تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 9 , از مجموع 9
 1. #1

  ◕◕◕ فوائد بی نظیر تربت امام حسین
  فضیلت و آثار و برکاتى که براى تربت حسینى است ، براى هیچ تربتى و قطعه‏اى از قطعات زمین نیست. خاک کربلا قطعه‏اى از بهشت است که خداوند متعال به واسطه قدردانى از یک فداکار در راه دین که تمام هستى خود را فدا کرده ، در آن خاک، برکت و فضیلت و شفا قرار داده است.

  کربلایش قطعه‏اى از جنت است‏

  باب نور و باب لطف و رحمت است‏

  چرا تنها این خاک داراى چنین ویژگیها و آثار و برکات است؟

  باید گفت : هر چیزى که در این عالم ، شرافت ظاهرى و یا معنوى پیدا مى‏کند، یا به خاطر انتساب آن به خداوند سبحان و شرافت ذاتى است، و یا به خاطر وقوع امر خارق العاده و مهمى است که به آن شرافت و برکت داده است.

  در تربت کربلاى سیدالشهدا (ع) هر دو امر محقق شده است ، زیرا خاک کربلا بنا بر روایاتى ، هم شرافت ذاتى و خدا دادى ، و هم امر عظیم و واقعه‏اى مهم در آنجا واقع گردیده که آن شهادت حسین بن على (ع) و یاران وفادارش مى‏باشد ، لذا داراى فضیلت و آثارى خاص است .

  آمده است که چون بر قبر امام حسین (ع) آب بستند، پس از چهل روز آب فرو نشست و اثر قبر محو گردید، یکى از اعراب بنى اسد آمد و از خاک قبضه قبضه برداشت و بویید تا بر قبر حسین رسید، و چون او را مى‏بویید گریه مى‏کرد و مى‏گفت : پدر و مادرم به فدایت ، چه اندازه خوشبویى که قبر و تربت تو چنین خوشبو است، خواهند نهان سازند قبرش ز حبیبش‏ خوشبویى خاک قبر گردیده دلیلش‏

  آرى خاک مزار حسین (ع) سرمه چشم عاشقان و شیفتگانش بوده و ایشان را مجنون وار به سوى خود مى‏کشاند.

 2. صلوات و تشکر : 5


 3. #2  آثار و برکاتى که مى توان براى تربت پاک حسینى برشمرد عبارتنداز:

  1- تأثیر تماس اعضاى بدن با تربت

  یکى از آثار و برکات تربت سیدالشهدا (ع) این است که متبرک نمودن بدن و صورت با آن تربت شریف تأثیر معنوى زیادى بر انسان خواهد گذاشت ، از این رو از بعضى بزرگان دین و امامان معصوم نقل شده که بعد از نماز ، بدن و صورت خویش را با مهر کربلا متبرک مى کنند. و نیز دستور داده‏اند که قبل از خوردن تربت، جهت شفا گرفتن، آن را بوسیده و با اعضاى بدن تماس داده شود.

  امام صادق (ع) فرمود: «خداوند متعال تربت جدم حسین (ع) را شفاى هر درد، و ایمنى از هر خوفى قرار داده است؛ پس هرگاه یکى از شما خواست از آن خاک تناول کند، ببوسد و آن را به چشم گذارد و بر سایر اعضاى بدنش تماس دهد...» (1)

  2- سجده بر تربت

  یکى دیگر از برکات و آثار خاک مزار امام حسین (ع) این است که سجده بر آن تربت پاک حجابهاى ظلمانى را کنار زده و در توجه حق تعالى به نمازگزار مؤثر است . امام صادق (ع) در این باره مى‏فرماید: «همانا سجود بر تربت حسین (ع) حجابهاى هفتگانه را پاره مى کند»(2)

  لازم به ذکر است که مراد از «حجاب» در کتاب و سنت ، همان حجابهایى است که بین بنده و خالق حایل شده و او را از شهود خداوند محجوب مى سازد که در مرحله اول، حجابهاى ظلمانى و در مرحله دوم ، حجابهاى نورانى بر طرف مى‏شود اما مراد از حجابهاى هفتگانه ، ظاهراً حجابهاى ظلمانى است . سجده بر تربت حضرت سیدالشهدا(ع) این خاصیت را دارد که در صورت معرفت به حق حضرت و ولایت او، حجابها را دریده و راهگشاى وصول به کمالات انسانى باشد.

  سجده بر خاک سر کوى تو آرند خلایق
  جان فداى تو که هم قبله و هم قبله نمایى‏

  و اما در خصوص اینکه در میان شیعه معمول است از خاک مقدس کربلا یعنى تربت کنار قبر سیدالشهدا (ع) خاک برداشته و با آن مهر درست کرده و غالباً در نماز، به آن سجده مى‏کنند بدین خاطر است که از خاک زمین بوده و به تمامى خاکها مى‏توان سجده کرد، و از طرفى خاک کربلا به لحاظ شهادت امام حسین (ع) و یاران باوفایش شرافت پیدا کرده است ، به طورى که اهل بیت (ع) نیز به ما فرموده‏اند در هر نمازى که سجده بر تربت کربلا باشد خداوند آن نماز را به خاطر آن حضرت قبول مى‏کند. چنانکه حضرت صادق (ع) از خاک کربلا درون کیسه‏اى ریخته و در سجاده همراه داشت، در هنگام نماز آن کیسه را باز مى‏کرد و بر آن سجده مى‏نمود.

     

  1. وسائل الشیعه , شیخ حر عاملى , ج 4 ص 1033 2. کافى , مرحوم کلینى , ج 4 ص 588


 4. صلوات و تشکر : 5


 5. #3  3- شفا یافتن

  از جمله آثار و برکات قطعى تربت پاک سیدالشهدا (ع) شفا بودن آن براى دردهاو آلام انسان است . روایاتى که دلالت بر این امر دارند به سه دسته تقسیم مى‏شوند:

  دسته اول : روایاتى است که شفا بودن را براى تربتى که از خود قبر شریف برداشته شود مخصوص کرده است ، چنانکه امام صادق (ع) فرمود: «به درستى که نزد سر حسین (ع) تربت سرخى است که شفاى هر دردى غیر از مرگ مى باشد» (3)

  دسته دوم : روایاتى است که با تعبیرات مختلف توسعه‏اى از بیست ذراع تا پنج فرسخ و یا ده میل را براى آن قائل است . چنانکه امام صادق (ع) فرمود: «حریم مزار حسین (ع) پنج فرسخ از چهار جانب قبر است »(4)

  دسته سوم : روایاتى است که به طور مطلق جنبه شفا بودن تربت را مطرح نموده‏اند . چنانکه امام صادق (ع) فرمود: «خاک مزار امام حسین (ع) براى هر دردى شفاست». (5)

  تا شفا بخشد روان و جسم هر بیمار را در حریم وصل خود خاک شفا دارد حسین‏

  و نیز امام رضا (ع) فرمود: «خوردن گل، مانند خوردن مردار و خون و گوشت خوک، حرام است مگر گل مزار حسین (ع) ، بدرستى که در آن شفاى هر درد و امنیت از هر ترسى است» (6)

  حکایت

  عالم پرهیزگار حجةالاسلام و المسلمین مرحوم آقاى حاج شیخ محمد حسن عالم نجف آبادى قدس سره نقل کرده‌ است: «من در زمان مرجعیت مرحوم آیت الله آخوند خراسانى (ره) که در نجف اشرف مشغول تحصیل بودم مریض شدم و این بیمارى مدتى طول کشید و پرستارى مرا بعضى از طلاب در همان حجره مدرسه بر عهده داشتند . پس از چندى بیمارى من به قدرى شدید شد که اطبا از شفا یافتنم مأیوس شدند و دیگر براى معالجه‏ام نیامدند، و من در حال تب شدید گاهى بیهوش مى‏شدم و گاهى به هوش مى آمدم.

  یکى از رفقا که مرا پرستارى مى‏کرد شنیده بود که عالم زاهد مرحوم آیة الله آقاى حاج على محمد نجف آبادى قدس سره مقدارى از تربت اصلى حضرت سیدالشهدا (ع) را دارد. او به منزل معظم له رفته و از وى خواسته بود که قدرى از آن تربت را بدهد که به من بخورانند تا شفا یابم. ایشان گفته بود : من به قدر یک عدس تربت دارم و آن را گذاشته ام که بعد از مرگم در کفنم بگذارند . آن آقا ناراحت شده و گفته بود : حالا که ما از همه جا مأیوس شده و به شما پناه آورده‏ایم شما هم از دادن تربت خوددارى مى‏کنید؟ این بیمار در حال احتضار است و مى‏میرد.

  مرحوم آیة الله آقاى حاج على محمد، دلش به حال بیمار سوخته و قدرى از آن تربت که از جان خودش عزیزترش مى داشت به آن شخص داده بود . تربت را با آب مخصوصى که وارد شده در آب حل کرده و به حلق من ریخته بودند . من که در حال بیهوشى به سر مى‏بردم ، ناگهان چشمان خود را باز کرده و دیدم رفقا اطراف بسترم نشسته‏اند، خوب دقیق شدم و آنان را شناختم و قصه تربت را که به حلقم ریخته بودند برایم شرح دادند.

  کم کم در خود احساس نیرو و نشاط کردم و حرکتى به خود داده نشستم ، دیدم نشاط بیشترى دارم برخاستم و ایستادم ، و چون یقین کردم که به برکت تربت مقدس امام حسین (ع) شفا یافتم حال خوشى پیدا کردم و به رفقا گفتم : از شما خواهش مى کنم که از حجره بیرون بروید، چون مى‏خواهم زیارت عاشورا را بخوانم رفقا از حجره بیرون رفتند و من درب حجره را بستم و بدون احساس ضعف با آن حال خوشى که قابل و صف کردن نیست مشغول خواندن زیارت حضرت سیدالشهدا (ع) شدم » (7)

  آرى ، شفاى بیماران به وسیله تربت آن حضرت یکى از برکاتى است که خداوند متعال در عوض شهادت امام حسین (ع) به وى عطا فرموده است .

  تربتت راز شفاى همه درد است حسین
  تن و جان را نبود مثل تو آگاه طبیب‏


     

  3. کامل الزیارات , ابن قولویه , ص 272
  4. مکارم الاخلاق , طبرسى , ج 1 ص 360
  5. کافى , مرحوم کلینى , ج 1 ص 360
  6. تهذیب الاحکام , شیخ طوسى , ج 6 ص 74
  7. نقل از کتاب سید الشهدا آیت الله شهید دستغیب , ص 166


  ویرایش توسط محمد حسین : 1391/01/20 در ساعت 01:20 قبل از ظهر

 6. صلوات و تشکر : 5


 7. #4  4- تأثیر کام برداشتن اطفال با تربت

  کام برداشتن اطفال با تربت امام حسین (ع) موجب ایمنى کودک مى شود چنانکه امام صادق (ع) فرمود:
  «کام فرزندانتان را با تربت حسین (ع) باز کنید که آن امان است » (8)

  5- تأثیر تربت حسین ، همراه جنازه

  صاحب کتاب «مدارک الاحکام» مى نویسد: در زمان حضرت صادق (ع) زن زناکاری بود، بچه‏هایى که از زنا بدنیا مى آورد در تنور مى‏انداخت و مى‏سوزانید. وقتى که مُرد، پس از غسل و کفن او را به خاک سپردند ، اما زمین جنازه‏اش را بیرون انداخت .جاى دیگر او را دفن کردند باز زمین او را نپذیرفت تا سه مرتبه ، آنگاه مادرش به امام صادق (ع) متمسک شد: اى پسر پیغمبر به فریادم برس.

  فرمود: کارش چه بود ؟ عرض کردند زنا و سوزاندن بچه‏هاى حرامزاده . فرمود: هیچ مخلوقى حق ندارد مخلوقى را بسوزاند، سوزاندن به آتش مخصوص خالق است عرض کرد حالا چه کنم؟ فرمود: مقدارى از تربت حسین (ع) با او در قبر بگذارید . تربت حسین (ع) امان است . همراهش گذاشتند زمین او را پذیرفت.

  در توقیع مبارک حضرت حجة بن الحسن (عج) نیز اذن داده شده است . یکى از شیعیان به حضرت (در زمان غیبت صغرى توسط نایب خاص حضرت ) مى‏نویسد: آیا جایز است ما تربت حسین (ع) را با میت در قبر بگذاریم ، یا با تربت حسین روى کفن بنویسیم؟

  حضرت در پاسخ مرقوم مى‏فرمایند: هر دو کار پسندیده است . البته باید رعایت احترام تربت بشود . مهر یا تربت، مقابل یا زیر صورت میت باشد ، بلکه به برکت خاک قبر حسین (ع) قبر میت محل امنى از هر بلا و آفت و عذاب می‌گردد (9)

  6- تسبیح تربت

  از حضرت صاحب الزمان (عج) روایت شده که فرمود: «هر کس تسبیح تربت امام حسین (ع) را در دست گیرد و ذکر را فراموش کند، ثواب ذکر براى او نوشته مى‏شود».

  و امام صادق فرمود: «یک ذکر یا استغفار که با تسبیح تربت حسین (ع) گفته شود برابر است با هفتاد ذکر که با چیز دیگر گفته شود» (10)

     
  8. وسائل الشیعه , شیخ حر عاملى , ج 4 ص 1033
  9. وسائل الشیعه , شیخ حر عاملى , ج 4 ص 1033
  10. بحارالانوار , علامه مجلسى , ج 44 ص 280

 8. صلوات و تشکر : 5


 9. #5
  السلام ، السلام ، بر تو ای کربلا

  ای که پاینده شد ، از تو دین خدا

  از کعبه شد جدا سیدالشهداء

  به قربانگاه عشق، می‌رود از منا

  حسین فاطمه ، عزیز مصطفی

  نور چشم علی ، همتای مجتبی

  السلام ، السلام ، بر تو ای کربلا

  ای که پاینده شد ، از تو دین خدا

  پیوسته بر لبش ، لبیک و یاربش

  یار همراز او ، قهرمان زینبش

  همگامی با وفا ، در نماز شبش

  همناله ، همنوا ، در هنگام دعا

  السلام ، السلام ، بر تو ای کربلا

  ای که پاینده شد ، از تو دین خدا

  آماده کن بستر ، بر سبط پیغمبر

  راهت گل افشان کن ، در مقدم اکبر

  ای آغوش مهرت ، مهد علی اصغر

  رقیه مهمان است ، منزل کن مهیا

  السلام ، السلام ، بر تو ای کربلا

  ای که پاینده شد ، از تو دین خدا

  خون مبارزین ، رویت کند رنگین

  ای خاک تو مهر ، نماز مصلین

  داری عجب آبی ، آب حیات است این

  آید لب فرات ، یک تشنه لب سقا

  السلام ، السلام ، بر تو ای کربلا

  ای که پاینده شد ، از تو دین خدا

  ای ماه محرم ، ماه خون و شمشیر

  ای روز عاشورا ،تو روز عشق و تکبیر

  انقلاب ایران ، دارد ز تو تأثیر

  گلگون ز شهیدان ، شد بهشت زهرا

  السلام ، السلام ، بر تو ای کربلا

  ای که پاینده شد ، از تو دین خدا

  هر مکان کربلاست ، هر زمان عاشوراست

  رشته مهر او ، رمز وحدت ماست

  ماتمش جاویدان ، پرچم او بر پاست

  «حجت بن الحسن» ، گرید در این عزا

  السلام ، السلام ، بر تو ای کربلا

  ای که پاینده شد ، از تو دین خدا 10. صلوات و تشکر : 5


 11. #6

  تاریخ عضویت : 1390/9/29
  گالري تصاوير
  0   نظرات : 0
  نوشته : 1,742      صلوات : 167
  صلوات گرفته : 153 در 35 پست
  وبلاگ : 44
  دریافت : 0      بارگذاری : 0
  88060714 آنلاین نیست.

  شفای مریض به برکت تربت


  مرحوم آیة اللّه دستغیب رحمة اللّه علیه نقل می کند که محمدبن مسلم می گوید:

  مریض بودم، در مدینه امام باقر علیه السلام مقداری آشامیدنی برایم فرستادند که ظاهرا شربتی بوده است. دیدم بوی خوش داشت غلام گفت امام باقر علیه السلام فرمودند: وقتی شربت را خوردی به خدمت ما بیا.
  تعجب کردم که نمی توانم روی پای خودم بایستم چطور به محضر امام بروم. آن شربت را خوردم. گویا از بندها رها شده بودم. بلند شدم رفتم منزل امام باقر علیه السلام .

  هنوز بر امام وارد نشده بودم که حضرت فرمودند: بدنت سالم شد.
  گریه کنان داخل اتاق شدم و سلام کردم و دست امام را بوسیدم .

  امام فرمودند: چرا گریه می کنی؟
  گفتم: از دوری شما گریه می کنم.
  حضرت فرمودند: آن شربت را چگونه یافتی؟

  گفتم: گواهی می دهم که شما اهل بیت رحمتید. وقتی غلام شربت را آورد طاقت ایستادن را نداشتم اما وقتی شربت را خوردم مثل اینکه از بند آزاد شده بودم.

  حضرت فرمودند: ای محمد! آن شربت را که خوردی از خاک قبر جدّم امام حسین علیه السلام بود و بهترین چیزی است که من به آن استشفاء می نمایم و هیچ چیزی را بر آن برابری مکن که ما به اطفال و زنان خود می خورانیم و از آن خیر بسیار می بینیم. (1)

  و نیز از حبیب بن زهر نقل شده که گفت: حضرت موسی بن جعفر علیه السلام بعد از مسموم شدن فرمودند:

  از تربت من چیزی نگیرید برای تبرک چون هر تربتی از ما حرام است مگر تربت جدم حسین علیه السلام که خدای عزوجل او را شفا مقرّر فرموده برای شیعیان و دوستان ما.(2)


     
  پی نوشت:
  1) گناهان کبیرة: ج 2، ص 565، نقلا عن کامل الزیارات: ص 276 اختصاص مفید: ص 52.
  2) جامع الاحادیث الشیعه: ج 12، ص 533. 12. صلوات و تشکر : 5


 13. #7

  تاریخ عضویت : 1390/9/29
  گالري تصاوير
  0   نظرات : 0
  نوشته : 1,742      صلوات : 167
  صلوات گرفته : 153 در 35 پست
  وبلاگ : 44
  دریافت : 0      بارگذاری : 0
  88060714 آنلاین نیست.

  ملائکه و تربت امام
  نزد ملائکه مقرب خداوند تربت حضرت سیدالشهداء علیه السلام از جایگاه و منزلت بالائی برخوردار است و آنان هم احترام خاصی برای تربت آن حضرت قائل هستند کما اینکه در احادیث متعددی به این مسئله اشاره شده است.
  امام صادق علیه السلام می فرمایند: هرگاه ملائکه به زمین نازل می شوند حورالعین از آنها خواهش می کنند تا تسبیح و تربت قبر حسین علیه السلام را برای آنان هدیه ببرند.


     

  3) مکارم الاخلاق: ص 281 ؛ بحارالأنوار: 101، ص 134 ؛ وسائل الشیعه: 40 ، ص 1033 ؛ جواهر الکلام: 10 ، ص 405
 14. صلوات و تشکر : 4


 15. #8
  مهر تو را به عالم امكان نمي دهم


  اين گنج پر بهاست من ارزان نمي دهم


  گر انتخاب جنت و كويت به من دهند


  كوي تو را به جنت و رضوان نمي دهم


  نام تو را به نزد اجانب نمي برم


  چون اسم اعظم است به ديوان نمي دهم


  جان مي دهم بشوق وصال تو يا حسين


  تا بر سرم قدم ننهي جان نمي دهم


  اي خاك كربلاي تو مهر نماز من


  آن مهر را به ملك سليمان نمي دهم


  مارا غلامي تو بود تاج افتخار


  اين تاج را به افسر شاهان نمي دهم


  دل جايگاه عشق تو باشد نه غير تو


  اين خانه خداست به شيطان نمي دهم


  گرجرعه اي زآب فراتت شود نصيب


  آن جرعه را به چشمه حيوان نمي دهم


  تا سر نهاده ام چو مؤيد بدرگهت


  تن زير بار منت دونان نمي دهم

  سید رضا مؤيد  ویرایش توسط سلوا : 1391/04/04 در ساعت 03:20 قبل از ظهر

 16. صلوات و تشکر : 3


 17. #9  تربت
  از آن روز هیچ کس خبر نداشت. آن روز که امام حسین(علیه السلام) وصیتش را به برادرش داد و خاک تربت را به ام‌سلمه. چشم‌های ام‌سلمه امّا از همان روز به خاک تربت خیره مانده بود. «این تربت را نزد تربت جدم بگذار، وقتی که...»
  شمر به میدان رفت. خون دوید میان خاک ام‌سلمه سخت گریست. « ...وقتی که خون شدند؛ بدان که مرا کشته‌اند.»


 18. صلوات و تشکر : 3


موضوعات مشابه

 1. الحسینیة الافتراضیة (حسینیه مجازی)
  توسط محمد مهدی قربانی در تالار دیگر
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 1392/09/30, 12:40 بعد از ظهر
 2. پاسخ: 178
  آخرين نوشته: 1392/08/23, 01:57 قبل از ظهر
 3. پاسخ: 38
  آخرين نوشته: 1391/10/02, 04:35 بعد از ظهر
 4. پاسخ: 6
  آخرين نوشته: 1391/09/26, 02:41 بعد از ظهر
 5. ◕◕◕ دعاهای امام حسین(علیه السلام)
  توسط هندیانی در تالار امام حسين (ع)
  پاسخ: 9
  آخرين نوشته: 1391/04/02, 08:19 قبل از ظهر

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •