تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
 1. #1

  نصرالله فرهنگ مقاومت را مبتنی بر قرآن و آموزه‌های ائمه اطهار(ع) می‌داند
  گرايش خالصانه به تعاليم انبياء و ائمه معصومين(ع) ويژگی بارز شخصيت سيدحسن نصرالله است و همين مسئله باعث شده كه فرهنگ مقاومت اسلامی لبنان نيز بر آموزه‌های قرآن و تعاليم ائمه اطهار(ع) پايه‌گذاری شود.  به گزارش واحد خبر شهر مجازی قرآن،
  «علی حجازی»، اديب و داستان‌نويس لبنانی و استاد دانشگاه لبنان و نگارنده 3 داستان كوتاه درباره شخصيت سيدحسن نصرالله، در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) با بيان اين مطلب گفت: خروج سيدحسن نصرالله برای سخنرانی در روز عاشورای امسال پس از تهديد رژيم صهيونيستی به قتل وی يادآور موضع امام حسين(ع) در برابر «ابن زياد» است كه فرمود «أبالقتل تهددنی يابن الطلقاء القتل لنا عادة وكرامتنا من الله الشهادة» (آيا مرا به مرگ تهديد می‌كنی؟! كشته شدن عادت ماست و شهادت برای ما كرامتی از سوی خداوند است).
  وی افزود: ايثار و دورانديشی از ديگر ويژگی‌های بارز شخصيت سيدحسن نصرالله است و ايشان با وجود تمام آزار واذيت‌ها كه در معرض آن قرار گرفته است، ممكن نيست به كسی آسيب برساند و بخواهد ديگران را اذيت كند.
  حجازی تصريح كرد: دشمنان داخلی هميشه در پی فتنه‌انگيزی و تحريك نصرالله هستند، اما ايشان همواره از درگيری‌ها و فتنه‌های داخلی و هرگونه خونريزی ممانعت می‌كند و مخالف فتنه‌‌انگيزی در لبنان و بر اين باور است كه درگيری‌ها و فتنه‌های داخلی حركتی در خدمت منافع آمريكا و رژيم صهيونيستی است و اين فتنه‌ها توطئه‌هايی از سوی آنان برای متوقف كردن كاروان مقاومت است.
  وی در ادامه اظهار داشت: خط‌‌مشی نصرالله، حسينی، محمدی و صادقانه است و ايشان پايبند به اركان مقاومت و خون همه شهدا از جمله «سيدعباس موسوی»؛ دبيركل سابق جنبش حزب‌الله، «عبدالمطلب الأمين»؛ شاعر لبنانی، «عبدالمحسن فضل‌الله»؛ از علمای برجسته لبنان، و «شيخ ابوذر»؛ شهيد راه مقاومت، است.
  اين اديب و نويسنده لبنانی در ادامه تأكيد كرد: مجموعه‌ای از ستارگان آسمان مقاومت اسلامی خون خود را در راه حفظ مقاومت و پيروزی آن نثار كرده‌اند و سيدحسن نصرالله هم‌اكنون با صداقت و پاكی در راه آنان گام برمی‌دارد.
  وی درباره ميزان تأثير آموزه‌های قرآن كريم بر شكل‌گيری شخصيت نصرالله گفت: من هم‌اكنون در حال تدوين پژوهشی با عنوان «ثقافتنا المقاومة وتحدياتنا المعاصرة»(فرهنگ مقاومت ما و چالش‌های معاصر) هستم و در آن فرهنگ مقاومت بررسی می‌شود و در حقيقت مقاومت اسلامی فرهنگ خاص خود را دارد كه بر قرآن كريم و آموزه‌های آن بنيان نهاده شده است.
  حجازی اضافه كرد: فرهنگ سيدحسن نصرالله مبتنی بر آموزه‌های قرآن كريم است و بنيان آن را آياتی از قبيل
  «وَأَعِدُّواْ لَهُم مَّا اسْتَطَعْتُم مِّن قُوَّةٍ وَمِن رِّبَاطِ الْخَیْلِ تُرْهِبُونَ بِهِ عَدْوَّ اللّهِ وَعَدُوَّكُمْ» (و هر چه در توان داريد از نيرو و اسب‌هاى آماده بسيج كنيد تا با اين دشمن خدا و دشمن خودتان و را بترسانيد) (سوره انفال؛ آيه 60) و نيز آيه «اذْهَبْ إِلَى فِرْعَوْنَ إِنَّهُ طَغَى» (به سوى فرعون برو كه او به سركشى برخاسته است) (سوره طه؛ آيه 24) تشكيل داده‌اند.

  اين استاد دانشگاه لبنان در ادامه اين گفت‌وگو تصريح كرد: از ديگر منابع مهم شكل‌دهنده فرهنگ مقاومت روايت‌ها و احاديث ائمه بزرگوار ما هستند كه در كنار قرآن كريم برای ما منبع معرفتی مهمی به شمار می‌آيند.
  حجازی در ادامه اظهار داشت: همچنين، تاريخ شاهد اين واقعه بوده است كه امام حسين‌(ع) با تقديم كردن خون خود، كودكان، اصحاب و فرزندان خود را در راه اسلام، درس بسيار بزرگی به بشريت داد كه بايد آن را مدنظر قرار داد و از آن به بهترين شكل استفاده كرد.
  وی با طرح اين پرسش مبنی بر اين‌كه «آيا باصداقت‌تر و بااخلاص‌تر از اين راه(خط مقاومت) و اين خط‌مشی كه انسان در راه آن همه چيز خود را فدا می‌كند تا در مقابل ظلم و ستم و استكبار و زور «نه» بگويد و مانع از تبديل خلافت اسلامی به سلطنت شود، چيز ديگری وجود دارد؟!» تأكيد كرد: اين راه و خط‌مشی را ائمه بزرگوار ما و شخصيت‌های شيعی ادامه داده‌اند و امام خمينی(ره) نيز برای نجات ايران از دست طغيانگران و ظالمان، اين راه و روش را ادامه داد.
  علی حجازی درباره مواضع حزب‌الله در برابر نظام سوريه و تأثير آن در رابطه حزب‌الله با ديگر احزاب لبنانی گفت: سيدحسن نصرالله آغوش خود را برای تمامی احزاب لبنانی باز كرده و با همه با رويی باز برخورد می‌كند.
  وی خاطرنشان كرد: سيدحسن نصرالله و تمامی اعضا و مسئولان حزب‌الله نسبت به سوريه، رئيس‌جمهور، مردم و حكومت اين كشور وفادار خواهند ماند و نصرالله بارها بر اين مسئله تأكيد كرده كه ارتباط ما با سوريه گسستنی نيست و همان‌طور كه مقاومت با كمك‌های سوريه توانست بر رژيم صهيونيستی پيروز شود؛ اكنون ما به مردم اين كشور كمك خواهيم كرد تا آنان نيز بر دشمنان خود پيروز شوند.
  حجازی تصريح كرد: در نقاط مختلف جهان مردمی را شاهد هستيم كه برای دست‌يافتن به آزادی و پايان‌دادن به اشغالگری بيگانگان مبارزه می‌كنند و خون خود را نثار می‌كنند، اما در سوريه مزدوران نادانی وجود دارند كه برای جلب كردن اشغالگران به خاك اين كشور با نظام حاكم مبارزه می‌كنند؛ زيرا اين افراد مزدوران رژيم صهيونيستی هستند كه از روی نادانی و در مقابل منافع مادی وجدان خود را فروخته‌اند.
  وی اظهار داشت: خط مقاومت از تهران آغاز می‌شود و پس از گذر از عراق، سوريه و جنوب لبنان به غزه می‌رسد و اين اتحاد مستحكم مقاومان، دشمنان را بر آن داشته تا از طريق ايجاد فتنه در سوريه از قدرت كشورهای مقاوم بكاهند و سيطره خود را بر اين كشورها بگسترانند.
  نويسنده لبنانی درباره ادبيات مقاومت و ارتباط آن با قرآن كريم گفت: فعالان و نويسندگان حوزه ادبيات مقاومت متأثر از تعاليم و آموزه‌های قرآن كريم هستند و اين تعاليم و روايات و احاديث ائمه اطهار(ع) در شكل‌گيری بنيان ادبيات مقاومت تأثيرگذار بوده است.
  علی حجازی، اديب و داستان‌نويس لبنانی و استاد دانشگاه لبنان در پايان خاطرنشان كرد: احاديث و گفتارهای مهمی كه از ائمه ما مانند سخن معروف «هيهات منا الذله» كه امام حسين (ع) آن را برای ما به ارث گذاشته‌ است و نيز افكار و انديشه‌های رهبران دينی خطوط كلی ادبيات مقاومت را ترسيم می‌كنند.

  منبع ایکنا


 2. صلوات و تشکر : 2


موضوعات مشابه

 1. فضیلت شب و روز دحوالارض و اعمال آن/ روزه دحوالارض همانند روزه هفتاد سال است
  توسط مهاجر در تالار واحد فرهنگی هنری - معاونت فرهنگی تربیتی
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 1392/07/09, 09:43 بعد از ظهر
 2. نیت روزه های دیگر در روزه ی اعتکاف
  توسط 88060855 در تالار بخش تربیتی - گروه علمی فقه اسلامی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1392/03/02, 10:35 قبل از ظهر
 3. ✿۞✿پرسش و پاسخ هایی پیرامون روزه و روزه داری
  توسط 88060714 در تالار پنجره دریافت پرسش
  پاسخ: 65
  آخرين نوشته: 1391/05/28, 02:39 بعد از ظهر
 4. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1390/12/07, 10:26 بعد از ظهر
 5. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1390/11/25, 07:47 بعد از ظهر

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •