تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2
 1. #1

  ارسال قرآن به فضا  با پيگيري‌هاي يك ايراني، يک جلد کلام‌الله مجيد، چاپ جمهوري اسلامي ايران، توسط الکساندر کالري، فرمانده ناو سايوز تي.ام.آ-01 ام به ايستگاه فضايي بين‌المللي منتقل شد.

  به گزارش ایسنا، سيروس برزو، تحليلگر فضايي و روزنامه‌نگار ايراني مقيم روسيه كه چند سال پيش با انتقال مجموعه‌اي از كارت پستال‌هاي منقش به مينياتورهاي استاد فرشچيان توسط يك فضانورد روسيه، مبتكر برپايي نخستين نمايشگاه هنري در ايستگاه فضايي بين‌المللي بود، اين بار موفق به ارسال يک جلد کلام‌الله مجيد، چاپ جمهوري اسلامي ايران به ايستگاه فضايي بين‌المللي شد.

  وي درباره چگونگي ارسال قرآن مجيد به ايستگاه فضايي بين‌المللي به خبرنگار فناوري ايسنا گفت: چند سال پيش نخستين محموله ايراني را که شامل کارت پستال هايي از کارهاي استاد فرشچيان و کتاب تاليفي‌ام بود، از طريق پاول وينوگرادوف، کيهان‌نورد سايوزتي.ام.آ-8 ، به فضا فرستادم.

  برزو افزود: با توجه به نگاه الکساندر کالري، کيهان‌نورد نامدار روسيه به ايران و مردم ما و همچنين احترامي که وي به عقايد ديني‌مان دارد، پس از آن که مشخص شد، وي فرماندهي ناو کيهاني سايوز تي.ام.آ-01 ام را بر عهده گرفته است، تصميم گرفتم بار ديگر محموله‌اي ايراني را توسط او راهي ايستگاه فضايي بين‌المللي کنم.

  وي گفت: در پاسخ به اهانت اخيري که در امريكا به قرآن مجيد صورت گرفت، به اين نتيجه رسيدم که فرستادن قرآن مجيد، مي‌تواند عکس‌العمل مناسب و پاسخ شايسته‌اي به اين حركت زشت باشد. به همين دليل پيشنهاد خود را با الکساندر کالري مطرح كردم. وي نيز که بارها با ارسال نامه‌هاي تبريک به مناسبت موفقيت‌هاي علمي ايران، احترام خود را به ايران و ايرانيان نشان داده، با کمال ميل پذيرفت و قرار بر اين شد که قرآن مجيد را به ايستگاه فضايي بين‌المللي برده و در پايان ماموريت، به زمين بازگرداند. وي گفت: البته همان گونه که مطلعيد، حمل هرگونه محموله‌اي به فضا مستلزم طي کردن مراحلي خاصي است. به همين دليل، لازم بود تا انجام کامل مراحل، صبر کنيم. خوشبختانه اين مراحل با موفقيت انجام شد و اينک قرآن مجيد، چاپ جمهوري اسلامي ايران، در ايستگاه فضايي بين‌المللي قرار گرفته است.

  به گزارش ايسنا، الکساندر کالري تا اواخر اسفند ماه سال جاري در ايستگاه فضايي بين‌المللي خواهد بود. اين فضانورد که طي چهار سفر قبلي خود به مجتمع مداري مير و ايستگاه فضايي بين‌المللي، جمعا 610 شبانه‌روز در فضا به سربرده، قرار است اين بار حدود شش ماه در مدار زمين فعاليت کند.

  الکساندر کالري در سال 1956 در يورملا ( از شهر هاي جمهوري لاتويا در شوروي سابق) به دنيا آمد.پس از به پايان رساندن انستيتوي فيزيک و فناوري مسکو در مؤسسه توليدات فضايي موسوم به« انرگيا » به عنوان مهندس طراح و سازنده سامانه هاي فضايي مشغول به کار شد. از سال 1984 به جرگه فضانوردان پيوست و تاکنون سه بار در مجتمع مداري مير و يک بار در ايستگاه فضايي بين‌المللي فعاليت داشته است.

  آخرين سفر او در سال 2004 بود و پس از آن وي حاضر نشد پرواز ديگري به فضا داشته باشد؛ زيرا معتقد بود دادن صندلي سايوز به کيهان نوردان آمريکايي و يا فروش محل به ثروتمندان کيهانگرد در جايي که تعداد زيادي از کيهان نوردان تازه کار روس در صف پرواز به فضا هستند، کار درستي نيست و پرواز خود را منوط به حضور يک کيهان نورد تازه کار کرد تا بتواند در جريان سفر تجربيات خود را به وي منتقل کند.

  وي هفته گذشته توانست با مهارت تحسين برانگيزي يک ناو بدون سرنشين پروگرس را که سامانه الحاقش از کار افتاده بود، به ايستگاه فضايي بين‌المللي پيوند دهد.


  ویرایش توسط quranic : 1389/08/18 در ساعت 09:38 قبل از ظهر

 2. #2

  ارسال قرآن به فضا توسط ماهواره
  اداره كل امور فرهنگی دانشگاه اصفهان با هدف احترام، اشاعه و انتشار مفاهيم قرآنی و دينی چند طرح اجرايی ـ‌ علمی از جمله ارسال قرآن به فضا را در دست اقدام دارد.
  به گزارش خبرنگار افتخاری خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا) بنابراين ‌گزارش از جمله اين اقدامات، ارسال قرآن كريم توسط قرآن‌شناسان و قرآن پژوهان ارشد، توسط كاوشگر و ماهواره به فضا جهت ماندگار شدن اين كتاب الهی در فضا و ارسال آن به مكان‌های ناشناخته فضا است.
  ايده و اجرای اين طرح توسط «ارفع كازر» دانش‌آموخته مراكز استعدادهای درخشان است كه در اين راستا، نامه‌هايی جهت همكاری به استانداری اصفهان و به معاونت پژوهشی دانشگاه اصفهان، دانشگاه صنعتی مالك اشتر و نهاد رهبری ارسال شده است.

  همچنين در اين طرح، مطالعات و تحقيقات جديدی نيز در زمينه شناختن فضا و كرات ديگر مدنظر قرار گرفته و همكاری مشترك با مركز «يونسكو» نيز در زمينه‌ فرهنگی در دست اقدام است.
  تكميل و توسعه سايت www.allah.com با متن كامل قرآن كريم و متون دينی ـ علمی مختلف به زبان‌های عربی و فارسی و ساير زبان‌ها، جهت در اختيار قرار گرفتن برای كاربران و محققان از جمله ديگر اقدامات در دست اجرا عنوان شده است.
  اين پايگاه اطلاعاتی حاوی متون منتشر نشده دينی ـ ‌علمی با در اختيار داشتن برترين فناوری‌های رايانه‌ای و شبكه‌ای است و حاوی پاسخ تمامی سئوالات محققان و نيازهای كاربران خواهد بود.
  در اين راستا كانونی نيز در دست تأسيس است و از تمامی افرادی كه دارای پژوهش‌ها و مطالب منحصر به فرد و جديد هستند جهت تكميل تحقيقات و طرح‌های خود و قراردادن آن‌ها در پايگاه و ارسال به جشنواره‌های مختلف دعوت به همكاری می‌كند.

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •