تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 13

موضوع: ✿► تلنگر

گالري تصاوير
    0   نظرات : 0
    نوشته : 1,742      صلوات : 167
    صلوات گرفته : 153 در 35 پست
    وبلاگ : 44
    دریافت : 0      بارگذاری : 0
    88060714 آنلاین نیست.

✿► تلنگر

چه کنم نماز صبحم قضا نشود؟

باید علت قضا شدن نماز را پیدا کنند . نماز صبح یک عده قضا می شود چون تا دیروقت بیدار هستند .
    یا با دلایل خیلی مهم و یا با دلایل خیلی سطحی و می گویند اصلاً خوابمان نمی برد.

شما برای برنامه ی خواب خود باید یک تنظیم جدی در تغذیه و در برنامه ی روزانه ی خود بکنید .
    وقتی که شب قهوه و چای می خورید و یا ویتامین ث زیاد استفاده می کنید ، پرتقال ، لیمو و نارنگی طبیعی است که خواب شما به تعویق می افتد . وقتی ساعت خواب شما تغییر می کند طبیعی است که به رختخواب می روید و خوابتان نمی برد .

اول تغذیه ی خود را درست کنید .
    یعنی انسان زمان خواب نباید از چیزهایی که ایجاد نشاط و شادی و انرژی مضاعف می کند نباید استفاده کند . شام را نباید دیروقت بخورد . بعد از ظهرنخوابید . یعنی طوری باشد که شب قرارگاه آرامش و خواب شما باشد . چون خداوند می فرماید: شب و خواب را مایه ی آرامش شما قرار دادم . اگر این به هم بریزد طبیعی است که روز من به هم می ریزد .

خداوند می خواهد انسان مومن مانند ماه و خورشید باشد . یعنی خود را با آسمان هماهنگ کند .

طلوع فجر صادق و سپیده ی صبح که زمان اذان صبح است خدا دوست دارد که ما بیدار باشیم . چون قرار است که آن زمان بیشترین طول موج نور را وجود ما دریافت کند .
    من اشاره می کنم به کتاب های خوبی که برخی از نویسندگان ما نوشته اند و بعضی از آنها نیز به صورت ترجمه است ، درخصوص بحث رنگ درمانی و نور درمانی . کسانی که زمان طلوع سپیده بیدار هستند چه آثار مثبتی بر روی جسم و روح و روان آنها دارد . کسانی که می خوابند چه آثار منفی را در خود احساس می کنند.
    مهندسی خواب ، دیر نخوابید ، برنامه ی تغذیه ی خود را تنظیم کنید و وقتی که
    می خواهید بخوابید از خدا بخواهید که برای نماز صبح شما را بیدارکند.

چگونه ؟

به ما روش های متفاوتی را یاد داده اند ، یکی از آن روش ها این است که :

آیه آخر ازسوره مبارکه کهف را قرائت کنیم . این آیه ی شریفه را بنویسید و از روی قرآن شریف بخوانید . داریم
    که آیه آثار عجیبی را دارد بخصوص زمانی که ما با توجه و تدبر آن را بخوانیم . به این مضمون که ای پیامبر بگو که من هم یک بشری مانند شما هستم . گرچه شما مثل من نیستید ولی من مانند شما هستم . همان نیازهایی که شما دارید من پیامبر هم دارم . ولی به من وحی می شود ، فرق من با شما این است برای همین هم من می گویم که اطاعت من را بکنید . من اطاعت محض خدا را می کنم برای همین خداوند من را گیرنده ی اول در پیام خوشبختی قرار داده است . آن پیام این است : معبود تو فقط خدا است . به خدا هرگز شرک نورزید . هرکسی که آماده ی دیدار با خداوند است ، با عمل صالح بار خود را می بندد و کوله پشتی خود را با آن پر می کند تا راه خود را پیدا کند.

در روایت داریم که کسی که این آیه را در رختخواب خود بخواند مسیری نورانی از جایگاه خواب او تا آسمان ها حرکت می کند. یعنی مانند ستاره ها برای ملائک خواهد درخشید . این میدان نورانی مانع از این می شود که من دچار خواب زدگی شوم .

به هر حال نماز ترک نشود .

نهایتاً اگر بیدار شدید و دیدید که خورشید همه ی دنیا را طلایی کرده و شما ورق طلایی زندگی خود را باخته اید، بلافاصله اولین کاری که می کنید بخاطر اینکه تو دهانی به شیطان بزنید ، وضو بگیرید و نماز صبح را قضا کنید . باز هم می توانید بگویید که خدایا روز خود را با بندگی تو آغاز می کنم .

2. صلوات و تشکر : 10

نماز صبح از بيماري‏هاي قلبي جلوگیری می‏کند

برخاستن از خواب براي اداي به موقع نماز صبح از ابتلا به بيماري‏هاي قلبي جلوگيري مي‏کند.

شبکه تلويزيوني العالم اعلام کرد به گفته جمعيت پزشکان قلب در اردن تحقيقات نشان مي‏دهد اداي به موقع نماز صبح بهترين وسيله براي جلوگيري از بيماري‏هاي قلبي و تصلب شرايين است زيرا برخاستن از خواب براي اداي نماز صبح عضلات قلب را تقويت مي‏کند و مانع از تصلب شرايين و عوارض ناشي از آن مي‏شود.
    اين تحقيقات نشان مي‏دهد اگر انسان مدتي طولاني در حالت خواب باشد تعداد ضربان قلب وي به شدت و تا حد پنجاه ضربه در دقيقه کاهش پيدا مي‏کند به همين سبب جريان خون در رگ‏ها کند مي‏شود که اين امر رسوب املاح و چربي در ديواره رگ‏ها و بسته شدن آنها را در پي دارد.
    نتايج اين تحقيقات نشان مي‏دهد افراد بايد از خوابيدن به مدت طولاني خودداري کنند به گونه‏اي که پس از حدود چهار ساعت از خواب برخيزند و دستکم پانزده دقيقه فعاليت داشته باشند.
    به گفته پزشکان اداي نماز صبح بهترين فرصت براي رسيدن به اين هدف است

4. صلوات و تشکر : 8

ابلیس دشمن انسان

بحث سر این موضوع بود که «بزرگترین و مهمترین دشمن انسان کیست؟»
    ما که از پیش خودمان نمی توانیم حرف بزنیم. باید ببینیم قرآن چه می گوید :ا

أَ لَمْ أَعْهَدْ إِلَیْکُمْ یَبَنی ءَادَمَ أَن لا تَعْبُدُوا الشیْطنَ إِنَّهُ لَکمْ عَدُوُّ مُّبِینٌ(یس - 60)
    آیا با شما عهد نکردم ای فرزندان آدم ! که شیطان را پرستش نکنید که او برای شما دشمن آشکاری است ؟
    إِنَّ الشیْطنَ لَکمْ عَدُوُّ فَاتخِذُوهُ عَدُواًّ إِنَّمَا یَدْعُوا حِزْبَهُ لِیَکُونُوا مِنْ أَصحَبِ السعِیرِ(فاطر - 6)
    مسلما شیطان دشمن شماست ، او را دشمن خود بدانید ، او فقط حزبش را به این دعوت می کند که اهل آتش سوزان ( جهنم ) باشند !
    آیات متعددی از دشمنی ابلیس و فرزندانش با بنی آدم سخن گفته اند . از جمله (کهف – 50 ) ، ( طه – 117 ) ، ( اعراف – 22 ) ، ( اعراف – 27 ) ، ...
    مثلا همین آیه 27 سوره اعراف ، به بنی آدم هشدار می دهد که شیاطین شما را می بینند اما شما آنها را نمی بینید . مراقب باشید فریب نخورید !

یَبَنی ءَادَمَ لا یَفْتِنَنَّکمُ الشیْطنُ کَمَا أَخْرَجَ أَبَوَیْکُم مِّنَ الْجَنَّةِ یَنزِعُ عَنهُمَا لِبَاسهُمَا لِیرِیَهُمَا سوْءَتهِمَا إِنَّهُ یَرَاکُمْ هُوَ وَ قَبِیلُهُ مِنْ حَیْث لا تَرَوْنهُمْ إِنَّا جَعَلْنَا الشیَطِینَ أَوْلِیَاءَ لِلَّذِینَ لا یُؤْمِنُونَ(اعراف - 27)
    ای فرزندان آدم ! شیطان شما را نفریبد آنچنان که پدر و مادر شما را از بهشت بیرون کرد و لباسشان را از تنشان بیرون ساخت تا عورتشان را به آنها نشان دهد ، چه اینکه او و قبیله اش شما را می بینند و شما آنها را نمی بینید ( اما بدانید ) ما شیاطین را اولیای کسانی قرار دادیم که ایمان نمی آورند .

جالب است ! شیطان به نحوی دشمنی می کند و جوری ضربه می زند که نفهمیم از کجا خورده ایم !
    چند نفر را می توانید پیدا کنید که مسوول بدبختی ها و ظلم ها و بدی های موجود در جامعه را شیطان بدانند؟!
    اگر در یک محیط دانشگاهی از شیطان حرف بزنی به چشم آدم مرتجع و اُمُّل بهت نگاه می کنند . حتی مسخره ات می کنند .
    چند تا مقاله ، چند تا پایان نامه یا کتاب وجود دارد که مثلا در مورد تهاجم فرهنگی ، علت یابی کرده باشد و شیطان را هم در این زمینه مسوول بداند ؟!
    می گویند : نه آقا! شیطان کدومه؟! خودمون مقصریم . شما تقصیر خودت را می خواهی گردن شیطان بیاندازی ؟!

نمی گویم دانشگاه ما ضد دین است ، هرچند دانشگاه ما اسلامی نیست ، اما ضد دین هم نیست . ولی مشکل اینجاست که رد شیطان در آن پیدا نیست . به عبارتی شیطان رد خودش را گم کرده است . شیطنت می کند ، اما گردن این و آن می اندازد . همین ، بین افراد و گروه ها دشمنی ایجاد می کند .
    فکر می کنیم فلان شخص که به ما ظلم کرده ، یا فلان گروه که به انحراف رفته دشمن ماست . در حالی که نمی دانیم که خودش قربانی توطئه شیطان است .
    اگر پشت هر بدی و شری شیطان را ببینیم ، آنوقت تلاش بیشتری برای نجات بدکاران می کنیم. چون آنها را فریب خورده ی شیطان می دانیم .

متاسفانه اکثریت جامعه – ازجمله خودم – یا شیطان را قبول نداریم ، یا اینکه به حسابش نمی آوریم . در حالی که خداوند شیطان را (عَدُوُّ مُّبِینٌ) یعنی دشمن آشکار معرفی می کند.
    پس چطور در محاسباتمون هیچ جایی برای دشمنی به نام شیطان باز نمی کنیم ؟ در حالی که ابلیس و ذریه اش تنها موجوداتی هستند که در قرآن اینقدر در مورد دشمنی آنها با بنی آدم تاکید شده .
    از ماجرای حضرت آدم (ع) عبرت بگیریم .

« جنگ اول بین انسان و ابلیس بود، جنگ فعلی هم بین انسان و ابلیس است . » این موضوع را برای خود پررنگ کنیم .
    « آمریکا ابزار ابلیس است. انگلیس ابزار ابلیس است. صهیونیست ها ابزار ابلیس هستند. ابلیس پشت صحنه است . ابلیس فرمانروای کفر است . »

6. صلوات و تشکر : 6

برگه ها بالا

یکهو به خودم اومدم دیدم استاد داره برگه های امتحان را جمع می کنه. قیافه خشک و خشنش آدم را یاد حضرت ملک الموت می انداخت. نگاهی به برگه ی خودم انداختم : سفیدِ سفید ؛ حتی یک سوال هم جواب نداده بودم .

استاد رسید بالای سرم . تا اومدم بگم «استاد خواهش می کنم یه لحظه فرصت بدید ...» استاد به سرعت برگه را از زیر دستم کشید و با لحنی تحکم آمیز گفت : « مگه تا حالا خواب بودی ؟! »

رفتم تو فکر : مگه میشه آدم سر امتحان خوابش ببره ؟

زندگی هم یه امتحانه . امتحانی که سوالاتش را روی صفحه ی عمرمون جواب می دیم .

یه فرقی که امتحان زندگی با بقیه امتحانا داره اینه که مدت زمانش برای افراد مختلف متفاوته . هیچکس نمی دونه کی نوبت اون میشه تا برگه اش را تحویل بده . ما اطرافیانمون را می بینیم که یکی یکی برگه هاشون را تحویل ملک الموت می دن و جلسه امتحان را ترک می کنن ، ولی عجیبه که هیچوقت به این فکر نمی افتیم که یک موقعی هم بالاخره نوبت ما می رسه .

وقتی به خود می آییم که بانگ ملک الموت بیدارمون می کنه : « وقت تمامه، برگتو بگیر بالا ! »

حتی فرصت نمی ده که التماسش کنی چه رسد به اینکه مهلت بیشتری بگیری . اونوقت اگه جواب سوال ها را درست نداده باشی دیگه پشیمونی سودی نداره .
    « مردم در خوابند ، وقتی می میرند بیدار می شوند . پس بمیرید قبل از اینکه بمیرید . به حساب خود برسید پیش از آنکه به حساب شما برسند . »

8. صلوات و تشکر : 6

امام علی(ع)فرمودند:هیچ کس نیست جز انکه فرشتگان نگهبان او را حفظ می کنند از اینکه در چاهی بیفتد یا دیواری بر او خراب شود یا بدی به او برسد
    پس هر گاه مرگ او فرا رسد او را با حوادث رها سازند (البته در حوادثی هم که خداوند بخواهد این فرشتگان ما را رها می کنند)

امام صادق (ع)فرمودند:مومن از پاره اهن سخت تر است زیرا پاره اهن وقتی وارد اتش می شود تغییر رنگ می دهد
    ولی اگر مومن کشته شود و سپس زنده شود و بار دیگر کشته شود و دگر بار زنده گردد قلب او تغییر پیدا نمی کند

یکی از بهترین احادیثی که خوانده ام همین حدیث بوده است
    خیلی از ما وقتی مختصر ناراحتی یا گرفتاری یا بیماری پیش میاد تغییر رنگ می دیم
    از زمان و زمین بد می گیم به همه چیز و به همه کس فحش می دیم
    دهان کجی به خدا و دین خدا می کنیم
    اگر کسی اینطور باشد فارسی اش یعنی اینکه ایمان ندارد اگر ایمان داشت تغییر رنگ نمی داد

10. صلوات و تشکر : 5

پیامبر اسلام(ص)فرمودند:خداوند بندگان غیرتمند خود را دوست می دارد
    توجه:ای پدران ایرانی!
    نگذارید غیرت شما از بین برود

12. صلوات و تشکر : 6

خوب است همیشه یا حداقل گاهی اوقات به فکر مرگ خود باشیم.فکری درست و حسابی
    حدیث هایی که انسان را به یاد گرفتاریهای خود بعد از مرگ می اندازد:

14. صلوات و تشکر : 5

امام علی (ع)فرمودند
    دنیا خانه ای است پوشیده از بلاها به حیله و نیرنگ شناخته شده نه حالات ان پایدار و نه مردم ان از سلامت برخوردارند دارای تحولات گوناگون و دوران های رنگارنگ زندگی در ان نکوهیده و امنیت در ان نابود است:دنیا خانه مرور و گذر است و خانه پایدار نیست و مردم در ان دو دسته اند یکی ان که خود را فروخت و به تباهی کشاند و دیگری انکه خود را خرید و ازاد کرد

16. صلوات و تشکر : 6

خداوند می خواهد انسان مومن مانند ماه و خورشید باشد . یعنی خود را با آسمان هماهنگ کند .

18. صلوات و تشکر : 3

پسر كوچكي وارد مغازه اي شد، جعبه نوشابه را به سمت تلفن هل داد و بر روي جعبه رفت تا دستش به دكمه هاي تلفن برسد و شروع كرد به گرفتن شماره.
    مغازه دار متوجه پسر بود و به مكالماتش گوش مي داد.
    پسرك پرسيد: خانم، مي توانم خواهش كنم كوتاه كردن چمن هاي حياط خانه تان را به من بسپاريد؟
    زن پاسخ داد: كسي هست كه اين كار را برايم انجام مي دهد !
    پسرك گفت: خانم، من اين كار را با نصف قيمتي كه او مي دهد انجام خواهم داد!
    زن در جوابش گفت كه از كار اين فرد كاملا راضي است.
    پسرك بيشتر اصرار كرد و پيشنهاد داد: خانم، من پياده رو و جدول جلوي خانه را هم برايتان جارو مي كنم. در اين صورت شما در يكشنبه زيباترين چمن را در كل شهر خواهيد داشت.
    مجددا زن پاسخش منفي بود.
    پسرك در حالي كه لبخندي بر لب داشت، گوشي را گذاشت.
    مغازه دار كه به صحبت هاي او گوش داده بود به سمتش رفت و گفت: پسر...، از رفتارت خوشم آمد؛ به خاطر اينكه روحيه خاص و خوبي داري دوست دارم كاري به تو بدهم.
    پسر جواب داد: نه ممنون، من فقط داشتم عملكردم را مي سنجيدم.
    من همان كسي هستم كه براي اين خانم كار مي كند

آيا ما هم ميتوانيم چنين خود ارزيابي از كار خود داشته باشيم؟

20. صلوات و تشکر : 2

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

کلمات کلیدی این موضوع