تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 23
 1. #1

  بیانات مقام معظم رهبری درباره قرآن

  بسم الله الرحمن الرحیم
  درآستانه سفر مقام معظم رهبری به شهر مقدس قم و شور و جنب و جوشی که در میان مومنان این شهرایجاد شده است تصمیم گرفتم بیاناتی ازآن رهبر فرزانه وقرآن پژوه را که بخشی را خبرگزاری ایکنا جمع آوری کرده بود درسایت شهرمجازی قرآن کریم قرار دهم
  ویرایش توسط quranic : 1389/07/20 در ساعت 10:09 قبل از ظهر

 2. صلوات و تشکر


 3. #2

  رهنمود های مقام معظم رهبری پیرامون قرآن کریم (16 بهمن 1360)


  افتخار ما در مقابل همه‌ی مکاتب و نظام‌های بشری با آن «مانیفیست»های ساخته‌ی ذهنیت‌های حقیر و محدود وابسته، این است که کتاب انقلاب ما قرآن کریم مجیدی است که از وحی حکیم خبیر منشا گرفته و در اختیار عامی و عالم، بزرگ و کوچک بوده و قابل فهم و استفاده همگان است.

  ما در طول مبارزات خود همواره خطوط اصلی حرکت خود را از قرآن دریافت کرده و آن را همچون شعارهای همیشگی انقلاب خود مطرح ساخته‌ایم.

  تا وقتی عموم مردم با ظاهر قرآن آشنا نشوند تحقق بخشیدن به نظام قرآنی در متن جامعه آسان و ممکن نمی‌نماید و اینجاست که ارزش قاریان و حافظان قرآن و معلمان و مقریان آشکار می‌شود.

  می‌دانیم که تلاوت و ترتیل و حفظ قرآن و صدر اسلام به عنوان وظایفی ارزشمند معمول بوده‌اند.

  سنت تلاوت قرآن که توصیه‌ی رهبران اسلامی است، بزرگ‌ترین سهم را در گسترش فرهنگ قرآنی و آکنده شدن فضای اجتماعی به معارف این فرهنگ دارا می‌باشد قرآن را تلاوت کنند. آهنگ تلاوت قرآن را در فضا سر دهند و قرآن را نه یک بار، نه دو بار که در همه عمر بخوانند. نور قرآن را بدینوسیله در دل خود و در فضای جامعه بپراکنند.

 4. صلوات و تشکر


 5. #3

  رهنمود های مقام معظم رهبری پیرامون قرآن کریم (12 فروردین 1362)  در مراتب وصول به دریای ژرف معنویت قرآن، تجوید و ترتیل پایه‌ای اصلی و پلکانی اولی می‌باشد قرآن را باید آموخت، خواند و عمل کرد و خواندن آن نیز باید موزون با طبیعت لطیف آن دلنشین و صحیح به گونه‌ای باشد که گویا از زبان روح الامین قرائت می‌شود. در این رابطه است که تلاش‌هایی که شما قراء و حفاظ محترم در فراگیری و یاددهی و حفظ و آموزش قرآن می‌کنید همچنین کوشش‌هایی که در جهت تشویق و تقدیر از مقام والای شما به عمل می‌آید همگی در پیشگاه خدای تعالی از جایگاهی بلند و اجری وافر برخوردارند و من اکنون با استفاده از این محفل قرآنی شریف که به ذکر و تلاوت قرآن و به حضور تالیان و قاریان و حفاظ و مقریان مفتخر است به همه ملت‌های اسلامی و به همه پیروان قرآن اعلام می‌کنم که کلید بهشت آزادی روی آوردن به قرآن و بازگرداندن آن به فضای زندگی است. از قرآن دستور بگیرید. وضع جامعه‌ی خود و تکلیفی را که در مواجهه با این وضع بر عهده‌ی شماست در قرآن بیابید، به آن عمل کنید تا قرآن نیز کلید آن بهشت دلنشین را به شما عطا کند.

 6. صلوات و تشکر


 7. #4

  رهنمود های مقام معظم رهبری پیرامون قرآن کریم(12 فروردین 1363)

  ملت‌های مسلمان محتاج به این هستند که قرآن به میان آنها برگردد و این جز با عمل به قرآن امکان پذیر نیست.

  ما باید بدانیم که سیاست‌های بزرگ جهانی به قرآن به چشم یک دشمن سرسخت نگاه می‌کنند و در صدد هستند نگذارند قرآن کارگردان صحنه‌ی زندگی انسان‌ها شود و مبارزه‌ی بزرگ همه‌ی مسلمانان جهان باید برای احیای دوباره‌ی قرآن و مطرح کردن قرآن در متن زندگی انسان‌ها باشد این حق مسلمان‌هاست که این را بخواهند و برای آن مبارزه کنند.

  انقلاب ما بر محور قرآن بود و طبیعی بود که ما را 180 درجه به طرف قرآن برگرداند یکی از مظاهر بازگشت ما به قرآن، اقبال مردم ما به مسائل قرآنی از قبیل تلاوت، تفسیر، تجوید و چیزهایی از این قبیل بوده و درست و به جا هم هست.

  حفظ قرآن مهم است، من از نوجوان‌ها خواهش می‌کنم که قدر سنین فراگیری و حفظ را که الان در آن هستند بدانند و قرآن را حفظ کنند بنده اگر از موجودی‌های معنوی چیزی داشته باشیم که ندارم چیز، اگر می‌داشتیم حاضر بودم بدهم و حفظ قرآن را در مقابل بگیرم. حفظ قرآن یکی از بزرگ‌ترین نعمت‌های الهی است. کسی که قرآن را در ذهن خود دارد همیشه با قرآن همراه است باید به خاطر این نعمت بزرگی که خدا به او داده، خدا را بسیار سپاسگزار باشد.

  امروز زمینه آماده است برای نوجوانان و بچه‌های ما که قرآن را حفظ کنند. این جلسات را گرامی بدارید و این را یک پایگاه و سکوی پرشی قرار بدهید برای رسیدن به سرزمین‌های دیگر. و همانطور که گفتم این تنها یک قدم می‌باشد، قدم‌های فراوان دیگری باید در راه زنده کردن و احیای قرآن در جامعه‌ی اسلامی برداریم.

 8. صلوات و تشکر


 9. #5

  رهنمود های مقام معظم رهبری پیرامون قرآن کریم(12 فروردین 1365)


  مایه‌ی افتخار است که روز به روز گرایش به قرآن و اهتمام به فراگیری و عمل به قرآن در جامعه‌ی ما به صورت همه جانبه‌ای بیشتر می‌شود. مسابقه‌ی بین‌المللی قرائت قرآن کریم کمکی است برای گرایش بیشتر به قرآن و این یک جنبه‌ی سمبلیک دارد که حاکی از این است که در نظام جمهوری اسلامی مسابقه نسبت به چه اموری انجام می‌شود.

  در هر جامعه‌ای که قرآن به عنوان دستور زندگی و مقررات بین مردم قرار نگیرد در آنجا قرآن به معنای واقعی مهجور است. البته وجود قرائت قرآن در میان مردم یک کشور نعمت بزرگی است ولی این کافی نیست و استعمارگران برای تحقق این وضع سرمایه گذاری‌های بسیاری کرده‌اند. ما با جرأت می‌توانیم ادعا کنیم که در هیچ جای دنیا احکام قرآن مانند نظام حکومتی ما اعتبار و ضمانت اجرایی ندارد.

 10. صلوات و تشکر


 11. #6

  رهنمود های مقام معظم رهبری پیرامون قرآن کریم(12 فروردین 1368)

  یکی از کارهای دشمن تهاجم فرهنگی و توطئه‌ی خباثت آمیز بر علیه وجود مقدس پیامبر عظیم الشان اسلام است که نمونه‌ای از ان در کتاب موهن «آیات شیطانی» تجلی یافت، لذا اهتمام بیش از پیش به امر قرآن ضرورت دارد. پیروزی انقلاب اسلامی، قرآن را به ما بازگرداند و راه قرآن را به روی ما باز کرد و ما باید عقب ماندگی‌های خود را در فراگیری جامع این کتاب الهی جبران کنیم و علاوه بر متن قرآن با ترجمه‌ی آن نیز کاملا آشنا شویم.

  توجه عمیق به ترجمه صحیح قرآن کریم هم یک ضرورت است و تعدد ترجمه‌های صحیح قرآن برا یجامعه مفید خواهد بود.

 12. صلوات و تشکر


 13. #7

  رهنمود های مقام معظم رهبری پیرامون قرآن کریم(8 اسفند 1368)
  من باید از برادران عزیزی که این مراسم و تشکیلات و دعوت و مسابقات و تشویق عمومی را برای ملتمان فراهم کردند و نیز از برادران عزیزمان در حج و اوقاف که به این مساله اهتمام ورزیدند، صمیمانه تشکر کنم. این اهتمام، جای تقدیر و شکرگزاری دارد؛ اما حتی از این هم بیشتر و وسیع‌تر، باید نسبت به امر قرآن اهتمام ورزید؛ زیرا قرآن همه چیز ماست.

  ما باید علاوه بر خواندن متن قرآن، ترجمه‌ی آن را هم یاد بگیریم. امروز، بحمدالله جوان‌های ما قرآن خوان هستند و خوب هم می‌خوانند. در سرتاسر کشور، ما قرای با ارزش و ممتازی داریم که وقتی در مسابقات جهانی شرکت می‌کنند، گوی سبقت را از بقیه‌ی کشورها می‌ربایند و بحمدالله از این گونه قراء کم هم نداریم.
  ویرایش توسط مدیریت محتوایی انجمن : 1391/02/27 در ساعت 10:37 بعد از ظهر

 14. #8

  رهنمود های مقام معظم رهبری پیرامون قرآن کریم(5 بهمن 1371)
  قرآنی شدن به این است که ملت با قرآن آمیخته بشود، به قرآن عمل کند، معرفت قرآنی را به طور کامل به دست بیاورد. ما امروز در دنیای اسلام این را کم داریم. اسم اسلام همه‌جا هست، تفاخر به اسلام همه جا هست،ُ ادعای مسلمانی همه جا هست، آنچه ما به آن نیاز داریم، ان آمیخته شدن به معارف قرآن و به عمل قرآن است، که این مسلمانی واقعی است. ما می‌خواهیم که ملت ما قرآن را بتوانند درک کنند و از آن استفاده کنند. هدف از همه‌ی این تشریفات و این مسابقه‌ها و این وقت گذرانی‌ها و این تشویق‌ها و این زحمت‌هایی که آقایان می‌کشند، هدف این است که ملت ما با قرآن آشنا بشوند. ما دوریم از قرآن، ما دوریم از قرآن. اگر یک ملتی با معرفت قرآنی آشنا بشود، بسیاری از کارها برای او آسان خواهد شد. حرکت برای او آسان خواهد شد. شما ملاحظه کنید، همین مقداری که ملت ما درهای قرآن را به روی خود باز کرد، که این به برکت انقلاب شد، ببینید چه تحولی در ملت ما به وجود آمد. ببینید چه عظمت و چه عزتی ملت ما پیدا کرد، به همین مقدار اندک حرکتی که به سمت قرآن کردیم. قرآن این جور است اگر حرکت به سمت قرآن به شکل کاملی انجام بگیرد. آن وقت این ملت همان چیزی خواهد شد که قرآن کریم خبر داده است. تاریخ را مسلمان‌ها عوض کردند به برکت قرآن.

 15. صلوات و تشکر


 16. #9

  رهنمود های مقام معظم رهبری پیرامون قرآن کریم(22 دی 1372)
  یکی از برکات قرآن کریم و این مسابقات همین است که بین ملت‌ها و کشورها تفاهمی در سطوح مردمی به وجود بیاید. امروز دست‌های خطرناکی تلاش می‌کنند برای جدا کردن کشورهای مسلمان از یکدیگرف این دست‌ها هرچه قوی باشند نمی‌توانند بر ملت‌ها مسلط بشوند، اما بر دولت‌ها چرا. متأسفانه دست‌های قدرت استکباری دشمنان خیلی زود بر دولت‌های بریده از ملت‌ها مسلط می‌شوند. و لذا این فرصت مغتنمی است برای کسانی که می‌خواهند اراده الهی را که فرموده است: «و اعتصموا بحبل الله جمیعا و لا تفرقوا» تحقق پیدا کند و از این راه اعصممام به حبل الله را به دست بیاورند.

  شما از این مسابقات و از این گردآمدن بر محور قرآن که مورد احترام و تکریم آحاد مسلمین است برای تحکیم اعصتمام به حبل الله استفاده کنید.

  توصیه‌ی ما به پدر و مادرها این است که به آموزش قرآن در خانه نسبت به بچه‌ها اهمیت بدهند، بنده از پدر و مادر نوجوان‌هایی که قرآن را حافظ‌اند، یا بعضی از قرآن را حفظ‌اند صمیمانه تشکر می‌کنم و خواهش می‌کنم پدر و مادرها قرآن را به فرزندان کوچکشان یاد بدهند و در این راه اهتمام بورزند، برای درس قرآن اهمیت ویژه قائل بشوید تا این نوجوان چه دختر و چه پسر به قرآن گرایش پیدا کند، بخصوص در سن کودکی بایدق ران را حفظ کند و قرآن در سینه‌ها باشدتا در دل‌ها نفوذ کند و در محیط جامعه تحقق پیدا کند، قرآن ضامن سعات ما و ضامن بقای جمهوری اسلامی است، قرآن همه چیز ماست، خوشا به حال ملت ما اگر قرآن و عترت را با هم داشته باشند. کوشش کنید قرآن و عترت را با هم داشته باشید. خدا کند ملت‌های دیگر هم گرایش پیدا کنند به قرآن و عترت که این هر دو از هم جداشدنی نیستند.

 17. صلوات و تشکر


 18. #10

  مساجد بايد مدرس تفسير و منبر معارف اجتماعی و سياسی باشد

  رهبر معظم انقلاب:

  مساجد بايد مدرس تفسير و منبر معارف اجتماعی و سياسی باشد

  به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا) پيام مقام معظم رهبری در نوزدهمين اجلاس سراسری نماز، صبح امروز، 20 مهرماه در بيرجند قرائت شد كه متن اين پيام به شرح زير است:
  بسم‌الله الرحمن الرحيم
  پديد آوردن هويتی به نام مسجد، نخست در قبا و سپس در مدينه در شمار زيباترين و پرمغزترين ابتكارهای اسلام در آغاز تشكيل جامعه اسلامی است: خانه خدا و خانه مردم‌، خلوت انس با خدا و جلوت حشر با مردم، كانون ذكر و معراج معنوی و عرصه علم و جهاد و تدبير دنيوی، جايگاه عبادت و پايگاه سياست، دوگانه‌های به هم پيوسته‌ای است كه تصوير مسجد اسلامی و فاصله آن با عبادتگاه‌های زائج اديان ديگر را نمايان می‌سازد.
  در مسجد اسلامی، شور و بهجت عبادت خالص با نشاط زندگی پاك و خردمندانه و سالم، در هم می‌آميزد و فرد و جامعه را به تراز اسلامی آن نزديك می‌كند. مسجد، مظهر آميختگی دنيا و آخرت و پيوستگی هر دو جامعه در ديدگاه و انديشه مكتب اسلامی است. با اين نگاه، دل‌های ما برای مسجد می‌تپد و از شوق و احساس مسئوليت، لبريز می‌گردد.
  امروز در ميان مساجد ما كم نيستند آنهايی كه می‌توانند نمايی از اين تصوير زيبا و شوق‌انگيز را به نمايش درآورند. حضور نسل جوان پاك‌نهاد ما و حضور روحانيون و معلمان آگاه و دلسوز، مسجدهايی را به درستی كانون ذكر و عبادت و انديشه و معرفت ساخته و يادهای عزيز و گرانبها را در دل‌های ما برانگيخته است. ليكن تا اين وظيفه به تمام و كمال گذارده نشود هيچ يك از ما نبايد و نمی‌توانيم خطری كه از كمبود مسجد و ضعف و نارسايی، جامعه و جوانان و خانواده‌ها و نسل‌های آينده را تهديد می‌كند، غافل بمانيم و خود را از بركات عظيمی كه مسجد تراز اسلامی به كشور و نظام و مردم هديه می‌كند محروم سازيم.
  نخستين مطلب مهم، بنای مسجد و حضور روحانی شايسته در آن است. هم‌اكنون با وجود ده‌ها هزار مسجد در كشور، جای هزاران مسجد ديگر در روستاها، شهرها، شهرك‌ها و مجتمع‌های ساختمانی خالی است. دسترسی آسان به مسجد، نياز ضروری مومنان و جوانان و نوجوانان ما است. روحانی پرهيزگار، ‌خردمند،‌ كارشناس و دلسوز در مسجد، همچون پزشك و پرستار در بيمارستان، روحيه و مايه حيات مسجد است. امامان جماعت بايد آماده‌سازی خويش برای طباطت معنوی را وظيفه حتمی خود بدانند و مراكز رسيدگی به امور مساجد و حوزه‌های علميه در همه جا آنان را ياری دهند.
  مساجد بايد مدرس تفسير و حديث و منبر معارف اجتماعی و سياسی و كانون موعظه و پرورش اخلاق باشد. زمزمه محبت متوليان و مديران و امنای مساجد بايد دل‌های پاك جوانان را مجذوب و مشتاق كند. حضور جوانان و روحيه‌های بسيجی بايد محيط مسجد را زنده و پرنشاط و آينده‌پو و لبريز از اميد سازد. ميان مسجد و مراكز آموزشی در هر محل همكاری و پيوند تعريف شده و شايسته‌ای برقرار گردد. چه نيكوست دانش‌آموزان برجسته و ممتاز در هر محل، در مسجد و در برابر چشم مردم و از سوی امام جماعت، تشويق شوند. مسجد بايد رابطه خود را با جوانانی كه ازدواج می‌كنند و به كسانی كه به موفقيت علمی، اجتماعی، هنری و ورزشی دست می‌يابند، با صاحب همتانی كه كمك به ديگران را وجهه همت می‌سازند، با غم ديدگانی كه غمگساری می‌جويند و حتی با نوزادانی كه متولد می‌شوند برقرار و مستحكم كند. مسجد بايد در هر منطقه و محل، مأمن و مايه خير و بركت باشد و به طريق اولی وسيله زحمت و آزار مجاوران نگردد.
  پخش صداهای آزاردهنده به ويژه در شب و هنگام آسايش مردم، كاری ناروا و در مواردی خلاف شرع است. تنها صدايی كه بايد از مسجد در فضا طنين بيفكند بانگ اذان با صوت خوش و دلنواز است.
  عمران مساجد و پرداختن به آرايه‌های معنوی و ظاهری آن، وظيفه همگان است. و هر كسی به اندازه توان و همت بايد در آن سهيم گردد. مردم، شهرداری‌ها و دستگاه‌های دولتی هر يك در آن بايد سهمی ايفا كنند و روحانی دانا و مسئوليت‌پذير و پرهيزگار می‌تواند و می‌بايد محور اين منظومه تلاش مقدس باشد.
  از خداوند متعال توفيق همگان را مسئلت می‌كنم و برای روحانی مجاهد و خدمتگذار، جناب حجت‌الاسلام والمسمين آقای قرائتی دوام عمر و نشاط و توفيق روزافزون از خداوند می‌طلبم.
  والسلام و عليكم و رحمه‌الله
  سيد علی خامنه‌ای
  18 مهر 89

 19. صلوات و تشکر


صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •