تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

علی علیه السلام نماد آیه پنجاه وپنج سوره مائده

انما وليكم الله و رسوله و الذين آمنوا الذين يقيمون الصلوة و يوتون الزكوة و هم راكعون.(سوره مائده: 55)
    بر مسجد مدينه فضائي روحاني و ملكوتي حاكم بود. در هر گوشه مسجد مسلماني بعبادت و بندگي خدا اشتغال داشت.بعضي نماز ميخواندند و برخي قرآن. جمعي در حال قيام بودند و گروهي در حال قعود. آهنگ دلنشين و آواي روح بخش مناجات و راز و نياز با خدا، فضاي مسجد را پر كرده و هر تازه واردي را مجذوب مي ساخت.آنروز پيامبر عاليقدر اسلام نيز در مسجد حاضر بود. به پرسش هاي مردم پاسخ ميگفت و با دقت و مراقبت فراواني كه لازمه يك رهبر الهي و آسماني است، همه كس و همه چيز را زير نظر داشت.مردي بينوا و نيازمند، به اميد دريافت كمكي از مردم قدم به مسجد گذاشت و با صداي بلند كه همه شنيدند، وضع پريشان و نابسامان خود را شرح داد و از مسلمانان كه دستور دينشان آنان را موظف به ياري محرومان نموده درخواست كمك كرد.لحن تاثر آور كلام او حاكي از درد و رنج فراوان او بود و بخوبي نشان ميداد كه فشار زندگي او را وادار به استمداد از مردم كرده است.او پس از بيان مطالبش، سكوت كرد و به انتظار عكس العمل حاضران و اقدام خير خواهانه آنان ايستاد.اما هيچكس به او توجهي نكرد و هيچ دستي بسوي او دراز نشد. او كه از مردم نااميد شده بود رو بسوي آسمان كرد و گفت: خداوندا شاهد باش من در مسجد پيامبر تو آمدم و از مسلمانان كمك خواستم ولي هيچكس بمن كمكي نكرد و كسي باري از دوشم بر نداشت.اميرمؤمنان علي عليه السلام كه مشغول نماز و در حال ركوع بود، دست راست خود را كه در انگشت كوچكش انگشتري داشت، بسوي آن مرد دردمند دراز كرد و او انگشتر را از انگشت آنحضرت بيرون آورد و لبخند زنان با خاطري شد و مسرور از مسجد بيرون رفت.رسول اكرم صلّي الله عليه وآله وسلّم كه از دور ناظر اين ماجرا بود، رو بدرگاه خدا آورد و عرضه داشت: خداوندا! برادرم موسي از تو درخواست كرد كه باو شرح صدر عطا كني و كارها را براو آسان گرداني و به او بياني روان ببخشي تا مردم سخنش را بفهمند و برادرش هارون را وزير و پشتيبان و شريك در انجام رسالتش قرار دهي و تو درخواست هاي او را پذيرفتي و آنچه خواسته بود باو عطا كردي.خداوندا! اينك من، محمد، پيامبر و برگزيده تو هستم عرضه ميدارم: اللهم اشرح لي صدري و يسرلي امري و اجعل لي وزيرا من اهلي عليا اخي. اشدد به ظهري.خداوندا! بمن شرح صدر عطا كن و كارها را برايم آسان گردان و از خاندانم، علي را وزير من قرار بده تا بوسيله او پشتم قوي و محكم گردد.ابوذر غفاري كه از ياران راستين و با وفاي رسول خدا صلّي الله عليه وآله وسلّم و خود يكي از حاضران در مسجد بود ميگويد:
    هنوز دعاي پيامبر اكرم بپايان نرسيده بود كه جبرئيل امين نازل شد و اين آيه را از جانب خداوند بر آنحضرت فرو خواند:انما وليكم الله و رسولة و الذين آمنوا الذين يقيمون الصلوة و يوتون الزكوة و هم راكعون.
    يعني: همانا ولي و سرپرست شما مسلمانان، خدا است و پيامبر او و كساني كه ايمان آورده و اقامه نماز ميكنند و در حال ركوع زكات ميدهند.اين ماجراي جالب را متجاوز از سي نفر از مفسران و بزرگان اهل سنت و همه مفسران شيعه در تفاسير خود نقل كرده اند و اين آيه شريفه كه آيه ولايت ناميده ميشود، يكي از آياتي است كه بعنوان يك نص قرآني، امامت و ولايت علي (ع) را اثبات مي كند.
    ام الکتاب/گردآوری

2. صلوات و تشکر : 4