تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 7 , از مجموع 7

✿► فضليت بسم الله و ثواب عظيم آن

عن سيف بن هارون مولى آل جعده قال :

قال ابوعبدالله عليه السلام :
    اكتب بسم الله الرحمن الرحيم من اجود كتابك ،
    و لا تمد الباء حتى ترفع السين .

سيف بن هارون گويد:

امام صادق عليه السلام فرمود:
    بسم الله الرحمن الرحيم را با بهترين خط خود بنويس، و باء را نكش تا سين را بردارى (بلكه سين را با دندانه بنويس ).

اصول كافى مترجم ، ج 4، ص 498

2. صلوات و تشکر : 2

قال رسول الله صله عليه و اله و سلم:

من قرا بسم الله الرحمن الرحيم بنى الله له فى الجنة سبعين الف قصر...

حضرت رسول خدا(ص ) فرمود:
    كسيكه بسم الله الرحمن الرحيم را بخواند، خداى متعال هفتاد هزار قصر (كاخ ) از ياقوت سرخ در بهشت براى او بسازد، در هر قصرى هفتاد هزار خانه از در سفيد و...

و در حديثى طولانى در مورد خلقت و آفرينش قلم از نور محمد(ص ) خداى متعال فرموده:
    به عزت و جلالم، هر كس از امت محمد بسم الله الرحمن الرحيم بگويد: در كتاب حسناتش عبادت هفتصد سال را براى او مى نويسم.

و نيز حضرت رسول الله (ص ) فرمود:
    كسى كه بسم الله الرحمن الرحيم را بگويد: خداى متعال براى هر حرفى از آن چهار هزار حسنه (پاداش ‍ نيك ) براى او بنويسد، و چهار هزار سيئه و بدى از او محو نمايد، و چهار هزار درجه و مقام براى او بالا برد.

و در حديثى سئوال ساير امتها را از پيامبرانشان در روز قيامت ذكر مى كند، و از كثرت حسنات اين امت سئوال مى شود، حضرت مى فرمايد:
    اين امت (من ) قائلند كه براى خداى متعال سه اسم است، كه اگر در كفه ميزان گذاشته شود و همه حسنات و سيئات (خوبيها و بديهاى ) فرزندان آدم را در كفه ديگر قرار دهند، آن كفه اى كه سه اسم خداوند در آن است از همه آنها سنگين تر خواهد بود و آن سه اسم بسم الله الرحمن الرحيم است.

و حضرت امير المؤ منين عليه السلام فرمود:
    چون (آيه ) بسم الله الرحمن الرحيم نازل شد حضرت رسول (ص ) فرمود: نخستين مرتبه اين آيه بر (حضرت ) آدم نازل شد، آن حضرت فرمود: ذريه و نسل من از عذاب در امان هستند مادامى كه قرائت و خواندن بسم الله را ادامه دهند، پس از آن به آسمان رفت و سپس بر حضرت ابراهيم (ع ) نازل شد و آن حضرت در حالى كه در كفه منجنيق بود قرائت كرد، خداى متعال آتش را براى او سرد و سلامت گردانيد باز به آسمان رفت و ديگر نازل نشد مگر براى حضرت سليمان، در اين هنگام ملائكه به او گفتند: به خدا سوگند ملك و سلطنت تو تكميل شد.
    باز به آسمان رفت و پس از آن بر من نازل شد، پس روز قيامت امت مرا مى آورند و آنها در اين هنگام مى گويند: بسم الله الرحمن الرحيم پس ‍ وقتى اعمال آنها را در ترازو قرار دهند حسنات و خوبيهاى آنها زيادتر از بديهايشان مى شود.

و حضرت رسول (ص ) فرمود:
    وقتى مؤمن بر صراط عبور كند و بگويد: بسم الله الرحمن الرحيم شعله هاى آتش جهنم خاموش مى شود و شعله هاى جهنم مى گويد: بگذر (از روى من ) اى مؤمن، چون نور تو شعله مرا خاموش كرد.

4. صلوات و تشکر : 2

و حضرت امام رضا(ع ) فرمود: بسم الله الرحمن الرحيم به اسم اعظم خداوند نزديك تر است از مردمك چشم به سفيديش.

پاداش معلمى كه به كودك بسم الله، ياد دهد

و حضرت رسول صلى عليه و اله و سلم فرمود:
    وقتى معلم بسم الله الرحمن الرحيم را به بچه تعليم داد خداى متعال آزادى (از آتش ‍ جهنم ) را براى بچه و پدر و مادرش و براى معلمش بنويسد.

و روايت شده كه پيامبرى از پيامبران خدا بر قبرى كه صاحبش عذاب مى شد مرور كرد سپس مدتى بعد از آنجا گذشت، او را در عذاب نديد، اصحابش از سبب بر طرف شدن عذاب از او سئوال كردند، آن حضرت فرمود:
    او بچه اى را از خود به يادگار گذاشته و مادرش او را پيش معلم آورد و معلم بسم الله الرحمن الرحيم را به او تلقين كرده، پس من حيا مى كنم مردى را عذاب كنم كه بچه اش بگويد بسم الله الرحمن الرحيم (و نام مرا به عنوان رحمانيت و رحيميت ببرد و از رحمانيت و رحيم بودن من نيست كه كسى را عذاب كنم كه فرزندش نام مرا به اين عنوان ببرد).

و از حضرت رسول (ص ) نقل است كه فرمود:
    كسيكه كاغذى را كه بسم الله در آن نوشته براى احترام به پروردگار، از مصدقين و تصديق كنندگان به حساب مى آيد، و عذاب از پدر و مادرش تخفيف داده مى شود اگر چه مشرك باشند.

و فرمود:

كسى كه در اول وضويش بسم الله بگويد جميع بدانش طاهر شود و از اين وضو تا وضوى بعدى كفاره گناهانش مى گردد، و كسى كه بسم الله نگويد بدنش (از گناهان ) پاك نشده مگر همانجا كه آب به آن رسيده است.

6. صلوات و تشکر : 2

سبب توبه بشر حافى

و اينكه بشر حافى از خوردن عرق و شراب و ساز و آواز و معصيت توبه كرد و با زهد و تقوا به آن مقامات رسيد سببش اين بود كه در راه قطعه (كاغذى ) را ديد كه در آن نوشته شده بود بسم الله الرحمن الرحيم و زير پاى مردم افتاده بود پس آن را برداشت و با پولهائى كه همراه داشت عطر خريد و آن كاغذ را پاك و معطر كرد و در وسط سوراخ ديوارى گذاشت پس در خواب ديد كه گوينده اى به او مى گويد: اى بشر، اسم مرا پاك و پاكيزه كردى، من هم قطعا نام تو را در دنيا و آخرت پاك و پاكيزه گردانم، پس چون صبح شد، توبه كرد.

8. صلوات و تشکر : 2

خواص و فائده بسم الله بر سر سفره

حضرت رسول صله عليه و اله و سلم به حضرت على عليه السلام فرمود:
    يا على وقتى غذا خوردى بگو بسم الله و وقتى از غذا خوردن فارغ شدى بگو الحمدلله، زيرا دو فرشته (موكل ) تو پيوسته براى تو حسنه و ثواب مى نويسند تا وقتى كه آن غذا هضم شود.

و باز حضرت فرمود:
    هيچ مردى جمع نمى كند اهل و عيالش را و سفره را پهن نمى كند كه در اول آن بسم الله و در آخرش الحمدالله بگويد و سفره را جمع كند مگر اينكه خدا او را بيامرزد.
    (يعنى هر كه اول سفره بسم الله و در آخرش الحمدالله بگويد خداوند گناهان او را ببخشد و بيامرزد).

و در بحار از امام محمد باقر عليه السلام روايت شده است كه على عليه السلام مى فرمود:
    كسى كه طعامى را بخورد، پس در اولش بسم الله و در آخرش الحمدالله بگويد خدا از آن نعمت (روز قيامت ) پرسش ‍ نكند هر چه مى خواهد باشد.

و در قرآن كه خداوند مى فرمايد:
    لتسئلن يومئذ عن النعيم شامل نعمت هاى ظاهرى مى شود ولى مشروط است به بسم الله نگفتن و الحمدالله نگفتن و اگر گفتى سئوال نشود و منافات ندارند تأويلش در بسيارى از اخبار به ولايت، چون ولايت از عظيم ترين نعمتها است.

لئالى الاخبار، ج 3، ص 336

10. صلوات و تشکر : 2

گفتن بسم الله ضرر غذاها را دفع مى كند

اميرالمؤمنين على عليه السلام مى فرمايد:
    من براى كسى كه بر سر سفره بنشيند و بسم الله بگويد ضامن هستم كه از (ضرر زدن ) غذا شكايت نكند،

ابن كوا گفت: يا امير المؤمنين من ديشب بسم الله گفتم و غذا خوردم در عين حال غذا به من اذيت و آزار رساند،

حضرت فرمود:
    شايد تو چند نوع غذا خورده اى و براى بعضى بسم الله گفته اى ولى براى بعضى نگفته اى اى لكع (و در كتاب دعائم اين جمله را زياد كرده عرض كرد: بلى، چنين است به خدا قسم اى امير مؤمنان؛ لكع به معنى پست و برده و احمق آمده).

لئالى الا خبار، ج 3، ص 339

امير المؤمنين به كميل فرمود: اى كميل: هر موقع غذا خوردى بگو: بسم الله الرحمن الرحيم باسم الذى لايضر مع اسمه و فيه شفاء من كل الا سواء.

(به نام خداوند بخشنده مهربان ) به نام كسى (غذا خوردن را شروع مى كنم ) كه با اسم و نام او هيچ ضرر و آسيبى (به من ) نمى رسد و در (نام ) نمى رسد او شفاء هر بدى و دردى است.

لئالى الا خبار، ج 3، ص 339

داود گفت: به امام صادق عليه السلام عرض كردم:
    چگونه و چطور بسم الله بگويم؟

حضرت فرمود:

هنگامى كه ظرفهاى مختلفى (سر سفره ) است براى هر ظرفى يك بسم الله بگو، عرض كردم: اگر فراموش كردم كه بسم الله (براى هر كدام ) بگويم،

حضرت فرمود:
    ميگوئى " بسم الله على اوله و اخره ." به نام خدا بر اولين و آخرين آنها.

12. صلوات و تشکر : 2

داستان بسم الله گفتن حضرت رسول (ص ) و دفع سم

در مفتاح النبوة روايت شده چون پيامبر اسلام صلى الله عليه و آله اسلام را در مدينه آشكار كرد و مردم را علنا به اسلام دعوت نمود، حسد عبدالله بن ابى (رئيس منافقان ) بر پيامبر خدا شدت يافت پس آن حضرت را با اصحابش بر طعام مسمومى دعوت نمود تا او را شهيد نمايد پس جبرئيل نازل شد و آنچه او اراده كرده بود به حضرت خبر داد. پس وقتى بر سر سفره نشستند،

پيامبر اكرم (ص ) به امير المؤمنين عليه السلام فرمود:
    يا على تعويذ و دعاى مفيد را بر اين طعام بخوان.

پس آن حضرت اين دعا را خواند:
    بسم الله الشافى، بسم الكافى، بسم الله المعافى، بسم الله الذى لايضر مع اسمه شى ء و لاداء فى الارض و لافى السماء و هو السميع العليم
    .

پس حضرت رسول صلى عليه و آله وحضرت على عليه السلام و هر كه با آنها بودند از آن غذا خوردند تا سير شدند، و سالم از سر سفره بر خواستند، پس چون عبدالله بن ابى اين قضيه را مشاهده كرد، خيال كرد و غذا را مسموم نكرده، پس با دوستان خود بر سر سفره نشستند و بقيه طعام را خوردند و همگى هلاك شدند.

لئالى الاخبار تو يسر كانى ، ج 3

برگرفته از کتاب گنجينه جواهر يا كشكول ممتاز
    مؤ لف: حاج شيخ مرتضى احمديان

14. صلوات و تشکر : 2