تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5
 1. #1

  براي درمان غفلت چه بايد کرد؟
  براي درمان غفلت اولين مرحله به تعبير اصحاب سير و سلوك «يقظه و بيداري از خواب غفلت و توجه به غافل بودن خويش» مي‏باشد..
  پس از آن مي‏بايست انسان عزم خود را جزم كرده و تصميم قاطع بگيرد هميشه تابع خواست خداوند بوده و همواره در صدد انجام تكاليف الهي باشد.
  چه در امور عبادي و چه در امور اجتماعي و ديگر ابعاد زندگي. هر قدمي كه برمي‏دارد و هر سخني كه مي‏گويد و هر برنامه‏اي كه دارد نخست ببيند آيا رضاي خداوند در آن مي‏باشد يا نه والا از آن صرف نظر نمايد.

 2. صلوات و تشکر : 3


 3. #2  در مرحله اول بايد انسان خود را مقيد به انجام واجبات و ترك محرمات نمايد و پس از مدتي كه بدين كار عادت كرد و انجام آن برايش آسان شده خود را مقيد به انجام مستحبات و ترك مكروهات نمايد و گرنه چنين تقيدي در قدم‏هاي اوليه آثار سوئي به دنبال خواهد داشت.
  به هر حال رعايت تقوا و انجام تكاليف الهي در هر مرحله‏اي خود زمينه ساز درك بيشتر و توفيق افزون‏تر و توجه و تقرب والاتري به ذات باري تعالي خواهد بود.
  چنانكه در سوره انفال آيه 29 آمده است: « يَأَيهَُّا الَّذِينَ ءَامَنُواْ إِن تَتَّقُواْ اللَّهَ يجَْعَل لَّكُمْ فُرْقَانًا وَ يُكَفِّرْ عَنكُمْ سَيَِّاتِكمُ‏ْ وَ يَغْفِرْ لَكُمْ وَ اللَّهُ ذُو الْفَضْلِ الْعَظِيم‏ ؛ اي اهل ايمان! اگر پرهيزگار بوده و تقواي الهي پيشه كنيد خداوند براي شما نيروي تشخيص حق از باطل قرار داده و بدي‏هاي شما را پوشانده و شما را بيامرزد و خداوند داراي فضل و رحمت بزرگ است».
  آري اگر قدم‏هاي اوليه برداشته شود زمينه‏اي براي دريافت برنامه ادامه مسير فراهم مي‏شود.

 4. صلوات و تشکر : 3


 5. #3  به تعبير خداوند تبارك و تعالي در قرآن كريم: «والذين جاهدوا فينا لنهدينهم سبلنا. كساني كه در راه ما تلاش نمايند ما ايشان را به راه‏هاي خويش هدايت مي‏كنيم». براي تقويت اين حركت و رشد آن توجه به چند نكته لازم است:
  1- پرهيز از مجالست و همنشيني با اهل دنيا و دور از معنويت. چه آنكه از رسول اكرم(ص) نقل شده است كه فرمود: «به خاطر برخورد با اهل دنيا قلبم زنگار گرفته و مكدر مي‏شود و براي جبران آن روزي هفتاد مرتبه استغفارمي‏كنم». خداوند نيز در سوره نجم آيه 29 مي‏فرمايد: « فَأَعْرِضْ عَن مَّن تَوَليَ‏ عَن ذِكْرِنَا وَ لَمْ يُرِدْ إِلَّا الْحَيَوةَ الدُّنْيَا ؛ پس ازكساني كه از ياد ما روي گرداندند و جز زندگي دنيا را نخواستند اعراض كن و روي بگردان».

 6. صلوات و تشکر : 3


 7. #4  2- محاسبه نفس كه هر شب يا هر هفته و يا لااقل هر ماه گذشته خود را بررسي نمايد و به تعبيري به خود نمره بدهد. اگر كار شايسته‏اي انجام داده سپاسگزار بوده و از خداوند ادامه توفيق را بخواهد و اگر مرتكب خلافي شده استغفار نموده و تصميم بر ترك آن بگيرد.
  3- بهره‏گيري از ثقل اكبر و قرآن كريم و انس با آن. چه اين كه هم تلاوت و حفظ قرآن به انسان نورانيت بخشيده و معنويت مي‏دهد و هم آشنايي با معارف آن (هركسي در حد خودش حتي در حد ترجمه) موجب رشد روحي مي‏باشد. زيرا معارف قرآن و آياتش نسخه‏هايي است براي درمان دردها و مشكلات.

 8. صلوات و تشکر : 3


 9. #5  4- بهره‏گيري از ثقل اصغر و ائمه هدی(ع) و توسل به ايشان. بايد توجه داشت كه توسل به حضرات معصومين(ع)هم خود توجه به حق تعالي و عالم ملكوت است و هم زمينه ساز بهره ‏گيري بيشتر از فيض ربوبي و كسب توفيقات بيشتر.
  بنابراين نمي‏توان چنين پنداشت كه به ائمه (ع) توسل داشته‏ايم ولي جوابي نگرفته‏ايم. زيرا همان توفيق توسل خود توجه به حق بوده است و مايه دوري از غفلت. پس خود جواب بوده است و چه بسا كه همين روحيه كمال خواهي و به دنبال معنويت بودن از آثار و بركات همان توسلات باشد كه بايد ادامه يابد. چه بسيارند كساني كه ازغفلت خود نيز غافلند و يا پس از توجه در صدد درمان بر نمي‏آيند. از اين رو بايد سپاسگزار نعمت‏ها و معنويات به دست آمده بود و درخواست استمرار و افزايش آن را از خداوند داشت.

 10. صلوات و تشکر : 3


مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •