تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
 1. #1

  كيفيت آفرينش آسمان و زمين
  كيفيت آفرينش آسمان و زمين
  آفرينش آسمان و زمين در شش روز
  آيات و روايات در باب مبدأ جهان و كيفيت خلقت آن مختلف است. مي‌دانيم كه هرگاه خداوند اراده كند چيزي را خلق كند بي‌واسطه لفظ ايجاد مي‌شود: [وَإِذَا قَضَي أَمْرًا فَإِنَّمَا يَقُولُ لَهُ كُنْ فَيَكُونُ] [البقرة:117] ، ولي براي آن‌كه درس صبر و شكيبايي و تحمّل و بردباري بدهد و انجام كارها به مرور زمان را به مخلوقات خود بياموزد، به خلقت تدريجي آسمان و زمين اشاره مي‌فرمايد.
  بر همين اساس مي‌توان دريافت كه جهان بطور آني خلق نشده است و دوران‌هايي بر جهان گذشته تا جهان كنوني ما شكل گرفته است. مطالعات دانشمندان تجربي در زمينه تكامل دوران‌هاي زمين‌شناسي، درستي اين حقيقت را مورد تأييد قرار مي‌دهد.
  براساس مطالعات دانشمندان، زمين داراي شش دوران تكاملي بوده است كه طيّ آن زندگي بر روي زمين تشكيل يافته است.
  خداوند در آياتي به خلقت آسمان و زمين در شش روز اشاره مي‌كند و مي‌فرمايد: [إِنَّ رَبَّكُمُ اللهُ الَّذِي خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضَ فِي سِتَّةِ أَيامٍ ثُمَّ اسْتَوَي عَلَي العَرْشِ] [الأعراف:54]؛ پروردگار شما، خداوندي است كه آسمان‌ها و زمين را در شش روز آفريد، سپس به تدبير جهان هستي پرداخت.»
  و قريب به همين مضمون در سوره‌هاي يونس(ع) آيه 3، هود(ع) آيه 7، فرقان آيه 59، سجده آيه 4، قاف آيه 38، و حديد آيه 4 نيز آمده است كه خلق آسمان و زمين را در شش روز بيان كرده است.
  البته اين مسأله قطعي است كه پديد آمدن شب و روز بر پايه حركت ماه و خورشيد و منظومه شمسي مي‌باشد و ابتدا بايد نخست اين اسباب خلق شده باشند، تا شب و روز و هفته صادق باشد و فصول و سال به وجود آيند، از اين جهت بايد روزها و شب‌هايي را كه قرآن پيش از آفرينش ماه و خورشيد از آن ياد مي‌كند، تأويل نمود و آن را به روزهاي ربوبي تعبير نمود كه هر يك روز از آن معادل پنجاه هزار سال يا هزار سال دنيوي[1] مي‌باشند.
  ***
  آفرينش آسمان و زمين در چهار روز
  خداوند در جايي ديگر به خلقت زمين در چهار روز اشاره مي‌كند و مي‌فرمايد: [وَجَعَلَ فِيهَا رَوَاسِي مِنْ فَوْقِهَا وَبَارَكَ فِيهَا وَقَدَّرَ فِيهَا أَقْوَاتَهَا فِي أَرْبَعَةِ أَيامٍ سَوَاءً لِلسَّائِلِينَ] [فصِّلت:10]؛ او در زمين كوه‏هاي استواري قرار داد و بركاتي در آن آفريد و موادّ غذايي آن را مقدّر فرمود،- اينها همه در چهار روز بود- درست به اندازه نياز تقاضا كنندگان.»
  شايد مراد از اين چهار روز همان فصول چهارگانه سال است كه با چرخش زمين و خورشيد به وجود مي‌آيند و پرورش نباتي موجودات در اين چهار فصل به تكامل خود مي‌رسند.
  ***
  آفرينش آسمان و زمين در دو روز
  در برخي از آيات، خلق هفت طبقه زمين را در دو روز بيان مي‌فرمايد: [قُلْ أَئِنَّكُمْ لَتَكْفُرُونَ بِالَّذِي خَلَقَ الأَرْضَ فِي يوْمَينِ وَتَجْعَلُونَ لَهُ أَنْدَادًا ذَلِكَ رَبُّ العَالَمِينَ] [فصِّلت:9]؛ بگو: آيا شما به آن كس كه زمين را در دو روز آفريد كافر هستيد و براي او همانندهايي قرار مي‏دهيد؟! او پروردگار جهانيان است.»
  و در مورد خلق هفت طبقه آسمان نيز مي‌فرمايد: [فَقَضَاهُنَّ سَبْعَ سَمَوَاتٍ فِي يوْمَينِ وَأَوْحَي فِي كُلِّ سَمَاءٍ أَمْرَهَا وَزَينَّا السَّمَاءَ الدُّنْيا بِمَصَابِيحَ وَحِفْظًا ذَلِكَ تَقْدِيرُ العَزِيزِ العَلِيمِ] [فصِّلت:12]؛ در اين هنگام آنها را به صورت هفت آسمان در دو روز آفريد، و در هر آسماني كار آن آسمان را وحي و مقرّر فرمود، و آسمان پايين را با چراغ‌هايي [ستارگان‏] زينت بخشيديم، و با شهاب‌ها از رخنه شياطين حفظ كرديم، اين است تقدير خداوند توانا و دانا.
  البتّه منظور از اين دو روز، ابتدا و انتهاي خلقت است كه خلاّقيت خداوند در تمام آنات و لحظه‌هاي آن، به موجودات افاضه شده است. آن زمان كه آن را از كَتْم عدم به عرصه ظهور مي‌رساند. آغاز و زماني كه صورت نوعيّه آن را دگرگون مي‌نمايد انجام مي‌گويند، و قرآن از اين آغاز و انجام به يومين تعبير نموده است.
  نتيجه اينكه منظور از يومين، وقت الإبتداء و وقت الإنتهاء مي‌باشد و هر موجودي در هر يك از دو وقت، نيازمند دو علّت موجده و مُبقيه مي‌باشد كه جمعاً چهار علّت مي‌شوند و مجموع آنها شش روز مي‌گردد.
  ***
  نخست آسمان خلق شد يا زمين؟
  برخي از يهود از حضرت رسول(ص) پرسيدند: خداوند ابتدا آسمان را آفريد يا زمين را؟ پيامبر(ص) فرمود: «خداوند نخست آسمان را آفريد».
  خداوند نيز در آياتي از قرآن به تقدّم آفرينش آسمان بر زمين اشاره كرده و مي‌فرمايد: [أَأَنْتُمْ أَشَدُّ خَلْقًا أَمِ السَّمَاءُ بَنَاهَا * رَفَعَ سَمْكَهَا فَسَوَّاهَا * وَأَغْطَشَ لَيلَهَا وَأَخْرَجَ ضُحَاهَا * وَالأَرْضَ بَعْدَ ذَلِكَ دَحَاهَا] [النَّازعات:27-30] ؛ آيا آفرينش شما (بعد از مرگ) مشكل‏تر است يا آفرينش آسمان كه خداوند آن را بنا نهاد؟! سقف آن را برافراشت و آن را منظّم ساخت، و شبش را تاريك و روزش را آشكار نمود و زمين را بعد از آن گسترش داد.»
  در تفسير دحو الأرض روايت كرده‌اند كه خداوند زمين را كه زير خانه كعبه مانند سفره‌اي جمع بود گستراند و خشكي ابتدا از زير كعبه گسترش پيدا كرد، از اين جهت سرزمين مكّه را «امّ‌القري» نيز مي‌گويند.[2]
  ***

  آسمان در ابتداي خلقت دود بود
  خداوند در سوره فصّلت به كيفيّت خلقت آسمان اشاره مي‌نمايد و مي‌فرمايد: [ثُمَّ اسْتَوَي إِلَي السَّمَاءِ وَهِي دُخَانٌ فَقَالَ لَهَا وَلِلْأَرْضِ اِئْتِيا طَوْعًا أَوْ كَرْهًا قَالَتَا أَتَينَا طَائِعِينَ * فَقَضَاهُنَّ سَبْعَ سَمَوَاتٍ فِي يوْمَينِ وَأَوْحَي فِي كُلِّ سَمَاءٍ أَمْرَهَا وَزَينَّا السَّمَاءَ الدُّنْيا بِمَصَابِيحَ وَحِفْظًا ذَلِكَ تَقْدِيرُ العَزِيزِ العَلِيمِ] [فصِّلت:11و12]
  سپس آسمان و اجرام آن را خلق فرمود تا از حركت آن شب و روز و فصول و ماه و سال به وجود آيد، چنان‌چه در جايي ديگر مي‌فرمايد: [إِنَّ رَبَّكُمُ اللهُ الَّذِي خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضَ فِي سِتَّةِ أَيامٍ ثُمَّ اسْتَوَي عَلَي العَرْشِ يغْشِي اللَّيلَ النَّهَارَ يطْلُبُهُ حَثِيثًا وَالشَّمْسَ وَالقَمَرَ وَالنُّجُومَ مُسَخَّرَاتٍ بِأَمْرِهِ أَلَا لَهُ الخَلْقُ وَالأَمْرُ تَبَارَكَ اللهُ رَبُّ العَالَمِينَ] [الأعراف:54]؛ پروردگار شما، خداوندي است كه آسمان‌ها و زمين را در شش روز آفريد سپس به تدبير جهان هستي پرداخت با (پرده تاريك) شب، روز را مي‌پوشاند و شب به دنبال روز، به سرعت در حركت است و خورشيد و ماه و ستارگان را آفريد، كه مسخّر فرمان او هستند. آگاه باشيد كه آفرينش و تدبير (جهان)، از آن او (و به فرمان او) ست! پر بركت (و زوال‏ناپذير) است خداوندي كه پروردگار جهانيان است.»
  ***
  كيفيّت خلقت زمين
  در احاديث نبوي(ص) آمده است: «خداوند جوهري سبز رنگ آفريد و از آن هفت طبقه آسمان‌ها و زمين را خلق نمود، آن‌گاه از آنها آب و هوا و بخار را آفريد»، چنان‌چه خداوند در قرآن مي‌فرمايد: [ثُمَّ اسْتَوَي إِلَي السَّمَاءِ وَهِي دُخَانٌ] [فصِّلت:11] ، و سپس آن را تو در تو قرار داد: [الَّذِي خَلَقَ سَبْعَ سَمَوَاتٍ طِبَاقًا] [الملك:3] و آن‌گاه آن را به زينت ستارگان آراست: [إِنَّا زَيَّنَّا السَّمَاءَ الدُّنْيَا بِزِينَةٍ الكَوَاكِبِ] [الصَّفات:6] ، و رزق مخلوقات را در آن قرار داد: [وَفِي السَّمَاءِ رِزْقُكُمْ وَمَا تُوعَدُونَ] [الذاريات:22] ؛ و از رسوبات آب، كره خاكي را آفريد و در حسّاس‌ترين نقطه زمين، خانه كعبه را قرار داد و زمين را از زير خانه گسترده ساخت: [وَالأَرْضَ بَعْدَ ذَلِكَ دَحَاهَا] [النَّازعات:30] ، و چون زمين يك طبقه بود آن را چنان بر هم متراكم نمود كه هفت طبقه گرديد: [أَوَلَمْ يرَ الَّذِينَ كَفَرُوا أَنَّ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضَ كَانَتَا رَتْقًا فَفَتَقْنَاهُمَا] [الأنبياء:30] ، و پس از آن آسمان را بدون ستون قرار داد[3] و بهشت و جهنّم را آفريد و بهشت را زير عرش الهي و جهنّم را در قعر زمين قرار داد.
  ***
  طبقات هفتگانه آسمان و زمين
  خداوند آسمان را هفت طبقه قرار داد و زمين را نيز هفت طبقه آفريد. اسامي هفتگانه آسمان در قرآن عبارتند از:
  بِناء = [وَالسَّمَاءَ بِنَاءً] [البقرة:22]
  سَقْف = [وَجَعَلْنَا السَّمَاءَ سَقْفًا مَحْفُوظًا] [الأنبياء:32]
  طَرَائِق = [وَلَقَدْ خَلَقْنَا فَوْقَكُمْ سَبْعَ طَرَائِقَ] [المؤمنون:17]
  طِبَاق = [الَّذِي خَلَقَ سَبْعَ سَمَوَاتٍ طِبَاقًا] [الملك:3]
  شِدَاد = [وَبَنَينَا فَوْقَكُمْ سَبْعًا شِدَادًا] [النَّبأ:12]
  رَتْق = [كَانَتَا رَتْقًا فَفَتَقْنَاهُمَا] [الأنبياء:30]
  دُخان = [ثُمَّ اسْتَوَي إِلَي السَّمَاءِ وَهِي دُخَانٌ] [فصِّلت:11]
  اين اسامي براي هر طبقه‌اي از طبقات آسمان است كه جز خداوند و راسخون در علم به تأويل و حقيقت آن آگاهي ندارند.
  ***


  [1] ـ [وَيَسْتَعْجِلُونَكَ بِالعَذَابِ وَلَنْ يُخْلِفَ اللهُ وَعْدَهُ وَإِنَّ يَوْمًا عِنْدَ رَبِّكَ كَأَلْفِ سَنَةٍ مِمَّا تَعُدُّونَ][الحج:47]

  [2] ـ روز بيست وپنجم ذي القعدة، روز «دحوالارض» نام دارد و داراي اهميت بسيار و داراي ثواب براي روزه‌داري و عبادت مي‌باشد.

  [3] ـ [خَلَقَ السَّمَاوَاتِ بِغَيْرِ عَمَدٍ تَرَوْنَهَا] [لقمان:10]  منبع: تاريخ انبياء/ نوشته محمد مهدي سازندگي

 2. صلوات و تشکر


موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 1390/10/07, 10:29 بعد از ظهر
 2. كيفيّت خلقت آدم(ع)
  توسط mahdi در تالار تاریخ پیامبران
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 1389/07/05, 01:54 بعد از ظهر
 3. كيفيت خلقت حوّا(س)
  توسط mahdi در تالار تاریخ پیامبران
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1389/07/02, 11:10 قبل از ظهر
 4. كيفيت خلقت حضرت آدم(ع)
  توسط mahdi در تالار تاریخ پیامبران
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1389/07/02, 11:02 قبل از ظهر
 5. كيفيت خلقت فرشتگان
  توسط mahdi در تالار تاریخ پیامبران
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1389/07/02, 10:57 قبل از ظهر

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •