تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

نخستين جشنواره قرآنی «تلاوت من» كار خود را آغاز كرد

نخستين جشنواره قرآنی «اقراء» با عنوان «تلاوت من»، عصر امروز، دوم اسفند‌ماه با حضور معاون صدا و مدير راديو قرآن در محل اين راديو كار خود را آغاز كرد.

به گزارش واحد خبر شهر مجازی قرآن به نقل از ایکنا، محمد صوفی، معاون صدا، در مراسم آغاز به كار نخستين جشنواره «اقرا» با عنوان «تلاوت من» كه عصر امروز، سه شنبه، دوم اسفندماه، در محل راديو قرآن برگزار شد، اظهار كرد: اين نخستين باری است كه چنين جشنواره‌ای برگزار می‌شود و اين فرصت مغتنمی برای تلاوت و فهم و تدبر در قرآن كريم است.
    وی ادامه داد: واژه تلاوت معنای عميقی دارد و مفسرين بر اين اعتقاد هستند كه جايگاه تلاوت قرآن از خواندن قرآن بالاتر است زيرا تلاوت قرآن همراه با تدبر و فهم معنای آيات قرآن كريم صورت می‌گيرد و به همين رو كسی كه قرآن كريم را تلاون می‌كند بايد همراه خضوع، خشوع و آداب خاصی باشد.
    وی افزود: هنر تلاوت در تاريخ ايران سابقه بسيار طولانی دارد و قدمت آن به قدمت تاريخ اسلام بر می‌گردد. در سيره حضرت رسول اكرم(ص) نيز مشاهده می‌شود كه ايشان افرادی كه قرآن را تلاوت می‌كردند مورد تكريم قرار می‌دادند. بعد از پيروزی انقلاب اسلامی ايران كارهای خوبی در عرصه فعاليت‌های قرآنی و به خصوص هنر تلاوت انجام شده است.
    صوفی خاطرنشان كرد: يكی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی ايران اين است كه اهتمام ويژه‌ای به امور قرآنی دارد و راديو قرآن نقش مهمی در گسترش و توسعه هنر تلاوت در ايران داشته است. معاونت صدا در راستای نشر و گسترش فرهنگ قرآن از تكنولوژی‌های به روز استفاده می‌كند كه يكی از مصاديق آن اينترنت است و استفاده از اين ابراز در اين جشنواره امكان حضور وسيع‌تر مخاطبان را فراهم آورد.
    در ادامه اين مراسم، ممدحسين محمدزاده، مدير راديو قرآن عنوان كرد: راديو قرآن تنها رسانه شنيداری قرآنی به زبان فارسی در جهان است كه يكی از غنی‌ترين آرشيو‌های تلاوت قرآن كريم را دارا است به طوری‌كه بسياری از شبكه‌های متقاضی تلاوت‌های قرآن به آرشيو اين مجموعه مراجعه می‌كنند.
    وی تصريح كرد: هرچند كه آرشيو تلاوت‌های قرآن راديو قرآن كه 20 سال سابقه و قدمت بيشتری به آرشيو تلاوت‌های راديو قرآن دارد، ولی باز هم از لحاظ كمی و كيفی آرشيو تلاوت‌های راديو قرآن از آن دست كمی ندارد.
    مدير راديو قرآن اضافه كرد: راديو قرآن قصد دارد تا بزرگ‌ترين شبكه مجازی جهان را در موضوعات قرآنی پديد آورد كه با افتتاح پايگاه تلاوت من، يك گام مهم در اين مسير برداشته شد. راديو قرآن هر سال جشنواره «اقراء» را با يك عنوان خاص احرا می‌كند كه نخستين دوره آن با جشنواره تلاوت من آغاز شد.
    محمدزاده گفت: واژه تلاوت من به هر سه زبان فارسی، عربی و انگليسی معنا دارد و در هر يك از اين زبان‌ها، معنای نزديكی را تداعی می‌كند. راديو قرآن همچنين از حضور قاريان بين‌المللی و برتر جهان نيز در امور مديريتی بهره‌مند است و در اين راستا استديو راديو قرآن شاهد حضور قاريانی همچون محمود شحاط انور بود.
    وی بيان كرد: نخستين تلاوت بايگانی اين جشنواره با صدای كودكی خردسال ضبط شده است كه امروز در اين پايگاه بارگذاری می‌شود و بدين ترتيب اين سايت كار خود را رسما آغاز می‌كند.
    محمدزاده اظهار كرد: علاقه‌مندان تا 20 فروردين سال 91 فرصت دارند تا آثار خود را در اين سايت بارگذاری كنند. مراسم اختاميه اين جشنواره نيز در چهارم خرداد ماه سال 91 طی مراسم باشكوهی برگزار می‌شود.
    وی افزود: امكان نظردادن مخاطبان برای هر اثر وجود دارد كه از اين طريق بينندگان می پ‌توانند بهترين تلاوت‌های هر روز را مشاهده كنند.
    مهران حقيقت، دبير جشنواره تلاوت من نيز در اين مراسم توضيح داد: مجازی بودن امكان حضور مخاطبان باعث حضور چشمگير علاقه‌مندان در اين جشنواره می‌شود. اين جشنواره در دو بخش عمومی ويژه و در رشته‌های ترتيل و تحقيق و در دو بخش آقايان و بانوان زير 14 سال، از 14 تا 22 سال و بالای 22 سال برنامه‌ريزی شده است.
    وی تصريح كرد: بخش ويژه اين جشنواره مربوط به پيشكسوتان قرآنی و افرادی است كه در مسابقات قرآن فيناليست بودند. در بخش عمومی جوايز بخش بالای 22 سال، 50 ميليون ريال، از 14 تا 22 سال 30 ميليون ريال و زير 14 سال 20 ميليون ريال به عنوان جايزه در نظر گرفته می‌شود. همچنين در بخش ويژه نيز به نفر اول اگر خارجی باشد 5هزار دلار و نفر دوم سه هزار دلار و در صورت ايرانی بودن، به نفر اول يك خودروی ملی و به نفر دوم 50 ميليون ريال تعلق می‌گيرد.
    وی خاطرنشان كرد: به تمامی برگزيدگان نيز سفره حج عمره اهدا می‌شود و علاوه بر اين 14 سكه تمام بار آزادی به قيد قرعه برای همه شركت‌كنندگان در نظر گرفته شد است. در بخش عمومی تلاوت‌ها بايد در قابل زمان سه دقيقه‌ای باشد و در بخش ويژه متقاضيان بايد يك فراز از ايات قرآن را تلاوت كنند تا مورد ارزيابی قرار گيرند.
    احمد ابوالقاسمی، قاری بين‌المللی درباره شيوه داوری آثار گفت: همان آيين‌نامه‌ای كه در مسابقات بين‌المللی اعمال می‌شود در داوری اين جشنواره نيز اعمال می‌شود و برای امكان حضور پيشكسوتان در اين جشنواره از تعداد محدودی از داوران استفاده شده است.
    وی گفت: پيش بينی می‌شود به خاطر حجم بالای آثار ارسالی در بخش عمومی از ساير داوران در گزينش آثار كمك گرفته شود.

2. صلوات و تشکر : 2