تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

شاهكار علمي علي عليه السلام در رياضيات

یكی از ریاضی دانان یهودی كه درباره ی علم و دانش امام علی علیه السلام شنیده بود با خود گفت : چگونه ممكن است كه شخصی در همه ی زمینه ها استاد باشد. تصمیم گرفت تا سؤالی را طرح كند و امام را از جواب دادن عاجز نماید. بعد از مدتی مساله را آماده كرده و به كوفه آمد و سر راه آن حضرت نشست . چون حضرت را دید گفت یا علی سؤالی دارم و باید بدون تامل جواب آن را بگویی و من در جواب گفتن به تو مهلت نمی دهم . ...
    ویرایش توسط مدیریت محتوایی انجمن : 1391/03/16 در ساعت 01:18 بعد از ظهر

2. صلوات و تشکر : 3

حضرت فرمود:

بپرس كه من بی درنگ جواب تو را خواهم داد.

عرض كرد:‌
    یا علی به من خبر بده از كوچكترین عددی كه بر هر عددی از یك تا ده تقسیم شود و جواب كسر نیاورد.

حضرت بی درنگ فرمود:

ایام هفته را در ایام سال (قمری) ضرب كن تا عددی را كه می خواهی به دست آوری. چون آن یهودی این عملیات را انجام داد و جواب را صحیح یافت مسلمان شد و شهادتین بر زبان جاری كرد.

اكنون محاسبه ی آن اعداد:

حاصل ضرب ایام هفته در ایام سال : ( 360 ضرب در 7 :‌2520 )
    2520 تقسیم بر 2 : 1260
    2520 تقسیم بر3: 840
    2520 تقسیم بر4 : 630
    2520 تقسیم بر5 : 504
    2520 تقسیم بر6: 420
    2520 تقسیم بر7 :‌360

2520 تقسیم بر8 : 315
    2520 تقسیم بر9: 280
    2520 تقسیم بر10: 252

توضیح این مساله چنین است :

وقتی بخواهیم عددی را بیابیم كه صفات فوق را داشته باشد، باید بین این اعداد مضرب مشترك بگیریم ، و آسان ترین راه این است كه بین آنها كوچكترین مضرب مشترك گیریم . یعنی بین عدد ( 3و4و5و6و7و8و9و) از روی قاعده ی تماثل و توافق و تداخل و تباین عمل كرده و در میان آنها از متماثلین یكی را انتخاب كنیم و در متداخلین بزرگ تر را انتخاب كنیم و در متوافقین یكی را ضرب در دیگری كنیم ،‌و در متباینین هر دو را ضرب در دیگری كنیم . در این صورت كوچگتریم مضرب مشترك (2520) خواهد شد.

و در كتاب خلاصة الحساب آورده است كه مخرج كسرهای نه گانه از ضرب عدد روزهای ماه (30) در عدد ماه های سال ( 12) در عدد روزهای هفته (7) می شود (2520) .

4. صلوات و تشکر : 4