تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
 1. #1

  صلح امام حسن(ع)، پرشكوه‌ترين نرمش قهرمانانه تاريخ


  شيخ راضی آل‌ياسين

  ترجمه‌ی حضرت آيت‌الله سيد علی خامنه‌ای

  دفتر نشر فرهنگ اسلامی 1383، 474‌ صفحه

  فايل صوتی بيانات رهبر انقلاب در تحليل واقعه‌ی صلح امام حسن عليه‌السلام [دريافت فايل 1.8 مگابايت]


  « صلح حسن عليه‌السلام با معاويه، از دشوارترين حوادثی بود كه امامان اهل‌بيت پس از رسول اكرم(ص) از ناحيه اين امت بدان دچار شدند.
  امام حسن عليه‌السلام با اين صلح، آنچنان محنت طاقت‌فرسايی كشيد كه هيچ‌كس- جز به كمك خدا- قادر بر تحمل آن نيست؛ ليكن او اين آزمايش عظيم را با پايداری و متانت تحمل كرد و سربلند و پيروزمند و دست‌يافته به هدف خود- يعنی مراعات حكم خدا و قرآن و پيامبر و صلاح مسلمانان- از آن بيرون جست... و اين همان هدفی بود كه او برای هر گفتار و عمل بدان نظر داشت و عشق می‌ورزيد.
  آنان كه او را به راحت‌طلبی و عافيت‌انديشی متهم كرده‌اند و هم آن‌دسته از شيعيانش كه تحت‌تأثير شور و احساس، آرزو بُرده‌اند كه كاش وی نيز در جهاد با معاويه پايداری می‌كرد و از راه شهادت، زندگی می‌يافت و به پيروزی از همان راهی كه برادرش در روز عاشورا رفت و رسيد، می‌رفت و می‌رسيد... اين هر دو گروه را در ميزان سنجش فكر و خود، وزن و مقداری نيست.
  شگفت آن‌كه مردم، هنوز درباره اين صلح دچار اشتباه و كج‌بينی‌اند و كسی نيست كه با بررسی كامل و با استناد به دلايل و شواهد عقلی و نقلی، سيمای اين صلح را روشن سازد.
  من بارها در اين صدد بوده‌ام، ولی مشيت حكيمانه خدای عزّ‌و‌جلّ براين قرار گرفت كه بدين مهم، كسی را كه از همه سزاوارتر و شايسته‌تر است، برانگيزد... و او فراهم‌آورنده اين كتاب مبتكرانه صلح‌الحسن است كه به حق در موضوع خود، سخن‌آفرين است و گذارنده قضاوت راستين و نماينده مرز حق و باطل.
  بر فصول درخشنده‌ای چند از آن [كتاب] كه نمايشگر فضل مؤلف بزرگوار نيكوكارش بود، واقف آمدم و آن‌را به‌راستی در كاوش‌گری و باريك‌بينی و ميانه‌روی و هم در قاطعيت بيان و استدلال، ريزه‌كاری و تتبع و پرهيز و احتياط در نقل گفتارها و رادمنشی در مجادله و احاطه بر چيزهای مناسب موضوع، در عين روانی اسلوب و انسجام سخن و رسايی در آن‌جا كه سخن به ايجاز گفته و زيبايی و گيرايی در آن‌جا كه سخن را به درازا كشانده... درست همانند مؤلف بزرگوارش يافتم.
  كتاب، فراهم‌آمده فكری منظم، مبتكر و قوی است. هماهنگی و پيوستگی‌اش آن‌را به‌صورت جويباری سرشار و لبريز از اندوخته‌های عقلی و نقلی درآورده و به واحدهايی به‌هم پيوسته و به‌نهايت غنی و كامل- از همه جهاتی كه با موضوع متناسب است و موجب ارزش تمام- همانند ساخته است. پيراستگی‌اش همراه با جامعيت و روشنی‌اش همراه با عمق و نقد تحليلی‌اش، نقطه مركزی اين مميزات است.
  و اما مؤلف اعلی‌الله مقامه؛ خواننده می‌تواند خصال برگزيده‌اش را در زيبايی‌های اين كتاب مشاهده كند و من اگر او را نديده‌بودم، بی‌گمان می‌توانستم چهره او را با الهام از مطالب كتاب، ترسيم كنم.
  اينك اين اثر اوست كه او را با چهره‌ای باز، سيمايی درخشنده، ‌سخنی شيرين، طبعی هموار و آرام، سينه‌ای گشاده، خويی نرم، ذهنی سرشار و دانشی فراوان، اطلاعی وسيع، انشايی زيبا، نكته‌سنجی شيرين، كنايه‌پردازی لطيف، استعاره‌ای نغز با گفتاری حكمت‌آموز و منطق و رفتاری دانش‌آفرين، اخلاقی به‌نهايت بزرگوارانه و فطرتی به‌نهايت سليم، دريای مواجی از دانش آل‌محمد، دانشمندی محقق... دانای اسرار اهل‌بيت و روشنگر معضلات و شناسای سره از ناسره آن... با اين صفات بارز و سَماتی ديگر، به خواننده بازمی‌شناساند.
  ... هيچ‌يك از بزرگان دين درمورد اين موضوع مهم، كوششی را كه او در فراهم‌آوردن اين كتاب منحصربه‌فرد و بی‌نظير مبذول داشت، به‌كار نبرده است؛ و اينك اين كتاب اوست، با اين اوج و سطح بلند كه در كتابخانه اسلام، خلأيی را كه امت اسلامی سخت نيازمند پر شدن آن بود، پر می‌كند...»

  .×.×.×.

  كتاب با گفتاری نسبتاً مفصل از علامه عبدالحسن شرف‌الدين، رهبر شيعيان لبنان در نيمه دوم قرن گذشته هجری قمری و پيشگفتار كوتاه نويسنده درباره تحقيق و كتابش آغاز می‌شود و پس از پرداختی كوتاه به زندگی‌نامه و سيره و سيمای حضرت امام حسن عليه‌السلام به سراغ محور اصلی بحث يعنی زندگی سياسی پرفراز و نشيب ايشان می‌رود.
  در بخش‌های دوم و سوم كه پيكره اصلی تحقيق را شكل می‌دهند، سخن از موقعيت سياسی ويژه آن روزگار و چرايی و چگونگی صلح و پيامدهای آن است؛ نويسنده با نگاهی ژرف به تحليل داده‌های تاريخی و مدارك و اسناد معتبر پرداخته و تصوير روشن و منسجمی از موضوع ارائه نموده است.
  در بخش پايانی نيز مقايسه‌ای كوتاه و فشرده ميان شرايط زمانه امام حسن با روزگار امام حسين عليهما‌السلام صورت گرفته است.
  بی‌شك كتاب حاضر از بهترين آثاری است كه تاكنون به اين موضوع مهم پرداخته و شايد هنوز هم در نوع خود بی‌مانند باشد.  فايل صوتی بيانات رهبر انقلاب در تحليل واقعه‌ی صلح امام حسن عليه‌السلام [دريافت فايل 1.8 مگابايت]
  ویرایش توسط شيرازي : 1389/07/24 در ساعت 07:59 قبل از ظهر

موضوعات مشابه

 1. خطرناک‌ترین نقطه‌ی پل صراط
  توسط ملکوت در تالار صراط
  پاسخ: 6
  آخرين نوشته: 1391/10/06, 04:36 بعد از ظهر
 2. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1391/07/08, 08:38 قبل از ظهر
 3. پاسخ: 5
  آخرين نوشته: 1391/06/28, 05:46 بعد از ظهر
 4. پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 1390/11/21, 02:43 بعد از ظهر
 5. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1390/02/13, 03:41 بعد از ظهر

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •