عاشورا و كربلا؛ بالاترين ابزار دعوت به سوی خداوند
گروه خبر: همايش «قرآن و امام حسين(ع)»، با سخنرانی رئيس جامعه‌المصطفی و «حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی»، در مجتمع آموزش عالی امام خمينی(ره)برگزار شد.
به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعه‌المصطفی، در همايش «قرآن و امام حسين(ع)» «آيت‌الله اعرافی»، در سخنانی عنوان كرد: «رابطة عاشورا، كربلا و قرآن، قوی، استوار و عميق است. آياتی از قرآن كه با عاشورا مرتبط می‌باشد، منظومه‌ای تشكيل می‌دهد كه تمام عاشورا را می‌توان در آينة اين آيات دید».
وی ادامه داد: «عاشورا دعوت اعلام‌شده و آشكارشده ‌است و دعوتی برای تمام عصرها و نسل‌ها به شمار می‌رود تا انسان‌ها در پرتو آن حيات و هويت جدیدی بیابند».
آيت‌الله اعرافی اظهار داشت: «قيام امام حسين(ع) و حركت عاشورا، حركت و قيام نسنجيده، نپخته و بدون پشتوانة فكری نبوده است، بلكه امام(ع) با طراحی دقيقی حركت كردند و با شناخت كامل وارد اين موضوع شدند».
رئيس جامعه‌المصطفی ادامه داد: «در منطق قرآنی، عاشورا و كربلا دعوت الی‌الله و فراخوان حركت به سوی خداوند و هدف و جهت‌گيری برای همة انسان‌ها در تمام عصرها و دوره‌هاست».
آیت‌الله اعرافی خاطرنشان ساخت: «اقدام و قولی زيباتر از عاشورا وجود ندارد. عاشورا و كربلا بالاترين ابزار دعوت به سوی خداوند است».
وی تأكيد نمود: «امام(ع) برای حفظ عظمت اسلام و دين پيامبر(ص) تنها راه را قيام می‌دانستند و در اين مسير حركت كردند».
همچنين حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی، در اين همايش در سخنانی گفت: «امام حسين(ع) می‌دانستند كه شهيد خواهند شد؛ از اين رو، قيام عاشورا كاملاً هدفدار و حساب‌شده انجام شده ‌است».
وی ادامه داد: «امام حسين(ع) نفرمودند كه با هدف ايجاد شك و ترديد و ايجاد آشوب از مدينه حركت كرده‌اند، بلكه ايشان اين راه را با هدف امر به معروف و نهی از منكر برگزيدند».
ایشان بيان كرد: «انقلاب اسلامی بر پایة محرم و عاشورا استوار شد و كربلا ثابت كرد كه خون بر شمشير پيروز است».
وی تأكيد نمود: «علما باید راز عاشورا را بشكافند و دربارة آن، به‌ ويژه نماز ظهر عاشورا و اهداف آن، برای مردم سخنرانی كنند».

يادآوری می‌شود همايش قرآن و امام حسين(ع) به ‌همت اداره‌كل قرآن و حديث معاونت فرهنگی-تربيتی جامعه‌‌المصطفی و با همكاری مجتمع آموزش عالی امام خمينی(ره) برگزار شد.