تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
 1. #1

  در نشستی ،رسم الخط مصحف جمهوری اسلامی ايران به همت جامعه المصطفی(ص) بررسی شد
  با برپايی نشستیبه همت مجتمع آموزش عالی امام خمينی(ره) جامعه المصطفی(ص) رسم الخط مصحف ملی جمهوری اسلامی ايران با عنوان مصحف كم علامت مورد بررسی قرار گرفت.

  به گزارش واحد خبر شهر مجازی قرآن، سيدمهدی سيف، استاد و مدرس و مولف کتب آموزشی قرآن کریم شب گذشته 19 بهمن ماه در نشست تخصصی بررسی شيوه های نگارش وعلامتگذاری قرآن كريم كه به همت مجتمع آموزش عالی امام خمينی(ره) جامعه المصطفی(ص) در مركز فقهی ائمه اطهار(ع) برگزار شد با بيان اينكه قرآن در ابتدا علامتی نداشت تصريح كرد: قرآن در طی چند مرحله علامتگذاری شد و سعی می كردند كه به خط قرآن دست نزنند.

  وی افزود: امروزه وقتی به خط قرآن نگاه می كنيم می بينيم كه با املای معاصر عربی تفاوت دارد كه البته محدود است و بيشتر از 90 درصد كلمات قرآن همانند املای عربی نوشته می شود .

  وی اظهار كرد: با تاكيد و حرصی كه علمای اسلام بر روی حفظ قرآن دارند به كتابت نخستين قرآن كه رسم المصحف است و به عنوان مصحف امام مشهور است دست نمی زنند.

  سيف به ذكر مثال هايی در تفاوت ميان رسم المصحف و رسم الاملاء اشاره كرد و گفت: امروزه كلماتی مانند حياة و زكاة به همين شكل در رسم الاملاء می آيد در حالی كه در قرآن به شكل حيوة و زكوة نوشته می شود.

  وی بيان كرد: قرآن در صدر اسلام علامت نداشته و طی چند مرحله نقطه گذاری و اعراب گذاری شده است و در نهايت به اعراب فعلی تبديل شده است.
  سيف تصريح كرد: كار اعراب گذاری و نقطه گذاری و تبديل اعراب نقطه ای به اعراب معمولی به دست شاگردان حضرت علی(ع) و امام صادق(ع) مانند خليل بن احمد فراهيدی و ...صورت گرفت.

  وی افزود: در مرحله بعد تشديد و همزه و يكسری علامت های ديگر در اعراب گذاری اضافه شد.

  سيف بيان كرد: در رسم الخط هندی كه شايعترين رسم الخط است و بيش از يك ميليارد مسلمان قرآن را بر طبق آن قرائت می كنند قبل از "واو" ضمه و روی "واو" سكون است و برای "يا" هم همينطور است.

  وی ادامه داد: امروزه حداقل در جهان اسلام شش شيوه علامتگذاری و كتابت قرآن داريم به طور مثال در شبه قاره هند شيوه هندی مرسوم است و در عربستان هم در اختيار حجاج و زوار قرار می گيرد.

  سيف تصريح كرد: دومين رسم الخط از جهت استفاده مصری است و رسم الخط دوم جهان اسلام محسوب می شود كه همان رسم الخط عثمان طه است.
  وی با بيان اينكه در ايران همه رسم الخط ها وجود دارد عنوان كرد: شايع ترين رسم الخط مورد استفاده در ايران همان عثمان طه و مصری است و يا خط ايرانی تلفيق شده با عثمان طه است كه توسط سازمان دارالقرآن صورت گرفته است.

  سيف با اشاره به مشكلات تعدد رسم الخط ها عنوان كرد: تعدد رسم الخط موجب سردرگمی مردم، تعدد شيوه آموزش و ... می شود بنابراين داشتن قانون واحد برای رجوع به رسم الخطی واحد ضروری است.

  وی ادامه داد: يكسان سازی رسم الخط و آسان سازی در ايران با همين هدف پيگيری و مطرح شد و حدود سال های 74رهبر معظم انقلاب اسلامی دستورفرمودند كه ما به سمت يكسان سازی و هماهنگی رسم الخط قرآن برويم كه رسم الخط كم علامت در اين راستا تدوين شد.

  سيف عنوان كرد: امروزه سه رسم الخط كم علامت كه از كتاب چهارم دبستان تا راهنمايی از آن استفاده می شود، رسم الخط ايرانی و رسم الخط مصری سه رسم الخط عمده مورد استفاده در ايران است.

  وی رسم الخط كم علامت را رسم الخط مركز طبع و نشر دانست كه كم علامت نزديك به فارسی است و ساده ترين و خلاصه ترين قواعد و ويژگی ها را دارد.
  سيف تصريح كرد: در هر صفحه حدود 80 و در كل قرآن 45 هزار علامت سكون لازم است كه نيازی به ثبت آن نيست لذا در رسم الخط كم علامت حذف شده است و در مقايسه با رسم الخط عثمان طه يك سوم علامت ها كم شده است.
  منبع:ایکنا

 2. صلوات و تشکر : 2


موضوعات مشابه

 1. ✿► نژاد پرستی و اسلام هراسی در اروپا
  توسط فرنیا در تالار اسلام
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 1391/03/21, 01:53 قبل از ظهر
 2. ஜ ╫ صدق و راستی
  توسط 88060714 در تالار کلیات
  پاسخ: 8
  آخرين نوشته: 1391/02/27, 12:06 بعد از ظهر
 3. هستی در قرآن
  توسط مرادی نسب در تالار مبدأ شناسی
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 1390/06/21, 12:06 قبل از ظهر
 4. مبارزات عملی ابراهیم (ع) با بت پرستی
  توسط سوگند در تالار قصص قرآن
  پاسخ: 4
  آخرين نوشته: 1389/11/19, 01:45 بعد از ظهر

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •