تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

^•^•^•^ صبر در بلا ^•^•^•^

تعريف:
    صبر در لغت شكيبائى و استقامت معنا شده است و قرآن و روايات اهميت و موقعيت خاصى را براى آن قائل شده اند.
    در مقابل صبر، نابردبارى و ناشكيبایى قرار دارد.

عن على عليه السلام قال: قال رسول الله صلى الله عليه وآله وسلم:1
    الصبر ثلاثة، صبر عند المصيبة وصبر على الطاعة وصبر عن المعصية.

پيغمبر اكرم صلى الله عليه و آله فومود:
    صبر بر سه قسم است، صبر هنگام بلا و مصيبت و صبر بر انجام طاعت و صبر بر ترك معصيت.

قال على عليه السلام:
    خير الناس من إذا أعطى شكر وإذا ابتلى صبر وإذا ظلم غفر. 2

امير المؤمنين عليه السلام فرمود:
    بهترين مردم كسى است كه، زماني كه نعمتى به او اعطا شد، شكر گويد، و زماني كه به مصيبتى گرفتار شد، صبر كند، و زماني كه به او ظلم شد، گذشت نمايد.

1- مسكن الفؤاد ص46
    2- غررالحكم ص277

2. صلوات و تشکر

ابى حمزة الثمالى قال قال أبو عبد الله عليه السلام من ابتلى من المؤمنين ببلاء فصبر عليه كان له مثل أجر ألف شهيد.
    امام صادق عليه السلام فرمود: اگر انسان مؤمنى به بلا و مصيبتى گرفتار شد، و بر آن صبر نمود، اجرش مانند اجر هزار شهيد است.

مسكن الفؤاد ص47

عليّ بْنِ إِبْرَاهِيمَ عَنْ أَبِيهِ عَنْ حَمَّادِ بْنِ عِيسَى عَنْ رِبْعِىِّ بْنِ عَبْدِ اللَّهِ عَنْ فُضَيْلِ بْنِ يَسَارٍ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ عليه السلام قَالَ الصَّبْرُ مِنَ الْإِيمَانِ بِمَنْزِلَةِ الرَّأْسِ مِنَ الْجَسَدِ فَإِذَا ذَهَبَ الرَّأْسُ ذَهَبَ الْجَسَدُ كَذَلِكَ إِذَا ذَهَبَ الصَّبْرُ ذَهَبَ الْإِيمَانُ.

امام صادق عليه السلام فرمود: صبر براى ايمان به منزله سر است نسبت به تن، پس زماني كه سر برود، تن هم مى رود، همچنان كه اگر صبر برود ايمان هم مى رود.

وسائل الشيعة ج3 ص257

قال الصادق عليه السلام من صبر و رضى عن الله فيما قضى عليه فيما أحب و كره لم يقض الله عليه فيما أحب أو كره إلا ما هو خير له.

امام صادق عليه السلام فرمود: كسى كه صبر نمايد و راضى از خداوند باشد در آنچه كه دوست و يا كراهت دارد، خداوند مقدر نمى كند براى او در چيزهایى كه دوست يا كراهت داشته، مگر آن چه كه خير و صلاح او در آن است.

4. صلوات و تشکر : 2

صبر در بلا

حضرت ايوب كه به انواع آزمايش‏ها مبتلا شد و از عهده همه آن‏ها برآمد در دعاى خود عرضه مى‏داشت :

الها ! هفتاد سال در زندگى من راحت و نعمت روى آورد تا هفتاد سال ديگر سختى‏ها را تحمّل كرده و به رنگ ديگر زندگى صابر باشم .

وهب بن منبّه گفت :

بلا براى شخص مؤمن چون كلافى است براى جانداران و مانند زانوبندى است براى شتر .

اميرالمؤمنين عليه‏السلام فرمود :

صبر از ايمان چون سر است از جسد و سر صبر هم آزمايش و بلاست و نمى‏فهمند اين معنا را مگر اهل بصيرت و فهم .

6. صلوات و تشکر