تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 9 , از مجموع 9

گالري تصاوير
    0   نظرات : 0
    نوشته : 1,742      صلوات : 167
    صلوات گرفته : 153 در 35 پست
    وبلاگ : 44
    دریافت : 0      بارگذاری : 0
    88060714 آنلاین نیست.

ஜ ╫ فوائد دنیایی استغفار

استغفار کردن یکی از بهترین اعمالی می باشد که روز به روز انسان را به خداوند نزدیگ تر می کند و دارای اثرات دنیایی و آخرتی می باشد.

فواید دنیایی استغفار کردن:

1:استغفار باعث رفع عذاب عمومی می شود:

یکی از روش های تبلیغی قرآن کریم بیان سرگذشت اقوام گذشته می باشد خداوند در جای جای قرآن سرگذشت قوم حضرت نوح،حضرت هود،حضرت صالح علیهم السلام و.... را بیان کرده است که این اقوام به عذاب عمومی الهی گرفتار شده اند،یکی از راه هایی که کمک می کند ما به عذاب عمومی گرفتار نشویم استغفار کردن می باشد همان گونه که از مولای متقیان روایت شده است که حضرت فرمودند:

همانا خداوند تبارک و تعالى هر گاه بخواهد زمینیان را عذاب کند به آنان خطاب می کند:
    اگر نبودند آن کسانى که به یک دیگر محبّت مى‏ کنند با حلال من«یا بنا بر نقل دیگرى با امور حلالى که من بر آنان حلال کرده ‏ام»و مسجدهاى مرا آباد مى‏ کنند و رونق مى‏ دهند،و سحرگاهان استغفار و طلب آمرزش مى‏ کنند،اگر این ها نبودند و بخاطر این ها نبود حتما عذاب خود را بر سر زمینیان فرو می فرستادم.

ویرایش توسط 88060714 : 1391/02/18 در ساعت 04:07 بعد از ظهر

2. صلوات و تشکر : 5

گالري تصاوير
    88060714 آنلاین نیست.

وقتی زمین‌گیر می‌شوید!

خودِ استغفار، در واقع جزئی از توبه است.
    توبه هم یعنی بازگشت به سوی خدا. بنابراین، یکی از ارکان توبه، استغفار است؛ یعنی طلب آمرزش از خدای متعال.
    این، یکی از نعمت‌های بزرگ الهی است. یعنی خداوند متعال، باب توبه را به روی بندگان باز کرده است، تا آن‌ها بتوانند در راه کمال پیش بروند و گناه زمین‌گیرشان نکند؛ چون گناه، انسان را از اوج اعتلای انسانی ساقط می‌کند.

هر کدام از گناهان، ضربه‌ای به روح انسان، صفای انسانی، معنویت و اعتزاز روحی وارد می‌آورند و شفّافیت روح انسان را از بین می‌برند و آن را کدر می‌کنند. گناه، آن جنبه معنویتی را که در انسان است و مایه تمایز انسان با بقیه موجودات این عالم مادّه است، از شفّافیت می‌اندازد و او را به حیوانات و جمادات نزدیک می‌کند.

گناهان در زندگی انسان، علاوه بر این جنبه معنوی، عدم موفّقیت‌هایی را نیز به بار می‌آورند. بسیاری از میدان‌های تحرّک بشری وجود دارد که انسان به‌خاطر گناهانی که از او سرزده است، در آن‌ها ناکام می‌شود.
    این‌ها البته توجیه علمی و فلسفی و روانی هم دارد؛ صرف تعبّد یا بیان الفاظ نیست.

چطور می‌شود که گناه، انسان را زمین‌گیر می‌کند؟ مثلاً در جنگ اُحد، به‌خاطر کوتاهی و تقصیر جمعی از مسلمین، پیروزی اوّلیه تبدیل به شکست شد. یعنی مسلمین، اوّل پیروز شدند، ولی بعد کماندارانی که باید در شکاف کوه می‌نشستند و پشت جبهه را نفوذناپذیر می‌کردند، به طمع غنیمت، سنگر خودشان را رها کردند و به‌طرف میدان آمدند و دشمن هم از پشت، آن‌ها را دور زد و با یک شبیخون، حمله‌ای غافلگیرانه کرد و مسلمانان را تار و مار نمود. شکست اُحد، از این جا به‌وجود آمد.

4. صلوات و تشکر : 5

گالري تصاوير
    88060714 آنلاین نیست.

2:استغفار روزی را زیاد می کند:

وسعت و تنگى رزق در انسان ها بستگى به میزان تلاش و کوشش آن ها دارد و حکمت خداوند ایجاب مى‏ کند که هر کس تلاشش بیشتر باشد سهمش فزونتر و هر کس کمتر باشد محرومتر گردد.
    یکی از راه هایی که می شود به وسلیه آن روزی را گسترش داد استغفار کردن می باشد همان گونه که از مولای متقیان این گونه نقل شده است که حضرت فرمودند:
    استغفار کردن رزق را زیاد می کند زیاد استغفار کنید تا به وسیله آن روزی را جلب کنید.

3:استغفار باعث نجات از تنگناها می شود:

هنگامى که انسان در تنگناهاى سخت قرار مى‏ گیرد،احساس مى‏ کند که قلبش دارد از جا کنده مى‏ شود،مى‏ خواهد از حنجره‏ایش بیرون بریزد در یک لحظه زودگذر موهاى او رو به سفیدى مى‏ رود،ولی هر کس که اهل استغفار باشد،خداوند برای او راه نجات از این تنگناها را قرار می دهد همان گونه که از وجود نازنین نبی اکرم این گونه نقل شده است که حضرت فرمودند:

هر
    که استغفار کند خدا براى او از هر غمى گشای
    ش و از هر تنگنائى راه نجاتی پدید آورد.و او را از جایى که انتظار ندارد روزى دهد.

ویرایش توسط 88060714 : 1391/02/18 در ساعت 04:10 بعد از ظهر

6. صلوات و تشکر : 5

گالري تصاوير
    88060714 آنلاین نیست.

4:استغفار موجب جلب رحمت الهی می شود:

محمد بن مسلم گوید:
    حضرت باقر علیه السّلام فرمود:اى محمد بن مسلم،گناهان مؤمن که از آن توبه کند براى او آمرزیده است،و باید براى آینده پس از توبه و آمرزش کار نیک کند هر آینه بخدا سوگند این فضیلت نیست مگر براى أهل ایمان،عرض کردم:پس اگر بعد از توبه و استغفار از گناهان باز گناه کند و دوباره توبه کند چگونه است؟

حضرت فرمود:اى محمد بن مسلم آیا باور دارى که بنده مؤمن از گناه خود پشیمان شود و از آن آمرزش خواهد و توبه کند و خداوند توبه‏ اش را نپذیرد؟

عرض کردم:اگر چند بار این کار را کرده،گناه می کند پس توبه کند و از خدا آمرزش خواهد این چگونه است؟
    فرمود: هر آن گاه که مؤمن باستغفار و توبه بازگردد خداوند نیز با آمرزش او بر می گردد و گناهانش را بیامرزد و بدرستى که خداوند آمرزنده و مهربان است،توبه را می پذیرد،و از کردارهای بد درگذرد پس مبادا تو مؤمنان را از رحمت خدا دور سازى.

ویرایش توسط 88060714 : 1391/02/18 در ساعت 04:12 بعد از ظهر

8. صلوات و تشکر : 6

گالري تصاوير
    88060714 آنلاین نیست.

استغفار و نقش شگرف آن

بسیاری ازمردم هنگامی كه با مشكلی مواجه می شوند از خود می پرسند: چرا این گرفتاری و مشكل برایم پیش آمده است؟ بی گمان بسیاری از پاسخ ها نیز بر این مبتنی است كه گناهی را مرتكب شده اید و این پیامدهای طبیعی گناهان است. بنابراین لازم است كه از گناه خویش توبه و استغفار كنید و با اعمال نیك و صالح، زشتی گناه را بپوشانید و محبت و رحمت الهی را به سوی خود جلب نمایید.

در این صورت است كه شخص از شما می پرسد: چگونه می بایست استغفار
    كنم و چه آدابی را باید مراعات كنم تا از پیشگاه الهی طلب رحمت و مغفرت نموده و مهر و محبت او را به سوی خویش جلب نمایم؟

10. صلوات و تشکر : 4

گالري تصاوير
    88060714 آنلاین نیست.

ضرورت رعایت آداب استغفار به عنوان شرط كافی

برخی از مردم براساس شعر مولوی بلخی شاعر پرآوازه و عارف ایرانی، در پاسخ این كه چه آدابی را می بایست در استجابت دعا و رهایی از گناه و باز شدن درهای توبه، به جا آورد؟ می گویند در انجام دعا و نیایش هیچ ترتیب و آدابی مجوی و به همان عمل باطنی و اخلاص بسنده كن؛ زیرا آن چه مهم و اساسی است نیت خالص و اخلاص در عمل است و هرگونه آداب و آیینی حتی می تواند سد راه استجابت و تأثیرگذاری باشد.

بی گمان آن چه كلید اساسی است همان اخلاص عمل است. اما این بدان معنا نیست كه آداب و آیین های خاص تأثیرگذار نمی باشند؛ زیرا هر عملی می تواند به شكل كامل و یا اكمل انجام پذیرد و یا این كه برخی از امور شرط لازم برای چیزی باشد ولی شرط كافی نیست.
    به این معنا كه وجود اخلاص برای عملی شرط لازم و ضروری استجابت دعا و نیایش و استغفار و یا قبول و پذیرش هر عملی است ولی این گونه نیست كه شرط كافی نیز باشد.
    بنابراین می توان گفت كه امور دیگری نیز به عنوان شرط می بایست وجود داشته تا عمل به شكل كامل و یا اكمل خودنمایی كند.

بی گمان آن چه در درستی و صحت عمل لازم و ضروری است ایمان و اخلاص است و این مسأله، امری قلبی و باطنی می باشد ولی این دلیل نمی شود كه امور دیگری نیز در تحقق و یا تأثیرگذاری آن دخیل نباشد.

آن چه كلید اساسی است همان اخلاص عمل است.

12. صلوات و تشکر : 4

گالري تصاوير
    88060714 آنلاین نیست.

پشیمانی از گناه، شرط اصلی استغفار

از مهم ترین شرط استغفار كه در آیات بدان اشاره شده این است كه بنده واقعا از گناه و خطاهای خود پشیمان باشد و به سوی خدا بازگردد.

در حقیقت معنای جمله «استغفرالله ربی و اتوب الیه» این است كه خدایا من از تو طلب آمرزش می كنم و به سوی تو بازمی گردم.

بازگشت به سوی خدا زمانی به طور واقعی محقق خواهد شد كه بنده از صمیم قلب از گناهان و راه خطایی كه در پیش گرفته پشیمان باشد و كوتاهی هایی را كه تاكنون مرتكب آن شده جبران كند و به معنای واقعی به سوی خدا بازگردد.

بر همین اساس در آیات فراوانی كه سخن از استغفار و توبه به میان آمده بی درنگ، كلمه «اصلاح» به كار رفته است و معنای اصلاح همان جبران خرابی ها و خطاهای گذشته است.
    در روایتی نیز نقل شده كه شخصی بدون توجه به معنا و شرایط استغفار ذكر «استغفرالله ربی و اتوب الیه» را در حضور علی(ع) بر زبان جاری می كرد. حضرت بشدت بر او خشم گرفت و فرمود:

آیا می دانی حقیقت و معنی و شرایط استغفار چیست؟

استغفار شش شرط دارد:

اول: پشیمانی از گناه
    دوم: تصمیم بر عدم بازگشت به گناه
    سوم: حقوق مردم را كه از آنان ضایع كرده ای جبران كنی
    چهارم: هر تكلیف واجبی را كه از تو فوت شده قضا نمایی
    پنجم: گوشت هایی را كه از حرام بر اندامت روییده است با اندوه ذوب نمایی
    ششم: به همان اندازه كه جسم تو شیرینی معصیت را چشیده ، سختی طاعت به او بچشانی.

(نهج البلاغه، كلمه 714).

در روایتی نیز امام رضا (ع) فرمود: كسی كه از گناهی استغفار می كند، در حالی كه آن را مرتكب می شود، مانند كسی است كه خدا را به مسخره گرفته است.
    بنابراین با توجه به این آیات و روایات، استغفار حقیقی استغفاری است كه انسان واقعا از گناهی كه مرتكب شده پشیمان باشد و به آن باز نگردد و حقوق مردم و حقوق الهی را كه ضایع كرده، جبران كند و بدهی مردم را بپردازد، اگر حق كسی را ضایع كرده از آنان طلب رضایت نماید و اگر خمس یا زكاتی بدهكار است، پرداخت كند، نماز و روزه قضایش را به جا آورد یا تصمیم بگیرد كه همه این امور را انجام دهد و در این صورت استغفار او استغفار واقعی خواهد بود.

ویرایش توسط 88060714 : 1391/02/18 در ساعت 04:32 بعد از ظهر

14. صلوات و تشکر : 4

گالري تصاوير
    88060714 آنلاین نیست.

چگونه استغفار مي كنيم؟

يكي از اصحاب علي (ع) نقل مي كند: عربي خدمت اميرالمؤمنين(ع) آمد و عرض كرد:يا مولا من مردي عيالمند وفقير هستم و مالي كه زندگي مرا كفايت كند ،ندارم.حضرت فرمود:اي برادر چرا استغفار نمي كني تا حالت نيكو شود؟

عرض كرد:زياد استغفار مي كنم ،اما تغييري در زندگي ام پيدا
    نشده است.حضرت فرمودند؛ خداي متعال ميفرمايد:

استغفروا ربّكم انّه كانَ غفّاراً يُرسل السماء عليكُم مِدراراً و يُمدِدكم باموال ٍو بنينَ و يَجعَل لكم جنّاتٍ
    و يجعل لكم اَنهاراً "

به درگاه خداوند توبه كنيد و آمرزش بطلبيد كه او بسيار آمرزنده است [استغفاركنيد] تا رحمت فراوانش را بر شما فرود آورد و شما را با ثروت و اولاد مدد فرمايد، و باغها و نهرهاي جاري به شما عطا كند.

يعني چون به گناه بودن بعضي از اعمالت آگاه نيستي استغفار تو ناقص است چون از آنها استغفار نمي
    كني.
    سپس فرمود: اينك به تو استغفاري مي آموزم كه اگر آن را بخواني خدا به تو وسعت رزق عطا مي
    كند.
    امام حسين(ع) فرمود:سال بعد اعرابي به خدمت حضرت آمد و عرض كرد :يا اميرالمؤمنين خداوند به

من نعمت هاي زيادي عطا فرمود.آنقدر كه محلي براي نگهداريشان ندارم.

حضرت فرمودند:اي برادر عرب ،قسم به آن خدايي كه محمد(ص) را به نبوت برگزيد،بنده اي نيست كه با اين دعا به درگاه خدا استغفار كند ،مگر آنكه خداي متعال به بركت آن گناهانش را آمرزيده ،حوائجش را برآورده كند و به مال و اولادش بركت عطا فرمايد.

ویرایش توسط 88060714 : 1391/03/06 در ساعت 11:53 قبل از ظهر

16. صلوات و تشکر : 2

گالري تصاوير
    88060714 آنلاین نیست.

1-اللهم اني اُثْني عَلَيْكَ بِمَعونتكَ عَلي ما نِلْتُ بِهِ الثّناءَ عَليكَ وَ اُقِرُّ لَك عَلي نَفْسي بِما أنتَ أهلُهُ وَ

المُستوجب له في قَدر فَساد نيّتي و ضَعف يَقيني.

اللهم نِعْمَ الْالهُ أنتَ و نِعمَ الرّبُ أنتَ و بِئسَ المربوبُ أنا و نِعمَ المَوْلي أنتَ و بِئْسَ العَبدُ أنا و نِعْمَ المالِكُ

آنتَ و بِئسَ المَملوكُ أنا فَكَمْ قَدْ أذْنَبْتُ فَعَفَوْتَ عَن ذَنبي و كَم قَد أجرَمتُ فَصفَحتَ عن جُرمي و كَم قد

اَخطَاتُ فَلَم تؤاخِذني و كَم قَد تعَمَّدتُ فَتَجاوَزتَ عنّي و كَم قَد عَثَرتُ فأقَلْتَني عَثرَتي و لَم تأخُذني علي

غِرّتي فأنا الظالم لِنفسي المُقرّ بِذنبي المُعتَرفُ بِخَطيئتي فيا غافر الذنوب أستَغفِركَ لِذنبي و استقيلُكَ

لِعَثرتي فأحلسِن اجابتي فانّكش أهل الاجابة و اهل التقوي و اهل المغفرة.

بار خدايا!

تو را مدح مي گويم كه به ياري تو موفق به ثنايت شدم و به سبب فساد نيت وضعف يقينم به
    ناتواني خود،كه تو را آنطور كه مستحق و سزاوار هستي مدح كنم،اقرار دارم.
    بار الها ،تو خوب معبود و
    خوب پروردگاري هستي ؛و من بد پرورش يافته اي هستم !
    تو خوب مولائي هستي و من بد بنده اي !
    تو
    خوب مالكي هستي ومن بد مملوكي!
    چه بسيار گناهاني كه مرتكب شدم و تو عفو نمودي ،و چه بسيار
    جرم ها كه از من سر زد و تو از آن گذشتي !
    چه بسيار خطاها كردم ،ولي مرا مؤاخذه نكردي!
    و چه بسيار
    بديها كه عمداً مرتكب شدم و تو از آن در گذشتي !
    و چه بسيار لغزش ها كه از من سرزد و از آن چشم
    پوشي نمودي،و مرا بر غفلتم مؤاخذه نكردي !
    اينك منم آن كه به خود ظلم كرده و به گناهانم اقرار و به
    خطاهايم اعتراف دارم .پس اي آمرزنده گناهان !
    از تو مي خواهم كه گناهانم را ببخشي و از لغزشم در
    گذري ،پس به نيكي اجابت كن كه تو سزاوار اجابت و اهل تقوي وآمرزشي.

18. صلوات و تشکر : 2