تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3
 1. #1

  ✿ در باره ی ولادت با سعادت رسول خدا صلى اللّه عليه و آله و سلّم

  در ولادت با سعادت رسول خدا صلى اللّه عليه و آله و سلّم


  بر گرفته از: کتاب منتهي الامال باب اول: در تاريخ حضرت خاتم الانبيا صلي الله عليه و آله


  بـدان كه مشهور بين علماى اماميّه آن است كه ولادت با سعادت آن حضرت در هفدهم ماه ربيع الا وّل بـوده و عـلامـه مـجـلسـى رحـمـه اللّه نـقل اجماع بر آن فرموده و اكثر علماء سنّت در دوازدهـم مـاه مـذكـور ذكـر نموده اند. و شيخ كلينى و بعض افـاضـل عـلمـاى شيعه نيز اختيار اين قول فرموده اند.


  و نـيـز مـشهور آن است كه ولادت آن حضرت نزديك طلوع صبح جمعه آن روز بوده در سالى كـه اصـحـاب فـيـل، فـيـل آوردنـد بـراى خـراب كـردن كـعـبـه مـعـظـّمـه و بـه حـجـاره سِجّيل مُعَذّب شدند و ولادت شريف به مكّه شد در خانه خود آن حضرت.

  پس آن حضرت آن خـانـه را بـه عـقـيـل بـن ابـى طـالب بـخـشـيـد و اولاد عـقـيـل آن را فـروخـتـنـد بـه مـحـمـّد بـن يـوسـف ـ بـرادر حـَجـّاج ـ و او آن را داخل خانه خود كرد و چون زمان هارون شد "خَيْزُران " ـ مادر او ـ آن خانه را بيرون كرد از خـانـه محمّد بن يوسف و مسجد كرد كه مردم در آن نماز كنند و در سَنَه ششصد و پنجاه و نُه مـَلِك مـُظـَفَّر والى يـمـن در عـمـارت آن مـسـجـد سـعـى جـمـيـل فـرمود و الحال در همان حالت باقى است و مردم به زيارت آن جا مى روند. و در وقت ولادت آن حضرت غرائب بسيار به ظهور رسيده .

  از حـضـرت صـادق عـليـه السـّلام روايـت شـده است كه ابليس به هفت آسمان بالا مى رفت وگوش مى داد و اخبار سماويه را مى شنيد پس چون حضرت عيسى ـ على نبينا وآله و عليه السـلام ـ مـتـولد شـد او را از سـه آسـمـان مـنع كردند و تا چهار آسمان بالا مى رفت و چون حـضـرت رسـول صـلى اللّه عـليـه و آله و سـلّم مـتولد شد او را از همه آسمان ها منع كردند و شياطين را به تيرهاى شهاب از ابواب سماوات راندند، پس ‍ قريش گفتند: مى بايد وقت گـذشـتـن دنـيـا و آمـدن قـيـامـت بـاشـد كـه مـا مـى شـنـيـديـم كـه اهـل كـتـاب ذكـر مـى كـردنـد، پـس عـَمـْروبـن اُمـيـّه كـه دانـاتـريـن اهل جاهليّت بود گفت: نظر كنيد اگر ستاره هاى معروف كه به آن ها هدايت مى يابند مردم و به آن ها مى شناسند زمان هاى زمستان و تابستان را، اگر يكى از آن ها بيفتد، بدانيد وقت آن اسـت كـه جـمـيـع خـلايـق هـلاك شـونـد و اگـر آن هـا بـه حـال خـودند و ستاره هاى ديگر ظاهر مى شود، پس ‍ امر غريب مى بايد حادث شود.

  صبح آن روز كـه آن حـضـرت مـتـولّد شـد:


  هـر بتى كه در هر جاى عالم بود بر رو افتاده بود و ايـوان كـسـرى يـعـنـى پـادشـاه عجم بلرزيد و چهارده كنگره آن افتاد و
  درياچه ساوه ـ كه سال ها آن را مى پرستيدند ـ فرو رفت و خشك شد و
  وادى سماوه ـ كه سال ها بود كسى آب در آن نـديـده بـود ـ آب در آن جـارى شـد و
  آتـشـكـده فـارس ـ كـه هـزار سال خاموش نشده بود ـ در آن شب خاموش ‍ شد و
  داناترين علماى مجوس در آن شب در خواب ديـد كـه شـتـر صـعـبـى چـنـد اسـبـان عـربـى را مـى كـشـنـد و از دجـله گـذشـتـنـد و داخل بلاد ايشان شدند و طاق كسرى از ميانش شكست و دو حصّه شد و آب دجله شكافته شد و در قـصـر او جـارى گـرديـد و
  نـورى در آن شـب از طـرف حـجـاز ظـاهر شد و در عالم منتشر گـرديـد و پرواز كرد تا به مشرق رسيد و
  تخت هر پادشاهى در آن صبح سرنگون شده بـود و
  جـمـيـع پـادشـاهـان در آن روز لال بـودنـد و سـخن نمى توانستند گفت و
  علم كاهنان بـرطرف شد و
  سِحْر ساحران باطل شد و
  هر كاهنى كه بود ميان او و همزادى كه داشت كه خـبـرهـا بـه او مـى گـفـت جـدائى افـتـاد.


  و آمنه عليهاالسّلام مادر آن حضرت گـفـت: و اللّه كـه چـون پـسـرم بـر زمـين رسيد دستها را بر زمين گذاشت و سر به سوى آسمان بلند كرد و به اطراف نظر كرد پس، از او نورى ساطع شد كه همه چيز را روشن كـرد و بـه سـبـب آن نـور، قـصـرهـاى شام را ديدم و در ميان آن روشنى صدائى شنيدم كه قـائلى مى گفت كه زائيدى بهترين مردم را، پس او را "محمّد)" نام كن و چون آن حضرت را به نزد عبدالمطّلب آوردند او را در دامن گذاشت و گفت :


  ادامه دارد...
  ویرایش توسط هندیانی : 1390/11/18 در ساعت 03:13 بعد از ظهر

 2. صلوات و تشکر : 3


 3. #2

  تاریخ عضویت : 1390/9/29
  گالري تصاوير
  0   نظرات : 0
  نوشته : 1,742      صلوات : 167
  صلوات گرفته : 153 در 35 پست
  وبلاگ : 44
  دریافت : 0      بارگذاری : 0
  88060714 آنلاین نیست.
  ولادت با سعادت رسول اکرم (ص) بر تمامی مسلمانان جهان مبارکباد !
  و اما ادامه:

  شعر :


  اَلْحَمْدُ للّهِ الَّذي اَعْطاني هذَا الْغُلامَ الطَّيِّب اَلاَْرْدانِ قَدْ سادَ فِي الْمَهْدِ عَلَي الْغِلْمانِ

  حـمـد مـي گويم و شكر مي كنم خداوندي را كه عطا كرد به من اين پسر خوشبو را كه در گـهـواره بـر هـمه اطفال سيادت و بزرگي دارد. پس او را تعويذ نمود به اركان كعبه و شعري چند در فضايل آن حضرت فرمود.

  در آن وقـت شيطان در ميان اولاد خود فرياد كرد تا همه نزد او جمع شدند و گفتند: چه چيز تـرا از جـا بـرآورده اسـت اي سـيـّد مـا؟ گـفـت: واي بـر شـمـا! از اوّل شب تا حال احوال آسمان و زمين را متغيّر مي يابم و مي بايم كه حادثه عظيمي در زمين واقـع شـده بـاشـد كـه تـا عـيـسـي بـه آسـمـان رفـتـه اسـت مـثـل آن واقـع نشده است، پس برويد و بگرديد و تفحّص كنيد كه چه امر غريب حادث شده اسـت؛ پـس مـتـفرّق شدند و گرديدند و برگشتند و گفتند: چيزي نيافتيم. آن ملعون گفت كـه اِسْتعلام اين امر كار من است. پس فرو رفت در دنيا و جولان كرد در تمام دنيا تا به حـرم رسـيـد، ديـد كـه مـلائكـه اطـراف حـرم را فـرو گـرفـتـه انـد، چـون خـواسـت كـه داخـل شـود مـلائكـه بانگ بر او زدند برگشت پس كوچك شد مانند گنجشكي و از جانب كوه حـِري داخـل شـد،

  جـبـرئيـل گـفـت: بـرگـرد اي مـلعـون! گـفـت: اي جـبـرئيـل، يـك حـرف از تـو سـؤ ال مـي كـنـم، بـگـو امـشـب چـه واقـع شـده اسـت در زمين؟ جبرئيل گفت: محمّد صلي اللّه عليه و آله و سلّم كه بهترين پيغمبران است امشب متولّد شده اسـت، پـرسيد كه آيا مرا در او بهره اي هست؟ گفت: نه، پرسيد كه آيا در امّت او بهره دارم؟ گفت: بلي، ابليس گفت: راضي شدم.

  از حضرت اميرالمؤ منين عليه السّلام روايت شده است كه چون آن حضرت متولّد شد بت ها كه بـر كـعـبـه گذاشته بودند همه بر رو در افتادند و چون شام شد اين ندا از آسمان رسيد كه:  (جآءَ الْحَقُّ وَزَهَقَ الْباطِلُ اِنَّ الْباطِلَ كانَ زَهُوقا)


  و جميع دنيا در آن شب روشن شد و هر سنگ و كلوخي و درختي خنديدند و آن چه در آسمان ها و زمين ها بود تسبيح خدا گفتند و شيطان گريخت و مي گفت: بهترين امّت ها و بهترين خلائق و گرامي ترين بندگان و بزرگترين عالميان محمّد صلي اللّه عليه و آله و سلم است.

  و شيخ احمد بن ابي طالب طبرسي در كتاب احتجاج روايت كرده است از امام موسي بن جـعـفـر عليه السّلام كه چون حضرت رسول صلي اللّه عليه و آله و سلم از شكم مادر بر زمـيـن آمـد دسـت چـپ را بر زمين گذاشت و دست راست را به سوي آسمان بلند كرد و لب هاي خـود را بـه تـوحـيـد بـه حـركـت آورد و از دهـان مـبـاركـش نـوري سـاطـع شـد كـه اهـل مـكـه قـصـرهـاي بـُصْري و اطراف آن را كه از شام است ديدند و قصرهاي سرخ يمن و نـواحـي آن را و قـصـرهـاي سـفـيـد اصطخر فارس و حوالي آن را ديدند و در شب ولادت آن حـضـرت دنـيا روشن شد تا آن كه جنّ و انس و شياطين ترسيدند و گفتند در زمين امر غريبي حادث شده است و ملائكه را ديدند كه فرود مي آمدند و بالا مي رفتند فوج فوج و تسبيح و تـقـديـس خـدا مـي كـردنـد و ستاره ها به حركت آمدند و در ميان هوا مي ريختند و اين ها همه عـلامـات ولادت آن حـضـرت بود و ابليس لعين خواست كه به آسمان رود به سبب آن غرائب كـه مشاهده كرد؛ زيرا كه او را جائي بود در آسمان سوّم كه او و ساير شياطين گوش مي دادند به سخن ملائكه، چون رفتند كه حقيقت واقعه را معلوم كنند، ايشان را به تير شهاب راندند براي دلالت پيغمبري آن حضرت صلي اللّه عليه و آله و سلّم.


  ویرایش توسط هندیانی : 1391/11/10 در ساعت 12:16 قبل از ظهر دلیل: حذف لینک

 4. صلوات و تشکر : 3


 5. #3

  ولادت با سعادت رسول اکرم (
  صلى اللّه عليه و آله و سلّم ) بر تمامی مسلمانان جهان مبارکباد ! 6. صلوات و تشکر


موضوعات مشابه

 1. تبریک میلاد با سعادت امام جواد علیه السلام
  توسط 88060855 در تالار پیامک های تربیتی
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 1392/02/31, 11:49 بعد از ظهر
 2. پاسخ: 14
  آخرين نوشته: 1391/05/18, 12:53 بعد از ظهر
 3. پاسخ: 19
  آخرين نوشته: 1390/08/21, 07:50 قبل از ظهر
 4. پاسخ: 12
  آخرين نوشته: 1390/01/20, 02:11 بعد از ظهر
 5. تجلی آیات و روایات در اشعار سعدی
  توسط سوگند در تالار شعر و ادبیات
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 1389/10/25, 06:06 بعد از ظهر

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •