تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
 1. #1

  ويژگی‌های نماينده اصلح از منظر قرآن كريم و اهل‌بيت(ع)
  رئيس دانشگاه علوم و معارف قرآن كريم در آستانه نهمين دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، مهم‌ترين ويژگی‌های يك نمايندگان اصلح را از منظر قرآن كريم و اهل بيت(ع) تشريح كرد.

  حجت‌الاسلام و المسلمين محمدعلی راغبی، رئيس دانشگاه علوم و معارف قرآن كريم، تعبد به ارزش‌های اسلامی، امانتداری، علم و آگاهی، پرهيز از تجمل‌گرايی، استقلال‌خواهی و بيگانه‌ستيزی، صداقت در گفتار و رفتار، لياقت و شايستگی به همراه شجاعت و شهامت را به عنوان ويژگی‌های اصلی يك نماينده اصلح برشمرد.

  وی در تبيين خصيصه نخست نماينده مردم اظهار كرد: به مصداق آيه 82 سوره مباركه «انعام»؛ «الَّذِينَ آمَنُواْ وَلَمْ یَلْبِسُواْ إِيمَانَهُم بِظُلْمٍ أُوْلَئِكَ لَهُمُ الأَمْنُ وَهُم مُّهْتَدُونَ» و آيه 63 سوره مباركه «يونس»؛ «الَّذِينَ آمَنُواْ وَكَانُواْ یَتَّقُونَ » بنياد، ركن و پايه جمهوری اسلامی ايران بر اساس دين مبين اسلام و حفاظت از ارزش‌های حياتی آن شكل گرفته است و اكثريت ملت ايران و رأی دهندگان به نمايندگان مجلس، مسلمان هستند و همچنين طبق اصل 67 قانون اساسی كشور، نمايندگان مجلس بايد در نخستين جلسه آن سوگندنامه‏ای را امضا كنند كه در بخشی از آن اين چنين مطرح گرديده كه «من در برابر قرآن مجيد، به خدای قادر متعال سوگند ياد می‏كنم و با تكيه بر شرف انسانی خويش تعهد می‏نمايم كه پاسدار حريم اسلام و نگاهبان دستاوردهای انقلاب اسلامی ملت ايران و مبانی جمهوری اسلامی باشم ... ».

  رئيس دانشگاه علوم و معارف قرآن كريم، اهتمام جدی به اسلام و ارزش‌های الهی و معنوی را به عنوان مهم‏ترين وظيفه نمايندگان ملت نام برد و تأكيد كرد: نمايندگان تحت هيچ شرايطی نمی‏توانند از اين وظيفه مهم تخطی كنند و اين ويژگی نه تنها برای نمايندگان مجلس، بلكه برای تك تك مسئولان در حكومت اسلامی ضروری و لازم است، چنان كه اميرمؤمنان حضرت علی(ع) در نامه‏ای به يكی از كارگزارانش می‏فرمايند كه «فانت محقوق ان تخالف علی نفسك و ان تنافخ عن دينك و لو لم يكن لك الا ساعة من الدهر و لا تسخط الله برضی احد من خلقه، فان فی الله خلفا من غيره و ليس من الله خلف فی غيره»، يعنی «بر تو شايسته است كه با هواهای نفسانی مخالفت كرده و از دين خود دفاع كنی، هر چند برای تو ساعتی از زندگی نمانده باشد، خدا را به خاطر رضايت احدی از مردم خشمگين مساز، زيرا خداوند جايگزين همه چيز می‏شود، اما هيچ چيزی جانشين خداوند نمی‏تواند باشد».

  حجت‌الاسلام راغبی در تشريح ويژگی امانتداری به عنوان دومين خصوصيت مهم برای نمايندگان مردم، تصريح كرد: امروز اداره جامعه اسلامى، امانتى است كه از سوى مردم به مسئولان سپرده مى‌شود، لذا وظيفه مردم است اين امانت را به كسانى كه اهليت و صلاحيت دارند، بسپارند و نمايندگان نيز در اين زمينه و به مصداق آيات شريفه 8 از سوره مباركه مؤمنون و 32 از سوره مباركه معارج كه می‌فرمايد «والذين هم لاماناتهم و عهدهم راعون» موظف به رعايت اين امانت و عهد الهی هستند كه در ترجمه آيات مذكور به خوبی اين مفهوم روشن است و قرآن كريم می‌فرمايد كه «و كسانی كه امانت‌ها و پيمان خود را رعايت می كنند».

  وی در توضيح بيشتر اين ويژگی افزود: از منظر مولای متقيان حضرت علی(ع) تمام مسئوليت‌های اجتماعی و پست‌های مختلف حكومتی كه از جمله آنها نمايندگی مجلس شورای اسلامی است، در رديف امانت‌های سنگين به شمار می‏آيد، آن حضرت در نامه خود به يكی از كارگزارانش به نام اشعث‏بن قيس در آذربايجان می‏نويسد كه «و ان عملك ليس لك بطعمة و لكنه فی عنقك امانة»، يعنی «همانا اين مسئوليت و پست تو، برايت طعمه نيست [كه از آن به نفع خود و اطرافيانت‏ بهره‏گيری]، بلكه امانتی بر عهده توست».

  حجت‌الاسلام راغبی خاطر نشان كرد: اگر نمايندگان مجلس در سِمَت نمايندگی، از امانت مردم به نحو شايسته پاسداری كنند و اختياراتی را كه ملت ‏به آنان سپرده‏اند، در راه اعتلای دين و آبادانی كشور به كار گيرند، بدون ترديد رضايت‏ خدا و خلق را بدست آورده و اعتماد عموم را برای خود كسب خواهند كرده، هم چنان كه آنان نبايد آن جمله از سوگندنامه خود را از ياد برند كه می‏گويد «من در برابر قرآن مجيد به خدای قادر متعال سوگند ياد می‏كنم كه ... وديعه‏ای را كه ملت ‏به من سپرده به عنوان امينی عادل پاسداری كنم».

  وی با برشمردن علم و آگاهی به عنوان ويژگی سوم و مهم يك نماينده مجلس، با محور قرار دادن آيه شريفه 55 از سوره مباركه يوسف كه می‌فرمايد كه «قال اجعلنی علی خزائن الارض انی حفيظٌ عليم»، اظهار كرد: همان طور كه از ترجمه آيه و داستان يوسف پيامبر(ع) برمی‌آيد، ويژگی علم و آگاهی در اين پيامبر خداوند باعث شد كه ريشه نابسامانی آن عصر را شناسايی كرده و در پی چاره جويی برآيد، البته بر اساس بخش انتهايی متن آيه می‌توان به صراحت اظهار كرد كه مفهوم آيه شريفه تلفيق ويژگی علم و آگاهی با امانتداری است.
  رئيس دانشگاه علوم و معارف قرآن كريم پيرامون علم و آگاهی اين نكته را هم يادآور شد كه در اين دوره حداقل مدرك تحصيلی برای نمايندگان كارشناسی ارشد و معادل حوزوی آن لحاظ شده كه با توجه به اين موضوع، ويژگی علم و آگاهی برای نمايندگان از اهميت ويژه‌ای برخوردار خواهد بود.

  وی در ادامه با مطرح كردن پرهيز از تجمل‏گرايی به عنوان خصوصيتی قابل تأمل در خصوص نمايندگان مجلس گفت: يكی از ويژگی‌های لازم برای نمايندگان مجلس شورای اسلامی پرهيز از تجمل‌گرائی است، چرا كه نمايندگان اشراف‏گرا نمی‏توانند دغدغه خاطر محرومان و مستمندان جامعه را درك كنند و درد آنان را بفهمند.

  حجت‌السلام راغبی در اين مورد با اشاره به جمله‌ای از معمار كبير انقلاب اسلامی حضرت امام خمينی(ره) افزود: امام راحل(ره) می‏فرمايند كه «آن روزی كه - خدای نخواسته - مجلسيان خوی كاخ‏نشينی پيدا كنند و از اين خوی ارزنده كوخ‏نشينی بيرون بروند، آن روز است كه ما برای اين كشور بايد فاتحه بخوانيم، ما در طول مشروطيت از اين كاخ‏نشين‌ها خيلی صدمه خورديم، مجلس‌های ما مملو از كاخ‏نشين بود و در بينشان معدودی بودند كه از آن كوخ‏نشين‌ها بودند و همين معدودی كه از كوخ‏نشين‌ها بودند، از خيلی انحرافات جلوگيری می‌كردند»، در اين‌باره مصاديق زيادی در آيات قرآن وجود دارد كه از جمله آنان می‌توان به «انهم كانوا قبل ذلك مترفين» سوره مباركه واقعه آيه شريفه 45 و يا «قالوا طائركم معكم ائن ذكرتم بل انتم قوم مسرفون» سوره مباركه يس آيه شريفه 19 اشاره كرد.

  رئيس دانشگاه علوم و معارف قرآن كريم در خصوص استقلال‏خواهی و بيگانه‌ستيزی به عنوان يكی ديگر از ويژگی‌های مهم نمايندگان مجلس گفت: از مهم‏ترين دغدغه‏های نماينده مجلس، بايد حفظ استقلال و تماميت ارضی كشور باشد، او بايد در گفته‌ ها، نوشته‌‏ها و اظهار نظرهايش، استقلال كشور و تأمين مصالح و حقوق مردم را مد نظر داشته باشد و هيچ گاه انديشه دوستی با دشمنان و پيوستگی با بيگانگان را در سر نپروراند.


  وی در اين زمينه افزود: خداوند متعال در سوره نساء با صراحت تمام دوستی و تمايل به بيگانگان را از خصلت‌های منافقان دانسته و به اهل ايمان سفارش می‏كند كه مبادا در تصميم گيری‌های خود دشمنان اسلام و بيگانگان را بر مؤمنان ترجيح دهند و اين ندای آسمانی را به مسلمانان ابلاغ می‏كند كه «يا ايها الذين آمنوا لا تتخذوا الكافرين اولياء من دون المؤمنين‏»، يعنی «ای اهل ايمان! كافران را به جای مؤمنان دوست [و تكيه گاه] خود قرار ندهيد».

  حجت‌السلام راغبی شهيد مدرس را نمونه بارز يك نماينده بيگانه‏ستيز و استقلال طلب برشمرده و عنوان كرد: اين شهيد والامقام می‏گويد كه «اختلاف من با رضاخان بر سر كلاه و عمامه و اين قبيل مسائل جزئی، مثل نظام اجباری نيست، من در حقيقت‏ با سياست انگلستان كه رضاخان را عامل اجرای مقاصد استعماری خود در ايران قرار داده، مخالفم، من با سياست‌هائی كه آزادی و استقلال ملت ايران و جهان اسلام را تهديد می‏كند، مبارزه می‏كنم، راه و هدف خود را می‏شناسم، در اين مبارزه هم پشت‏سر خود را نگاه نمی‏كنم، شما يا كسان ديگر همراهی می‏كنيد يا نه! لازمه مبارزه در اين راه، از خود گذشتگی و فداكاری است».

  وی با ذكر اين موضوع كه بهترين معيار شناخت مردان الهی و حق باوران راستين، صداقت و راستگويی آنان در گفتار و رفتار آنها است، اين ويژگی را نيز در زمره خصوصيات بارز نماينده مجلس از منظر قرآن كريم و روايات اهل‌بيت(ع) برشمرد و تصريح كرد: طبق فرموده امام صادق(ع) بايد صداقت و امانتداری افراد را سنجيده و آنگاه به آنان اعتماد كرد، آن حضرت ضمن حديثی می‏فرمايند كه «لا تغتروا بصلاتهم ولا بصيامهم، فان الرجل ربما لهج‏بالصلاة والصوم حتی لو تركه استوحش ولكن اختبروهم عند صدق الحديث واداء الامانة»، يعنی «به نماز و روزه افراد فريفته نشويد، چرا كه شخص گاهی به نماز و روزه عادت كرده كه اگر آن را رها كند احساس وحشت می‏كند، اما [برای شناخت افراد]، آنان را با ميزان راستگويی و امانتداری بيازماييد».


  رئيس دانشگاه علوم و معارف قرآن كريم در تشريح ملاك راستگويی و صداقت نماينده مجلس تصريح كرد: با توجه به اين حقيقت، يكی از ملاك‌های گزينش نمايندگان، ميزان راستگويی آنان در زندگی‏شان است، آيا افرادی كه در گذشته ده‌ها وعده توخالی و غيرقابل عمل به مردم داده و بعدا آنها را به بوته فراموشی سپرده‏اند، لياقت نمايندگی دارند؟ آيا كسانی كه با انواع دسيسه‏ها و شعارهای فريبنده و تبليغات پر زرق و برق اذهان مردم را مشوش كرده و برای رسيدن به مقاصد نفسانی خود، آرای مردم را به سوی خود جلب می‏كنند، شايستگی وكالت دارند ؟! نماينده حقيقی مردم اگر وعده‏ای بدهد با تمام وجود به دنبال تحقق آن تلاش می‏كند و حيثيت ‏خود را در گرو آن وعده می‏بيند، همان گونه كه قرآن كريم نيز بارها و بارها در آيات شريفه خود كلمه «صادقين» را به جهت تأكيد بر اين خصلت پسنديده آورده است.

  وی در ادامه لياقت و شايستگی را نيز بر اساس حديثی از پيامبر اكرم(ص) كه فرمودند «من استعمل عاملا من المسلمين و هو يعلم ان فيهم اولی بذلك منه و اعلم بكتاب الله و سنة نبيه فقد خان الله و رسوله و جميع المسلمين»، يعنی هر كس از مسلمانان كارگزاری را [بر مسئوليتی] بگمارد، در حالی كه می‏داند در ميان مسلمانان، از او شايسته‏تر و داناتر به كتاب خدا و سنت پيامبر(ص) وجود دارد، بی‏ترديد به خدا، پيامبر او و جميع مسلمانان خيانت كرده است»، از خصوصيات بارز و برجسته نماينده مجلس عنوان و تأكيد كرد: با توجه به اين گفتار نبوی، تك‏تك مسلمانان در انتخابات وكلای مجلس مسئوليت ‏سنگينی به عهده دارند و انتخاب شوندگان نيز وظيفه خطيری را تعهد می‏كنند، هر كسی كه حقيقتاً شايستگی ايفای نقش در سمت نمايندگی مردم را دارد، بايد قدم در ميدان بگذارد و خود را نامزد چنين مقام حساسی نمايد وگرنه خدای نكرده، اگر به قصد مطامع دنيوی و رسيدن به هواهای نفسانی به اين حيطه وارد شود، سعادت دنيا و آخرت خود را از دست ‏خواهد داد.


  حجت‌الاسلام راغبی در تبيين خصلت لياقت و شايستگی به داستان انتخاب طالوت اشاره و اظهار كرد: اين خصيصه به خوبی در آيه شريفه 247 از سوره مباركه بقره تشريح شده و خداوند در اين آيه با اشاره به لياقت و شايستگی طالوت در زمينه علمی و هم در امور جسمی به جهت فرماندهی سپاه اين خصوصيت را از ويژگی‌های مهم جهت فرماندهی و نمايندگی مردم برشمرده است، «.... قال ان الله اصطفه عليكم و زاده بسطة فی العلم و الجسم .... ».

  وی با ذكر شجاعت و شهامت به عنوان آخرين ويژگی مهم نماينده مجلس خاطر نشان كرد: مردان خدا در سايه ايمان قوی و يقين به حقانيت اهداف خود، هرگز از قدرتی جز قدرت خداوند متعال، هراسی به دل راه نمی‏دهند و جز در برابر خداوند متعال سر تسليم فرود نمی‏آورند، هم چنان كه امام علی(ع) فرمودند كه « عظم الخالق فی انفسهم وصغر ما دونه فی اعينهم»، يعنی «خدا در وجود آنان بزرگ و غيرخدا در منظر آنان كوچك است».

  رئيس دانشگاه علوم و معارف قرآن كريم درباره شجاعت و شهامت يك نماينده مجلس، با محور قرار دادن آيه شريفه 70 از سوره مباركه احزاب، تصريح كرد: به استناد اين آيه شريفه كه می‌فرمايد «يا ايهاالذين آمنوا اتقوا الله و قولوا قولاً سديدا»، يعنی «ای كسانی كه ايمان آورده‌ايد، از خدا پروا داريد و سخنی استوار گوييد»، بر يك نماينده مسلمان شايسته است كه چنين باشد و در موضع‏ گيری‌ها و اظهارنظرهای خود، از هيچ منصب و مقامی هراس نداشته باشد، بنابر اين كسانی كه نفس ضعيف دارند و در حوادث مرعوب قدرتمندان و استعمارگران می‏شوند، شايسته نمايندگی مردم نيستند.

  حجت‌الاسلام راغبی در بخش پايانی سخنان خود با برشمردن عفو و اغماض، اجتناب از كينه‏ورزی، فصاحت و بلاغت كم‏نظير، تيزبينی و دور انديشی، مناعت‏ طبع و عزت نفس، صبر و استقامت، ظلم ستيزی و ظالم گريزی، اخلاص و تواضع، نظم و انضباط، قانونمداری، بی اعتنائی به فرهنگ مزورانه استعمارگران و بيگانگان، عشق به مناجات و عبادت و عرفان، رسيدگی به محرومان و مستمندان، سعه صدر و حسن تدبير، به عنوان برخی ديگر از صفات برجسته نمايندگان ملت در مجلس، ابراز اميدواری كرد اين دوره به جهت اين كه نخستين انتخابات پس از فتنه 88 به شمار می آيد و حساسيت خاص خود را دارد، مانند ساير انتخابات نظام مقدس جمهوری اسلامی ايران در نهايت صحت، سلامت و استقبال مردم شريف ايران اسلامی، برگزار شود.
  منبع:ایکنا

 2. صلوات و تشکر : 2


موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1390/11/19, 09:37 قبل از ظهر
 2. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1390/11/18, 11:50 قبل از ظهر
 3. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1390/03/21, 09:10 بعد از ظهر
 4. جنس و ويژگيهاي فرشتگان
  توسط hoda در تالار فرشتگان
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 1389/12/14, 08:19 قبل از ظهر
 5. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1389/12/08, 02:17 بعد از ظهر

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •