تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6

نامه ای برای همسر چشم چرانم

نگاه تشنه ی تو،آرامش مرا تهدید می کند.چشمهای خیره ی تو که به سوی دیگری می نگرند به من می فهمانند که به وفای تو اعتمادی نیست .

وقتی می بینی حتی از ارتباط تو با دوستان خودم هم ترس دارم به شعورم توهین نکن. این ترس ،ترسی است که از نگاه بلاخیز تو سرازیر شده است.

کسی که در سرازیری رودخانه ای،زندگی می کند،قطعا از باران می ترسد. بارانی که می توانست نوید نعمت باشد ،برای او وعده ی عذاب است. باران با همه ی الطافش دشمن خانه هائیست که در مسیر سیل باشند.

وقتی چشمهایت در بین دیگرانی که متعلق به تو نیستند گردش می کند، هر آن، خبر از هجوم سیلی ویران کننده می دهند.

برق چشمهای تو اگر چه شفافیت و جذابیت چشمهایی پاک و محجوب را ندارند ،اما باردار از انرژی است.این برق و نفوذ ،وقتی هم که کارگر افتد، کسی مثل خودت را به تو خواهد آویخت .

همسر ناپایدار من :
    اگر چه پایبند بودن به عشق تو کار بیهوده ایست و باور محبتت ،فریب احمقانه ،اما من به خاطر زندگی ام باور می کنم و به عشق تو پایبند می مانم و تا روزی که زهر نگاهت در جام زندگی ام ریخته نشده،فرزندانم را در کنار پدر چشم چرانشان بزرگ خواهم کرد .

اما همسر من :
    بدان که نگاههای آلوده ای همچون نگاهی که تو به سوی ناموس دیگران داری ،به سوی من و دختر تو نیز روان است .در یک روایت دیدم نوشته بود:«وَ لَا تَتَبَّعُوا عَوْرَاتِهِمْ فَإِنَّهُ مَنْ تَتَبَّعَ عَوْرَةَ أَخِیهِ تَتَبَّعَ اللَّهُ عَوْرَتَه‏» (مجموعة ورام، ج‏1 ،115 ):

به دنبال ناموس مردم نباشید، كسى كه ناموس دیگرى را دنبال كند، خداوند وسیله دنبال‏گیرى ناموس او را فراهم آورد (به عبارت دیگر ناموس او را حفظ نخواهد کرد که نتیجه طبیعی عمل اوست )

اما من قلبم را سالم نگه می دارم و از نگاههای آلوده ی دیگران جز بیماری دلها، و تهی بودنشان از تربیت مطلوب ،چیز دیگری نمی فهمم .

2. صلوات و تشکر : 5

من علی رغم تو، از روزی که دست به دست تو دادم، فکر جستجو و انتخاب دیگری را از سر بیرون کردم. البته من هم در ازدواجم، همه ی آنچه را که می خواستم به دست نیاوردم اما به آنچه خدا به من داده قانع می مانم تا حکمت و مصلحت آن را روزی بدانم.
    من ایمان دارم که اگر به یک نفر دل ببندی و بخواهی با او همراه شوی و به اوج برسی حتما خواهی توانست و همان او، برای تو بهترین خواهد شد .
    اما چشمهای منتظر تو تمام فرصتهای با تو بودن را از من ربوده است .به راستی با این نگاههای بی هویت چه چیزی را و به چه قیمتی می خواهی به دست آوری؟ لاجرم که بیابی تازه خواهی فهمید که”‌ آن “چیزی نخواهد بود جز فرصتی برای نابود شدن و نابود کردن!

همسری که قرار است تکیه گاه من باشی! می دانی نگرانی من از چیست ؟نگرانی من از داشتن ماهواره و اینترنت ،و از محیط کاری تو نیست .از خلاء قلب توست

اگر چه ماهواره نداریم اما از هم اکنون از نوع نگاه تو می دانم که اگر داشته باشیم در کدام شبکه های آن هر شب جستجو خواهی کرد !اگرچه مشغله های کاری و بی حوصلگی ات تو را از دنیای مجازی رایانه ها دور داشته است ،اما ناگفته پیداست که اگر دستی در اینترنت داشتی در فیس بوک دنبال چه می گشتی !
    باور کن! باور کن !باور کن ...

من می توانم همان یار محبوبی باشم که تو را از لذتها سیر و از محبت ها لبریز نماید .اگر ،...تنها اگر، دامنه ی نگاهت را از اطراف جمع کنی و به من هدیه کنی !
    در حدیثی از پیامبر خواندم که :«إِذَا أَرَادَ أَحَدُكُمْ أَنْ یَأْتِیَ أَهْلَهُ فَلَا یُعَاجِلَنَّهَا وَ لْیَمْكُثْ یَكُنْ مِنْهَا مِثْلُ الَّذِی یَكُونُ مِنْهُ إِذَا رَأَى أَحَدُكُمُ امْرَأَةً تُعْجِبُهُ فَلْیَلْقَ

أَهْلَهُ فَإِنَّ عِنْدَهَا مِثْلَ الَّذِی رَأَى وَ لَا یَجْعَلْ لِلشَّیْطَانِ عَلَى قَلْبِهِ سَبِیلًا وَ لْیَصْرِفْ بَصَرَهُ عَنْهَا» (تحف العقول ،ص 126):

هر گاه یكى‏ از شما زنى را دید و از او خوشش آمد به دیدار همسرش رود، نزد او همانى را بیابد كه دیده، و راه شیطان‏ را بر دلش هموار نسازد،

و نگاهش را از آن زن بیگانه بگرداند.

از همین اکنون نگاهت را از راهی که می رود باز گردان و از سفرهای سطحی نافرجامش معاف کن و در عمق زندگی خودت و با اعتماد به
    داشته های خودت ،به دنبال عشق بگرد .

به خدا پیدا خواهی کرد .به خدا پیدا خواهی کرد به خدا پیدا خواهی کرد...

4. صلوات و تشکر : 6

چشم چرانی و آثار سوء آن در آموزه های قرآنی

چشم یکی از کوچکترین اعضای آدمی است که خود به تنهایی می تواند گناهان بسیاری را ایجاد کند .

قرآن کریم در چند آیه مردان و زنان مؤمن را از نگاه به نامحرم بازداشته است:

1. " قُل لِلمُؤمِنینَ یَغُضّوا مِن اَبصـرِهِم ; (نور،30) به مردان مؤمن بگو: چشم هاى خود را از نگاه به نامحرمان فرو گیرند."

2. "وقُل لِلمُؤمِنـتِ یَغضُضنَ مِن اَبصـرِهِنَّ;(نور،31) به زنان مؤمن بگو: چشم هاى خود را از نگاه به نامحرمان فرو گیرند."

3. "یَعلَمُ خائنَةَ الاَعیُنِ وما تُخفِى الصُّدور;(غافر، 19) او چشم هایى را که به خیانت گردش مى کند مى داند و از آن چه در سینه ها پنهان است با خبر است."

1. چشم فرو بستن از نامحرم، موجب پاکى و رستگارى است;

قرآن کریم درباره حکمت این حکم مى فرماید: این کار براى آنان پاکیزه تر است، زیرا خدا به آن چه مى کنند آگاه است (نور، 30) پس نگاه نکردن به نامحرم مقدّمه پاکیزگى و رستگارى است.

2. نیز چشم چرانى، موجب تسلّط شیطان بر دل انسان است;

پیامبر اکرم(صلى الله علیه وآله وسلم) مى فرمایند: "نگاه کردن، تیر مسمومى از تیرهاى شیطان است; پس کسى که از ترس خداوند ترک کند، خداوند ایمانى به او عطا مى کند که شیرینى اش را در قلبش مى یابد." •

3. چشم چرانى موجب هلاکت است;

رسول خدا(صلى الله علیه وآله وسلم) فرمود: "نگاه اول خطا است، نگاه دوم عمد است و نگاه سوم موجب هلاکت است." •

4. چشم چرانى موجب تحریک شهوت و ایجاد فتنه است;

امام صادق(علیه السلام) فرمود: "نگاه دوباره به نامحرم، شهوت را در دل غرس مى کند و این کار براى صاحب آن از حیث فتنه کافى است." •

به فرموده امام صادق(علیه السلام)، کسى که به نامحرم نگاه نکند، خداوند از حورالعین به او تزویج مى کند

6. صلوات و تشکر : 3

نگاه نکردن به نامحرم ؟
    میشه یکم واضح تر بگین یعنی چی ؟ با مصداق بگین ؟ اگه یه دختر و یک پسر در مورد یک موضوع 1 ساعت صحبت کنن و تو این یک ساعت 10 20 بار به هم نگاه کنند خلاف ایه قران انجام دادن ؟
    ایا نگاه نکردن به نامحرم یعنی هر وقت یه پسری خواست با یه دختر صحبت کنه از اول تا اخر صحبت سرش پایین باشه و اینطوری دیگه گناه نکرده ؟
    خواهش میکنم کلی صحبت نکنین . باید تشریح بشه که چه نوع نگاهی نباید دوبار یا بیشتر تکرار بشه . نگاه ظاهری به دین یا هر چیزی اونو خیلی سخت میکنه .

به فرموده امام صادق(علیه السلام)، کسى که به نامحرم نگاه نکند، خداوند از حورالعین به او تزویج مى کند

الان من که به این همه دختر تو دانشگاه نگاه نمیکنم کجا حورالعین واسم تزویج شده ؟ شاید بگین اون دنیا تجویز میشه منم میگم اون حورالعین رو الان لازم دارم اگه لازم نداشتم که نگاه نمیکردم که بخام سرمو بندازم پایین.
    این که بگیم به نامحرم نگاه نکنی بهت حورالعین میدن خیلی دلیل زشتی هست . برای نگاه نکردن از روی هوس میشه دلیل هایی اورد که انسان رو با وجدان و عقلش درگیر کرد نه بابا تعویض حوری

باز هم اگه حرفی زدم که رنجیدین ببخشین

8. صلوات و تشکر : 4

1. " قُل لِلمُؤمِنینَ یَغُضّوا مِن اَبصـرِهِم ; (نور،30) به مردان مؤمن بگو: چشم هاى خود را از نگاه به نامحرمان فرو گیرند."

برادر گرامی سلام

اگه خدا در قران میگه به مردان و زنان مومن بگو چشمهایشان را از نگاه به نامحرم فرو گیرند حتما حکمتی داشته
    نگاه کردن و تکرار نگاه به نامحرم تیری است از تیرهای شیطان که بزودی اثرش رو خواهد گذاشت همچون افکار پلید و دل مشغولیهای منفی و خود ارضایی و.....
    اما اگر نگاه را از نامحرم بگیری و از خداوند در این امر کمک بگیری مطمئن باش او مهربانتر از ان است که شما رو در دام شیطان رها کنه و این تقوی پیشگی سبب ازدواج موفق نیز برای شما خواهد شد
    نگاه حرام نکنین چون خدا دوست نداره و ضررش به خودتون میرسه نه بخاطر بدست اوردن حوری....
    اما بدونین خداوند اجر ادما رو زائل نمی کنه. از کجا می دونین که خدا در همین دنیا حوری نصیب شما نمی کنه؟ همسر مومنه ای که با دیدنش غم از دلتون بره . همراه و همدل با هاتون باشه؟ سختی ها رو ازتون بگیره و شما رو تنها نگذاره؟ با امید به خداوند موفق باشین
    ویرایش توسط ملکوت : 1391/02/05 در ساعت 11:01 قبل از ظهر

10. صلوات و تشکر : 4

من از شما خیلی خیلی ممنونم ولی جواب سوالمو نگرفتم . امروزه برداشت ها از دین سلیقه ای شده . حد و حدود هر جیزی توسط هر کسی یه جور تعیین بشه . در جامعه امروز یک مذکر با تعداد زیاد مونث در ارتباط هست . نمیشه که گفت موقع صحبت با هر کدومشون سرمون از اول تا اخر پایین باشه . من به هیچ وجه نمیخام بگم باید زل بزنه تو چشاش و تا جایی که میتونهه حالشو ببره . میخام بگم این جمله که به نامحرم نگاه نکنین باید با مصداق مشخص بشه . حضرت فاطمه میگن : یک زن تا جایی که میتونه باید از نامحرم خودشو دور نگه داره . خب . اگه ما برای این حدیث مصداق تعیین نکنیم این طور برداشت میشه که خیابون هم باید به دو قسمت بشه : یه قسمت واسه عبور اقایان یه قسمت واسه عبور خواهران که یه وقت به هم نزدیک نشن . اما ما میدونیم که منظور حرف حضرت فاطمه این نیست . ما این همه زن داریم که از صبح تا شب به علت کار یا هر چیز دیگه با چندین مرد سروکار دارن . اون دوری که حضرت فاطمه فرمودن دوری از جنس فاصله نیست . (البته شکی نیست که زن و مرد به هم محرم نیستن و نباید تماسی بینشون برقرار بشه) . از جنس اندیشه و طعمه نشدن هست

اگه جسارتی کردم ببخشید

12. صلوات و تشکر : 4