تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

تفسیر ایه 11 سوره مبارکه حجرات

تفسیر آیه 11 سوره مبارکه حجرات

یََّاءَیُّهَا الَّذِینَ ءَامَنُواْ لاَ یَسْخَرْ قَوْمٌ مِّن قَوْمٍ عَسَىَّ اءَن یَكُونُواْ خَیْراً مِّنْهُمْ وَلاَ نِسَآءٌ مِّن نِّسَآءٍ عَسَىَّ اءَن یَكُنَّ خَیْراً مِّنْهُنَّ وَلاَ تَلْمِزُوَّاْ اءَنفُسَكُمْ وَلاَ تَنَابَزُواْ بِالاَْلْقَ بِ بِئْسَ الاِسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الاِْیمَنِ وَمَن لَّمْ یَتُبْ فَاءُوْلََّئِكَ هُمُ الظَّ لِمُونَ

اى كسانى كه ایمان آورده اید! مبادا قومى قوم دیگر را مسخره كند، شاید مسخره شدگان بهتر از مسخره كنندگان باشند و زنان ، زنان را مسخره نكنند، شاید آنان بهتر از اینان باشند و در میان خودتان عیبجویى نكنید و یكدیگر را با لقب هاى بد نخوانید. (زیرا) فسق بعد از ایمان ، بد رسمى است ، (مسخره وعیبجویى و بدنام بردن دیگران ، خروج از مَدار ایمان و فسق است كه سزاوار شما نیست ) و هر كس (از این اعمال ) توبه نكند، پس آنان همان ستمگرانند.

نكته ها

كلمه ((لَمز)) عیبجویى روبرو و كلمه ((هَمز)) عیبجویى پشت سر است " 28 " وكلمه ((تَنابُز)) صدازدن دیگران با لقب بد است . " 29 ".
    در آیه قبل ، مسئله برادرى مطرح شد و در این آیه مسائلى مطرح مى شود كه برادرى را از بین مى برد و همچنین در آیات قبل سخن از درگیرى و اصلاح بود، در این آیه به بعضى از عوامل و ریشه هاى فتنه و درگیرى كه مسخره ، تحقیر و بدنام بردن است اشاره مى كند.
    آرى ، یكى از بركات عمل به دستورات اسلام ، سالم سازى محیط اجتماعى و جلوگیرى از مسخره و بدنام بردن یكدیگر است .

پیام ها

1 ایمان به خدا، با مسخره كردن بندگان خدا سازگار نیست . (یا ایّها الّذین آمنوا لایسخر)

2 كسى كه مردم را از توهین به دیگران باز مى دارد نباید در شیوه باز داشتنش توهین باشد. (لایسخر قوم من قوم ) و نفرمود: ((لاتسخروا)) كه به معناى این است كه شما مسخره كننده هستید.

3 مسخره ، كلید فتنه ، كینه و دشمنى است . (لایسخر قوم ...) (بعد از بیان برادرى ، صلح و آشتى ، از مسخره كردن نهى شده است )

4 در شیوه تبلیغ آنجا كه مسئله اى مهم یا مخاطبان متنوّع هستند، باید مطالب براى هر دسته از مخاطبان تكرار شود. (قوم من قوم ... ولانساء من نساء)

5 در شیوه تربیت وارشاد مردم باید به سراغ خشك كردن ریشه هاى فساد رفت . (عسى ان یكونوا خیرا)
    (ریشه مسخره كردن ، احساس خودبرتربینى است كه
    قرآن این ریشه را مى خشكاند و مى فرماید: نباید خود را بهتر از دیگران بدانید، شاید او بهتر از شما باشد)

6 ما از باطن مردم آگاه نیستیم ، پس نباید ظاهربین ، سطحى نگر وامروزبین باشیم . (عسى ان یكونوا خیرا...)

7 همه مردم از یك جوهرند و عیبجویى از مردم در حقیقت عیبجویى از خود است . (و لاتلمزوا انفسكم )

8 عیبجویى از دیگران ، آنان را به فكرانتقام انداخته و آنها نیز عیب تو را مى گویند، پس نقل عیب دیگران ، در آینده كشف عیوب خود است . (و لاتلمزوا انفسكم )

9 مسخره ، یك طرفه باقى نمى ماند، دیر یا زود مسئله به دو طرف كشیده مى شود. (((لاتنابزوا)) براى كار طرفینى است )

10 براى مسخره كردن و نام بد بردن ، توبه لازم است . (و من لم یتب فاولئك هم الظالمون ) البتّه توبه تنها به زبان نیست ، بلكه توبه تحقیر كردن ، تكریم نمودن است . توبه كسانى كه حقّى را كتمان كرده اند، بیان آنچه كتمان نموده اند مى باشد. (تابوا و اصلحوا و بیّنوا) " 30 " و توبه كسانى كه دست به فساد زده اند، اصلاح كار خود است . (تابوا و اصلحوا)

11 مسخره ، تجاوز به حریم افراد است كه اگر مسخره كننده توبه نكند، ظالم است . (فاولئك هم الظالمون )

مسخره و استهزاى دیگران
    استهزا، در ابتداى نظر یك گناه ، ولى در باطن چند گناه است ؛ مثلاً در مسخره كردن ، گناهانِ تحقیر، خوار كردن ، كشف عیوب ، اختلاف افكنى ، غیبت ، كینه ، فتنه ، تحریك ، انتقام و طعنه به دیگران نهفته است .

2. صلوات و تشکر

ریشه هاى مسخره

1 گاهى مسخره كردن برخاسته از ثروت است كه قرآن مى فرماید: (وَیلٌ لِكلّ هُمَزة لُمَزة ، الّذى جَمع مالا و عَدّده ) " 1 " واى بر كسى كه به خاطر ثروتى كه اندوخته است ، در برابر انسان و پشت سر او عیبجویى مى كند.

2 گاهى ریشه استهزا، علم و مدارك تحصیلى است كه قرآن درباره این گروه مى فرماید: (فَرِحوا بما عِندهم مِن العِلم و حاقَ بهم ما كانوا به یَستهزؤ ن ) " 2 " آنان به علمى كه دارند شادند و آنچه را مسخره مى كردند، آنها را فرا گرفت .

3 گاهى ریشه مسخره ، توانایى جسمى است . كفّار مى گفتند: (مَن اَشدُّ مِنّا قُوّة ) " 3 " كیست كه قدرت و توانایى او از ما بیشتر باشد؟

4 گاهى انگیزه مسخره كردن دیگران ، عناوین و القاب دهان پر كن اجتماعى است . كفّار فقرایى را كه همراه انبیا بودند تحقیر مى كردند و مى گفتند: (ما نَراك اتّبعك الاّ الّذین هم اءراذِلُنا) " 4 " ما پیروان تو را جز افراد اراذل نمى بینیم .

5 گاهى تفریح و سرگرمى منشاء مسخره است .

6 گاهى طمع به مال و مقام ، سبب انتقاد از انسان در قالب مسخره مى شود. مثلا گروهى از پیامبر اكرم صلّى اللّه علیه و آله درباره زكات عیبجویى مى كردند، قرآن مى فرماید: (و منهم مَن یَلمزُك فى الصّدقات فان اُعطوا منها رَضوا و اِن لم یُعطوا منها اذا هم یَسخَطون ) " 5 " ریشه این انتقاد طمع است كه اگر از همان زكات به خود آنان بدهى راضى مى شوند، ولى اگر ندهى همچنان عصبانى شده و عیبجویى مى نمایند.

7 گاهى ریشه مسخره جهل و نادانى است . همین كه حضرت موسى دستور ذبح گاوى را داد، بنى اسرائیل گفتند: آیا مسخره مى كنى ؟ موسى علیه السلام گفت : (اءعوذُ باللّه اَن اَكونَ من الجاهلین ) " 6 " به خدا پناه مى برم كه از جاهلان باشم . یعنى مسخره برخاسته از جهل است و من جاهل نیستم .

4. صلوات و تشکر

تحقیرهاى ناخواسته

امام صادق علیه السلام از یكى از یاران خود پرسید: زكات مال خود را چگونه مى دهى ؟ گفت : فقرا نزد من مى آیند و من مى پردازم .
    امام فرمود: آگاه باش كه آنان را ذلیل كرده اى ، هرگز این كار را تكرار نكن ! زیرا خداوند مى فرماید: هركس دوست مرا ذلیل كند، در كمین جنگ با من نشسته است . " 7 ".

درجات مسخره

هر چه مسخره شونده مقدّس تر باشد، استهزاى او خطرناك تر است . در قرآن مى خوانیم : (اَباللّه و آیاته و رَسولِه كُنتم تَستهزؤ ن ) " 8 " آیا خدا و آیات و رسول او را مسخره مى كنید.
    پیامبر اكرم صلّى اللّه علیه و آله روز فتح مكه همه مشركان را بخشید، جز كسانى كه كارشان هجو و تمسخر بود.
    در حدیث مى خوانیم : ذلیل كردن بنده مؤ منِ خدا، به منزله اعلان جنگ با خداست . " 9 ".

عواقب مسخره كردن

با توجّه به آیات و روایات ، عواقب بدى در كمین مسخره كنندگان است ، از جمله :
    الف : در سوره مطففین مى خوانیم : كسانى كه در دنیا مؤ منان را با لبخند و غمزه و فكاهى تحقیر كردند، در قیامت مورد تحقیر و خنده بهشتیان قرار خواهند گرفت . (فالیوم الّذین آمنوا من الكفّار یَضحَكون ) " 10 ".
    ب : گاهى كیفر مسخره كنندگان ، مسخره شدن در همین دنیا است . (ان تَسخروا منّا فانّا نَسخرُ منكم كما تَسخرون ) " 11 ".
    ج : روز قیامت براى مسخره كنندگان روز حسرت بزرگى است . (یا حَسرَةً على العِباد ما یاءتیهم من رسولٍ الاّ كانوا به یَستهزؤ ن ) " 12 ".
    د: در حدیث مى خوانیم : مسخره كننده با بدترین وضع جان مى دهد. ((ماتَ بِشَرّ مَیتَة )) " 13 ".
    ه‍ : امام صادق علیه السلام فرمود: كسى كه بر مؤ منان طعنه مى زند یا كلامشان را ردّ مى كند، خدا را ردّ كرده است . " 14 ".

خاطره

یكى از كارهاى مبارك رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله تغییر نام افراد و مناطقى بود كه داراى نامى زشت بودند. " 15 " زیرا نام هاى بد، وسیله اى براى تمسخر و تحقیر مى شوند.
    عقیل برادر حضرت على علیه السلام بر معاویه وارد شد، معاویه براى تحقیر او گفت : درود بر كسى كه عمویش ابولهب لعنت شده قرآن است ! عقیل نیز فورى پاسخ داد: درود بر كسى كه عمّه او ((حمّالة الحطب )) است . (یعنى زن ابولهب كه دختر عمّه معاویه بود) " 16 ".

1- همزه ، 1 2
    2- غافر، 83
    3- فصّلت ، 15
    4- هود، 27
    5- توبه ، 58
    6- بقره ، 67
    7- مستدرك ، ج 9، ص 105
    8- توبه ، 65. 203-وسائل الشیعه ، ج 12، ص 270
    9- وسائل الشیعه ، ج 12، ص 270
    10- مطففین ، 34
    11- هود، 38
    12- یس ، 30