تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
 1. #1

  تقدیر از ۱۸۰ استاد و دانشجوی ایرانی و خارجی در جشنواره نهج البلاغه
  دبیر اجرایی جشنواره ملی نهج البلاغه دانشگاهیان کشور از تقدیر ۱۱۰استاد و دانشجوی ایرانی و ۷۰ استاد و دانشجوی خارجی که آثار آنها رتبه برتر را کسب می کند در ششمین دوره برگزاری این جشنواره خبر داد.


  به گزارش واحد خبر شهرمجازی قرآن،به نقل از شبستان، حجت الاسلام والمسلمین امین الله دادگر دبیر اجرایی جشنواره ملی دو سالانه نهج البلاغه دانشگاهیان کشور در نشست خبری که امروز در دفتر مرکزی نهاد رهبری برگزار شد؛ با بیان این که از سال 79 تاکنون پنج جشنواره با این نام را هر دوسال یکبار با موفقیت در سطح دانشگاه های کشور برگزار کرده ایم؛ گفت: این جشنواره نیز از سوی معاونت سیاسی فرهنگی نهاد رهبری در دانشگاه ها و با مشارکت وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ورزش و جوانان، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه پیام نور، دانشگاه جامع علمی کاربردی، صداوسیما، بسیج دانشجویی و استادان؛ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و موسسات و بنیادهای نهج البلاغه در کشور برگزار می شود.


  وی ادامه داد: نهج البلاغه از نظر علمی؛ معنوی و محتوایی از جمله ارزنده ترین کتاب هایی است که جامعه دانشگاهی به آن نیاز دارد و نقش اساسی آن در زندگی مسلمانان غیر قابل انکار است و در ضمن نهج البلاغه بعنوان گنجینه ای ارزشمند و نورانی در اختیار مسلمین است که باید قدر آن را بدانند.
  به گفته مسئول دفتر نهاد رهبری در دانشگاه آزاد شهرری؛ نهج البلاغه در بردارنده موارد بزرگی از توصیه ها و نکات علوی و انسان ساز است و امیدواریم با موج بیداری اسلامی با آمادگی دانشگاهیان در این بخش و فعال کردن دانشگاهیان از طریق بخش بین الملل این جشنواره بتوانیم از ظرفیت های این کتاب آسمانی بهره موثری ببریم.


  دبیر اجرایی جشنواره ملی دو سالانه نهج البلاغه دانشگاهیان کشور با بیان این که جشنواره را به دو بخش کلی و جزئی تقسیم بندی کرده ایم، تصریح کرد: اهداف کلی شامل موارد، تقویت فضای معنوی و فرهنگی در مراکز آموزش عالی کشور؛ ارتقای سطح دانش، آگاهی و معرفت و اندیشه دینی دانشگاهیان؛ درک صحیح از فضای جامعه زمان حضرت علی (علیه السلام) و مقایسه آن با جامعه اسلامی امروز و دست یابی به بصیرت روز افزون؛ ایجاد زمینه مناسب برای ارائه مفاهیم دینی درقالب ادب، هنر و رسانه؛ شناسایی، جذب و شکوفایی استعدادهای دانشگاهیان به منظور تقویت فضای معنوی جامعه و بسط وگسترش فرهنگ علوی درسطح دانشگاهیان خارج از کشور می شود.
  وی در ادامه به اهداف جزء‌ و کاربردی(کوتاه مدت و میان مدت) اشاره کرد و گفت: آشنایی بیشتر با مفاهیم والای نهج البلاغه و ایجاد انگیزه و مطالعه و تفکر در خطبه ها وحکمت ها ونامه ها؛ شبهه زدایی ازمتون اصلی وداخلی وپیرامونی نهج البلاغه؛ آشنایی باگردآورندگان وشارحین نهج البلاغه؛ زمینه سازی رجوع به بخش هایی ازنهج البلاغه وبهره گیری ازکلمات نورانی علی (ع)؛ تحقق بخشیدن به آرمان بنیادین اسلامی شدن علوم انسانی باتکیه برنهج البلاغه؛ تکیه برمبانی نهج البلاغه بعنوان عامل وحدت امت اسلامی؛ استخراج اصول و قواعد آزاداندیشی مبتنی بر نهج‌البلاغه؛ بسترسازی جهت تعمیق باورهای دینی و اسلامی شدن دانشگاه‌ها با بهره گیری از نهج‌البلاغه برخی از اهداف برگزاری این جشنواره دو سالانه است.


  این مقام مسئول همچنین پاسخ‌گویی به شبهات اعتقادی و زدودن باورهای غلط با بهره‌گیری از نهج‌البلاغه؛ تلاش در جهت جامه عمل پوشاندن به منویات حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری در گستره نهج‌البلاغه؛ جمع آوری و احصاء نظرات، پیشنهادات و منویات اندیشمندان، صاحبنظران، پژوهشگران در مباحث و ابعاد مختلف نهج‌البلاغه ، شناسایی و جذب و تشویق علاقه‌مندان و پیشکسوتان و فعالان عرصه معارف فخیم نهج‌البلاغه؛ آسیب‌شناسی و ارتقاء درس تفسیر نهج‌البلاغه در دانشگاه‌ها و تلاش برای تولید درسنامه تخصصی؛ تدوین و انسجام تولیدات علمی و فرهنگی و هنری جشنواره‌های گذشته نهج‌البلاغه دانشگاهیان در فضای مجازی؛ تعمیق اندیشه‌ امام علی(ع) در فضای دانشگاه‌ها؛ تقویت نگرش دانشگاهیان در به‌کارگیری آموزه‌های علوی پیرامون سبک زندگی و زمینه‌سازی جهت انجام پژوهش بیشتر پیرامون نهج‌البلاغه را از دیگر اهداف جزیی این جشنواره معرفی کرد.


  وی در عین حال به موضوعات مصوب کمیته علمی ششمین جشنواره نهج البلاغه اشاره و تاکید کرد: نهج البلاغه و مباحث اعتقادی و کلامی؛ مناسک و عبادات در نهج البلاغه؛ اخلاق و تربیت در نهج البلاغه؛ فتنه و بصیرت در نهج البلاغه؛ سیاست درنهج البلاغه؛ اقتصاد درنهج البلاغه؛ حقوق در نهج البلاغه و مبانی اندیشه حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری از منظر نهج البلاغه برخی از موضوعات مصوب کمیته علمی جشنواره است.
  دبیر اجرایی جشنواره ملی ملی دو سالانه نهج البلاغه دانشگاهیان کشور خاطرنشان کرد: زمان تشکیل دبیرخانه مرکزی همزمان با عید غدیر سال 90؛ زمان تشکیل ستاد های استانی دی‌ماه 90؛ زمان اجرای فراخوان وتبلیغات اسفند ماه 90 و فروردین ماه 91؛ ثبت نام وآزمون مسابقه بخش مفاهیم 5 تا 25اردیبهشت ماه 91 است.
  حجت الاسلام دادگر در ادامه به دیگر زمان بندی برنامه ها و کارهای اجرایی در این جشنواره اشاره و یادآور شد: 10 خرداد ماه 91 نتایج آزمون بخش مفاهیم اعلام می شود و 20 شهریور 91 نتایج برگزیدگان نهایی بخش مفاهیم معرفی شده و 10 شهریور 91 آخرین مهلت ارسال آثار به دبیرخانه مرکزی جشنواره است.
  به گفته او؛ داوری آثار رسیده از 15 شهریور تا 15 مهرماه 91 خواهد بود و مراسم اختتامیه این جشنواره در نیمه دوم سال 91 انجام می شود.
  وی افزود: این جشنواره در بخش های استادی؛ دانشجویی و بین الملل؛ زوج های ازدواج دانشجویی؛ دانشجویان عمره و عتبات گذار؛ دانشجویان راهیان نور؛ دانشجویان اعتکاف کننده و دانشجویان حاضر در طرح ضیافت اندیشه دانشجویی برگزار می شود.


  دبیر اجرایی جشنواره ملی دو سالانه نهج البلاغه دانشگاهیان کشور بیان کرد: بخش دانشجویی شامل مسابقات آثار پژوهشی با زیرمجموعه های ادبی؛ هنری و رسانه؛ مسابقات مفاهیم با زیرمجموعه های کتاب؛ جزوه و بروشور خوانی و در نهایت شامل قسمت حفظ نهج البلاغه می شود.
  وی بابیان این که دبیرخانه مرکزی این جشنواره در دانشگاه آزاد شهر ری مستقر است؛ اظهار کرد: دبیران شورای استانی را هم برای دانشگاه های هراستان را نیز تعیین کرده ایم تا به روند اجرای جشنواره در سطح دانشگاه های استان نظارت و پی گیری داشته باشند.
  حجت الاسلام دادگر همچنین بیان کرد: علاقه مندان می‌توانند برای شرکت در بخش‌های مختلف به صورت حضوری یا از طریق سایت دبیرخانه اقدام کنند و ‌نشانی دبیرخانه تهران ـ اتوبان خلیج فارس‌ـ مجتمع دانشگاهی یادگار امام دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرری ـ دفتر نهاد مقام معظم رهبری و آدرس اینترنتی دبیرخانه به نشانی www.serateali.com یا www.nahad.ir است.

  وی عنوان کرد: همچنین سه اثر برتر و ویژه از دیدگاه هیأت داوران در راستای سال جهاد اقتصادی و نامگذاری سال 91 در سطح کشوری هدایای ویژه ای دریافت می کنند.

  دبیر ششمین جشنواره ملی دو سالانه نهج‌البلاغه با اشاره به جوایز این جشنواره در بخش دانشجویی و اساتید افزود: امتیاز سفر عمره مفرده، کمک هزینه عمره مفرده و سفر عتبات عالیات و مشهد مقدس، کمک هزینه خرید لب تاب، تندیس جشنواره و لوح تقدیر و ده‌ها هدایای دیگر برای برگزیدگان در بخش‌های مختلف در نظر گرفته شده است.
  حجت الاسلام دادگر همچنین با بیان اینکه بخش مسابقه حفظ دانشجویی این جشنواره خردادماه برگزار می‌شود، تصریح کرد: در بخش بین‌الملل این جشنواره نیز با تعامل مناسبی که نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان خارج از کشور داشته و با همکاری انجمن‌های اسلامی و اتحادیه دانشجویی 62 کشور به عمل‌ آمده، دانشجویان و اساتید خارجی مشغول به تحصیل و تدریس در داخل کشور و همچنین استادان و دانشجویان ایرانی خارج از کشور می‌توانند به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی آثار خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند. 2. صلوات و تشکر


موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 1392/05/08, 07:44 قبل از ظهر
 2. درجستجوی پدر - شعری از شهریار ملک سخن
  توسط 90133081 در تالار پنجره دریافت پرسش
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1392/03/04, 07:47 بعد از ظهر
 3. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1389/10/30, 02:29 بعد از ظهر
 4. ✿✿✿ رونمايی از تابلوی «پرچمدار حق»، (حضرت عباس علیه السلام) - اثر جدید استاد فرشچيان
  توسط یا اباصالح المهدی ادرکنی در تالار اهل بیت(ع) و قرآن
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1389/09/23, 10:30 قبل از ظهر
 5. 81 هزار نسخه خطی در آستان قدس رضوی
  توسط یا اباصالح المهدی ادرکنی در تالار خبرنامه
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1389/08/29, 11:51 قبل از ظهر

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •