تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4
 1. #1
  88060855 آواتار ها

  تاریخ عضویت : 1390/6/5
  گالري تصاوير
  42   نظرات : 0
  نوشته : 2,150      صلوات : 1,128
  صلوات گرفته : 489 در 175 پست
  وبلاگ : 7
  دریافت : 0      بارگذاری : 0
  88060855 آنلاین نیست.

  ᴥ♣ᴥ صله ی رحم و قطع رحم ᴥ♣ᴥ


  .


  یکی از دستورات موکد دین مبین اسلام و یکی از مهم ترین آداب اجتماعی «صله رحِم» است که با عمل صحیح به آن، ریشه بسیاری از کمبودها و نیازها از بین می‌رود.


  صله به معنای وصل است، و در اصطلاح به احسان و اظهار عطوفت و رعایت حال دیگران گفته می‌شود.
  رحِم به معنی جایگاه اولاد است و در اصطلاح به مادر گفته می‌شود. و صله رحم یعنی رسیدگی و احسان به افرادی که با انسان، مادرِ مشترک داشته باشند؛ مانند عمو، عمّه، دایی، خاله و فرزندان آنها.
  صله رحم از دستورات عام و پرمنفعت اسلام است و کینه های خانوادگی را از بین می‌برد:
  امام صادق علیه السلام فرمود:«صله رحم کن، حتی اگر با دادن یک لیوان آب به نزدیکانت باشد. بهترین صله رحم بازداشتن خویش است از آزار آنها.»

  حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام فرمود:«صله رحم کنید حتی اگر به سلام‌کردن باشد.»
  امام حسین علیه السلام فرمود:«هر کس می‌خواهد اجلش به تأخیر بیفتد و روزی‌اش زیاد شود، صله رحم کند.»

  رسول خدا صلی الله علیه وآله سلم فرمود:«مردی فقط از عمرش سه سال مانده ولی صله رحم می‌کند و خداوند سی سال به عمرش اضافه می‌کند؛ و مردی از عمرش سی سال مانده اما قطع رحم می‌کند و خداوند سه سال او را زنده نگه می دارد. یمحوا الله مایشاء و یثبت وعنده ام الکتاب (سوره رعد آیه 39) (خداوند هر چه را که بخواهد محو می کند و هر چه را بخواهد، ثابت می‌گرداند؛ و در نزد اوست حقیقت کتاب.)»

  و نیز فرمود:«نیکی به پدر و مادر و صله رحم حساب روز قیامت را آسان می‌گرداند.»
  و نیز فرمود:«ای میسّر! گمان می‌کنم تو زیاد به اقوامت رسیدگی می‌کنی.»
  میسّر گفت:«بله. من وقتی در بازار کار می‌کردم و دو درهم مزد می‌گرفتم، یک درهم آن را به عمّه‌ام می‌دادم و یک درهمش را به خاله‌ام.»
  امام فرمود:«به خدا قسم اجل تو دو بار فرا رسید ولی هر بار تأخیر افتاد.»  .

 2. صلوات و تشکر : 3


 3. #2
  88060855 آواتار ها

  تاریخ عضویت : 1390/6/5
  گالري تصاوير
  42   نظرات : 0
  نوشته : 2,150      صلوات : 1,128
  صلوات گرفته : 489 در 175 پست
  وبلاگ : 7
  دریافت : 0      بارگذاری : 0
  88060855 آنلاین نیست.
  قطع رحم:

  قطع رحم به معنای رسیدگی نکردن و محبت نداشتن نسبت به نزدیکان است و امر بسیار ناپسندی به شمار می‌رود، به طوری که در روایات چنین آمده است:«اگر نزدیکان شما ارتباط خود را با شما قطع کردند، شما وصل کنید؛ زیرا گناه قاطع رحم بسیار عظیم است.»

  امیرالمؤمنین علیه السلام فرمود:«صله کنید با ارحام خود، گرچه آنها با شما قطع کرده باشند.»

  رسول خدا فرمود:«جبرئیل علیه السلام به من خبر داد که بوی بهشت، از فاصله هزار سال راه شنیده می‌شود ولی عاق والدین و قاطع رحم و مرد سالخورده زناکار آن را نخواهند شنید- (یعنی به این اندازه از بهشت دورند).»

  کنیز امام صادق علیه السلام می گوید:«امام در بستر بیماری و شهادت افتاده بود و گاهی از هوش می‌رفت. یک بار که به هوش آمد، فرمود به حسین بن علی بن علی - که پسر عموی پدر امام بود- هفتار دینار بدهید و به فلانی، فلان مقدار و به فلانی، فلان مقدار بدهید.
  به امام عرض کردم:«آیا به مردی بخشش می‌کنید که می‌خواست شما را به قتل برساند؟»
  امام فرمود:«آیا می‌خواهی من از آنها نباشم که خداوند توصیف کرده است:« و کسانی که بنا به امر خدا صله می کند و از پروردگارشان میترسند و از بدی حساب بیمناکند.» بله خداوند بهشت را آفرید و آن را خوشبو ساخت و بوی بهشت تا هزار سال راه می‌رود ولی عاق والدین و قاطع رحم آن بو را نمی‌شنوند.»

  در روایت است که «اگر برای نیکی به پدر و مادرت مجبور باشی راهی به درازای دو سال را بپیمایی، برو و این نیکی را انجام ده، و برای صله رحم هم تا یک سال راه را طی کن!»

  شخصی به رسول خدا عرض کرد:«من اقوامی دارم که به آنها احسان می‌کنم ولی آنها مرا اذیّت می‌کنند. می خواهم دیگر کاری به آنها نداشته باشم.»
  امام فرمود:«در این صورت خداوند همه شما را رها می کند.»
  عرض کرد:«پس چه کنم؟»
  امام فرمود:«به آن کس که تو را محروم ساخته بخشش کن و با آن کس که از تو قطع کرده بپیوند و آن را که به تو ظلم کرده، ببخش. و اگر چنین کنی خداوند پشتیبان تو خواهد بود.»

  رسول خدا فرمود:«آیا می‌خواهید بگویم بهترین اخلاق دنیا و آخرت چیست؟»
  گفتند:«بله یا رسول الله!»
  فرمود:«اخلاق کسی است که با آن کس که از او بریده آشتی کند، و به آن کس که او را محروم کرده ببخشد، و آن را که بر او ستم کرده ببخشاید. و هر کس بخواهد مرگش به عقب بیفتد و روزی اش فراوان شود، باید تقوای الهی را پیشه سازد و صله رحم کند.»

  به رسول خدا عرض کردند:« بهترین صدقه کدام است؟»
  فرمود:«صدقه به خویشاوندی که دشمنی شما را در دل داشته باشد. پس صله رحم به خویشان، عام است و حتی بدخواهان را نیز شامل می‌شود.»


  البته مواردی هم وجود دارد که قطع رحم اجازه داده شده است:

  ■ مواردی که ارتباط فامیلی با انسان کافر و مشرک یا منافق موجب تأثیرپذیری انسان و افتادن به وادی خطرناک کفر و شرک و انحراف می گردد.
  ■ مواردی که رفت و آمد با فامیل آلوده و گنهکار موجب تایید اعمال وی در دید دیگران و جذب سایرین به وادی گناه می‌شود.

  با این حال، قطع رحم غلط است و در این موارد به حداقل رابطه باید کفایت کرد، نه قطع کلی؛ مثلاً یک احوالپرسی تلفنی سالیانه ضرری ندارد. 4. صلوات و تشکر : 3


 5. #3  ایات و روایاتی در مورد صله رحم

  پیامبر اکرم (ص) فرمود : صله رحم کنید ولو با سلام کردن

  در روایتی امام صادق (ع) بهترین صله و پیوند را خودداری از ازار و اذیت خویشان دانسته و می فرماید : بهترین صله رحم و پیوند خویشان خودداری از اذیت انان است .

  خداوند در سوره نسا ایه 1 می فرماید : بترسید از خداوندی که به نام او از یکدیگر سوال می کنید (خدا را در نظر ارید) و درباره ارحام کوتاهی نکنید که همانا خداوند ناظر اعمال شماست .

  و در سوره بقره ایه 27 در مورد قطع کنندگان رحم و قساد کنندگان می فرماید : و قطع می کنند انچه را که خداوند فرمان وصل ان را داده است و در زمین فساد می کنند اینها همان زیانکارانند .

  امیرالمومنین (ع) فرمود : زشت ترین گناه قطع رحم و نارضایتی پدرو مادر است .(شرح غرر ج 2 ص 449)

  پیامبر اکرم (ص) ضمن وصیتی به مسلمانان فرمودند : سفارش می کنم به همه امتم چه انها که حاضرند و چه انها که غائبند و چه کسانی که در صلب مردان و رحم زنان هستند تا روز قیامت که با خویشان پیوند داشته باشید اگرچه بین انها به اندازه یک سال راه فاصله باشد . همانا این کار جز دین است .

  امیرالمومنین (ع) فرمود : کسی که ارتباطش را با خویشان قطع کند به خدا ایمان نیاورده است و در برابر پندار گروهی که خیال می کنند ارتباط باید از دو طرف باشد .(غرر2جلدی ص 743)

  پیامبر اکرم (ص) فرمود : ارتباطت را با بستگانت قطع مکن اگرچه انها ارتباطشان را با تو قطع کنند . (اصول کافی مترجم ج 4 ص 48)

  به علاوه ان حضرت ارتباط با کسی را که از انسان بریده است را از عوامل سعادت دنیا و اخرت دانسته و فرموده : ایا خبر ندهم شما را که سعادت دنیا و اخرت در چیست؟گفتند بله یا رسول الله فرمود : کسی که ارتباط خود را با دیگران حفظ کند در حالی که انها با او قطع رابطه کرده اند و شخصی که بخشش کند به کسی که به او کمکی نکرده است و کسی که ببخشد کسی را که به او ظلم کرده است .(بحارالانوار ج 16 ص 29 بیروت)

 6. صلوات و تشکر : 3


 7. #4  نتایج صله و قطع رحم

  خداوند در قران کریم سوره نجم ایه 31 می فرماید : تا خدا گناهکاران را به کیفر اعمال زشت و نیکوکاران را به پاداش عمل نیکشان جزا دهد .

  امیرالمومنین (ع) فرمود : قطع رحم موجب زوال نعمت هاست .( شرح غرر ج 4 ص 509)

  و نیز فرمود : قطع رحم عذاب ها و گرفتاری ها را بدنبال می اورد . .( شرح غرر ج 4 ص 509)

  امام صادق (ع) در فواید صله رحم فرمود : صله رحم باعث خالص شدن اعمال و زیاد شدن اموال و اسان شدن حساب و دفع بلاها و زیاد شدن روزی است . (اصول کافی مترجم ج 3 ص 229)

  امیرالمومنین (ع) فرمود : وقتی پیوند های خویشی را بگسلند اموال و ثروت ها به دست اشرار می افتد . (اصول کافی مترجم ج 4 ص 49)

 8. صلوات و تشکر : 3


مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •