تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

^•^•^•^ ادب ^•^•^•^

ادب در لغت به معناى عقوبت نمودن بر كار بد و به معناى ياد گرفتن رفتار و كردار شايسته و ساختن چيزى و مردم را به آن دعوت نمودن آمده است و در اصطلاح ادب عبارت از شكل نكويى است كه انجام دهنده، به عمل يا كلام خود مى دهد و گفتار يا كردارش را با آن هيئت زيبا ادا مى كند.

مثلا وقتى كه كسى در مقابل ديگرى بر دو زانوى خود نشست مى گويند: فلانى با ادب نشست، يا در مقام دستور به نشستن به جاى كلمه ى بنشين، بگويد: بفرماييد، مى گويند: فلانى با ادب سخن گفت و نظير اين ها، و مراد از اين گونه تعبير، همان اداى عمل يا گفتار در شكل پسنديده و هيئت نكو است كه بر حسب عرف اقوام و ملتها و درجه معرفتشان، آداب نيز متفاوت است.

اما اقسام ادب

ادب بر چند قسم تقسيم مى شود:
    1 ـ ادب خالق نسبت به مخلوق شامل كلام خدا در گونه آيات و شامل جزاى اعمال بنده (بهشت و نعمتهاى الهى) و شامل جزا دادن به بنده ى خودش در مقابل بعضى از اعمال
    2 ـ ادب مخلوق نسبت به خالق در اعمال عبادى مثل (دعا و نمار و روزه و حج و زيارت بزرگان ...)
    3 ـ ادب مخلوق نسبت به مخلوق كه شامل رفتار بزرگتر نسبت به كوچكتر (پدر و مادر نسبت به اولاد و همسايه نسبت به همسايه و شوهر نسبت به همسر) و رفتار كوچكتر نسبت به بزرگترخود كه شامل (پدر و مادر و ائمه و انبياء و معلم و استاد و زن نسبت به شوهر)
    براى اين بخش از كلام نمونه هايى را مى آوريم
    :

2. صلوات و تشکر : 2

ادب خالق نسبت به مخلوق (در جزاى اعمال)

1 ـ در روايتى در ثواب گريه براى امام حسين عليه السلام مى فرمايند:

كسيكه نزد او ذكر مصيبت حسين عليه السلام شود و از چشمانش به قدر بال پشه اى اشك خارج شود پاداشش با خدا است و كمتر از بهشت راضى نمى شود.

وسائل الشيعة ج14 ص507

از اين قسمت روايت استفاده مى شود كه خداوند نسبت به ادب محبين اهل بيت كه در مصيبت آنها گريه مى كنند جزا و پاداش ‍ مى دهد و عمل هيچ عمل كننده اى را ضايع نمى كند.

2 ـ ادب خالق نسبت به مخلوق (در كلام و گفتارش) خداوند با حيا و كريم است عفّت مى ورزد و به كنايه سخن مى گويد، از جماع به لمس تعبير مى كند. پس مسّ و لمس و دخول و همراهى، كناياتى است از آميزش، و در عين حال زشت و ركيك نيست. اين ادب و عفّت كلام در قرآن و كلام الهى مخصوص به آميزش (وقاع) نيست بلكه از قضاء حاجت و بول و غايط به كنايه تعبير مى كند و اين به رمز گفتن اولى است از الفاظ مستهجن و ركيك.

3 ـ جزا دادن خداوند به بعضى از اعمال بندگان مثل اينكه بنده به خدا به واسطه اعمال خير نزديك مى شود تا اينكه خدا دست او و چشم او و گوش او مى شود كه به اين حقيقت در يك حديث قدسى اشاره شده است:

رسول اكرم صلى الله عليه و آله فرموده اند: خداى متعال گفت: وسيله تقرب بنده ای به من، انجام واجبات و ترك محرمات است، بلكه با انجام دادن مستحبات و ترك مكروهات، به من طورى تقرب پيدا مى كند كه من او را دوست مى دارم به صورتى كه من گوشى كه با آن مى شنود مى شوم و چشمى كه مى بيند و زبانى كه با آن سخن مى گويد و دستى كه با آن قدرت نماىی مى كند، مى شوم؛ اگر دعا بكند، مستجاب مى كنم و اگر درخواست و مسئلت كند عطا مى كنم ...

الكافي ج2 ص352

4. صلوات و تشکر : 2

ادب مخلوق نسبت به خالق

1 ـ مرتبه كامل از ادب آنست كه پوينده راه خدا در همه احوال خود را در محضر حضرت حقّ ـ سبحانه و تعالى ـ حاضر دانسته و در حال تكلّم و سكوت، در خوردن و خوابيدن، در سكون و حركت و بالاخره در تمام حالات و سكنات و حركات، ادب را در نظر داشته باشد. و اگر پوينده پيوسته توجّه به أ سماء و صفات الهى داشته باشد قهرا ادب و تواضع در وجود او مشاهده مى شود.
    2 ـ درخواست ادب از حضرت حق كه در دعاى صباح مى خوانيم

وَأَدِّبِ اللَّهُمَّ نَزَقَ الخُرقِ مِنِّي بِأَزِمَّةِ القُنُوع

و ادب كن سبك سرى و بدخويى مرا، يعنى نفس مرا به مهارهاى قناعت، مؤدب نما.

دعاء صباح حضرت امير عليه السلام

3 ـ و در روايتى آمده است كه:
    از محمّد بن حنفيّه كه پسر حضرت امير است عليهما السّلام پرسيدند كه: ادب از كه آموختى؟ گفت: از پروردگار خود ادب فرا گرفتم، به اين طريق كه كرامت كرد در من قوّتى كه من به سبب آن قوّت، تميز مى كنم ميان خوب و بد، و هر چه از صاحبان علم مى بينم و در نظر من پسنديده است، عمل مى كنم و متابعت ايشان مى كنم. و هر چه از جاهلان مى بينم و در نظر من ناپسند است، از او نفرت كنان دورى مى نمايم و به اين سبب، رسيده ام به خزانه هاى علم.

بحارالانوار ج2 ص265

6. صلوات و تشکر : 2