تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2
 1. #1

  امکان معاد از منظر عقل
  بسم الله الرحمن الرحيم
  هرچند در این انجمن بحث فلسفه معاد و دلایل آن مطرح خواهد شد لکن به نظر مي رسد نخست بايد در امكان معاد بحث كرد سپس ادله عقلي اثبات معاد و فلسفه و دلایل را مطرح كرد، بنابراين در اين تاپيك به مباحث امكان و ادله اثبات معاد از منظر عقل مي پردازيم

 2. #2

  مطلب امکان معاد از منظر عقل
  بسم الله الرحمن الرحيم
  از نظر عقل همانطوري كه آفرينش نخستين انسان از طرف خداوند متعال صورت گرفته است ، زندگي كردن مجدد او نيز امكان پذير است ، چنانكه اگر به تاريخ اديان آسماني نگاه كنيم نمونه هاي بارزي از زنده شدن انسان ها ثبت شده است از قبيل داستان گاو بني اسرائيل ، عزير پيامبر، زنده شدن چهار پرنده براي حضرت ابراهيم ، يا زنده شدن مردگان به دست حضرت مسيح به اذن خداوند. و ملموس تر از هم مرگ طبيعت در پاييز و زمستان و زنده شدن مجدد آن در بهار و تابستان. همه اين موارد دليل بر اين است كه معاد امكان وقوعي د ارد و هر عقل سليمي اندك تاملي در مطالب فوق داشته باشد امكان وقوعي معاد را تصديق مي كند .

  علاوه بر اين ها غايت مند بودن خلق موجودات ، عدالت الهي و ضمانت اجرايي تكاليف الهي ، ادله اي هستند كه اثبات معادرا ازنظر عقل تصديق مي كنند.
  گذشته از اين ها ، عقل به ما مي گويد كه ضرر احتمالي را دفع كنيم، مانند اين كه كسي خبر دهد دشمني مي خواهد به ماحمله كند، اگر ما آماده دفاع شويم ضرر نمي كنيم ، اما اگر آماده نشديم و دشمن به ما حمله كرد ، معاد نيز چنين است، اگر ما معادرا پذيرفتيم و خودرا براي آن محيا نموديم و معادي و زنده شدني در كار نبود ضرر نمي كنيم ، اما اگر غافل شديم و معادي و زنده شدني در كار بود، آنموقع است كه دفع ضرر محتمل نكرده ايم و به عقل خود گوش نكرده دچار ضرر و زيان مي شويم.

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •