منشور جامع قرآنی جامعة‌المصطفی(ص) تا 6 ماه آينده تدوين می‌شود؛ اين منشور، راه قرآنی و حديثی المصطفی(ص) خواهد بود تا در پرتو اين نقشه راه و با اتحاد و همدلی نور قرآن را در همه عالم گسترش دهيم.

Click for larger version
تدوين منشور جامع قرآنی جامعة‌المصطفی(ص) تا 6 ماه آينده به گزارش واحد خبر شهر مجازی قرآن ، حجت‌الاسلام والمسلمين عليرضا اعرافی، رئيس جامعة‌المصطفی(ص)، شب گذشته، 17 بهمن‌ماه، در دومين محفل قرآنی طلاب غيرايرانی در مركز فقهی ائمه اطهار(ع) در سخنانی با بيان اين مطلب تصريح كرد: اقدام عظيم انتشار قرآن در جهان نيازمند هماهنگی، همدلی و همفكری همه است و انديشه و تكريم قرآن بايد مانند خون در رگهای همه برنامه‌های ما جريان و سريان پيدا كند.

وی افزود: همه طلاب و استادان و ... بايد يك شجره طيبه و پيكره قرآنی شوند تا منظومه كلان قرآنی در المصطفی(ص) شكل بگيرد و هر دانش آموخته المصطفی(ص) بايد مأنوس و مألوف و مشهور و معروف به قرآن باشد؛ بايد در ميان همه مسلمانان جهان به اهتمام به قرآن شناخته شويم.

اعرافی بيان كرد: گفتمان و پيام قرآنی بايد درالمصطفائيان به صورت آشكار وجود داشته باشد و طلبه المصطفی(ص) و همسران و فرزندان آنان بايد قرآنی باشند و محيط كار اداری و تشكيلاتی بايد بوی قرآن بدهد.

اعرافی تأكيد كرد: هر طلبه ما در هر درس و رشته‌ای بايد حافظ قرآن حتی به صورت موضوعی و يا چند جزء باشد و خلق و اخلاق او قرآنی باشد و به پيامبر تأسی كند؛ قرائت روزانه قرآن را بايد داشته باشيم.

وی افزود: قرآن بايد موانس و همراه ما در همه شرايط و احوال باشد و فعاليت‌های متنوع قرآنی در طول سال برقرار باشد و نهضت قرآنی تداوم و استمرار داشته باشد.

اعرافی ادامه داد: بايد در همه مراكز ما در داخل و خارج درس‌های قرآنی وجود داشته باشد و رشته‌های قرآنی بايد توسعه يابد و متنوع شود كه البته در قرآن و علوم و فنون قرائت كارهای بسيار خوبی شده و قرآن و مستشرقان نيز به زودی فعال می‌شود.

وی افزود: در 5 سال گذشته 500 پايان‌نامه نوشته شده كه بايد رشد كمی و كيفی پيدا كند؛ در حوزه دايرة‌المعارف و موسوعه‌های قرآنی بايد وارد شويم زيرا دنيا امروز نيازمند اين مقولات است.

اعرافی تصريح كرد: در حوزه هنر و قرآن كارهای بزرگی شده اما اندك است و هنرهای گوناگون مانند فيلم و عكس و ... بايد در خدمت قرآن قرار گيرد.

وی افزود: انواع تفسير ترتيبی و موضوعی بايد نگاشته شود كه البته ترجمه قرآن به چينی انجام شده و بايد با سرعت بيشتری پيش رود و بايد ميان نهادهای درون و بيرون ايران هم افزايی قرآنی وجود داشته باشد تا پيام قرآن از ايران به همه عالم منتشر شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأكيد بر ترجمه‌های متنوع قرآنی، گسترش مجلات معتبر قرآنی و انتشار مطالب قرآنی متنوع و جذاب در رسانه‌های دنيا تأكيد كرد: حل اساسی مشكلات بشر امروز در قرآن و حديث است كه بايد در قالب نظريات علمی به سراسر دانشگاه‌های دنيا ببريم.

وی افزود: اين كار نيازمند بنيه علمی و مهارت‌های مختلف انتقال پيام است و می‌توانيم با اين كارها همه دنيا را تحت تأثير اين پيام قرار دهيم و بايد سايت‌ها و مجلات قرآنی در همه دنيا انتشار يابد.

اعرافی بر لزوم ايجاد رشته‌های جديد و گسترش مؤسسات قرآنی و دارالقرآن‌ها تأكيد كرد و گفت: حدود 800 حافظ كل قرآن در اين نهاد حوزوی داريم اما بايد به روزی برسيم كه هشت هزار حافظ قرآن داشته باشيم.

وی افزود: يك‌نفر نبايد در المصطفی(ص) باشد كه حداقل‌های قرآنی مانند تجويد و ترجمه و حفظ چند جزء را نداشته باشد.

رئيس جامعة‌المصطفی(ص) بر لزوم تدوين سريع‌تر منشور جامع قرآنی تأكيد كرد و گفت: منشور جامع قرآنی جامعة‌المصطفی(ص) تا 6 ماه آينده تدوين می‌شود كه اين منشور، راه قرآنی و حديثی المصطفی(ص) خواهد بود تا در پرتو اين نقشه راه و با اتحاد و همدلی نور قرآن را در همه عالم گسترش دهيم.
منبع:ایکنا

آخرین موضوعات ارسالی این تالار: