تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4
 1. #1

  جایگاه قاریان قرآن کریم
  بهترین مزد و ثواب برای قاریان
  علاوه برآنچه در بخش حافظان مطرح شد که جایگاه مشترک حافظان و قاریان را مشخص می کند
  باید گفت
  قرآن كريم مى فرمايد: «إنّ الّذين يتلون كتـب اللّه و أقاموا الصّلوة و أنفقوا ممّا رزقنـهم سرّا و علانية يرجون تجـرة لن تبور * ليوفيهم اجورهم و يزيدهم من فضله إنّه غفورٌ شكور; (فاطر ، 29و30)كسانى كه كتاب الهى را تلاوت مى كنند و نماز را بر پا مى دارند و از آنچه به آنان روزى داده ايم ، پنهان و آشكار انفاق مى كنند ، تجارتى ]پر سود[ و بى زيان و خالى از كساد را اميد دارند . ]آنها اين اعمال صالح را انجام مى دهند[ تا خداوند اجر و پاداش كامل به آنها دهد و از فضلش بر آنها بيفزايد كه او آمرزنده و شكرگزار است » .
  بديهى است كه منظور از تلاوت در اينجا ، قرائت سطحى و خالى از تفكر و انديشه نيست ; بلكه خواندنى است كه سرچشمه فكر و انديشه و در نتيجه عمل صالح باشد . در روايات اسلامى نيز به برخى از پاداش هاى قاريان قرآن اشاره شده ، از جمله :
  1 . خداوند به قارى قرآن پاداش عظيمى خواهد داد . پيامبراكرم (ص ) فرمود: «هر كس براى رضاى خدا و آگاهى عميق در دين ، قرآن بخواند ، ثواب فرشتگان و انبيا و رسولان را خواهد داشت » .(1)
  امام كاظم (ع ) مى فرمايد: «درجات بهشت به اندازه آيات قرآن است . به قارى قرآن گفته مى شود: بخوان و ]در مراتب بهشت [بالا برو; سپس مى خواند و مقامش بالا مى رود» .(2) و .. .

  پی نوشت ها:
  1 . وسايل الشيعه ، شيخ حرعاملى ، ج 6 ، ص 184 ، مؤسسه آل البيت .
  2 . وسايل الشيعه ، همان ، ص 187 .

 2. #2

  استاد محمود خلیل الحصری
  اولين دوره ترتيل قرآن در مصر، با صداى «استاد محمود خليل الحصرى» اجرا و ضبط گرديد و به سراسر كشورهاى اسلامى ارسال گرديد.

 3. #3

  اسامی برخی از قاریان مشهور
  برخى از قارى هاى مشهور كه در حال حاضر زنده هستند عبارتند از:
  غلوش، الليثى، العنانى، شهات انور، مصطفى اسماعيل، عبدالباسط بسيونى، متولى عبدالعال، سيدسعيد، احمد الرزيقى، حسن المليجى، احمد شبيب، شهاته الهلالى، احمد عامر، طنطاوى، طوخى، عبدالفتاح، كريم منصورى، احمد ابوالقاسمى، عباس امام جمعه، حسن رضائيان، محمد رضا پورزرگرى و...
  غالب قاريان قرآن كريم از كشور مصر مى باشند.

 4. #4

  زندگی نامه عبدالباسط
  عبدالباسط» يكى از قاريان بزرگ مصرى است كه در سال 1306 ش. در دهكده «ارمنت» در منطقه «صعيد»، واقع در «مصر عليا» به دنيا آمد. پدرش او را از همان سنين كودكى به فراگيرى قرآن تشويق و ترغيب مى‏كرد. قبل از ده سالگى وى را به مكتب خانه سپرد تا قرآن را فرا گيرد. در ده سالگى، قرآن را به طور كامل حفظ نمود و «قرائت سبعه» را در دوازده سالگى و «قرائت عشره» را در چهارده سالگى آموخت.
  وى در ايام نوجوانى، تحت تأثير صوتِ رساى «شيخ محمد رفعت» قرار گرفت و به تقليد از الحان وى پرداخت. در شانزده سالگى، از قاريان ممتاز مصرى شناخته شد. «شيخ محمد سليم حماده» استاد ديگر او بود كه علم قرائات مختلف، تجويد و علوم دينى را به او آموخت. وى پس از درگذشت استاد، «خليل الحصرى»، «شيخ القرّاء مصر» شد.
  وى سبك جديدى ابداع كرد كه لحنى زيبا و مخصوص داشت. او در سال 1367 ش. در گذشت.

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •