تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
 1. #1

  قرآن؛ پايدارترين نامة الهي است
  ه همت اتحادية تشکل‌هاي علمي-فرهنگي علماي افغانستان، تجمع علما و طلاب افغانستان در محکوميت هتک حرمت به قرآن کريم، در مسجد مجتمع آموزش عالي فقه جامعه‌المصطفي برگزار گرديد.  به گزارش واحد خبر شهرمحازی قرآن ، «حجت‌الاسلام جويا»، دانش‌پژوه مجتمع آموزش عالي فقه، با اشاره به جايگاه قرآن جهان اسلام، ابراز کرد: «قرآن بزرگ‌ترين سند، پايدارترين نامة الهي و محکم‌ترين متن ديني است. اهانت به چنين کتابي، اهانت به تودة بزرگ مردمي است که هويت خود را با اين کتاب تعريف مي‌کنند».

  دانش‌پژوه مجتمع آموزش عالي فقه افزود: «بهترين معرف عظمت قرآن، خود قرآن است؛ قرآن مي‌فرمايد: "قرآن را بر کوه نازل کنيد، کوه از ترس خدا فرومي‌ريزد".قرآن، قول کريم است».

  حجت‌الاسلام جويا، با اظهار اين که عظمت و ابهت قرآن وراي تصور انسان‌هاست و ما نمي‌توانيم بزرگي آن را به درستي بيان کنيم، ابراز کرد: «نگاه مرآتي و استقلالي به قرآن، دو نگاه متفاوت به قرآن است؛ در نگاه نخست، بايد نگاهي هدايت‌گرايانه به اين کتاب داشته باشيم و در نگاه دوم، قرآن نماد ديني مسلمانان به شمار مي‌رود».
  وي، با بيان اين که محتواي قرآن به مصحف تعبير نمي‌شود، اضافه نمود: «قرآن به محتوا گفته مي‌شود و مصحف به شکل ظاهري قرآن اطلاق مي‌گردد».
  دانش‌پژوه مجتمع آموزش عالي فقه، با اشاره به وظيفة مسلمانان دربارة قرآن و مصحف، عنوان کرد: «در متون اسلامي وارد شده است که بي‌احترامي به مصحف جايز نيست. حتي براي تماس با قرآن، طهارت واجب شده است».
  حجت‌الاسلام جويا هرگونه مصداق براي بي‌احترامي به قرآن را حرام دانست و ابراز کرد: «اگر فروختن قرآن به کافر هتک حرمت قرآن برشمرده شود، فروختن قرآن نيز جايز نيست».

  وي يادآور گرديد: «ارزش و اعتبار قرآن سبب مي‌شود که حاملان قرآن نيز داراي اجر و قربت باشند. احترام به حامل قرآن، احترام به قرآن است و بي‌احترامي به آن، بي‌احترامي به قرآن برشمرده مي‌شود».
  دانش‌پژوه مجتمع آموزش عالي فقه، با اشاره به بي‌حرمتي به قرآن، عنوان کرد: «از نظر شرع، مسلمانان وظيفه دارند که در برابر هر هتک حرمتي به ياري خداوند بپردازند و از حرمت قرآن دفاع کنند. هرگونه سکوت دربارة اين موضوع، موجب قهر و غضب خداوند خواهد شد».
  حجت‌الاسلام جويا، با اشاره به وظيفة مسلمانان دربارة محتواي قرآن، اضافه کرد: «وظيفه داريم که قرآن را به درستي بياموزيم و محتواي آن را به ديگران انتقال دهيم. وظيفة الهي مسلمانان است که محتواي آن را حفظ نمايند».
  وي با طرح پرسشي مبني بر اين که «آيا ما به محتواي قران عمل کرده‌ايم؟»، خاطرنشان کرد: «اگر به وظيفة خود به درستي عمل نماييم، قرآن مورد هتک حرمت‌ قرار نمي‌گيرد».
  دانش‌پژوه مجتمع آموزش عالي فقه اظهار کرد: «حفظ قرآن کريم، تنها اعتراض به هتک حرمت مصحفي قرآن نيست، بلکه اگر در جايي ارزش محتوايي قرآن زير سؤال برده شود نيز بر همة مسلمانان واجب است به دفاع از آرمان‌هاي قرآن پردازند تا ارزش‌هاي قرآني به درستي در جامعه‌ جاري شود».
  حجت‌الاسلام جويا، با اشاره به کتاب آيات شيطاني سلمان رشدي، افزود: «اين کتاب، تنها توهين به مصحف قرآن نيست، بلکه بي‌احترامي به محتواي قرآن به شمار مي‌رود؛ به همين دليل، توانستيم در برابر اين جريان موفق عمل کنيم».
  وي، با ابراز اين که متأسفانه ما در برابر بي‌احترامي به مصحف قرآن قاطعانه عمل نکرديم، بيان نمود: «اگر مسلمانان در برابر جريان‌هاي شبيه آنچه چندي پيش رخ داد، قاطعانه عمل مي‌کردند، شاهد هتک‌ حرمت پي در پي دشمنان اسلام به قرآن کريم نبوديم».
  دانش‌پژوه مجتمع آموزش عالي فقه خاطرنشان کرد: «مصداق افرادي نباشيم که پيامبر(ص) و قرآن در قيامت از آنها شکايت خواهد نمود. جاي تأسف دارد که برخي از مسلمانان از قرآن استفادة ابزاري مي‌کنند و آن را در راه رسيدن به اهداف ناصواب به کار مي‌گيرند و زمينة هتک حرمت قرآن به وسيلة غيرمسلمانان را فراهم مي‌آورند».
  حجت‌الاسلام جويا، در پايان، بيان کرد: «خداوند، پاسدار دينش مي‌باشد، ولي وظيفة ما دربارة حفظ دين، هرگز، از بين نمي‌رود».
  گفتني است، در پايان اين گردهم‌آيي، بيانيه‌اي در محکوميت اقدام ننگين هتک حرمت به قرآن شريف در افغانستان خوانده شد که با تکبير و شعار مرگ بر امريکاي حاضران روبه‌رو گشت.

  منبع:المصطفی نیوز

  آخرین موضوعات ارسالی این تالار:


 2. صلوات و تشکر : 2


موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 6
  آخرين نوشته: 1391/05/26, 03:34 قبل از ظهر
 2. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1390/06/22, 12:09 قبل از ظهر
 3. پاسخ: 8
  آخرين نوشته: 1389/03/05, 03:36 بعد از ظهر

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •