در اين نشست حجت‌الاسلام و المسلمين احمد احمدی، دبير همايش بانوان قرآن‌پژوه، حجت‌الاسلام و المسلمين «محمدرضا نوراللهيان»، دبير بخش بين‌الملل همايش بانوان قرآن‌پژوه و مشاور و دستيار ويژه دفتر مقام معظم رهبری در امور تبليغی و آموزشی خارج از كشور، حجت‌الاسلام و المسلمين عبداللهيان، دبير علمی همايش بين‌المللی بانوان قرآن‌پژوه، حجت‌الاسلام تقوی، مشاور قرآنی رئيس سازمان فعاليت‌های قرآنی دانشجويان كشور و رمضانی، مديركل امور اجتماعی شهرداری تهران حضور داشتند.

عبداللهيان در ابتدای اين نشست به ارائه سخن پرداخت و طی سخنانی گفت: اكنون در آستانه برگزاری هشتمين دوره همايش بانوان قرآن‌پژوه قرار داريم، وقتی كه اولين دوره اين همايش را برگزار می‌كرديم اين دغدغه و نگرانی وجود داشت كه آيا اين همايش ادامه خواهد داشت يا نه؟!

وی افزود: همايش امسال ويژگی خاصی نسبت به همايش‌های ديگر دارد و آن سنگينی كار به خاطر استقبال فوق‌العاده بانوان از اين همايش است. معمولا دغدغه همايش‌ها ميزان استقبال است، اما اين همايش چنين دغدغه‌ای را ندارد و امسال بايد دو، سه برابر همايش‌های قبلی كار انجام داد.

استقبال فوق‌العاده بانوان از همايش بانوان قرآن‌پژوه

عبداللهيان تصريح كرد: بعد از ديدار سال گذشته بانوان قرآن‌پژوه با مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) نشاط و استقبال خوبی در ميان بانوان قرآن‌پژوه ايجاد شد. 2000 بانوی قرآن‌پژوه و مبلغ متقاضی شركت در اين همايش هستند كه از اين تعداد فقط 230 نفر مبلغ هستند و بقيه مدرسان دانشگاه، مفسران و محققان هستند.

عبداللهيان در ادامه سخنانش اظهار كرد: بانوان از سراسر كشور به اين همايش دعوت می‌شوند كه همكاری همه‌جانبه شهرداری تهران بی‌سابقه و قابل تحسين بود كه به كمك آنها همايش‌های دوره قبل به خوبی برگزار شد، همچنين مقالات مختلفی به همت اين بانوان نوشته و برای دبيرخانه همايش ارسال شد كه برخی از آن‌ها در مجله‌های بشارت و بينات منتشر شد.

دبير علمی همايش بين‌المللی بانوان قرآن‌پژوه در پايان سخنانش گفت: بانك مقالات، پايان‌نامه‌های بانوان قرآن‌پژوه با عنوان گنجينه نور حاوی 14000 پايان‌نامه راه‌اندازی شده كه دانشگاه‌های مختلف برای تعيين پايان‌نامه دانشجويان از آن استعلام می‌كنند، همچنين در كنار اين فعاليت‌ها، به فعاليت‌های هنری قرآنی هم توجه شده كه جلد اول تفسير «جمال» منتشر شده و اگر مشكلات آن رفع شود جلدهای ديگر هم منتشر می‌شود.

حضور بانوان قرآن‌پژوه از کشورهای دیگر


در ادامه اين نشست حجت‌الاسلام نوراللهيان به ارائه سخن پرداخت و گفت: چند سالی است كه بانوان قرآن‌پژوه از كشورهای ديگر هم به همايش دعوت می‌شوند اما اين گلايه را دارند كه وقت كافی برای ارائه مقالات خود را ندارند. بايد نقاط ضعف همايش بلافاصله بعد از همايش بررسی و راهكار برای همايش بعدی تدوين شود.

وی افزود: همايشی در اين سطح حتما بايد طی دو روز برگزار شود تا فرصت لازم برای ارائه مقالات محققان وجود داشته باشد، امسال پنج نفر از بانوان قرآن‌پژوه لبنانی مقاله ارسال كردند و تمايل دارند كه در اين همايش شركت كنند كه از ميان يكی از بانوانی كه كه نهج‌البلاغه، صحيفه سجاديه را به زبان فرانسه ترجمه كرده به اين همايش دعوت شد.

نوراللهيان ادامه داد: از كشور تركيه چند نفر از بانوان محقق در علوم قرآنی علاقه‌مند هستند در اين همايش شركت كنند كه دو نفر از آنها به اين همايش دعوت شدند، همچنين از كشور سوريه كه دارای تأليفات مختلفی است به همايش بانوان قرآن‌پژوه دعوت شده است و نيز بانوانی از تاجيكستان و كشورهای ديگر هم به اين همايش دعوت شدند.

در ادامه نشست حجت‌الاسلام احمدی، به ارائه سخن پرداخت و با تأكيد بر اينكه بايد به گونه‌ای برنامه‌ريزی شود كه حداقل چندين مقاله در اين همايش ارائه شود، گفت: برگزاری اين همايش دو روز لازم است، اما اگر برای دو روز فرصت و امكانات لازم وجود ندارد و امكان‌پذير نيست، حداقل بايد يك روز كامل باشد و صبح و بعدازظهر ادامه داشته باشد تا حداقل چندين مقاله ارائه شود و در پايان همايش هم نفرات برتر تجليل شوند.

حجت‌الاسلام تقوی، كارشناس پژوهش سازمان فعاليت‌های قرآنی دانشجويان كشور به اين نشست با بيان اينكه همايش بانوان قرآن‌پژوه كار بسيار مهم و با ارزشی است كه می‌تواند منشأ خير بسيار و دارای اثرات فراوان باشد.

وی افزود: بعد از برگزاری هفت دوره از اين همايش، انتظار وجود داشت كه شرايط برای برگزاری دو روزه اين همايش وجود داشته باشد و در كميسيون‌های مختلف مقالات مختلف ارائه شود. سازمان فعاليت‌های قرآنی دانشجويان كشور با تمام قدرت تلاش می‌كند كه رسالت خود را در اين همايش انجام دهد و در بحث پوشش خبری كار تلاش می‌كند.

تقوی تصريح كرد: سازمان فعاليت‌های قرآنی دانشجويان كشور فصل‌نامه «تخصصی پژوهش‌های ميان‌رشته‌ای قرآن كريم» را منتشر می‌كند كه می‌تواند مقالات ميان‌رشته‌ای قرآن و علوم ديگر بانوان قرآن‌پژوه را در اين فصل‌نامه منتشر كند، همچنين نشريه «عقيق» را منتشر می‌كند كه مقاله‌های ميان‌رشته‌ای قرآن و علوم ديگر در سطح دانشجويان را چاپ می‌كند.

وی با تشريح فعاليت‌های مختلف سازمان فعاليت‌های قرآنی دانشجويان كشور، آمادگی اين سازمان برای استفاده از هنر و توانايی علمی بانوان قرآن‌پژوه را اعلام كرد.

همچنين در اين نشست رمضانی، مديركل امور اجتماعی شهرداری تهران با اعلام آمادگی شهرداری تهران در ارائه خدمات و تسهيلات برای برگزاری هرچه بهتر همايش بانوان قرآن‌پژوه گفت: مجله «آيه» هم می‌تواند در راستای برنامه همايش بانوان قرآن‌‌پژوه و انتشار مقالات و خبرها و برنامه‌های همايش مفيد باشد. ايكنا