تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 8 , از مجموع 8

جایگاه حافظان قرآن کریم

حفظ قرآن كريم، يكى از پر اهميت ترين كارها براى مسلمانان از همان آغاز نزول قرآن بوده است. بسيارى از مسلمانان با سفارش هاى پيامبر اكرم(صلى الله عليه وآله وسلم) اقدام به اين كار كردند; قبل ازپرداختن به زندگی حافظان قرآن کریم چند کتاب در این زمینه به شما کاربران گرامی معرفی می کنم
    1. نگاهى به زندگانى قاريان مشهور قرآن كريم، مريم قاسم احمد، جهاد دانشگاهى;
    2. حافظان نور، داوود قاسمى، انتشارات فكرت;
    3. زنان حافظ قرآن، محمد مهدى فقيه محمدى جلالى، انتشارات فقه.

اجر ومقام حافظان قرآن کریم

در ميان كلمات گهربار پيشوايان معصوم(عليهم السلام) فوايد بسيارى را براى قرائت قرآن مى توان يافت كه بخشى از آنها چنين است :
    1 . خداوند ، به قرائت كننده قرآن پاداش عظيمى خواهد داد . پيامبراكرم(صلى الله عليه وآله) فرمود: «هركس براى رضاى خدا و آگاهى عميق در دين ، قرآن بخواند ، ثواب ملائكه و انبيا و رسولان را خواهد داشت .» ;(1)
    2 . بالا رفتن مقام و درجه قارى در بهشت : حفص گويد: از امام كاظم(عليه السلام) شنيدم كه مى فرمود: درجات بهشت به اندازه آيات قرآن است . به قارى گفته مى شود: بخوان و (در مراتب بهشت ) بالا برو . سپس مى خواند و مقامش بالا مى رود ;(2)
    3 . طولانى شدن عمر بينايى : امام صادق(عليه السلام) فرمود: هركس قرآن را از رو (با نگريستن بر آيات ) ، بخواند ، از بينايى اش براى مدت طولانى لذت خواهد برد ;(3)
    4 . آميخته شدن قرآن با گوشت و خون قارى : امام صادق(عليه السلام) فرمود: هر جوان مؤمنى كه قرآن بخواند ، قرآن با گوشت و خونش آميخته خواهد شد ;(4)
    5 . صفاى دل : پيامبراكرم(صلى الله عليه وآله) فرمود: بدون شك اين دل ها زنگار مى گيرند ; همچنان كه آهن زنگ مى زند . عرض شد: صيقل آن به چيست ؟ فرمود قرائت قرآن ;
    6 . استجابت دعا: امام باقر(عليه السلام) فرمود: دعا را هنگام چهار چيز غنيمت بشماريد ; قرائت قرآن و... ;(5)
    7 . نورانى شدن خانه : پيامبراكرم(صلى الله عليه وآله) فرمود: «خانه هايتان را با تلاوت قرآن نورانى كنيد.. . .» ;(6)
    8 . زياد شدن بركت خانه : امام صادق(عليه السلام) از امير مؤمنان على(عليه السلام) چنين نقل مى كند: «خانه اى كه در آن قرآن تلاوت و يادى از خدا شود ، بركتش زياد شده ، ملائكه در آن جا حاضر مى شوند و شياطين را دور مى كنند.. . .» ;(7)
    9 . بهترين عبادت : پيامبر(صلى الله عليه وآله) فرمود: بهترين عبادتِ امتِ من ، تلاوت قرآن است ;(8)
    10 . بخشش گناهان ، نوشته شدن حسنه و پاك شدن گناهان ;(9)
    11 . تخفيف عذاب از پدر و مادر ;(10)
    12 . بارورى ايمان ;(11)
    13 . روشنايى چشمان ;
    14 . سخن گفتن با خداوند ;
    15 . علم اولين و آخرين به او عنايت مى شود .

پی نوشت ها:
    1 . وسايل الشيعة ، شيخ حرّ عاملى ; ، ج 6 ، ص 184 ، مؤسسه آل البيت .
    2 . وسائل الشيعة ، همان ، ص 187 .
    3 . بحارالأنوار ، علامه مجلسى ; ، ج 89 ، ص 202 ، داراحياء التراث .
    4 . كافى ، كلينى ; ، ج 2 ، ص 568 ، دارالتعارف للمطبوعات .
    5 . كافى ، همان ، ص 448 .
    6 . بحارالأنوار ، علامه مجلسى ; ، ج 89 ، ص 200 ، داراحياء التراث .
    7 . كافى ، همان ، ص 575 .
    8 . وسائل الشيعة ، همان ، ص 168 .
    9 . كافى ، همان ، ص 575 و 584 .
    10 . كافى ، همان ، ص 578 .
    11 . غررالحكم ، آمُدى ، ص 112 ، نشر مكتب الاعلام الاسلامى .

تعداد حافظان در زمان پیامبر اسلام

تعداد حافظان قرآن در زمان پيامبر(صلى الله عليه وآله) بسيار بوده اند در واقع بسیاری از یاران پیامبر حافظ قرآن بودندتعداد آن ها را تا 140 نفر نیز نوشته اند(1) . اسامی برخى از آنان عبارتند از: على بن ابيطالب(عليه السلام) ، اُبىّ بن كعب ، ابوالدّرداء ، زيدبن ثابت ، عبدالله بن مسعود ، معاذ بن جبل ، عبادة بن صامت و.. .(2)

پی نوشت:
    1. ر.ك: رجبعلى مظلومى، پژوهشى پيرامون آخرين كتاب الهى، ج 1، ص 36ـ37.
    2. ر .ك : پژوهشى پيرامون آخرين كتاب الهى ، علوم (كتابت ، قرائت و تفسير) قرآن ،
    ویرایش توسط quranic : 1389/02/08 در ساعت 04:52 بعد از ظهر

حاملان قرآن همان حافظان قرآن هستند

پيش از قرن دوم هجرى، به جاى لفظ «حافظ القرآن» واژه ها و عناوين ديگرى مانند: «حملة القرآن»، «قرّاءالقرآن»، «الماهر فى القرآن»، و... به كار رفته است; يعنى مقصود از «حاملان قرآن» همان حافظان قرآن است.(1)
    امّا به نظر مى رسد «حاملان قرآن» معنى وسيع ترى داشته باشد، چرا كه «حامل» از ماده «حمل» به معناى بار برداشتن است(2)، بنابراين به كسى كه حامل الفاظ قرآن باشد يعنى آن ها را حفظ كرده باشد حامل قرآن گفته مى شود چنان كه اگر كسى حامل معانى و معارف قرآن باشد، نيز حامل القرآن بر او صادق است. بنابراين حافظان قرآن، گروهى از حاملان قرآنند. مرحوم كلينى در كتاب «كافى» و شيخ حر عاملى در «وسائل الشيعه» نيز در باب مربوط به «حامل قرآن»، روايات مربوط به «حفظ قرآن»، «قرائت قرآن»، «يادگيرى قرآن» و هم چنين روايات مربوط به عمل كنندگان به قرآن را ذكر كرده اند. از اين روايات روشن مى شود كه حافظان قرآن، گروهى از حاملان قرآنند.(3)
    پی نوشت ها:
    1. براى آگاهى بيشتر ر.ك: الميزان فى تفسير القرآن، علامه طباطبايى، ج 17، ص 204.
    2. ر.ك: دانش نامه قرآن و قرآن پژوهى، بهاءالدين خرمشاهى، ج 1، ص 888.
    3. قاموس قرآن، سيدعلى اكبر قرشى، ج 2، ص 182، دارالكتب الاسلامية.

مقام شایسته حافظ قرآن

حافظ قرآن شدن و يا قدرت پيدا كردن بر قرائت آن، بدون استاد و معلم، امرى ممكن است كه خداوند به برخى بندگان شايسته خود عنايت مى‏فرمايد. افراد زيادى بدين امر نايل آمده‏اند

حافظانی که به الهام الهی قرآن را حفظ شدند

«زاذان» كه كنيه‏اش «ابوعمره فارسى» است و در زمان حضرت على (ع) زندگى مى‏كرد. به او گفتند: تو قرآن را از حفظ مى‏خوانى. بگو ببينيم نزد چه كسى آموختى؟ زاذان خنديد و گفت: من در جوانى صورت زيبا و صداى خوبى داشتم و همواره شعرو غزل مى‏سرودم. روزى حضرت اميرمؤمنان (ع) به من فرمود: اى زاذان! چرا قرآن نمى‏خوانى؟ گفتم:
    چگونه قرآن بخوانم كه به خدا قسم جز «سوره قل هو اللَّه احد» كه در نماز مى‏خوانم، سوره ديگرى بلد نيستم.
    اميرمؤمنان در گوش من سخن گفت و فرمود: دهانت را باز كن. او آب دهان مبارك خود را به دهان من ريخت و به خدا قسم قدمى بر نداشته بودم كه ديدم تمام قرآن، با اعراب و تجويدش، در سينه من نقش بسته و حفظ شده است.

حافظانی که به الهام الهی قرآن را حفظ شدند

شخصى به نام حاج على آقا مى‏گويد: من در طفوليت به مكتب نرفتم و بى‏سواد بودم. در اوان جوانى سخت آرزو داشتم قرآن مجيد را بخوانم تا اين‏كه به حضرت ولى‏عصر عجل اللَّه تعالى فرجه الشريف متوسل شدم و خواندن قرآن را ياد گرفتم. نام‏برده در مجلس قرائت قرآن شركت و اشتباهات ديگران، حتى قاريان قرآن را اصلاح مى‏كرد

ویژگی های سید محمد حسین طباطبایی

آقاى محمدحسين طباطبائى (علم‏الهدى) در بهمن، 1369 ش. در قم متولد شد. ايشان در زمانى كه پا به عرصه حفظ و قرآن نهاد، چند ويژگى‏منحصر به فرد داشت:
    1. خردسال‏ترين حافظ كل قرآن شريف؛
    2. خردسال‏ترين مترجم كل قرآن؛
    3. كم سن و سال‏ترين دانشجوى حوزه علميه قم؛
    4. نخستين چهره‏اى كه به سبك اشاره و با شيوه خاصى كه پدر و آموزگارش ابداع كرده، توانست همه قرآن را حفظ كند.
    5. تنها كودك مسلمان كه مى‏توانست تمامى مكالمات روزمره خود را با بهره‏ورى از آيات و كاربرد بجا و مناسب بيان كند؛
    6. تنها كودك حافظ كل قرآن كه به آسانى مى‏تواند ارتباط منطقى و پيوند درست آيات را با يك‏ديگر دريابد و بيان كند؛
    7. تنها كودك از ايران زمين كه موفق شد در شش سالگى از دو كشور خارجى، ديپلم و دكتراى افتخارى حفظ و آشنايى تحسين برانگيز در پنج رشته با قرآن را دريافت دارد؛
    در اين زمينه به فرمايش برخى از بزرگان اشاره مى‏كنيم:
    آيةاللَّه خزعلى: «من دو سه جلسه با ايشان ديدار داشتم و سؤالاتى را از ايشان پرسيدم. به نظر من از سوى خدا به اين كودك خردسال الهاماتى مى‏شود كه هيچ جاى توجيه ندارد».
    مرحوم علامّه، محمدتقى جعفرى: «اين كودك واقعاً يكى از آيات الهى است كه براى بيدار كردن مردم روح گم كرده دوران ما در جامعه بروز كرده است ... فضل خداوندى كه در اين كودك تجلّى كرده با معلومات روزگار ما و حتى آينده قابل بيان نيست: (ذ لك فضل اللَّه يؤتيه من يشاء ...).
    ذكر اين نكته شايسته است كه گرچه آقاى محمدحسين طباطبائى (علم‏الهدى) با تأييدات خداوند موفق به حفظ قرآن بدين نحو معجزه‏آسا شده، ولى از آن‏جا كه رحمت خداوند گسترده است، هر كسى با كوشش لازم به اين امر اقدام كند، خداوند او را كمك و يارى خواهد كرد؛ همان‏طور كه وعده داده: (والذين جهدوا فينا لنهدينهم سبلنا و إنّ اللَّه لمع المحسنين)

کلمات کلیدی این موضوع