابت و مستحكم است به طورى كه طوفانها و تند بادها نميتواند آن را از جا بركند و توانائى آن را دارد كه شاخه هاى سر به آسمان كشيده اش را در فضا در زير نور آفتاب و در برابر هواى آزاد معلق نگاه دارد و حفظ كند، چرا كه شاخه هر چه سركشيده تر باشد بايد متكى به ريشه قويترى باشد (اصلها ثابت ).
  5 - شاخه هاى اين شجره طيبه در يك محيط پست و محدود نيست بلكه بلند آسمان جايگاه او است ، اين شاخه ها سينه هوا را شكافته و در آن فرو رفته ، آرى((شاخه هايش در آسمان است )) (و فرعها فى السماء).
  روشن است هر قدر شاخه ها برافراشته تر باشند از آلودگى گرد و غبار زمين دورترند و ميوه هاى پاكترى خواهند داشت ، و از نور آفتاب و هواى سالم بيشتر
  بهره مى گيرند، و آن را به ميوه هاى طيب خود بهتر منتقل مى كنند.
  6 - اين شجره طيبه شجره پربار است نه همچون درختانى كه ميوه و ثمرى ندارند بنابراين مولد هستند و ميوه خود را مى دهد (توتى اكلها).
  7 - اما نه در يك فصل يا دو فصل ، بلكه در هر فصل ، يعنى هر زمان كه دست به سوى شاخه هايش دراز كنى محروم بر نميگردى (كل حين ).
  8 - ميوه دادن او نيز بيحساب نيست بلكه مشمول قوانين آفرينش است و طبق يك سنت الهى و به اذن پروردگارش اين ميوه را به همگان ارزانى ميدارد (باذن ربها).


  تفسير نمونه جلد 10 صفحه 333

 12. صلوات و تشکر : 2


 13. #7  اكنون درست بينديشيم و ببينيم اين ويژگيها و بركات را در كجا پيدا مى كنيم ؟ مسلما در كلمه توحيد و محتواى آن ، و در يك انسان موحد و با معرفت ، و در يك برنامه سازنده و پاك ، اينها همه روينده هستند، و پوينده هستند، و متحرك ، همه داراى ريشه هاى محكم و ثابتند همه داراى شاخه هاى فراوان و سر به آسمان كشيده و دور از آلودگيها و كثافات جسمانى ، همگى پرثمرند و نورپاش و فيض بخش .
  هر كس به كنار آنها بيايد و دست به شاخسار وجودشان دراز كند در هر زمان كه باشد از ميوه هاى لذيذ و معطر و نيروبخششان بهره مى گيرد. تند باد حوادث و طوفانهاى سخت و مشكلات آنها را از جا حركت نميدهد، و افق فكر آنها محدود به دنياى كوچك نيست ، حجابهاى زمان و مكان را ميدرند، و به سوى ابديت و بى نهايت پيش مى روند.
  برنامه هاى آنها از سر هوى و هوس نيست بلكه همگى به اذن پروردگار و طبق فرمان او است ، و اين حركت و پويائى و ثمر بخش بودن نيز از همينجا سرچشمه مى گيرد.
  مردان بزرگ و با ايمان اين كلمات طيبه پروردگار، حياتشان مايه بركت است ، مرگشان موجب حركت ، آثار آنها و كلمات و سخنانشان و شاگردان و كتابهايشان و تاريخ پرافتخارشان ، و حتى قبرهاى خاموششان همگى الهام بخش است و سازنده و تربيت كننده .
  آرى ((خداوند اين چنين براى مردم مثل ميزند شايد متذكر شوند)) (و يضرب الله الامثال للناس لعلهم يتذكرون ).
  در اينجا ميان مفسران سؤ الى مطرح شده ، و آن اينكه آيا درختى با صفات فوق وجود خارجى دارد كه ((كلمه طيبه )) به آن تشبيه شده است (درختى كه در تمام فصول سال سرسبز و پر ميوه باشد).
  بعضى معتقدند كه وجود دارد و آن درخت نخل است ، و به همين جهت مجبور شده اند كه ((كل حين )) را تفسير به ((شش ماه )) كنند.
  ولى به هيچ وجه لزومى ندارد كه اصرار به وجود چنين درختى داشته باشيم بلكه تشبيهات زيادى در زبانهاى مختلف داريم كه اصلا وجود خارجى ندارد، مثلا ميگوئيم قرآن همچون آفتابى است كه غروب ندارد (در حالى كه مى دانيم آفتاب هميشه غروب دارد) و يا اينكه هجران من همچون شبى است كه پايان ندارد (در حالى كه مى دانيم هر شبى پايان دارد).
  و به هر حال از آنجا كه هدف از تشبيه مجسم ساختن حقايق و قرار دادن مسائل عقلى در قالب محسوس ‍ است ، اينگونه تشبيهات هيچگونه مانعى ندارد بلكه كاملا دلنشين و مؤ ثر و جذاب است .

  تفسير نمونه جلد 10 صفحه 334


 14. صلوات و تشکر : 2


موضوعات مشابه

 1. تجلی آیات قرآن به روایت تصویر
  توسط iranproud در تالار تصویر آیات
  پاسخ: 19
  آخرين نوشته: 1390/01/21, 06:25 بعد از ظهر
 2. اسماء الحسنی به روایت تصویر
  توسط quranic در تالار تصویر آیات
  پاسخ: 15
  آخرين نوشته: 1389/12/25, 08:38 بعد از ظهر
 3. پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 1389/10/23, 01:23 بعد از ظهر
 4. پاسخ: 7
  آخرين نوشته: 1389/10/13, 10:41 قبل از ظهر
 5. تجلی آیات قرآن به روایت تصویر هفت سنبله
  توسط quranic در تالار امثال قرآنی
  پاسخ: 7
  آخرين نوشته: 1389/10/12, 05:13 بعد از ظهر

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •