تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2
 1. #1

  قبیله های منحرف
  يأجوج و مأجوج
  آيات قرآن گواهى مى دهد كه يأجوج و مأجوج نام متعلق به دو قبيله وحشى خونخوار بوده است كه براى اطراف مركز سكونت خود مزاحمت شديد داشته اند . گفته شده يأجوج و مأجوج همان مغولها هستند كه در دست ترين نقطه شمال آسيا زندگى مى كردند و مردمى جنگجو ، وحشى ، جنگ طلب و غارتگر بودند . مغول امتى بودند كه در شمال شرقى آسيا زندگى مى كردند و چون امت بزرگى بودند و قدرت و امكانات داشتند ، مدتى به طرف چين حمله ور شدند و مدتى نيز از طريق قفقاز به سرزمين ارمنستان و شمال ايران و ديگر نواحى سرازير شدند و نيز به سمت شمال اروپا حمله كردند .(1) اينان در قرآن چهارم ميلادى ، هنگام زمامدارى «آتيلا» به روم حمله كردند و تمدن امپراتورى روم را از ميان بردند . در قرن دوازدهم ميلادى ، به سرپرستى چنگيزخان به ممالك اسلامى و عربى هجوم آوردند و بسيارى از شهرها از جمله بغدداد را ويران كردند به اين ترتيب يأجوج و مأجوج از همين قبايل وحشى بودند كه مردم قفقاز به هنگام سفر كورش به آن منطقه از او تقاضا كردند جلو آنها را بگيرد و او نيز اقدام به كشيدن سدّ معروف ذوالقرنين كرد (2)
  البته آنچه در اينجا آمده ، يكى از احتمالات است . و نظريات ديگرى نيز در اين زمينه وجود دارد كه شايسته است به كتب تفسير مراجعه فرماييد .

  پاورقي ها:
  1 . ر . ك : ترجمه الميزان ، سيد محمدباقر موسوى همدانى ، ج 13 ، ص 664و665.
  2 . تفسير نمونه ، ج 12 ، ص 551و552 .
  ویرایش توسط quranic : 1389/02/07 در ساعت 03:06 بعد از ظهر

 2. #2

  یأجوج و مأجوج

  همانطور که بالا هم اشاره کردم«يأجوج» و «مأجوج» نام دو قبيله وحشى بوده است كه مزاحمت شديدى را براى ساكنان اطراف مركز سكونت خود داشته اند. مردم براى خلاصى از آن ها به فرد كاردان و صالحى به نام «ذوالقرنين» توسل جسته، از او خواستند تا سدى كه مانع از هجوم آن ها شود، براى آن ها بسازد. در آيه 94 سوره كهف مى خوانيم: «مردم به ذوالقرنينگفتند: اى ذوالقرنين! يأجوج و مأجوج در اين سرزمين فساد مى كنند، آيا ممكن است ما هزينه اى براى تو قرار دهيم كه ميان ما و آن ها سدّى ايجاد كنى؟» در آيه 97 همان سوره قرآن از ساخت سدى محكم خبر داده است: «سرانجام آن چنان سد نيرومندى ساخت كه آن ها قادر نبودند از آن بالا روند و نمى توانستند نقبى در آن ايجاد كنند»
  آيه 96 انبياء از انتشار و پراكندگى يأجوج و مأجوج (كه به باور برخى از دانشمندان از تيره مغول بوده اند) در كره زمين سخن گفته است; امّا اين كه آيا منظور از «گشوده شدن»، شكسته شدن سدّ مانع از ورود آن ها و نفوذشان از اين طريق در مناطق ديگر جهان است و يا منظور نفوذ آن ها، به طور كلى در كره زمين از هر سو و ناحيه مى باشد، آيه مذكور به صراحت در اين باره سخن نگفته است.تنها از انتشار و پراكندگى آن ها در كره زمين به عنوان يك نشانه پايان جهان و مقدمه رستاخيز و قيامت ياد كرده است.
  البته برخى از دانشمندان گفته اند كه در زمان قيام امام زمان(عج) خداوند سدّ يأجوج و مأجوج را مى گشايد و آنان در زمين پراكنده مى شوند.
  امّا به دست امام زمان(عج) همانند بقيه ستمگران سركوب خواهند شد و جهان از شرّ آنان ايمن خواند شد.

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •