تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5
 1. #1

  ولايت فقيه در صحيحه زراره  بيش از بيست سال است که اصل ولايت فقيه رسماً و عملاً بر کشور اسلامى ايران سايه افکنده و ملت بزرگ و رشيد ما را زير بال و پر خود گرفته است و مردم هوشمند و متدين ما نيز چه به استناد عقايد مذهبى خود و چه به ملاحظه قانون اساسى جمهورى اسلامى ايران، اصل ياد شده را گردن نهاده و حاکميت آن را پذيرا شده اند.
  لکن با اينکه در باره مسأله ولايت فقيه تحقيقات فراوان انجام گرفته، کتابها و مقالات گوناگون انتشار يافته، سخنرانى ها و کلاسها و تدريسهاى متنوع و در سطحهاى مختلف برگزار شده است، با اين حال، هنوز مسأله به آخر نرسيده و ما هميشه شاهد پرسشهاى جديد، و ابهامها، ايرادها، استفسارهاى تازه اى (هر چند از نظر مبنائى و علمى چه بسا تازه نباشند) هستيم و بديهى است که در آينده نيز چنين خواهد بود.
  لهذا صاحب اين قلم بر آن شد که در امتداد و ادامه خدمات علمى و اعتقادى خود پيرامون اصل ولايت فقيه، در مورد يکى از روايات معتبر مذهبى به بحث و تحقيق پرداخته و استنباط خود را از اين روايت به رشته تحرير بکشد.
  البته دانشمندان عصر ما از اين روايت کراراً به صورت اجمال ياد کرده اند اما تا آنجا که اين نويسنده اطلاع دارد به صورت تحليلى و تفصيلى اقدامى انجام داده نشده است. اميد است از اين رهگذر خدمتى هر چند ناچيز به محضر فرهيختگان و دلسوزان انقلاب اسلامى عرضه شود.

  آخرین موضوعات ارسالی این تالار:


 2. صلوات و تشکر : 2


 3. #2  آنچه را که نگارنده اين مقاله بدان اعتقاد و اصرار دارد آن است که ما به عنوان جامعه مسلمان مى بايست عقايد و باورهاى دينى خود را، بويژه آنچه که زمينه عملى داشته و اثبات آن مقدمه اجراى عينى آن در جامعه است، از مبانى اصيل اسلامى (کتاب خدا و سنت معتبره) استنباط و استکشاف نموده و با کمک عقل قطعى (و به تعبير شيخ اعظم انصارى: العقل الخالى عن شوائب الاوهام، باور داشته و پياده کنيم. ما غنى ترين و پربارترين منابع مطمئن را از طريق وحى و عصمت در اختيار داريم. بنابراين بايد همه عقايد و تمامى اعمال مذهبى خود را بر اساس کتاب و سنت منقول از معصومين(ع) به سنجش آوريم نه بر هيچ اساس و معيار ديگر.

  مسأله ولايت فقيه نيز يک نظريه سياسى محض و جداى از اسلام نيست تا هر کس که داراى شمّ سياسى باشد و يا براى خود علم سياست قائل شود بتواند مسأله ياد شده را به هر گونه بخواهد تحليل کند و يا آن را در چهارچوب سياست به مفهوم ويژه آن ارزيابى نمايد. اکنون پس از اين مقدمه کوتاه به اصل مبحث مى پردازيم.

 4. صلوات و تشکر : 2


 5. #3  صحيحه زراره و ولايت و ولايت فقيه


  مرحوم شيخ حرّ عاملى متوفاى 1104 ه… کتاب ارزنده و مشهور خود «وسايل الشيعه» را با فصلى آغاز نموده که در آن 31 باب قرار داده و مجموع آن را به نام «ابواب مقدمة العبادات» ناميده است و نخستين باب آن را «باب وجوب العبادات الخمس» نامگذارى نموده که مشتمل بر 39 روايت است. روايت يکم تا شانزدهم را از اصول کافى، اثر جاودانه مرحوم کلينى رازى متوفاى 328 ه…، نقل نموده که روايت دوم آن بدين قرار است:
  محمد بن يعقوب الکلينى عن على بن ابراهيم عن ابيه و عبدالله بن الصلت جميعاً عن حماد بن عيسى عن حريز بن عبدالله عن زرارة عن ابى جعفر(ع) قال:

  بنى الاسلام على خمسة اشياء على الصلوة و الزکاة و الحج و الصوم و الولاية. قال زرارة: فقلتُ: و اىّ شيى ء من ذلک افضل؟. فقال: الولاية افضل لانّها مفتاحهن و الوالى هو الدليل عليهن. قلت: ثم الذى يلى ذلک فى الفضل؟ فقال: الصلوة. قلتُ: ثم الذى يليها فى الفضل؟ قال: الزکوة لانّه قرنه بها و بدأ بالصلوة قبلها. قلت: فالذى يليها فى الفضل. قال: الحج. قلتُ: ماذا يتبعه؟ قال: الصوم. الحديث[1]

 6. صلوات و تشکر : 2


 7. #4  لازم به يادآورى است که روايت ياد شده داراى اسنادى معتبر است چنانکه در پانوشت آمده است و لهذا از آن به صحيحه زراره تعبير کرديم.[2] و اعتبار سند و متن آن موجب گرديد که از ميان روايات منقول در باب وجوب العبادات، اين صحيحه را برگزيديم و گرنه مسأله ولايت در 27 روايت از احاديث 39 گانه باب ياد شده مطرح گرديده است و صاحب کتاب وسايل الشيعه پس از بيان روايات ياد شده و در خاتمه اين باب مى گويد: و الاحاديث فى ذلک کثيرة جداً و قد تجاوزت حد التواتر و فيما اوردته کفاية ان شاء الله و يأتى ما يدل على ذلک فى احاديث تکبير الجبازة و کيفية الوضوء و غير ذلک. (وسايل الشيعه ج1، ص19).

  به هر صورت، امام پنجم(ع) فرمود: اسلام بر پنج پايه و ستون مستحکم استوار گرديده است.
  نماز، که پايه دين است و به صراحت روايات، قبول شدن ديگر اعمال مذهبى منوط به قبول شدن آن و مردود شدن آنها در اثر مردود بودن آن خواهد بود.

  زکات، که خداوند آن را در آيات قرآن مقرون به نام نماز و بلافاصله پس از آن آورده است.
  حج، آن موقف عظيم اجتماعى سياسى که خداوند در قرآن کريم ترک آن را تعبير به کفر و يا کفران نموده است.
  روزه، عامل تقوا، سپر از آتش دوزخ، و ضامن سلامت روح و بدن، و زمينه حمايت از فقرا.

  ولايت، رهبرى و زعامت امت اسلامى که از چهار ستون ياد شده اقوى، اهم، اعظم و افضل است زيرا کليد وصول به ديگر اعمال چهارگانه پيشين بوده و والى (حاکم و رهبر) دليل و راهنماى به سوى آنها است.
  نکات ارزنده و پراهميت چندى در اين صحيحه به نظر مى رسد که همانها مورد استفاده و استناد ما هستند.

 8. صلوات و تشکر


 9. #5  نکته اول:


  ما عقيده داريم ولايت شرط قبولى کليه اعمال شرعى است (نه فقط شرط صحت) پس حتى اعمال صحيح و جامع اجزاء و شرايط، چنانچه مقرون به ولايت و در چهارچوب آن نباشد هرچند قضا و اعاده را به دنبال نداشته باشد لکن مقبول درگاه احديت و منشأ آثار و نتايج مطلوب نخواهد بود.

  حضرت باقرالعلوم(ع) در بخشى از همين صحيحه مى فرمايد:


  ذروة الامر و سنامه و مفتاحه و باب الاشياء و رضا الرحمن الطاعة للامام بعد معرفته، ان الله عز و جل يقول: «من يطع الرسول فقد اطاع الله و من تولى فما ارسلناک عليهم حفيظاً.»[3] اما انه لو انّ رجلاً قام ليله و صام نهاره و تصدّق بجميع مالِه و حجّ جميع عمره و لم يعرف ولاية ولىّ الله فيواليه و يکون جميع اعماله بدلالته اليه ما کان له على الله حق فى ثوابه.

  و به همين دليل والى در صحيحه زراره، رهبر و راهنما به سوى احکام دين معرفى گرديده و کليددار اعمال شرعى اعلام شده است.
  و به همين جهت على عليه السلام در روايت 35 باب ياد شده پس از ذکر نماز و زکات و روزه و حج و ولايت با اشاره به ولايت چنين مى فرمايد: و هى خاتمتها و الحافظة لجميع الفرائض و السنن.

  و به همين سبب حضرت امام راحل (قده) در ديدار با دبير وقت شوراى محترم نگهبان فرمودند: ولايت فقيه و حکم حکومتى از احکام اوليه است.[4] و نيز در نامه خود به رييس جمهور محترم وقت (حضرت آيت الله خامنه اى) مرقوم داشتند:

  حکومت که شعبه اى از ولايت مطلقه رسول الله صلى الله عليه و آله و سلّم است يکى از احکام اوليه اسلام است و مقدم بر تمام احکام فرعيه حتى نماز و روزه و حج است.[5]

  ادامه دارد.........

 10. صلوات و تشکر : 2


موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1390/11/19, 09:37 قبل از ظهر
 2. ◇◈ اسلام و يهوديت
  توسط هندیانی در تالار یهود
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 1390/07/24, 10:14 قبل از ظهر
 3. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1390/03/21, 09:10 بعد از ظهر
 4. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1389/12/08, 02:17 بعد از ظهر
 5. دو خبر تازه مربوط به آيت الله جواد آملي
  توسط پناهنده به قرآن در تالار اخبار
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1389/05/16, 07:03 قبل از ظهر

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •