تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2
 1. #1

  مکان ها در قرآن
  نام مكان ها در قرآن 1
  1. بكه؛ منظور از آن مكه است. (آل¬عمران، آيه96) بكّ به معناي كسر است و چون مكه سرزميني است كه در آن¬جا گردن مستكبران شكسته مي¬شود و خوار و ذليل مي¬شوند به آن مكه مي¬گويند.
  2. المدينة؛ اين كلمه به معناي شهر است و 14 بار در قرآن كريم تكرار شده است كه در برخي موارد منظور مدينه الرسول مراد است.
  3. بدر؛ اسم چاهي بين مكه و مدينه كه جنگ بدر در سال دوم هجرت در آن¬جا واقع شد. اين كلمه يك¬بار در قرآن كريم سوره آل¬عمران آيه123آمده است.
  4. حنين؛ نام دره¬اي ميان مكه و طائف كه جنگ حنين در آن¬جا واقع شد. اين كلمه يك¬بار در قرآن كريم سوره توبه آيه25 آمده است.
  5. عرفات؛ نام تپه¬اي در شمال مكه است كه يكي از اعمال حج ماندن ظهر تا غروب روز نهم ذي حجه در آن¬جا است. اين كلمه يك¬بار در قرآن كريم سوره بقره آيه198 آمده است.
  6. مشعر؛ بين عرفات و منا واقع شده و به آن مزدلفه نيز مي¬گويند. كه شب دهم ذي حجه در آن¬جا بيتوته مي¬كنند. اين كلمه يك¬بار در قرآن كريم سوره بقره آيه198 آمده است.
  7. بابل؛ شهري باستاني كه در عراق و اطراف رود فرات قرارداشته است. اين كلمه يك¬بار درقرآن كريم سوره بقره آيه102آمده است.
  8. مصر؛ به معناي شهر است، ولي براي سرزميني كه فرعون در آن¬جا حكومت مي¬كرد و موسي در آن¬جا به دنيا آمد و در برابر فرعون قيام كرد و در همان¬جا يوسف زنداني بود. هر گاه اين كلمه غير منصرف به كار رود مراد همين سرزمين است كه سه بار به صورت غير منصرف در قرآن كريم به كار رفته است و هر گاه به صورت منصرف به كار رود به معناي لغوي آن است كه در قرآن كريم يك¬بار به صورت غير منصرف به كار رفته است. (بقره، آيه61)
  9. احقاف؛ سرزميني است كه حضرت هود در آن¬جا دستورات الهي را تبليغ مي¬كرد. اين مكان ميان عمان و يمن واقع شده است. چون آنجا ريگستان بوده به آن احقاف مي¬گفته¬اند. اين كلمه يك¬بار در قرآن كريم آمده است. (احقاف، آيه21)
  10. طورسينا؛ اين كلمه يك¬بار در قرآن كريم آمده است. (مؤمنون، آيه 20) و يك¬بار به صورت «طور سينين» (سوره تين، آيه2) آمده است. منظور كوه طور و صحراي سينا است كه در مصر و كنار فلسطين و اردن قراردارد.
  ادامه دارد...

 2. صلوات و تشکر


 3. #2

  نام مكان ها در قرآن2


  11. جودي؛ نام كوهي است كه كشتي نوح پس از پايان يافتن توفان بر آن پهلو گرفت. اين كلمه يك¬بار در قرآن كريم آمده است. (هود، آيه44)
  12. طوي؛ مكان مقدسي است كه در آن¬جا خداي متعال به حضرت موسي دستور داد كفش¬هايش را از پايش درآورد و در آن¬جا نبوت و رسالت او آغاز گشت. اين كلمه دو بار در قرآن كريم آمده است. (طور، آيه12 و نازعات، آيه16)
  13. كهف؛ نام غاري است كه اصحاب كهف در آن¬جا 309 سال در آن به خواب رفتند. اين كلمه 4 بار در قرآن كريم تكرارشده است. داستان اصحاب كهف در سوره كهف آمده است.
  14. عرم؛ در قرآن كريم از سيل عرم يادمي¬كند كه در سبأ رخ¬داد. (سبأ، آيه 16) در اين¬كه منظور از عرم چيست اختلاف نظر است. برخي گفته¬اند مراد، وادي عرم و محل سد مآرب است و برخي ديگر گفته¬اند مراد، سيل سخت يا سيلي كه از باران تند و زياد است.
  15. صريم؛ قرآن كريم از باغي مانند صريم يادمي¬كند. (قلم، آيه20) گفته¬اند مراد از صريم زمين بي آب و علفي در يمن است و ممكن است معناي لغوي آن (درختي كه ميوه نمي¬دهد) مراد باشد و ممكن است شب تاريك يا قطعه¬اي از ريگ سياه مراد باشد.

 4. صلوات و تشکر


کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •