تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6
 1. #1

  دلایل عقلی و نقلی عدم تحریف قرآن کریم
  دلایل عقلی مصونیت قرآن از تحریف 1.ضرورت اتمام حجت: ضرورت ابلاغ احکام الهی و اتمام حجت بر مردم،از برنامه های رسالت پیامبران است که قرآن بر آن تاکید کرده است و خداوند بر اساس چنین حکمتی است که پیامبران را برای هدایت و ابلاغ پیامهای الهی به سوی مردم گسیل داشته است وکتابهای آسمانی نیز چنین وظیفه ای را بر عهده دارند از سوی دیگر،قرآن در مقایسه با سایر کتابهای آسمانی دو ویژگی منحصر به فرد دارد یکی جهانی و همگانی بودن و دیگری جاودانگی و همیشگی بودن.حال اگر کسی تحریف را در آیات قرآن ،محتمل بداند و برایش دلیل اقامه کند،حجیت قرآن را مخدوش ساخته و حیثیت هدایتگری آن را زیر سوال برده است.
  2.رابطه ناگسست اعجاز با عدم تحریف قرآن: اعجاز قرآن با ادله خاص خودش نظیر هماورد طلبی قرآن اثبات می گردد وامری مسلم میان تمام مسلمانان است.صحت تحریف به کاستی از دو جهت به اعجاز قرآن صدمه می زند:
  اول: قرآن حتی به آوردن یک سوره همسان با سوره های قرآن ،تحدی کرده است و این تحدی وقتی کامل است که همه قرآن در دست باشد.دوم: یکی از مواردی که قرآن بر اعجاز خود تاکید کرده است،نفی اختلافات میان آیات متعدد آن است که در شرایط مختلف اعم از سختی وآسانی ،جنگ وصلح،بیابان وشهرو... طی سالیان متمادی نازل شده است.فحص و جستجو از هماهنگی میان آیات وعدم اختلاف،زمانی میسر است که همه سوره ها،آیات،اجزا،کلمات و حروف قرآن حاضر و برای تدبرکنندگان مشهود باشد.

 2. صلوات و تشکر : 8


 3. #2  دلایل نقلی مصونیت قرآن از تحریف 1.قرآن : محکم ترین دلیل نقلی بر نزاهت وحی الهی از تحریف،خود قرآن حکیم است،قرآن صراحتا به سلامت وپیراستگی کامل خود از هرگونه تحریف ودخل وتصرف صوری و مادی تاکید می کند: 1-1.آیه حفظ :انا نحن نزلنا الذکر و انا له لحافظون(سوره حجر آیه 9)---همانا ما قرآن را فرو فرستادیم و قطعا آن را حفظ و مراقبت خواهیم کرد. 1-2.آیه نفی باطل :ان الذین کفروا بالذکر لما جاء هم وانه لکتاب عزیز* لایاتیه الباطل من بین یدیه ولا من خلفه تنزیل من حکیم حمید(سوره فصلت آیه 41-42)---همانا آنانکه به این قرآن که برای هدایت آنها آمد کافر شدنددر صورتیکه این کتاب به حقیقت همان صاحب عزت است وهرگز از پیش وپس این کتاب حقیقت باطل نشود زیرا او فرستاده خدای مقتدر حکیم ستوده است. 1-3. آیه اطفاء نور الهی :یریدون ان یطفئوا نور الله بافواههم و یابی الله الا ان یتم نوره ولو کره الکافرون(سوره توبه آیه 32)---می خواهند نور خدا را با دهانشان[سخنان خویش] خاموش کنند،ولی خداوند نمی گذارد،مگر اینکه نور خود را کامل کند،هرچند کافران را خوش نیاید. 1-4. آیه رصد الهی: عالم الغیب فلا یظهر علی غیبه احدا*الا من ارتضی من رسول فانه یسلک من بین یدیه ومن خلفه رصدا*لیعلم ان قد ابلغوا رسالات ربهم واحاط بما لدیهم و احصی کل شیء عددا(سوره جن ایات 26-28)خداوند دانای نهان است وکسی را بر غیب خود آگاه نمی سازد جز پیامبری که از او خشنود باشد،که برای او از پیش رو و از پشت سرش نگاهبانانی برخواهد گماشت تا معلوم شود که پیامهای پروردگار خود را رسانیده اند و خداوند بدانچه نزد ایشان است احاطه دارد و هر چیزی را به عدد شماره کرده است. 2.سنت:پنج دسته از روایات برای اثبات پیراستگی قرآن از تحریف قابل استنادند:1.حدیث ثقلین 2.روایات عرضه(روایات عرضه دو قسم است:یکی روایاتی که هنگام تعارض احادیث با یکدیگر به ضرورت عرضه روایات بر قرآن تاکید کرده،تنها روایات موافق قرآن را حجت می داند.دوم روایاتی که به صورت مطلق بر ضرورت عرضه احادیث بر قرآن تاکید کرده اند.) 3.روایات مراجعه به قرآن در فتنه ها 4.روایات تلاوت سوره کامل در نمازها 5.روایات فضایل و خواص سوره ها 3.تواتر قرآن: مسلمانان اتفاق نظر دارند که قرآن کنونی،صدورش قطعی است وبه تواتر از نسلهای پیشین به نسلهای بعدی منتقل شده است و این انتقال به صورتهای مختلف،اعم از حفظ قرآن در سینه ها،قرائت مستمر آن کتابت قرآن و... انجام گرفته است.و با وجود چنین تواتری،برای شبهه تحریف جایی نمی ماند. 4.شهرت محققه به گواهی دانشوران فریقین: یکی از بهترین دلایل نقلی که می توان برای اثبات پیراستگی قرآن از تحریف بدان تمسک کرد،شهرت محققه یا گواهی دانشوران شیعه و اهل سنت است که به حد اجماع یا اتفاق پژوهشگران اسلامی می رسد و مفید یقین است و اگر اثری جز مظنه نداشته باشد،حجت کافی نخواهد بود.هیچ یک از محققان شیعه و سنی تحریف قرآن را نپذیرفته است،بلکه تنها شماری اندک از فریقین قائل به تحریف شده اند. سنت قطعی،اعم از تواتر تفصیلی و اجمالی لفظی و معنوی همانند قرآن حکیم،معیار سنجش است.آنچه به عنوان دلیل معتبر بر نزاهت قرآن از تحریف مطرح است،خبر واحد محفوف به قرائن قطعی یا خبر متواتر یقین بخش است،نه هر خبری.
  برگرفته از کتاب ارزشمند: نزاهت قرآن از تحریف تالیف آیت الله جوادی آملی
  ویرایش توسط مظفری پناه : 1391/01/22 در ساعت 02:58 قبل از ظهر

 4. صلوات و تشکر : 8


 5. #3  طبرسی در فن پنجم از مقدمه مجمع البیان از علم الهدی نقل نموده است: گروهی از امامیه و جماعتی از حشویه در میان سنی ها گفته اند که در قرآن دگرگونی و کاستی پیدا شده ولی عقیده صحیح امامیه بر خلاف آن است همانطور که سید مرتضی(ره) آن را تقویت کرده و حق سخن را در آن کاملا ادا نموده،او در کتاب جواب المسائل الطرابلسیات به اثبات آن پرداخته و در چند جای آن گفته است یقین ما به درست بودن شهرها و اتفاقات بزرگ جهان و کتابهای مشهور و اشعار عرب که نوشته شده علم و یقین داریم،زیرا در این مورد توجه و عنایتی بیش از اندازه بوده و انگیزه ها بر نقل و نگهبانی از قرآن فراوان بود و توجه به نگهداری آن از آسیب ها به حدی بوده که به هیچ یک از آنچه را گفتیم این مقدار توجه نشده،چون قرآن معجزه نبوت و سند دانشهای شرع و احکام دینی اسلام است و دانشمندان مسلمین در نگهداری و دفاع از آن نهایت کوشش را نموده اند به اندازه ای که همه موارد اختلاف مربوط به حرکات و سکنات یا قرائت و حروف و آیاتش را دقیقا شناسایی نموده اند و با این توجه ویژه و علاقه و ضبط شدید چگونه می شود که دگرگونی یا کمبودی در آن پیدا شده باشد.قرآن در دوران زندگی پیغمبر خدا به همین ترتیب که حالا در دسترس ما هست جمع آوری شد و بر آن عقیده چنین استدلال شده که در آن زمان یاران پیغمبر قرآن را فرا می گرفتند و به خاطر می سپردند و گاهی چند تن از صحابه مانند عبدالله بن مسعود و ابی بن کعب و دیگران چند نوبت قرآن را از آغاز تا پایان بر پیغمبر خواندند همه این دلایل با کمترین دقت و اندیشه ای در آن ثابت می کند که قرآن در دوران پیامبر خدا گردآوری شده بوده نه آنکه ناقص و پراکنده مانده باشد.
  برگرفته از کتاب ارزشمند : قرآن هرگز تحریف نشده از علامه حسن حسن زاده آملی

 6. صلوات و تشکر : 7


 7. #4  استادگرامی سلام
  برنامه این هفته انجام شد.

 8. صلوات و تشکر : 4


 9. #5

 10. صلوات و تشکر : 3


 11. #6
  سلام دوست عزیز احتمالا پست را اشتباها در اینجا گذاشته اند.

 12. صلوات و تشکر : 3


مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •