تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2
 1. #1

  تاریخ عضویت : 1390/9/29
  گالري تصاوير
  0   نظرات : 0
  نوشته : 1,742      صلوات : 167
  صلوات گرفته : 153 در 35 پست
  وبلاگ : 44
  دریافت : 0      بارگذاری : 0
  88060714 آنلاین نیست.

  ✿► محبت به والدین در اسلام
  محبت به والدين  پيامبر خدا در پاسخ به سؤال از حق پدر بر فرزندش فرمود:

  "لا يُسَمِّيهِ بِاسْمِهِ وَلا يَمْشي بَيْنَ يَدَيْهِ وَلا يَجْلِسُ قَبْلَهُ وَلا يَسْتَسِبُّ لَهُ؛
  [1] او را به اسم صدا نزند، جلوتر از او راه نرود، قبل از او ننشيند و باعث نشود كه ديگران به پدرش دشنام دهند."

  احترام به پدر و رعايت حقوق او نردباني است كه هر كس مي تواند از طريق آن به موفقيتهاي زيادي دست يابد.

  فرزند استاد شهيد مطهري درباره ايشان چنين نقل مي كند:

  "ايشان نصيحتها و پندهاي گرانبهايي در مورد احترام، دعاي خير و نيكي به والدين و همچنين حقوق والدين نسبت به فرزند بيان مي كردند. خاطرم هست كه مي گفتند:
  "گاه كه به اسرار وجودي خود و كارهايم مي انديشم احساس مي كنم يكي از مسائلي كه باعث خير و بركت در زندگي ام شده و همواره عنايت و لطف الهي را شامل حال من كرده، احترام و نيكي فراواني بوده است كه به والدين خود كرده ام، به ويژه در دوران پيري و هنگام بيماري و علاوه بر توجه معنوي و عاطفي [با وجود فقر مالي و مشكلات مادي ] از نظر هزينه و مخارج زندگي به آنان كمك و مساعدت كرده ام."[2]
  نيكي به پدر و مادر و در نتيجه دعاي متقابل آنها در حق فرزند مي تواند منشأ توفيقهاي بزرگ از سوي خداوند نسبت به انسان باشد.

  حجة الاسلام والمسلمين جمّي امام جمعه آبادان نقل كردند:

  "يك بار به محضر امام خميني رحمه الله در جماران رسيدم، يكي از مسئولين مملكتي براي انجام كارهاي جاري به خدمت امام رسيد، پدر سالخورده اش نيز همراهش بود، وقتي كه مي خواست حضور امام برسد، خودش جلوتر از پدر حركت مي كرد، پس از تشرف به خدمت امام، پدرش را معرفي كرد، امام نگاهي به آن مسئول نمود و فرمود: "اين آقا پدر شما هستند؟" عرض كرد: آري، امام فرمود: "پس چرا جلوي او راه افتادي و وارد شدي؟"[3]

  لذاادب درمقابل پدرومادر ازوظائف مادرمحبت به والدين است .

  عاقبت هر چه كند خواجه پشيمان گردد آنكه از وي نشود هيچ پشيمان ادب است

  كردم از عقل سؤالي كه بگو ايمان چيست؟
  عقل در گوش دلم گفت كه ايمان ادب است
  چشم بگشا و ببين جمله «كلام الله » را
  آيه، آيه همگي معني قرآن ادب است


  به اين ترتيب امام راحل رحمه الله مقام ارجمند پدري را گوشزد كرده و درس بزرگ احترام به پدر را به ديگران مي آموخت.
  احترام و نيكي به پدر و مادر، معني وسيع و گسترده اي دارد و به طور كلي از هر نوع بي احترامي به آنها و هر چيزي كه موجب ناخشنودي آنها شود، بايد دوري جست.
  در قرآن كريم در مورد پدر و مادر در سيزده جا سخن به ميان آمده است و در شش مورد با كلمه "احسان" و "حُسن" دستور به نيكي صادر گرديده است.

  واژه "اُفّ" كه در آيه "فَلا تَقُلْ لَهُما اُفٍّ"؛"به آنها اف نگو" از آن نهي شده، به معني سبكترين و كوچكترين تعبير نامؤدبانه است كه براي ابراز ناراحتي از آنها ممكن است گفته شود.
  از اين تعبير، وسعت دامنه احترام به پدر و مادر به خوبي فهميده مي شودمخصوصامادركه بخاطرروحيه حساس ومحبتي كه به فرزندان داردبيشتردرمعرض فراموشي هستندلذااسلام محبت بيشتري رادراين باره سفارش كرده.

  مادر از نظر فرهنگ اسلام داراي جايگاه ويژه اي است .

  حضرت محمد صلي الله عليه و آله در يك جمله زيبا مقام و منزلت حقيقي مادر را چنين بيان مي كند:

  «الجنة تحت اقدام الامهات
  [4]; بهشت زير پاي مادران است .» و در جمله اي ديگر فرمود: «تحت اقدام الامهات روضة من رياض الجنة; جاي قدمهاي مادران باغي از باغهاي بهشت است .»

  اين سخنان گهربار رسول بزرگوار اسلام صلي الله عليه و آله نهايت درجه تكريم مادر است . يعني هر كس بخواهد به عالي ترين مقامات انساني دست يابد، بايد مادر خود را مورد احترام و محبت قرار دهد .

  در مورد مقام ارجمند مادر، مطالب فراواني در سيره و سخن اهل بيت عليهم السلام مي توان يافت . در اينجا به چند مورد اشاره مي كنيم:

  امام صادق عليه السلام فرمود:
  مردي به حضور رسول گرامي اسلام صلي الله عليه و آله آمده و عرضه داشت: اي رسول خدا! به كداميك از بستگانم نيكي كنم؟ فرمود: به مادرت . مرد پرسيد: بعد از آن؟ فرمود: به مادرت . براي بار سوم پرسيد: پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله فرمود: مادرت . در نوبت چهارم حضرت فرمود: به پدرت نيكي كن!
  [5]

  از امام سجاد عليه السلام روايت شده است كه فرمود:
  مردي به حضور حضرت خاتم الانبياء صلي الله عليه و آله شرفياب شده و اظهار داشت: اي رسول خدا! من مردي گنه كار و آلوده به معصيت هستم و از انجام هيچ گناهي فروگذاري نكرده ام، آيا اميد آمرزش برايم هست؟

  رسول خدا صلي الله عليه و آله پرسيد: آيا پدر و مادرت زنده هستند؟ مرد گفت: فقط پدرم زنده است . پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله فرمود: برو با او خوشرفتاري كن . آن مرد رفت و پيامبر صلي الله عليه و آله بعد از رفتن او زير لب زمزمه مي كرد كه: اي كاش مادرش زنده بود! [6]

  روزي شخصي به پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله گفت:
  اي رسول خدا! مادرم پير شده و پيش من زندگي مي كند، او را در شت خود حمل كرده، براي رفع حوائجش به اين طرف و آن طرف مي برم، و از درآمد خويش نيازهاي وي را تامين مي نمايم، با دست خود او را از آزار و اذيتها محافظت مي كنم، با كمال ادب و تعظيم و احترام با او رفتار مي نمايم . آيا زحمات وي را تا حدودي جبران كرده ام؟ پيامبر صلي الله عليه و آله فرمود: نه، زيرا شكم او جايگاه تو، پستانهايش منبع تغذيه تو، قدمهايش وسيله حركت تو، دستهايش محافظ تو، و آغوش او گهواره ات بوده است . او اين همه خدمات را با رضايت خاطر براي تو انجام مي داد و آرزو مي كرد كه تو زنده بماني; ولي تو خدماتي را به وي ارائه مي دهي، در حالي كه انتظار مرگ او را داري
  [7]
  [1] كافي، ج 2، ص 159، حديث 5.
  [2] پاره اي از خورشيد (گفته ها و ناگفته هايي از زندگي استاد شهيد مرتضي مطهري)، حميدرضا سيد ناصري و اميررضا ستوده، ص 109، به نقل از مجتبي مطهري فرزند استاد.
  [3] محمد محمدي اشتهاردي، داستان دوستان، ج 1، ص 161.
  [4] مستدرك الوسائل، ج 15، ص 181 .
  [5] الكافي، ج 2، ص 159 .
  [6] مستدرك الوسائل، ج 15، ص 180 .
  [7] همان .


  ویرایش توسط 88060714 : 1390/11/27 در ساعت 10:20 قبل از ظهر

 2. صلوات و تشکر : 3


 3. #2

  تاریخ عضویت : 1390/9/29
  گالري تصاوير
  0   نظرات : 0
  نوشته : 1,742      صلوات : 167
  صلوات گرفته : 153 در 35 پست
  وبلاگ : 44
  دریافت : 0      بارگذاری : 0
  88060714 آنلاین نیست.

  .....
  مادر يك مسيحي

  زكريا بن ابراهيم يكي از محدثين شيعي و از ياران امام صادق عليه السلام است . او در شرح حال خود مي گويد: من مسيحي بودم و سپس به اسلام گرويدم و به خانه خدا مشرف شدم . در سفر حج، به محضر امام صادق شرفياب گشته و به حضرت عرض كردم كه من مسيحي بوده ام و مسلمان شده ام .

  امام عليه السلام پرسيد: در اسلام چه امتيازي ديدي كه آن را پذيرفتي؟

  گفتم: اين آيه قرآن توجه مرا جلب كرده و توسط آن هدايت شدم: «ما كنت تدري ما الكتاب ولا الايمان ولكن جعلناه نورا نهدي به من نشاء» ; «تو نمي دانستي كتاب و ايمان چيست، ولي ما آن را نوري قرار داديم كه هر كه را خواهيم بدان هدايت كنيم .»

  امام عليه السلام فرمود: خدا تو را به اسلام هدايت نموده و قلبت را به نور آن روشن ساخته است . سپس براي من دعا كرد و هدايت بيشتري را از خداوند برايم مسئلت نمود .
  به امام عرض كردم: پدر و مادر و بستگان من در آئين مسيحيت باقي هستند و مادرم نابينا است . آيا براي من جايز است كه با آنها زندگي كنم و روابطي داشته باشم؟
  امام پرسيد: آيا آنها گوشت خوك مي خورند؟
  گفتم: نه .
  فرمود: معاشرت تو با آنها بي مانع است . سپس اضافه كرد: درباره مادرت مراقب باش . به او نيكي و احسان كن و هرگاه زندگي اش به پايان رسيد و از دنيا رفت، خودت عهده دار كفن و دفن او باش .

  چون از سفر حج برگشتم و به كوفه رسيدم، بر طبق فرمان امام صادق عليه السلام، خوشرفتاري و مهرباني زيادي به مادرم نمودم . خودم به او غذا مي دادم و لباسش را مرتب مي كردم و سرش را شانه مي زدم و عهده دار خدمتش مي شدم . مادرم كه اين تغييرات را در روش من ديد، گفت: تو در آن روزگاري كه به دين من بودي، با من اين طور رفتار نمي كردي، چه دليلي دارد كه از وقتي كه به اسلام گرويده اي، اين قدر به من محبت مي كني؟
  گفتم: يكي از فرزندان پيامبر اسلام صلي الله عليه و آله دستور داده كه اين گونه رفتار كنم .
  گفت: آيا او همان پيامبر شما است؟
  گفتم: نه بعد از پيامبر ما پيامبر ديگري مبعوث نخواهد شد و او پسر پيامبر ماست .
  گفت: اين دستورات، از آموزه هاي پيامبران است و دين تو از دين من بهتر است، مرا راهنمايي كن تا مسلمان شوم . من طريقه اسلام را به او آموختم و او مسلمان شد . نماز ظهر و عصر و مغرب و عشاء را خواند و در نيمه شب كسالتي پيدا كرد . من در كنار بسترش به پرستاري پرداختم . به من گفت: پسرم! اعتقادات اسلام را دوباره برايم تكرار كن، من تكرار كردم و او به همه آنان اقرار كرد و در همان شب چشم از جهان فروبست . بامداد روز بعد جنازه اش به وسيله گروهي از مسلمانان و مطابق آئين اسلامي تشييع شد و من بر جنازه او نماز خواندم و با دست خود به خاك سپردم


  اصول كافي، باب البر بالوالدين، حديث 11


 4. صلوات و تشکر : 3


مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •