تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2
 1. #1

  تاریخ عضویت : 1390/9/29
  گالري تصاوير
  0   نظرات : 0
  نوشته : 1,742      صلوات : 167
  صلوات گرفته : 153 در 35 پست
  وبلاگ : 44
  دریافت : 0      بارگذاری : 0
  88060714 آنلاین نیست.

  ஜ ╫ نقش پاکی در شناخت ایمان و عمل

  بسم الله الرحمن الرحیم


  چگونه می توان در مورد موضوعی خاص به آگاهی بهتری رسید ( شناختِ پاک ) و آن آگاهی را با تمام وجود باور کرد ( ایمانِ پاک) و نتیجه ای قابل قبول و درست حاصل کرد ( عملِ پاک).

  اکنون هر مورد را جداگانه مورد بررسی قرار می دهیم.


  نقش پاکی در شناخت:

  برای داشتن شناختی پاک، ابتدا به آیاتی از کتاب آسمانی رجوع می کنیم که بهترین راهنما برای شناخت و آگاهی از اسرار خلقت می باشد و خداوند در این آیه فرموده است:

  « که آن قرآن کریمی است که در کتاب محفوظ جای دارد و جز دست پاکان بدان نرسد » ( سوره واقعه آیات 77 تا 79 )
  و نتیجه می گیریم که بدون پاکی و طهارت نمی توان به اسرار پی برد و به آگاهی رسید و برای کسب شناخت بهتر می بایست پاک شد و از آلودگی و گناه دوری کرد.


  نقش پاکی در ایمان:

  برخی تصور می کنند که اندازه ایمان و اعتقاد انسانها بستگی به پاکی و گناه شخص دارد اما در واقع چنین نیست و هستند انسانهایی که آلوده گناهند و ایمان بسیار بالایی دارند.
  خاطره ای در این مورد :

  « روزی به اتفاق چند نفر از دوستان به منزل شخص محترمی دعوت شدم که ایمان او قابل تحسین بود؛ پس از آشنایی و گفتگوهای اولیه مراسمی برگزار کرد و با خوردن شیشه درجه ایمانش را به ما نشان داد؛ آن شخص محترم ایمان داشت که خداوند نگهدار اوست و اجازه نخواهد داد که شیشه به جسمش آسیب برساند و همینطور هم شد؛ اما نکته قابل توجه اینجا بود که ایمان او فقط در مورد خوردن شیشه صادق بود و اگر کار دیگری از او خواسته می شد ممکن بود نتواند انجام دهد؛ می دانید چرا؟... چون آگاهی و شناخت نداشت! »

  نتیجه می گیریم برای اینکه ایمان خود را در جهت رسیدن به کمال انسانیت به کار ببریم می بایست شناختی پاک داشته باشیم و با آگاهی می توان به ایمانی دست یافت که در جهت خدمت خلق و رضایت پروردگار قرار گیرد چرا که خوردن شیشه و از این قبیل کارها نمایشی است که از مسیر اصلی دور است.

  ( البته در مبحث ماوراءالطبیعه ( متافیزیک ) هستند کسانی که کارهای شگفت انگیز انجام می دهند اما فقط برای کمک به دیگران و خدمت به مردم؛ نه برای خودنمایی و غیره.)

  نقش پاکی در عمل:

  مقدمه تفکرات ما ذهن ماست و حال با توجه به توضیحات بالا می توانیم بگوییم؛ که هر چه ذهنیات ما وسیع تر و پاک تر باشد دایره تفکر ما نیز بیشتر و پاک تر خواهد بود و برای داشتن ذهنی پاک و روشن می بایست آلودگی و گناه را از خود دور کرد و کارهای نیک انجام داد.


  نتیجه:
  با انجام اعمالی خوب و پاک می توان ذهنی باز و پاکیزه داشت و با چنین ذهنیتی تفکر و احساسی سالم؛ و در نتیجه نیتی که انسان را به هدف؛ که همان وصال است نزدیک می کند و این چرخه ایست که خداوند مقرر فرموده و مانند چرخه های دیگر که در کائنات وجود دارد دائما در گردش است و هیچیک جدا از دیگری نیست و بدون یکدیگر معنایی ندارند.


  همانگونه که ایمان بدون شناخت، و شناخت بدون پاکی، و پاکی بدون اعمال نیک؛ میسر نیست و ما را به اصل نخواهد رساند.
  خدایا؛ ترا شناختم و یقین دارم که با یاد و نام تو از آلودگی دور خواهم شد و به پاکی وجودی خود خواهم رسید تا ترا و نشانه های بیشمارت را بهتر ببینم و درک کنم که فرصت کم است و عمر کوتاه.
 2. صلوات و تشکر


 3. #2

  تاریخ عضویت : 1390/9/29
  گالري تصاوير
  0   نظرات : 0
  نوشته : 1,742      صلوات : 167
  صلوات گرفته : 153 در 35 پست
  وبلاگ : 44
  دریافت : 0      بارگذاری : 0
  88060714 آنلاین نیست.


  حقيقت ايمان و عمل صالح


  ايمان مجموعه اي از اقرار زباني و عمل قلبي و بدني است.

  امام علي(ع) در اين باره مي فرمايد: «ايمان، شناخت با دل، گفتن با زبان و عمل با اركان بدن است.»

  هر چند كه حقيقت و باطن ايمان همان اعتقاد قلبي و تصديق همراه با عمل مي باشد.

  در حقيقت، ايمان واقعي اين است كه انسان در دل به حقيقت معتقد بوده و اين اعتقاد باطني اش را با زبان بيان و با عملش تثبيت كند. بنابراين كسي كه فاقد اعتقاد باطني است، هر چقدر هم كه به زبان بر آن حقيقت گواهي دهد و اعمال صالح انجام دهد، فردي منافق شمرده مي شود؛ چنان كه انسان نابكاري كه برخلاف اعتقاد حقاني اش عمل مي كند، انساني فاسق است.

  روح ايمان، همان تسليم دربرابر خدا و خضوع درمقابل حقيقت مي باشد كه بر محور توحيد وخداشناسي مي چرخد وبه انسان اجازه شناخت حقايق همان گونه كه هست را مي دهد.
  پس ايمان انديشه و اعتقادي بي اثر نيست؛ به اين معنا كه تنها يك امر روحاني صرف باشد، بلكه ايمان امري است كه تمام وجود انسان را به رنگ خود در مي آورد و در منش و كنش انسان تأثير مي گذارد.

  از اين رو بايد در تعريف ايمان به اين حقيقت توجه داشت كه ايمان شامل اعتقاد قلبي، گفتار زباني و عمل به آنها مي باشد.

  اما درباره عمل صالح بايد گفت كه آن شامل همه كارهاي پسنديده اعم از فرايض و نوافل و اذكار وادعيه مي باشد كه از روي اخلاص انجام مي شود.

  براين اساس اخلاص، شرط قبولي عمل است؛ و ميزان و معيار صلاحيت عمل نيز مطابقت آن با شرع و وحي مي باشد درحقيقت عمل صالح، عملي است كه براي خدا باشد.


  ازنظر قرآن تنها چنين عملي پذيرفته مي شود: «اخلصوا اعمالكم لله فان الله لاتقبل الا ماخلص له» يعني تنها عملي جزو ابزارهاي دستيابي به كمال مطلوب به شمار مي آيد كه افزون بر حسن فعلي داراي حسن فاعلي (نيت درست) باشد و عمل بدون نيت، پوست بي مغز و كالبد بي جان است بنابراين چيزي كه موجب خشنودي خدا شود، - طبق جمله «وان اعمل صالحا ترضاه» عمل صالح به حساب مي آيد.


 4. صلوات و تشکر


مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •