تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
صفحه 1 از 5 123 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 50
 1. #1

 2. صلوات و تشکر : 4


 3. #2

 4. صلوات و تشکر : 4


 5. #3  ساختار سوره ناس
  سوره مبارکة ناس مکی است و بيست و یکمين سوره فرود آمده از آسمان وحي است که در حدود سال اول یا دوم بعثت نازل شده است. «ناس» به معنای مردم است.
  درباره فضيلت اين سوره همین بس که پیامبر اكرم فرموده است: «هيچ سوره‌اي همانند دو سوره «فلق» و «ناس» بر من نازل نشده است.» (نور الثقلین، ج5، ص567)
  در حديث ديگرى از امام باقر مى‏خوانيم: «كسى كه در نماز وتر سوره فلق و ناس و «قُلْ هُوَ الله أَحَدٌ» را بخواند، به او گفته مى‏شود: اى بنده خدا! بشارت باد بر تو، خدا نماز وتر تو را قبول كرد.» (مجمع البيان، ج10، ص567)


  هدف و ساختار سوره

  سوره فلق به ما آموخت كه چگونه از شرّ آفريدگان شَرور به خدا پناه بريم. اين سوره كريمه كه با آن قرآن كريم به پايان مى‏رسد، به ما مى‏آموزد كه چگونه از وسوسه‌های شیطانی به خدا پناه بريم.
  هر کس که خواهان سعادت و کمال خود است، دغدغه‌ای همیشگی برای مبارزه با وسوسه‌های گمراه کننده در دل دارد. سوره ناس راه رهایی از وسوسه‌های ایمان‌سوز را نشان می‌دهد و آن را در دو نکته مهم خلاصه می‌نماید:

  نخست آنکه انسان باید از وسوسه‌ها تنها به خدایی پناه ببرد که هم انسان را پرورش داده و او را می شناسد، و هم پادشاه و حاکم مطلق همه است و قدرت مقابله با دشمنانش را دارد، و هم معبودی است که انسان‌ها او را می‌پرستند و برای برآوردن همه نیازهایشان به او مراجعه می‌کنند.
  دوم آنکه انسان باید وسوسه‌گران و روش آنها را بشناسد تا با آگاهی و هوشیاری با آنها مقابله کند. در این رابطه سوره ناس به سه ویژگی وسوسه‌گران اشاره می‌کند: یکی آنکه آنان دائماً در کمین انسان‌ها هستند و هیچ گاه دست از اقدامات شیطانی خود بر نمی‌دارند. دیگر آنکه با وسوسه‌های خود فکر و روح انسان‌ها را نشانه می‌روند تا آمادگی ارتکاب گناهان را در آنان ایجاد کنند. و سوم آنکه آنها در میان هر طايفه و گروهی یافت می‌شوند و از جن و انس هستند.

 6. صلوات و تشکر : 4


 7. #4

 8. صلوات و تشکر : 4


 9. #5  ساختار سوره فلق
  سوره مبارکه فلق مکی است و بيستمين سوره فرود آمده از آسمان وحي است که در حدود سال اول یا دوم بعثت نازل شده است. «فلق» به معنای شکافتن و دو تکه شدن چیزی است.
  درباره فضيلت اين سوره در روايتى از پيغمبر اكرم مى‏خوانيم كه به يكى از يارانش فرمود: «مى‏خواهى دو سوره به تو یاد بدهم كه برترين سوره‏هاى قرآن است؟ عرض كرد: آرى اى رسول خدا! حضرت سوره فلق و سوره ناس را به او تعليم داد، سپس آن دو را در نماز صبح قرائت نمود و به او فرمود: هر گاه برمى‏خيزى و مى‏خوابى، آنها را بخوان.» (نور الثقلين، ج5، ص716)


  هدف و ساختار سوره

  آیات پایانی سوره بر این نکته تأکید نمود که هیچ کس را نباید هم‌طراز و هم‌منزلت خدا محسوب كرد و تنها بايد او را رب و مدبر انسان دانست. در این سوره خداي سبحان به پيامبر فرمان مي‌دهد كه بر خلاف عادت و رسم عرب جاهلی، از شرّ همه مخلوقات تنها به خدا پناه ببرد. سپس به سه مخلوق شرّ، یعنی ظلمت‌ها، افراد شَرور و فتنه حسودان که انسان بیشتر در معرض بدی و شرارت آنها قرار دارد اشاره می‌فرماید.

 10. صلوات و تشکر : 4


 11. #6

 12. صلوات و تشکر : 4


 13. #7  ساختار سوره اخلاص
  سوره مبارکه اخلاص یا توحید مکی است و بيست و دومين سوره فرود آمده از آسمان وحي است. این سوره حدود سال اول یا دوم بعثت نازل شده است. «اخلاص» به معنای گرایش به توحید ناب و پاک کردن اعتقاد از هر گونه شرک است.
  در فضيلت تلاوت اين سوره روايات زيادى در منابع معروف اسلامى آمده‏ كه حاكى از عظمت فوق‌العاده آن مى‏باشد. از جمله در حديثى از پيغمبر اكرم6، سوره اخلاص معادل یک سوم قرآن شمرده شده است.
  در حديث ديگرى از ايشان آمده است كه فرمودند: «كسى كه ايمان به خدا و روز قيامت دارد، خواندن سوره «قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ» بعد از هر نماز را ترك نكند، چرا كه هر كس آن را بخواند، خداوند خير دنيا و آخرت را براى او جمع مى‏كند و خودش و پدر و مادر و فرزندانش را مى‏آمرزد.» از روايت ديگرى استفاده مى‏شود كه خواندن اين سوره به هنگام ورود به خانه، روزى را فراوان مى‏كند و فقر را دور مى‏سازد. (مجمع البیان، ج10، ص561)


  هدف و ساختار سوره
  پیامبر اکرم6 از آغاز بعثت خود مردم را به پرستش خدای واحد دعوت می‌نمود. مشرکان مکه با اشاره به بت‌هاى خود مى‏گفتند: اين خدايان ماست اى محمد! تو نيز خدايت را توصيف كن تا او را ببينيم و درك كنيم. از این رو سوره مبارکه اخلاص نازل شد و به معرفی همه جانبه خدا پرداخت. در این سوره خدای سبحان از جهت ذات، صفات و افعال معرفی می‌شود و پندارهای باطل مشرکان و کافران درباره خدا نفی می‌شود.

 14. صلوات و تشکر : 4


 15. #8

 16. صلوات و تشکر : 4


 17. #9  ساختار سوره مسد
  سوره مبارکه مسد مکی است و ششمين سوره فرود آمده از آسمان وحي است. این سوره در سال اول بعثت نازل شده است. «مسد» به معنای لیف خرماست.
  در فضيلت تلاوت اين سوره در حديثى از پيغمبر اكرم6 آمده است: «كسى كه آن را تلاوت كند، خداوند او و ابولهب را در آخرت در یک جا قرار نمی‌دهد.» (مجمع البيان، ج10، ص558)


  هدف و ساختار سوره
  سوره مسد به یکی از واقعیت‌های روز رستاخیز، یعنی محشور شدن انسان‌ها به قیافه و صورتی متناسب با اعمال و روحیاتشان می‌پردازد و برای نمونه، کیفیت عذاب دو نفر از دشمنان کینه‌توز پیامبر اسلام، یعنی ابولهب و همسرش را بیان می‌کند.
  آیات این سوره بر این نکته تأکید می‌نمایند که نوع عذاب ابولهب و همسرش کاملاً با روحیات و گناهانشان سازگار است و در قیامت به شکلی ظاهر می‌شوند که با رفتار آنها در دنیا هماهنگ است. از این رو ابولهب که به اتکای ثروت و نفوذش، آتش کینه و دشمنی با پیامبر را درون خود شعله‌ور کرده بود و دائم در حال آزار و اذیت رسول خدا بود، در آخرت در آتشی خواهد سوخت که دارای شعله‌های سرکش و پرحرارت است و هیچ گاه حرارت آن فروکش نمی‌کند. یا همسر ابولهب چون بوته‏هاى خار را بر دوش مى‏كشيد و بر سر راه پيغمبر اسلام6 مى‏ريخت، در روز رستاخیز به صورت هیزم‌کشی که هیزم‌ها با الیافی از خرما به گردن او بسته شده است، محشور خواهد شد.
 18. صلوات و تشکر : 4


 19. #10

 20. صلوات و تشکر : 4


صفحه 1 از 5 123 ... آخرینآخرین

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1390/02/07, 08:52 قبل از ظهر
 2. تجلی آیات قرآن به روایت تصویر
  توسط iranproud در تالار تصویر آیات
  پاسخ: 19
  آخرين نوشته: 1390/01/21, 07:25 بعد از ظهر
 3. پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 1389/10/27, 09:05 قبل از ظهر
 4. تجلی آیات قرآن به روایت تصویر هفت سنبله
  توسط quranic در تالار امثال قرآنی
  پاسخ: 7
  آخرين نوشته: 1389/10/12, 05:13 بعد از ظهر
 5. پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 1389/08/01, 05:51 بعد از ظهر

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •