تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2
 1. #1

  استخاره با قرآن

  استخاره به معناى طلب خير است ; يعنى انسان از خداوند بخواهد كه او را به نيكى و خير برساند. استخاره به اين معنا در روايات بسيار وارد شده و مؤمنان به نماز و دعا قبل از تصميم گيري فراخوانده شده اند . بنا بر روايات فراوان و معتبر، مستحب است که انسان قبل از تصميم، به خصوص تصميم هاي مهم به خدا متوجه شده و قلب خود را خالص کند و به نماز بايستد و با تضرع دو رکعت نماز به جا آورد و دعاهايي را که در استخاره وارد شده، از جمله دعايي که در صحيفه سجاديه وارد شده يا دعايي که در مناجات هاي دهگانه "الوسائل الي المسائل" از امام جواد رسيده (در حاشيه مفاتيح )يا مناجات ها و دعاهاي ديگري که به وفور در روايات نقل شده، بخواند .
  از خدا بخواهد آنچه به خير و صلاح اوست ، به قلبش القا کند و او را بر آن عازم و مصمم و از آنچه به خير و صلاحش نيست ، منصرف گرداند . روايات وارده در استخاره بدين معنا بسيار فراوان و معتبر است. همه عالمان به اجماع بر استحباب مؤکد آن باور دارند و عين توحيد و عبوديت و بندگي است. امام صادق (ع) فرمود: "زماني كه تصميم براي انجام كاري گرفتي، با كسي مشورت نكن، تا اين كه با خدا مشورت نمايي. صد مرتبه مي‏گويي: "استخير الله" آن گاه با مردم مشورت نما، خداوند خير تو را بر زبان هر كسي كه بخواهد جاري خواهد ساخت"،(1).
  اما انواع ديگر استخاره که بسيار فراوان است ، بر تعدادي از آنها از جمله استخاره "ذات الرقاع" با شش قطعه کاغذ يا با سه قطعه کاغذ يا با دو قطعه يا با قرآن؛ روايت نيز وارد شده ، عالمان اين روايات را از باب آسان گيري در دلايل کار هاي مستحب، پذيرفته اند . آنچه كه امروز به عنوان استخاره مشهور است، در حقيقت نوعي قرعه محسوب مي‏شود كه فرد متحير از آن بهره مي‏جويد. اين موضوع نيز در برخي از روايات همانند روايت جلد 91، صفحه 232 بحارالانوار به صراحت مطرح شده است.
  البته استخاره ها همراه نماز و دعا و تضرع و توسل به ذات حق هستند . به همين جهت عالمان آنها را جايز و مصداق توسل و هدايت خواهي شمرده اند. در ادله آن تسامح کرده و ريزبيني و موشکافي را کنار نهاده اند. آنان حتي اجازه داده اند که فرد به يک عالم مومن و متقي يا شخص اهل نماز و قرآن مراجعه کرده و از او طلب استخاره کند . او هم با توسل به در گاه خدا و با هدايت طلبي از او ، قرآن را باز کند. به آيه اول صفحه نظر انداخته و با توجه به معناي آيه، به خوب يا بد بودن آن چه در نظر طالب استخاره هست ، اشاره کند . آنان استخاره ها را چون مصداق توسل و هدايت خواهي است ،جايز شمرده اند.
  با توجه به روايات و توضيح عالمان و فقيهان، مستحب مؤکد است انسان قبل از عزم نهايي يا حتي قبل از تصميم ابتدايي در همه کار ها به خصوص در کار هاي مهم ، نماز استخاره بخواند . بعد از نماز، دعا و مناجات استخاره بخواند . بعد در کاري که مي خواهد انجام دهد ،تامل کند و پيرامون آن مشورت نمايد . بعد به آنچه در نظرش خوب آمد، عمل کند. عمل به استخاره هاي معمول هم با توسل به خدا منع ندارد، گر چه بايد سعي کرد که عادت نشود و فرد باب فکر و مشورت و تصميم گيري را بر خود نبندد و نخواهد فقط با استخاره کار کند .

  1. بحارالانوار، ج 91، ص 253.

 2. #2

  نوعي استخاره
  اينم يه روش استخاره اينترنتي
  كه اول نيت مي كنيد و دعاهايي كه از شما خواسته شده رو مي خونيد سپس دكمه را بزنيد
  اين سايت رو ببينيد

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 17
  آخرين نوشته: 1391/07/10, 07:48 بعد از ظهر
 2. ▨▨ استطاعت چيسـت و مستطيـع کيست؟ ▨▨
  توسط 88060855 در تالار عبادات
  پاسخ: 12
  آخرين نوشته: 1391/05/12, 06:29 قبل از ظهر

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •