تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
 1. #1

  آيت‌الله معرفت پايه‌گذار علوم قرآنی در جهان تشيع است
  مدير گروه مبلغان قرآنی دفتر تبليغات اسلامی خراسان رضوی با بيان اينكه آيت‌الله معرفت نوآوری‌ها و نظرات جديدی در علوم قرآنی بيان كرده‌ است، گفت: ايشان پايه‌گذار علوم قرآنی در جهان تشيع محسوب می‌شود.

  به گزارش واحد خبر شهرمجازی قرآن،حجت‌الاسلام محمدعلی فيض‌آبادی، مدير گروه مبلغان قرآنی دفتر تبليغات اسلامی خراسان رضوی در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) شعبه خراسان رضوی، با بيان اينكه آيت‌الله معرفت از نظر شخصيتی چندين ويژگی داشت كه از جمله اخلاص ايشان بود، گفت: زمانی كه آيت‌الله معرفت وارد عرصه فعاليت‌های قرآنی شد در حد يك مرجع تقليد اعلم بود و پيشنهادهای زيادی را حتی از بيرون كشور برای قبول مرجعيت داشت، اما نپذيرفت.
  وی اظهار كرد: آيت‌الله معرفت، فقيه، مفسر،‌ انديشمند، اديب و نوآور بود، به‌گونه‌ای كه در رساله خود در زمينه تفسير و مسائل فقهی بسيار به آيات قرآن تمسك جسته‌ است.
  فيض‌آبادی با اشاره به اينكه ايشان معتقد بود در كشور و ميان شيعيان خلأ قرآنی وجود دارد و ضروری است كه اين خلأ پر شود، يادآور شد: در ميان شيعه تفسير بسيار وجود داشت و بحث‌های قرآنی در ميان كتب قرآنی پراكنده شده بود اما يك كتاب منسجم و مستقل كه شامل علوم قرآنی شيعه باشد، وجود نداشت.
  مدير گروه مبلغان قرآنی دفتر تبليغات اسلامی خراسان رضوی تصريح كرد: به همين دليل آيت‌الله معرفت، عمر خود را در عرصه تفسير قرآن گذاشت و برای شيعه كتاب «التمهيد فی علوم القرآن» را نوشت كه از نظر علمای شيعه در علوم قرآنی مورد تأييد است.
  فيض‌آبادی با اشاره به پشتكار آيت‌الله معرفت، افزود: ايشان در جايی می‌گفت: «من در شبانه‌روز 14 ساعت كار پژوهشی انجام می‌دهم و وقتی چند ساعتی در حال استراحت هستم، با خودم می‌انديشم كه من نوكر امام زمان(عج) هستم و خجالت می‌كشم و دوباره شروع به كار می‌كنم».
  فيض‌آبادی با بيان اينكه آيت‌الله معرفت به بحث زمان‌شناسی و توجه به نيازها دقت ويژه‌ای داشت، افزود: وی معتقد بود در زمان كنونی هنر اين است كه قرآن سر سفره مردم قرار بگيرد و در جامعه كاربردی شود.
  وی تصريح كرد: موضوعات پژوهشی ايشان بسيار دقيق و ارزشمند است، ايشان در زمينه فقه نوآور بود به طوری كه شايد بعد از امام خمينی(ره) كه بحث ولايت فقيه را مطرح كرد، ايشان نخستين فردی بود كه در اين مورد تحليل داشته و كتاب نوشته است.
  مدير گروه مبلغان قرآنی دفتر تبليغات اسلامی خراسان رضوی با بيان اينكه نوآوری‌ها در آثار فقهی، تفسيری و علوم قرآن آيت‌الله معرفت وجود دارد، به يكی از آثار مهم ايشان به نام كتاب «التمهيد فی علوم القرآن» اشاره كرد و گفت: اين كتاب نظر شيعه در مورد علوم قرآنی است كه برای نخستين مرتبه توسط ايشان جمع‌آوری شده به‌گونه‌ای كه در جهان، نظرات وی را به‌عنوان نظرات شيعه در علوم قرآنی می‌شناسند.
  فيض‌آبادی گفت: يكی ديگر از آثار مهم ايشان «التفسير الأثری الجامع» است كه يك بحث تفسيری جامع بر اساس محك زدن روايات شيعه و سنی است و بسيار عالمانه در اين عرصه وارد شده و كار كرده‌اند.
  وی اظهار كرد: ايشان كتابی به نام «شبهات وردود» دارند كه به فارسی ترجمه شده و به نام نقد شبهات نام‌گذاری شده است كه در آن شبهات اينترنتی و رسانه‌ای را كه از طرف جوامع ديگر به قرآن وارد شده را به‌صورت جدی و بسيار دقيق و عالمانه پاسخ داده است.
  وی در ادامه، با اشاره به وظيفه مبلغان، گفت: شناخت و تبليغ اسلام با استفاده از قرآن به‌عنوان قوی‌ترين منبع و ثقل اصغر بايد انجام شود.
  فيض‌آبادی با بيان روايتی از حضرت علی(ع) افزود: ايشان می‌فرمايد: زمانی كه در فتنه‌های فكری قرار گرفته و در مجهولات می‌مانيد، به سراغ قرآن برويد چون اهل بيت(ع) و پيغمبر اكرم(ص) نيز قرآن محور بودند بنابراين مبلغ برای شناخت اسلام بايد از قرآن استفاده كند.
  وی ادامه داد: خداوند در آيه 68 سوره مائده قرآن كريم می‌فرمايد: «قُلْ يا أَهْلَ الْكِتابِ لَسْتُمْ عَلى‏ شَیْ‏ءٍ حَتَّى تُقيمُوا التَّوْراةَ وَ الْإِنْجيلَ وَ ما أُنْزِلَ إِلَیْكُمْ مِنْ رَبِّكُمْ وَ لَیَزيدَنَّ كَثيراً مِنْهُمْ ما أُنْزِلَ إِلَیْكَ مِنْ رَبِّكَ طُغْياناً وَ كُفْراً فَلا تَأْسَ عَلَى الْقَوْمِ الْكافِرين؛ بگو: ای اهل كتاب! شما هيچ آيتی صحيح ندانيد مگر اين‌كه تورات و انجيل و آنچه را از طرف پروردگارتان بر شما نازل شده است بر پا داريد ولی آنچه بر تو از سوی پروردگارت نازل شده (نه تنها ماية بيداری آن‌ها نمی‌شود بلكه بر طغيان و كفر بسياری از آن‌ها ميفزايد. بنابراين از اين قوم كافر و مخالفت آن‌ها غمگين مباش».
  وی با بيان اينكه شما تا قرآن را اقامه نكنيد، چيزی نيستيد،‌ اظهار كرد: در سوره فرقان خداوند می‌فرمايد: «از كفار اطاعت نكن و با قرآن با كفار جهاد كن»، پس در دنيای كنونی و در عرصه‌های گوناگون برای مبارزه با كفار و ديگر مسائل بايد ابزار ما قرآن باشد پس ناچار هستيم به سراغ قرآن رفته و قواعد آن را بفهميم.
  وی اظهار كرد: دانش قواعد، تفسير و مقدمات لازمه يك طلبه است و طلبه‌ای كه قرآن در تبليغ او نباشد، كاركرد او صفر است.
  وی افزود: اگر محتوای غنی و به روز می‌خواهيم بايد به سراغ قرآن برويم، چون در قرآن بيش از 120 روش تبليغی و تربيتی در مورد ارتباط با نامحرم، فرزندان، اقتصاد، مسائل سياسی، فضای زندان و ... با ظرافت بيان شده است.
  فيض‌آبادی با بيان اينكه در قرآن از استدلال علمی، تمثيل و قصه استفاده شده است كه بايد در روش كار مبلغان قرار بگيرد، تأكيد كرد: محتوا، روش، خلاقيت و نوآوری را مبلغ می‌تواند از قرآن بگيرد و در اين صورت است كه در جامعه اثرگذار خواهد بود.
  وی تصريح كرد: قرآن، ‌تبيانا لكل شی است، يعنی همه چيز در قرآن بيان شده بنابراين ما بايد از قرآن به بهترين نحو استفاده كنيم و هر آنچه كه در عرصه تبليغ و تربيت و هدايت می‌خواهيم در اين كتاب آسمانی بيابيم.
  فيض‌آبادی با اشاره به چهار نكته مهم در مورد قرآن، افزود: قرآن هدايتگر است آمده، تا مردم را شفا دهد و هدايت كند و از ظلمت به نور برساند. نكته ديگر قابل فهم بودن قرآن برای همه است چون برای يك گروه خاص بيان نشده است.
  مدير گروه مبلغان قرآنی دفتر تبليغات اسلامی خراسان رضوی، ابراز كرد: قرآن تا قيامت زنده است و در زمان حال قرآن برای همه مسائل از جمله تفكيك جنسيتی در دانشگاه‌ها، حجاب‌، تربيت فرزند، ازدواج، رابطه دولت‌ها، استفاده از انرژی اتمی، تغذيه، مسائل عاطفی و ... حرف و پاسخ دارد.
  وی گفت: مثلاً در مورد سوء استفاده از زنان در جامعه، قرآن در آيه 33 سوره نور می‌گويد: «وَلْیَسْتَعْفِفِ الَّذِينَ لَا یَجِدُونَ نِكَاحًا حَتَّى یُغْنِیَهُمْ اللَّهُ مِن فَضْلِهِ وَالَّذِينَ یَبْتَغُونَ الْكِتَابَ مِمَّا مَلَكَتْ أَیْمَانُكُمْ فَكَاتِبُوهُمْ إِنْ عَلِمْتُمْ فِيهِمْ خَیْرًا وَآتُوهُم مِّن مَّالِ اللَّهِ الَّذِی آتَاكُمْ وَلَا تُكْرِهُوا فَتَیَاتِكُمْ عَلَى الْبِغَاء إِنْ أَرَدْنَ تَحَصُّنًا لِّتَبْتَغُوا عَرَضَ الْحَیَاةِ الدُّنْیَا وَمَن یُكْرِههُّنَّ فَإِنَّ اللَّهَ مِن بَعْدِ إِكْرَاهِهِنَّ غَفُورٌ رَّحِيمٌ؛ و آنها كه وسيله ازدواج ندارند بايد عفت پيشه كنند تا خداوند آنان را به فضلش بينياز سازد و بردگانی از شما كه تقاضای مكاتبه (قرار داد مخصوص ‍ برای آزاد شدن) را دارند با آنها قرار داد ببنديد، اگر رشد و صلاح در آنها احساس ‍ می‏كنيد (و بعد از آزادی توانائی زندگی مستقل را دارند) و چيزی از مال خدا كه به شما داده است به آنها بدهيد، و كنيزان خود را برای تحصيل متاع دنيا مجبور به خودفروشی نكنيد اگر آنها می‏خواهند پاك بمانند، و هر كس آنها را بر اين كار اكراه كند (سپس پشيمان شود) خداوند بعد از اين اكراه غفور و رحيم است (توبه كنيد و برای هميشه اين عمل ننگين را ترك گوييد».
  وی يادآور شد: در زمان‌های گذشته اينگونه بوده كه كنيزانی را می‌خريدند و از طريق آن‌ها درآمد كسب می‌كردند و مصداق‌ اين خودفروشی در جامعه كنونی استفاده از زنان بدحجاب يا بی‌حجاب و با آرايش در فيلم‌ها، فروشگاه‌ها، سازمان‌ها و ادارات برای جذب مشتری است، لذا می‌بينيم قرآن بسيار پويا و به روز است.
  فيض‌آبادی با اشاره به نظريه بطن آيت‌الله معرفت، گفت: ايشان در اين نظريه قائل بودند كه هم می‌توانيم قرآن را تفسير كنيم و هم می‌توانيم بطن قرآن را در‌آوريم.
  وی گفت: اين بطن‌ها سرمايه‌های قرآن است كه قرآن را برای زندگی امروز به روز كرده و اين يكی از هنرهای بسيار مهم ايشان بود.
  وی اظهار كرد: متأسفانه فضای حوزه به‌گونه‌ای است كه غالباً افرادی كه در زمينه علوم قرآنی و پژوهش فعاليت می‌كنند، در حاشيه قرار گرفته و زياد شناخته شده نيستند.
  مدير گروه مبلغان قرآنی دفتر تبليغات اسلامی خراسان رضوی خاطرنشان كرد: آيت‌الله معرفت از اين نمونه افراد بود كه با وجود علم بسيار و تلاش فراوان، چون در زمينه قرآن فعاليت می‌كرد، بين طلاب و جامعه شناخته شده نيستند.
  يادآوری می‌شود كه همايش تبلور قرآن در ساحت تبليغ، ويژه پنجمين سالگرد ارتحال آيت‌الله معرفت، 18 اسفندماه ساعت 9 در دفتر تبليغات اسلامی خراسان رضوی برگزار می‌شود.

 2. صلوات و تشکر : 2


موضوعات مشابه

 1. آيت‌الله غرويان : آمريكا با اهانت اخير درصدد آزمودن مقاومت مسلمانان است
  توسط منادی در تالار اخبار قرآنی جامعة المصطفی العالمیه
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1391/06/25, 05:32 بعد از ظهر
 2. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1390/10/08, 10:41 بعد از ظهر
 3. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1390/06/26, 10:32 بعد از ظهر
 4. پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 1389/07/28, 11:26 قبل از ظهر
 5. حقيقت وقايع مربوط به آدم(ع) در قرآن
  توسط mahdi در تالار تاریخ پیامبران
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1389/07/02, 11:14 قبل از ظهر

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •