تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 7 , از مجموع 7

◄◄ از دعاهاي قرآني استفاده كنيد، بهتر از آن؟!!

دعاهاي قرآني

بسم الله الرحمن الرحيم

همه مي دانيم برخي از دعاهايي كه خوانده مي شود از متن خود قرآن استخراج شده است بنده براي شروع ربناهايي كه از قرآن استخراج شده را تقديم مي كنم و از كاربران گرامي مي خواهم ديگر دعاها را بنويسند.

كلمه «ربّنا» در قرآن فراوان تكرار شده ; ولى تنها حدود 66 مورد آن را از دعاهاى قرآنى مى توان شمرد . برخى از آن ها عبارتند از :

«ربّنا ءاتنا فى الدنيا حسنة و.. .» (201 بقره )
    «ربّنا أَفرغ علينا صبراً و.. .» (250 بقره )
    «ربّنا لا تزغ قلوبنا بعد إذ هديتنا ... .» (8 آل عمران )

«ربّنا اغفر لنا ذنوبنا وإسرافنا فى أمرنا.. .» (147 آل عمران )
    «ربّنا ظلمنا أنفسنا وان لم تغفر لنا و.. .» (23 اعراف )

«رَبَّنا اغْفر لى ولوالدىّ و.. .» (41 ابراهيم ) ،
    «ربّنا اغفر لنا ولإخوننا الذين سبقونا بالايمن و.. .» (10 حشر) ،
    «ربّ زدنى علماً» (114 طه ) و 25 تا 28 طه ، 97 و 98 مؤمنون ، 9 و 63 نمل ، 38 آل عمران ، 74 فرقان ،.. .

از آن جمله در آيه 286 بقره مى خوانيم :

پروردگارا! اگر ما فراموش يا خطا كرديم ، ما را مؤاخذه مكن . پروردگارا! تكليف سنگينى بر ما قرار مده آن چنان كه (به خاطر گناه و طغيان ) بر كسانى كه پيش از ما بودند ، قرار دادى . پروردگارا! آنچه طاقت تحمّل آن را نداريم بر ما مقرّر مدار و آثار گناه را از ما بشوى . ما را ببخش و در رحمت خود قرار ده . تو مولا و سرپرست مايى . پس ما را بر جمعيّت كافران پيروز گردان .•

پاورقي:
    جهت اطلاع بيشتر ر .ك : دعاهاى قرآن ، حسين واثقى ، مركز انتشارات تبليغات اسلامي

.
    ویرایش توسط 88060855 : 1391/01/12 در ساعت 09:21 بعد از ظهر

2. صلوات و تشکر : 6

شاد دعاي حضرت ابراهيم خليل الله(ع)

رَب هَب لى حُكماً وَ أَلْحِقْنى بِالصلِحِينَ

حضرت ابراهيم(ع) يکي از پيامبران بزرگ الهي مي باشد که از برجستگان دعوت به توحيد در طول تاريخ وپدر بسياري از پيامبران مي باشد.

در زماني برانگيخته شد که مردم سخت در بت پرستي بودند وبت هاي گوناگوني را پرستش مي کردند.آن حضرت با مردم گفتگو مي کرد و بي خا صيّتي و پوچي بت ها را بر آنان شرح ميداد . آنان در برابر سخنان حکيمانه ابراهيم خليل الله (ع) تنها يک حرف داشتند و آن اين بود که{ پدران ما اينگونه مي کردند وما هم به را آنان مي رويم...}

اين منطق آنها بود منطق پيروي از گذشتگان ، هرچند که کارشان اشتباه بوده باشد.

ابراهيم(ع)گفت:: خداوند آن است که پروردگار هستي است .او که مرا آفريد وهدايتم مي کند .او که مرا طعام و نوشيدني ميدهد وهر گاه بيمار شدم شفايم ميدهد .او که مرا مي ميراند و سپس زنده مي کند .او که اميدوارم در روز قيامت گناه مرا بيامرزد...
    سپس ابراهيم دست به دعاء برداشت واينچنين دعاء کرد«« رَب هَب لى حُكماً وَ أَلْحِقْنى بِالصلِحِينَ*وَاجْعَل لى لِسانَ صِدْقٍ فى الاَخِرِينَ*وَ اجْعَلْنى مِن وَرَثَةِ جَنَّةِالنَّعِيمِ*وَ اغْفِرْ لاَبى إِنَّهُ كانَ مِنَ الضالِّينَ*وَ لاتخْزِنى يَوْمَ يُبْعَثُونَ*»»(شعراء/83- 87)
    {پروردگارا! به من علم و دانش مرحمت فرما، و مرا به صالحان ملحق كن - و براى من در ميان امتهاى آينده زبان صدق (و ذكر خير) قرار ده - و مرا از وارثان بهشت پر نعمت گردان - و پدرم (عمويم ) را بيامرز كه او از گمراهان بود - و مرا در روزى كه مردم مبعوث مى شوند، شرمنده و رسوا مكن}

4. صلوات و تشکر : 4

لیستی از دعاهای قرآنی و ترجمه آن ها(1)

۱ - ربنا اتنا فى الدنیا حسنه و فى الاخره حسنه و قنا عذاب النار ۲۰۱/۲
    پروردگارا در دنیا و آخرت به ما نیکى و احسان فرما و ما را از عذاب آتش دوزخ مصون بدار.

۲ - ربنا اتنا فى الدنیا و ماله فى الاخره من خلاق ۲۰۰/۲
    پروردگارا در دنیا رحمت و نعمت به ما عنایت کن هر که از رحمت تو محروم شد در آخرت بهره ندارد.

۳ - ربنا اتنا من لدنک رحمه و هیى لنا من امرنا رشدا. ۱۰/۱۸
    پروردگارا ما، از جانب خود بر ما رحمتى فرست و براى رشد عقلى ما وسائل هدایت و ارشاد آماده فرما.

۴ - ربنا اتهم ضعفین من العذاب و العنهم لعنا کبیرا. ۶۹/۳۳
    پروردگارا ما آنها که ما را گمراه نمودند عذاب آنها را دو چندان کن و از نعمتهاى خود محروم ابدى فرما.

۵ - ربنا امنا بما انزلت و اتبعنا الرسول فاکتبنا مع الشاهدین . ۵۳/۳
    پروردگار ما، ما به تو و آنچه بر پیغمبرت فرستادى ایمان آوردیم و از رسول تو پیروى کردیم نام ما را از شهادت دهندگان به توحید و نبوت قرار ده.

۶ - ربنا امنا فاغفرلنا و ارحمنا و انتخیر الراحمین . ۱۰۹/۲۳
    پروردگار ما، ما به تو ایمان آوردیم ما را ببخش و بیامرز و به ما رحم کن که تو بهترین بخشندگانى .

۷ - ربنا امنا فاکتبنا مع الشاهدین . ۸۳/۵
    پروردگار ما، ما به تو ایمان آوردیم ما را در زمره گواهان توحید و موحدین قرار ده .

۸ - ربنا ابصرنا و سمعنا فارجعنا نعمل صالحا انا موقنون . ۱۲/۳۲
    پروردگار ما آنچه به ما وعده فرموده بودى و دیدیم و شنیدیم ما را به دنیا برگردان تا عمل صالح کنیم که ما به حشر و نشر و کتاب و معاد یقین پیدا کرده ایم.

۹ - ربنا اتمم لنا نورنا و اغفرلنا انک على کل شى ء قدیر. ۸/۶۶
    پروردگارا نور علم و ایمان را براى ما تمام گردان و ما را بیامرز که تو بر هر چیز قادر و توانایى .

۱۰ - ربنا اخرجنا منها فان عدنا فانا ظالمون . ۱۰۸/۲۳
    پروردگارا ما را از جهنم بیرون ببر که اگر ما دوباره عصیان کنیم ستمکاریم

۱۱ - ربنا اخرجنا نعمل صالحا غیر الذى کنا نعمل. ۳۷/۳۵
    پروردگارا ما را از این آتش بیرون کن تا به پیروى پیغمبرت عمل صالح کنیم غیر از آنچه مى کردیم .

۱۲ - ربنا اخرجنا الى اجل قریب نجب دعوتک و نتبع الرسل. ۴۴/۱۴
    پروردگارا ما، عذاب را براى ما به تاخیر انداز و مهلت کوتاهى ده تا آنچه فوت شده جبران کنیم ما دعوت تو را اطاعت کنیم و پیغمبر تو را پیروى نماییم.

۱۳ - ربنا اخرجنا من هذه القریه الظالم اهلها و اجعل لنا من لدنک ولیا و اجعل لنا من لدنک نصیرا. ۷۵/۴
    پروردگارا ما را از دست ستمکاران نجات ده و راه فرج و نجاتى به ما بنما و یار و مددکارى براى ما بفرست که از جانب تو یاور ما باشد.

۱۴ - ربنا استمتع بعضنا ببعض و بلغنا اجلنا. ۱۲۸/۶
    پروردگارا بعضى از ما از بعض دیگر بهره مند شدیم و رسیدیم به آنچه مقرر فرموده اى .

۱۵ - ربنا اصرف عنا عذاب جهنم ان عذابها کان غزاما. ۶۵/۲۵
    پروردگارا بگردان از ما عذاب جهنم را که آن عذاب براى همیشه هلاک کننده است .

۱۶ - ربنا اطمس على اموالهم و اشدد على قلوبهم فلا یومنوا حتى یروا العذاب الالیم. ۸۸/۱۰
    پروردگارا اموال آنها را نابود ساز و دلهاى آنها را قسى و سخت گردان که ایمان نمى آورند جز به دیدن عذاب سخت .

۱۷ - ربنا اغفرلنا ذنوبنا و اسرافنا فى امرنا و ثبت اقدامنا و انصرنا على القوم الکافرین. ۱۴۷/۳
    پروردگار ما گناهان ما را بیامرز و لغزش و اسراف ما را ببخش و قدمهاى ما را در راه انجام وظیفه ثابت بدار و بر کفار نصرت و پیروزى بخش .

۱۸ - ربنا اغفرلنا و لاخواننا الذین سبقونا بالایمان و لاتجعل فى قلوبنا غلا للذین امنوا. ۱۰/۵۹
    پروردگار ما بیامرز ما را و برادران ما را که در ایمان بر ما سبقت گرفتند خدایا در دلهاى ما براى گرویدگان به تو کینه و کدورتى قرار مده که تو مهربانى.

۱۹ - ربنا انک روف رحیم. ۱۰/۵۹
    پروردگار ما تو به تحقیق رئوف و مهربانى .

۲۰ - ربنا اغفرلى ولوالدى و للمومنین یوم یقوم الحساب. ۴۱/۱۴
    پروردگار ما مرا و پدر مادر مرا و همچنین مومنین را در روز حساب بیامرز.

6. صلوات و تشکر : 3

لیستی از دعاهای قرآنی و ترجمه آن ها (2)

۲۱ - ربنا افتح بیننا و بین قومنا بالحق و انت خیر الفاتحین. ۸۹/۷
    پروردگار تو درى از رحمت به سوى ما و قوم ما بگشا که راه تو راه حق ات و تو بهترین گشاینده اى .

۲۲ - ربنا افرغ علینا صبرا و ثبت اقدامنا و انصرنا على القوم الکافرین .
    پروردگار ما به ما صبر و شکیبایى عنایت کن و در عبادت ثابت قدم و بر کفار پیروزى بخش .

۲۳ - ربنا افرغ علینا صبرا و توفنا مسلمین. ۱۲۶/۷
    پروردگار ما به ما تحمل و بردبارى عنایت فرما و ما را جزو تسلیم شدگان پیغمبرت بمیران .

۲۴ - ربنا اکشف عنا العذاب انا مومنون ۱۲/۴۴
    پروردگار ما عذاب را از ما دور بگردان و بر طرف ساز که ما گرویدگان به تو هستیم .

۲۵ - ربنا انزل علینا مائده من السماء تکون لنا عیدا لاولنا و اخرنا. ۱۱۴/۵
    پروردگار ما از آسمان براى ما مائده و غذایى فرست که بر ما و آیندگان (روز عید) باشد.

۲۶ - ربنا انک تعلم ما نخفى و ما نعلن و ما یخفى على اللّه من شى ء فى الارض و لا فى السماء. ۳۸/۱۴
    پروردگارا تو مى دانى آنچه پنهان و آشکار عمل مى کنیم بر خداوند در آسمان و زمین هیچ کار و هیچ چیز پوشیده نیست .

۲۷ - ربنا انک جامع الناس لیوم لاریب فیه ان اللّه لایخلف المیعاد. ۹/۳
    پروردگارا تو هستى که روز قیامت روزى که در آن شک نیست اجزاء و اجساد و ابدان همه بندگانت را جمع و حشر مى کنى محققا خداوند وعده خود را خلاف نمى کند.

۲۸ - ربنا انک انت العزیز الحکیم. ۵/۶۰
    پروردگار ما به حقیقت تو عزیز و حکیمى و غالب و مصلحت دانى .

۲۹ - ربنا انک اتیت فرعون و ملاه زینه و اموالا فى الحیوه الدنیا. ۸۸/۱۰
    پروردگار ما تو فرعون و اشراف ملت او را به مال دنیا و تحمل نیرو داده اى تو خود مى توانى گرفت آنچه به آنها داده اى.

۳۰ - ربنا انک من تدخل النار فقد اخزیته و ما للظالمین من انصار. ۱۹۲/۳
    پروردگارا تو هستى که از روى عدالت هر که مستحق عذاب شد به آتش مى فرستى و خوار و ذلیل مى سازى و براى ستمکاران یار و یاورى نیست.

۳۱ - ربنا اننا امنا فاغفرلنا ذنوبنا و قنا عذاب النار. ۱۶/۳
    پروردگار ما، ما به تو ایمان آورده ایم پس گناهان ما را بیامرز و ما را از عذاب جهنم مصون بدار.

۳۲ - ربنا اننا سمعنا منادیا ینادى للایمان ان امنوا بربکم فامنا. ۱۹۳/۳
    پروردگار ما نداى منادى تو را که مردم را دعوت مى کرد که به خداى یگانه ایمان آورید، شنیدیم و ایمان آوردیم که تو خداى واحدى .

۳۳ - ربنا اننا نخاف ان یفرط علینا او ان یطغنى. ۴۵/۲۰
    پروردگارا ما مى ترسیم بر ما چیره و غالب شود یا طغیان نماید.

۳۴ - ربنا انى اسکنت من ذریتى بواد غیر ذى زرع عند بیتک المحرم. ۳۷/۱۴
    پروردگار ما من خانواده ام را در وادى بى آب و علف کنار خانه محترم امن تو سکنى دادم تو آنها را حفظ فرما.

۳۵ - ربنا تقبل منا انک انت السمیع العلیم. ۱۲۷/۲
    پروردگار ما (ساختمان کعبه را) از ما قبول فرما که تو شنونده و دانایى.

۳۶ - ربنا ظلمنا انفسنا و ان لم تغفرلنا و ترحمن لنکونن من الخاسرین. ۲۲/۷
    پروردگار ما ما بر نفوس خود ستم کردیم و اگر تو ما را نیامرزى و به ما رحم نکنى از زیانکاران خواهیم بود.

۳۷ - ربنا علیک توکلنا و الیک انبنا و الیک المصیر ۴/۶۰
    پروردگار ما در هر کار به تو توکل مى کنم و از تو استعانت مى جوییم که بازگشت همه ما بسوى توست.

۳۸ - ربنا فاغفرلنا ذنوبنا و کفر عنا سیئاتنا و توفنا مع الابرار ۱۹۳/۳
    پروردگار ما گناهان ما را بیامرز و از بدیهاى ما در گذر و بپوشان و ما را با نیکوکاران قرار ده.

۳۹ - ربنا لاتجعلنا فتنه للذین کفروا و اغفرلنا. ۴/۶۰
    پروردگار ما، ما را براى آنها که کافر شدند سبب آزمایش قرار مده و ما را بیامرز.

۴۰ - ربنا لاتزع قلوبنا بعد اذهدیتنا و هب لنا من لدنک رحمه . ۸/۳
    پروردگار ما دلهاى ما را پس از روشن گردانیدن به نور ایمان و حق هدایت دیگر تیره مگردان و از جانب خودت رحمت فرما که تو بخشاینده اى .

8. صلوات و تشکر : 4

لیستی از دعاهای قرآنی و ترجمه آن ها (3)

۴۱ - ربنا لیقیموا الصلوه فاجعل افبده من الناس تهوى الیهم و ارزقهم من الثمرات لعلهم یشکرون. ۳۷/۱۴
    پروردگار ما من اسماعیل را در کنار خانه امن تو سکنى دادم ، تا نماز را بر پا دارند. بارالها! دلهاى مردم را مایل و راغب به مکه گردان و این سرزمین را پر برکت قرار ده تا مردم به سوى کعبه آیند و از برکات و رزق و روزى مادى و معنوى آن بهره مند گردند باشد که سپاسگزار شوند.

۴۲ - ربنا لاتجعلنا فتنه للقوم الظالمین. ۸۵/۱۰
    پروردگارا ما را سبب آزمایش براى اقوام ستمکار قرار مده.

۴۳ - ربنا لاتجعلنا مع القوم الظالمین. ۴۷/۷
    پروردگار ما، ما را با مردم ستمکار و متعدى محشور مفرما.

۴۴ - ربنا لاتجعلنا فتنه للذین کفروا و اغفرلنا ربنا انک انت العزیز الحکیم. ۶/۶۰
    پروردگارا ما را فتنه و امتحان براى آنان که کافر شده اند قرار مده و ما را بیامرز. پروردگارا محققا تو عزیز و حکیمى .

۴۵ - ربنا لاتواخذنا ان نسینا او اخطانا. ۲۸۶/۲
    پروردگارا ما را به نیسان و غفلت و خطا و فراموشى مگیر و هشیار و بیدارمان دار.

۴۶ - ربنا لم کتبت علینا القتال لولا اخرتنا الى اجل قریب. ۷۷/۴
    (کفار گفتند) پروردگارا چرا بر ما جنگ واجب کردى و نگذاشتى به اجل خود بمیریم (بگو بدون پیکار چیزى به کسى نمى دهند)

۴۷ - ربنا لولا ارسلت الینا رسولا فنتبع ایاتک و تکون من المومنین. ۴۸/۲۸
    پروردگارا اگر براى ما پیغمبر و رسولى مى فرستادى آیات فرمان تو را پیروى مى کردیم و ایمان مى آوردیم.

۴۸ - ربنا لولا ارسلت الینا رسولا فنتبع ایاتک من قبل ان نذل و نخزى. ۱۳۵/۲۰
    پروردگار ما چرا براى ما پیغمبرى نفرستادى تا آیات تو را پیروى کنیم و به خوارى و خزیان نیفتیم (گفتار کفار است)

۴۹ - ربنا لیضلوا عن سبیلک ۸۸/۱۰
    پروردگارا فرعون و فرعونیان مردم را از راه گمراه کردند.

۵۰ - ربنا ما خلقت هذا باطلا سبحانک فقنا عذاب النار ۱۹۳/۳
    پروردگارا تو هیچ چیز را باطل نیافریدى تو منزهى پس ما را از عذاب آتش نگاهدار.

۵۱ - ربنا وابعث فیهم رسولا منهم یتلوا علیهم ایاتک و یعلمهم الکتاب و الحکمه و یزکیهم انک انت العزیز الحکیم . ۱۲۹/۲
    پروردگارا در ذریه من پیغمبرى برگزین و برانگیز که آیات تو را بر آنها بخواند و علم و دانش و کتاب و حکمت به آنها بیاموزد و نفوس آنها را تزکیه و تهذیب نماید. تو محققا عزیز و حکیم و غالب و مصلحت دانى .

۵۲ - ربنا و لا تحمل علینا اصراکما حملته على الذین من قبلنا. ۲۸۶/۲
    پروردگارا بار گناه را بر ما گران مفرما آنچنان که بر پیشینیان ما نمودى.

۵۳ - ربنا و اتنا ما وعدتنا على رسلک و لاتحزنا یوم القیامه انک لا تخلف المیعاد. ۱۹۴/۳
    پروردگارا ما را به صلاح آر، آنچه بر زبان پیغمبرانت از عطا وعده فرمودى به ما هم عنایت کن و روز قیامت ما را خوار و ذلیل و بینوا مفرما محققا وعده هاى تو خلف نمى شود.

۵۴ - ربنا واجعلنا مسلمین لک و من ذریتنا امه مسلمه لک و ارنا مناسکنا و تب علینا انک انت التواب الرحیم. ۱۲۸/۲
    ابراهیم گفت : پروردگارا دلهاى من و فرزندم اسماعیل را تسلیم خودت بگردان که همه دلها به دست توست و از ذریه من امتى مسلمان قرار ده ، که تسلیم اراده و رضاى تو باشند و مناسک و روش حج خانه خود را به ما بیاموز، و توبه ما را بپذیر که تو بسیار توبه پذیر و بخشنده و مهربانى.

۵۵ - ربنا و ادخلهم جنات عدن التى وعدتهم و من صلح من ابائهم و ازواجهم و ذریاتهم انک انت العزیز الحکیم. ۸/۴۰
    فرشتگان گویند: پروردگارا این بندگان پرهیزگار را وارد بهشت عدن خود ساز که به آنها وعده داده اى و هر کس از آنها از پدرانشان و ذریه شان صالح بودند همه را داخل بهشت فرما که تو بر همه چیز غالب و دانایى .

۵۶ - ربنا وسعت کل شى ء رحمه و علما فاغفر للذین تابوا و اتبعو سبیلک و قهم عذاب الجحیم. ۷/۴۰
    پروردگارا تمام موجودات در احاطه علمى و رحمت واسعه تو هستند پس بیامرز آنها که توبه کردند و پیروى پیامبران تو نمودند و به راه تو رفتند و آنها را و آنها را از عذاب جهنم نگاهدار یعنى عذاب جهنم براى آن طبقه مطیع به وقوع نپیوندد و پیش نیاید.

۵۷ - ربنا و لاتحملنا ما لاطاقه لنا به واعف عنا و اغفرلنا و ارحمنا انت مولینا فانصرنا على القوم الکافرین. ۲۸۶/۲
    پروردگارا ما طاقت تحمل بار گران را نداریم ما را ببخش و عفو کن و بیامرز که تو صاحب اختیار ما هستى خدایا ما را بر کفار پیروزى ده.

۵۸ - ربنا و تکون من المومنین ۲۸/۶
    پروردگارا ما از گروندگان به توحید و یگانگى تو مى باشیم .

۵۹ - ربنا یعلم انا الیکم لمرسلون. ۱۷/۳۶
    پروردگار ما بهتر مى داند که ما را به رسالت به سوى شما فرستاده تا راه توحید را به شما بنماییم.

۶۰ - ربنا رب السموات و الارض لن ندعوا من دونه الها. ۱۴/۱۸
    پروردگار ما پروردگار آسمانها و زمین است ، هرگز ما معبودى غیر از او نمى گیریم .

10. صلوات و تشکر : 3

لیستی از دعاهای قرآنی و ترجمه آن ها (4)

۶۱ - ربنا هولاء شرکاونا الذین کنا ندعوا من دونک. ۸۶/۱۶
    پروردگارا این گروهند شریکان ما که ما را دعوت مى کردند غیر از تو را پرستش کنیم.

۶۲ - ربنا الذى اعطى کل شى ء خلقه ثم هدى. ۵۱/۲۰
    پروردگار ما، کسى است که همه موجودات را آفرید و هدایت به کمال فرمود.

۶۳ - ربنا باعد بین اسفارنا و ظلموا انفسهم . ۱۹/۳۴
    (مردم توانگر یمن به درویشان حسد بردند و گفتند پروردگارا بین شهرهاى یمن تا شام را سرزمین خشک قرار ده تا درویشان نتوانند بدون زاد و راحله سفر کنند. آن مردم بدین دعا به خود ستم کردند.

۶۴ - ربنا غلبت علینا شقوتنا و کنا قوما ضالین. ۱۰۷/۲۳
    پروردگارا شقاوت بر ما غلبه یافت و گمراهى گریبان ما را گرفت و ما به خود ستم کردیم .

۶۵ - ربنا هولاء اضلونا فاتهم عذابا ضعفا من النار. ۳۸/۷
    پروردگارا این بت ها و بت پرستان ما را گمراه نمودند عذاب آتش آنها را دو جندان کن .

۶۶ - ربنا هب لنا من ازواجنا و ذریاتنا قره اعین و اجعلنا للمتقین اماما. ۴۷/۲۵
    پروردگارا زنان و فرزندانى به ما عنایت فرما که اسباب رو سفیدى و چشم روشنى ما بشوند. خدایا ما را پرهیزکار و پیشوایان پارسا قرار ده ، یا براى ما پیشوایان پرهیزکارى بگمار.

۶۷ - ربنا هولاء الذین اغوینا اغویناهم کما غوینا تبرانا الیک ما کانوا ایانا یعبدون ۶۳/۲۸
    پروردگارا کسانى که ما را گمراه نمودند تو گمراهشان کن آن چنان که ما را گمراه نمودند، بتها مى گویند ما هم از آنها بیزاریم و هرگز ما را عبادت نکردند بلکه خود را عبادت کردند و پرستیدند.

12. صلوات و تشکر : 2

دعاهای پیامبر اکرم در قرآن

دعاهای حضرت رسول(ص) در قرآن کریم جنبه‌های مختلفی داشته است؛ جنبه‌های شخصی، سیاسی و اجتماعی در دعاهای حضرت(ص) مشهود است .یکی از دعاهای ایشان که جنبه سیاسی دارد در آیه شریفه 80 سوره مبارکه اسراء بیان شده است که می‌فرماید:

«و قُل رَّبِّ أَدْخِلْنِی مُدْخَلَ صِدْقٍ وَأَخْرِجْنِی مُخْرَجَ صِدْقٍ وَاجْعَل لِّی مِن لَّدُنکَ سُلْطَانًا نَّصِیرًا
    و بگو پروردگارا مرا [در هر کارى] به طرز درست داخل کن و به طرز درست ‏خارج ساز و از جانب خود براى من تسلطى یارى ‏بخش قرار ده».

در تفسیر این آیه شریفه‌، زمخشری گفته: «مراد از ادخال در صدق، ادخال در امر بزرگ رسالت است و منظور از اخراج صدق، این است که رسول اکرم(ص) از عهده امر رسالت برآید و بدون نقص و کاستی امر رسالت را به انجام برساند».

علامه طبرسی بر این عقیده است که رسول اکرم(ص) از خدای متعال درخواست کرده‌اند که خدای متعال او را در ادای وحی الهی یاری کند، به من عزتی عنایت کن که در آن ذلتی نباشد و به کمک آن عزت بتوانم بر کسانی که می‌خواهند از اقامه فرائض جلوگیری کنند، پیروز شوم. بر اساس نظر علامه طبرسی می‌بینیم که این دعای حضرت رسول(ص) جنبه سیاسی دارد.وی با بیان این‌که یکی از دعاهای حضرت ابراهیم(ع) نیز اقامه نماز است، گفت: رسول اکرم(ص) نیز در این دعای خود به عقیده علامه طبرسی، تقاضای توفیق الهی برای اقامه فرائض دارند.

یکی دیگر از دعاهای حضرت رسول(ص) از خدای متعال این است که «رَبِّ فَلَا تَجْعَلْنِی فِی الْقَوْمِ الظَّالِمِینَ؛ پروردگارا پس مرا در میان قوم ستمکار قرار مده».1تبری جستن از ستمگران که از دعاهای رسول اکرم(ص) است و در این آیه شریفه‌ای ذکر شد و یکی از دعاهای حضرت است که جنبه سیاسی دارد. آیه شریفه «وَ قُل رَّبِّ زِدْنِی عِلْمًا؛ و بگو پروردگارا بر دانشم بیفزاى» ؛ یکی از دعاهای رسول اکرم(ص) است که شاید بتوان گفت که جنبه شخصی دارد.

بهره‌مند شدن از غفران و رحمت الهی امری است که همه محتاج به آن هستند. اگرچه حضرت رسول (ص) معصوم هستند، ولی از ایشان نقل شده که فرموده‌اند: «من روزی هفتاد مرتبه استغفار می‌کنم»

این‌که رسول اکرم(ص) شناخت و معرفت را در آیه شریفه مذکور از خدای متعال درخواست کرده، ما نیز به تأسی از رسول اکرم(ص) باید از خدای متعال بخواهیم که علم، معرفت و بینش ما را افزایش بدهد. حضرت رسول(ص) دعای دیگری دارند که از اغوای شیاطین به خدای متعال پناه می‌برند، آن‌جا که می‌فرمایند: «وَقُل رَّبِّ أَعُوذُ بِکَ مِنْ هَمَزَاتِ الشَّیَاطِینِ ؛ و بگو پروردگارا از وسوسه‏هاى شیطان ها به تو پناه مى‏ برم» 2

شکایت از امت :

یکی دیگر از دعاهای حضرت رسول اکرم(ص) که در واقع شکایت ایشان از امت است، در آیه شریفه «وَقَالَ الرَّسُولُ یَا رَبِّ إِنَّ قَوْمِی اتَّخَذُوا هَذَا الْقُرْآنَ مَهْجُورًا؛و پیامبر [خدا] گفت پروردگارا قوم من این قرآن را رها کردند»3بیان شده و باید تلاش کرد که این حالتی را که پیامبر اکرم(ص) از آن شکایت دارند، از بین ببریم تا شامل شکایت ایشان نشویم.

اگر می‌خواهیم مشمول دعاهای خیر حضرت رسول اکرم(ص) بشویم، لازمه‌اش این است که به قرآن کریم و اهل بیت(ع) تمسک بجوییم، در آیه شریفه « وَقُل رَّبِّ اغْفِرْ وَارْحَمْ وَأَنتَ خَیْرُ الرَّاحِمِینَ؛ و بگو پروردگارا ببخشاى و رحمت کن [که] تو بهترین بخشایندگانى»4 یکی دیگر از دعاهای رسول اکرم(ص) بیان شده است.

این دعای ارزشمند، دعایی است که همه ما به آن احتیاج داریم و بهره‌مند شدن از غفران و رحمت الهی امری است که همه محتاج به آن هستند. اگرچه حضرت رسول (ص) معصوم هستند، ولی از ایشان نقل شده که فرموده‌اند: «من روزی هفتاد مرتبه استغفار می‌کنم».
    شاید یکی از دلایل استغفار حضرت رسول اکرم(ص) این بوده که حضرت(ص) خوف داشته‌اند که نکند شایستگی مقام ربوبیت را رعایت نکنند و به همین دلیل حضرت(ع) با این‌که مرتکب معصیت نمی‌شدند و این هم به دلیل آگاهی ایشان از حقیقت گناه بوده، ولی در عین حال روزی هفتاد مرتبه به درگاه الهی استغفار می‌کرده‌اند.

رهنما_ گروه دین و اندیشه تبیان

1- سوره مؤمنون، آیه 94.
    2- سوره مؤمنون، آیه 97.
    3- سوره مبارکه فرقان، آیه شریفه 30.
    4- سوره مبارکه مؤمنون، آیه شریفه 118.
    برگرفته از گفت‌وگوی خبرگزاری قرآنی ایران (ایکنا) با حجت‌الاسلام و المسلمین «سیدخلیل باستان»، پژوهشگر قرآن کریم.
    منبع: همشهری آنلاین
    ویرایش توسط 88060855 : 1391/01/12 در ساعت 09:30 بعد از ظهر

14. صلوات و تشکر : 4