تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
 1. #1

  روند رو به رشد ترجمه‌های قرآن مديون نقدهای علمی اين حوزه است
  دبير نوزدهمين دوره جايزه كتاب سال ضمن برشمردن آسيب‌های موجود در نقد پژوهش‌های دينی، به حوزه ترجمه قرآن اشاره كرد و افزود: ترجمه‌های قرآن كريم در سال‌های اخير روند رو به رشدی را تجربه كرده كه ناشی از تأثير مثبت نقدهای علمی در اين حوزه است.  به گزارش واحد خبر شهر مجازی قرآن ، محمدرضا وصفی، دبير نوزدهمين دوره جايزه جهانی كتاب سال، در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا)، با اشاره به آسيب‌های موجود در نقدهای علمی كشور و در حوزه‌های مختلف پژوهشی، به ويژه پژوهش‌های دينی، اين روند را با ديگر كشورها مقايسه كرد و گفت: نقد در كشور ما، در مقايسه با كشورهای توسعه‌ يافته جهان، از جايگاه مطلوبی برخوردار نيست. اين روند را حتی می‌‌توان در نشرياتی كه به نقد و بررسی آثار می‌پردازند، نيز مشاهده كرد.
  وی ادامه داد: نقد و بررسی آثار در مجلات نقد، بيشتر شبيه به گزارش و معرفی كتاب است تا بررسی علمی. به طور كلی، نقد در كشور ما از سوی كسانی ارائه می‌شود كه منتقد نيستند؛ چرا كه منتقد بايد هم‌سنگ اثر باشد. اين درحالی است كه نقدهای اخير معمولاً از سوی دانشجويان مطرح می‌شود.
  دبير نوزدهمين دوره جايزه جهانی كتاب سال، ديگر آسيب موجود در نقدهای علمی كشور را در رفتار فرهنگی جامعه دانست و يادآور شد: مشكل ديگری كه می‌توان از اين منظر بررسی كرد، رفتار فرهنگی جامعه است كه البته محدود به نقد نيست، بلكه ديگر حوزه‌ها مانند سياست، اجتماع و اقتصاد را نيز در برمی‌گيرد.
  به گفته وصفی، غالب مردم جامعه ما پذيرای نقد نيستند و معمولاً عكس‌العمل مناسبی در برابر نقد از خود نشان نمی‌دهند. روال علمی اين است كه اثر بعد از انتشار، به كوشش كارشناسان مورد نقد و بررسی قرار گيرد و بعد از آن، نقدهای انجام شده نيز بازبينی و بررسی شوند و همه اين بررسی‌ها در اثری مجزا به چاپ برسند كه متأسفانه اين روند در كشور ما ديده نمی‌شود.
  وی به ديگر كشورهای اسلامی اشاره و تصريح كرد: اين نوع نگاه به نقد كتاب، علاوه بر كشورهای توسعه‌ يافته در كشورهای عربی نيز جريان دارد. به عنوان نمونه، بعد از اينكه عابد الجابری، اثری را به چاپ رساند، نقدهای متعدد بر آثار وی ارائه شد و بعد از آن، نقدهای مطرح شده مورد بازبينی قرار گرفت. دبير جايزه جهانی كتاب سال، ظرفيت و توليد نقد در كشور را نامناسب ارزيابی كرد و درباره تأثير اين روند در كتاب‌سازی افزود: كتاب‌سازی تنها محدود به كشور ما نيست؛ چرا كه هم‌اكنون اين روند در بسياری از كشورهای دنيا ديده می‌شود.
  اين فعال حوزه پژوهش، نقد آثار دينی به ويژه در حوزه ترجمه‌های قرآن كريم را يكی از حوزه‌های نقد علمی و استوار دانست و تصريح كرد: يكی از حوزه‌هايی كه در سال‌های اخير تأثير مثبت نقد را در آن می‌توان احساس كرد، نقد ترجمه‌های قرآن كريم است؛ چرا كه اين نقدها بيشتر از سوی كارشناسان و پژوهشگران حوزه ترجمه قرآن كريم ارائه شده و كاستی‌ها و نقاط قوت آثار، با نگاه علمی طرح و بررسی شده است.
  وی در ادامه تأكيد كرد: ترجمه‌های قرآن كريم در سال‌های اخير پيوسته روند رو به رشدی را تجربه كرده كه اين موضوع ناشی از نقدهای عالمانه است. از نمونه‌های نقد علمی در اين حوزه می‌توان به آراء بهاءالدين خرمشاهی و انتشار مقاله در مجلاتی مانند آينه پژوهش و ترجمان وحی اشاره كرد.
  به گفته وصفی، كتاب‌سازی ميراثی ناميمون از گذشتگان ما است كه هميشه در حاشيه اصيل فرهنگ ما وجود داشته است. در قديم نيز ناسخان و كاتبان، شناسه كتاب را از صفحات نخستين اثر پاك می‌كردند و كتاب را تأليف خود يا ديگری می‌ناميدند.
  وی به نقش نقد در كاهش روند كتاب‌سازی اشاره و عنوان كرد: نبايد نقد اصيل را صرف بررسی آثار ضعيف كرد؛ چرا كه بسياری از اين آثار، ارزش نقد و بررسی از سوی كارشناسان را ندارند. برای كاهش روند كتاب‌سازی می‌توان از خود ناشران اقدام كرد، به اين معنی كه ناشران از چاپ آثار بی‌ارزش بپرهيزند.

  منبع:ایکنا


 2. صلوات و تشکر


موضوعات مشابه

 1. فضیلت شب و روز دحوالارض و اعمال آن/ روزه دحوالارض همانند روزه هفتاد سال است
  توسط مهاجر در تالار واحد فرهنگی هنری - معاونت فرهنگی تربیتی
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 1392/07/09, 09:43 بعد از ظهر
 2. چرا در ادیان دیگر شرایط روزه راحت تر از اسلام است ؟
  توسط مهاجر در تالار واحد فرهنگی هنری - معاونت فرهنگی تربیتی
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 1392/04/25, 11:55 قبل از ظهر
 3. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1391/02/04, 11:16 قبل از ظهر
 4. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1390/06/26, 10:32 بعد از ظهر
 5. پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 1389/12/10, 01:19 بعد از ظهر

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •