تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

✿✿✿✿✿ حضرت معصومه(س) در سخن امامان

حضرت معصومه(س) در سخن امامان

حضرت معصومه(س ) از نمونه زنان نادرى است كه جهان به خود ديده است، قرب و منزلت خدايى اين بانوى بزرگ و روح عظيم و الهى او، در مورد امامان چنين توصيف شده است:

امام صادق(ع ):
    الا ان قم حرمى و حرم من بعدى ... تقبض فيها بمراه هى من ولدى و اسمها فاطمه بنت موسى ، يدخل بشفاعتها شيعتى الجنه باجمعهم

بدانيد مه قم حرم من و حرم فرزندانم پس از من است، زنى از فرزندان من در اين شهر در مى گذرد، كه نام او فاطمه دختر موسى است. و همگى شيعه در روز قيامت به شفاعت او روانه بهشت مى شوند.

سفينه البحار 2/376؛ تاريخ قم /7.

همچنين از رواياتى كه اهميت زيارت آن حضرت را ياد كرده است و براى آن اجر و پاداش بزرگ بيان داشته است، گوشه اى از مقام والاى اين بانو آشكار مى گردد و امام صادق(ع ) پيش از آنكه اين فرزند گرانقدر متولد شود، از فضيلت زيارت و مدفن او سخن مى گويد و شيعه را به اهميت آن توجه مى دهد:

امام صادق(ع ):

... و ان لنا حرما و هو بلده قم ، ستدفن فيها امراءه من اولادى تسمى فاطمه ، فمن زارها و جبت له الجنه ....

شهر قم، حرم ماست و در آن زنى از فرزندان من مدفون مى شود، به نام فاطمه هر كس او را زيارت كند، بهشت براى او واجب شود... .

بحارالانوار 60/216.

ویرایش توسط هندیانی : 1390/12/12 در ساعت 08:38 بعد از ظهر

2. صلوات و تشکر

حضرت امام رضا(ع ) نيز اهميت زيارت حضرت معصومه (ع ) را بيان مى كنند، و شيعه را از اين كانون معنويت و سر چشمه فيض الهى آگاه مى سازند:

امام رضا(ع ):
    يا سعد! عندكم لنا قبر؟ قلت: جعلت فداك قبر فاطمه بنت موسى (ع ). نعم . من زارها عارفا يحقها فله الجنه.

اى سعيد! در شهر شما ما آرامگاهى داريم؟ گفتم: فدايت شوم، قبر فاطمه دختر حضرت موسى (ع )؟. گفت (ع ): بلى، هر كس آن بانو را با معرفت به حقش زيارت كند، سزاوار بهشت گردد... .

عيون اخبار الرضا(ع )2/267؛ سفينه البحار 2/376 - 377.

با اينكه امامزادگان بسيارى در اين سر زمين مدفونند، حتى در زير همين بقعه مطهر و در كنار حضرت معصومه (س )، و همه مقام هاى ارجمندى دارند، ليكن امامان از اهميت و ثواب زيارت حضرت معصومه (س ) سخن گفته اند، و اين بيانگر عظمت معنوى اين بانو است.

امام جواد(ع ):

من زار عمتى بقم وجبت له الجنه.
    آنكس كه عمه ام را در شهر قم زيارت كند بهشت براى او واجب شود.

سفينه البحار 2/376.

در آرامگاه هاى امامزادگان، بزرگان، عالمان، نوعا قرآن و فاتحه خواندن مرسوم است؛
    و در موارد بسيار نادرى است كه براى امامزاده اى زيارت نامه اى رسيده باشد. درباره حضرت معصومه (ع ) از برادر بزرگوارش ‍ حضرت امام رضا(ع ) زيارتنامه رسيده است.

از اين رو مردمان، حضرت معصومه (ع ) را چون ديگر امامان زيارت مى كنند و با او به گفتگو مى نشينند و از روح بزرگش استمداد مى طلبند؛ و اين خود والايى مقام و منزلت اين بانو را مى رساند.

4. صلوات و تشکر