تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6
 1. #1
  88060855 آواتار ها

  تاریخ عضویت : 1390/6/5
  گالري تصاوير
  42   نظرات : 0
  نوشته : 2,150      صلوات : 1,128
  صلوات گرفته : 489 در 175 پست
  وبلاگ : 7
  دریافت : 0      بارگذاری : 0
  88060855 آنلاین نیست.

  ஜ ╫ چگونه دین فطرى است؟

  مفهوم فطرت این است که انسان حقائقى را بدون هیچگونه نیاز به استدلال (نه استدلال پیچیده و نه استدلال روشن) درمى یابد، و به وضوح به آن مى رسد و آن را پذیرا مى شود، مثلاً هنگامى که یک شاخه گل جالب و خوشبو را مى بیند اعتراف به «زیبائى» آن مى کند، و در این ادراک هیچ نیازى به استدلال نمى بیند. مى گوید: پیدا است که زیبا است، نیازى به دلیل ندارد. درک فطرى درباره خداشناسى نیز از همین قبیل است، انسان هنگامى که به اعماق جانش نگاه مى کند، نور حق مى بیند، ندائى با گوش دل مى شنود، ندائى که او را به سوى مبدء علم و قدرت بى نظیر در جهان هستى دعوت مى کند، مبدئى که کمال مطلق و مطلق کمال است، و در این درک وجدانى درست همانند زیبائى گل خود را نیازمند به دلیلى نمى بیند
  .
  .
  ویرایش توسط 88060855 : 1390/11/15 در ساعت 10:17 قبل از ظهر

 2. صلوات و تشکر


 3. #2
  88060855 آواتار ها

  تاریخ عضویت : 1390/6/5
  گالري تصاوير
  42   نظرات : 0
  نوشته : 2,150      صلوات : 1,128
  صلوات گرفته : 489 در 175 پست
  وبلاگ : 7
  دریافت : 0      بارگذاری : 0
  88060855 آنلاین نیست.  شواهد زنده فطرى بودن ایمان به حق:


  ممکن است گفته شود: اینها همه ادعا است، و راهى براى اثبات چنین فطرتى در مورد خداشناسى وجود ندارد، من مى توانم ادعا کنم چنین احساسى را در دل یعنى در اعماق روحم مى یابم، ولى اگر کسى نخواست این سخن را بپذیرد چگونه مى توانم او را قانع کنم؟
  ولى ما شواهد فراوانى داریم که مى تواند فطرى بودن توحید را در شکل بسیار روشنى عرضه کند، به گونه اى که زبان منکران را ببندد، این شواهد را در پنج قسمت مى توان خلاصه کرد:

  1
  ـ واقعیت هاى تاریخى که از قدیم ترین مورخان جهان مورد بررسى قرار گرفته، نشان مى دهد که دینى در میان هیچ قومى وجود نداشته است، بلکه هر کدام به نوعى نسبت به یک مبدأ علم و قدرت در عالم هستى معتقد و مؤمن بوده اند و او را پرستش مى کردند، و اگر قبول کنیم استثناهاى نادرى در این زمینه وجود داشته، این امر به این اصل کلّى که جوامع بشرى در طول تاریخ همواره در مسیر پرستش حق بوده اند زیانى وارد نمى کند (هر اصل کلّى استثناهاى نادرى دارد).

  «ویل دورانت» مورخ معروف غربى در «تاریخ تمدن» خود بعد از ذکر مواردى از بى دینى به این حقیقت اعتراف کرده، مى گوید: «با وجود این مطالبى که ذکر کردیم لادینى جزء حالات نادر است و این اعتقاد کهن که دین نمودى است که عموم افراد بشر را شامل مى شود با حقیقت توافق دارد. این قضیه در نظر شخص فیلسوف یکى از قضایاى اساسى تاریخ و روانشناسى به شمار مى آید، او به نکته قانع نمى شود که همه ادیان از مطالب لغو و باطل آکنده است، بلکه به این مسأله توجه دارد که دین از قدیم الایام با تاریخ همراه بوده است»(1)


  در تعبیر دیگرى در همین زمینه مى افزاید: «منبع این تقوائى که به هیچ وجه از دل انسان زدوده نمى شود در کجا قرار دارد؟»(2)


  و نیز نامبرده در کتاب «درسهاى تاریخ» با تعبیرى که معلوم است از روى خشم و ناراحتى است، مى گوید: «دین صد جان دارد، هر چه آن را بکشى دوباره زنده مى شود!»((2))


  اگر اعتقاد به خدا و مذهب جنبه عادت یا تقلید یا تلقین و تبلیغ دیگران داشت، ممکن نبود این چنین عمومى و همگانى و در طول تاریخ بشر استمرار داشته باشد، این بهترین دلیل فطرى بودن آن است.


  1و2- «تاریخ تمدن ویل دورانت» جلد 1 صفحه 87 و 89.

 4. #3
  88060855 آواتار ها

  تاریخ عضویت : 1390/6/5
  گالري تصاوير
  42   نظرات : 0
  نوشته : 2,150      صلوات : 1,128
  صلوات گرفته : 489 در 175 پست
  وبلاگ : 7
  دریافت : 0      بارگذاری : 0
  88060855 آنلاین نیست.  2ـ شواهد باستان شناسى ـ آثار و علائمى که از دوران هاى قبل از تاریخ (یعنى قبل از اختراع خط و نوشته شدن شرح حال انسانها) باقیمانده نیز نشان مى دهد که اقوام قبل از تاریخ براى خود مذهبى داشته اند، و به «خدا» و حتى «معاد» و زندگى بعد از مرگ معتقد بوده اند، به دلیل اینکه بسیارى از اشیائى که مورد علاقه آنها بوده است با آنها به خاک سپرده مى شده، تا در زندگى بعد از مرگ مورد استفاده آنها قرار گیرد!
  مومیائى کردن جسد مردگان براى جلوگیرى از پوسیدگى آنها و ساختن مقابرى چون «اهرام مصر» که مى تواند على رغم گذشت زمان تا مدت زیادى دوام داشته باشد، همه شاهد ایمان گذشتگان به مسائل مبدأ و معاد است.
  درست است که این کارها نشان مى دهد ایمان مذهبى آنها با خرافات زیادى آلوده بوده، ولى دلیل بر این است که اصل مسأله، یعنى وجود ایمان مذهبى در دورانهاى قبل از تاریخ قابل انکار نیست.


  3
  ـ مطالعات روانى و اکتشافات روانکاوان درباره ابعاد روح انسان، و تمایلات اصیل او، نیز دلیل روشنى بر فطرى بودن اعتقادات مذهبى است.

  چهار احساس معروف (یا چهار تمایل عالى) و اصیل که جمعى از روانکاوان و روانشناسان اخیر به عنوان ابعاد چهارگانه روح آدمى معرفى کرده اند
  1 ـ حسّ دانائى
  2 ـ حس زیبائى
  3 ـ حس نیکى
  4ـ حسن مذهبى گواه زنده این معنى است.

  بعد چهارم روح انسانى که گاه از آن تعبیر به گرایش به کمال مطلق یا «بعد قدسى ویزدانى» مى کنند همان است که انسان را به سوى مذهب دعوت مى کند، وبى آنکه نیازى به دلیل خاصى داشته باشد به وجود آن مبدأ بزرگ مؤمن مى شود. ممکن است این ایمان مذهبى با انواع خرافات آلوده شود و سر از بت پرستى و آفتاب و ماه پرستى درآورد، ولى بحث ما در ریشه اصلى آن است.
  ویرایش توسط 88060855 : 1390/11/15 در ساعت 10:30 قبل از ظهر

 5. #4
  88060855 آواتار ها

  تاریخ عضویت : 1390/6/5
  گالري تصاوير
  42   نظرات : 0
  نوشته : 2,150      صلوات : 1,128
  صلوات گرفته : 489 در 175 پست
  وبلاگ : 7
  دریافت : 0      بارگذاری : 0
  88060855 آنلاین نیست.  4ـ ناکامى تبلیغات ضد مذهبى ـ مى دانیم شدیدترین تبلیغات ضد مذهبى در طى چند قرن اخیر مخصوصاً در مغرب زمین صورت گرفته که در نوع خود از نظر وسعت و گستردگى و استفاده از وسائل مختلف، بى نظیر بوده است.
  نخست به هنگام نهضت علمى اروپا (رنسانس) که جوامع علمى و سیاسى توانستند خود را از زیر فشار حکومت کلیسا، رها سازند، چنان موجى بر ضد مذهب (البته عمدتاً مذهب مسیحیت، چرا که مذهب رائج آن محیط همان بود) در اروپا به وجود آمد که مسائل الحادى در همه جا مطرح مى شد، مخصوصاً از نفوذ فلاسفه و علماى علوم طبیعى براى نفى همه مبانى مذهبى کمک گرفتند، به گونه اى که کلیسا به کلى از رونق افتاد، و علماى مذهبى اروپا سخت منزوى شدند، و اعتقاد به وجود خدا و معجزه و رستاخیز و کتب آسمانى در ردیف خرافات قرار گرفت، و فرضیه تقسیم دورانهاى بشر به چهار دوران (دوران افسانه ها و اساطیر ـ دوران مذهب ـ دوران فلسفه ـ دوران علم) براى بسیارى مسلم گشت، وطبق این تقسیم بندى دوران مذهب مدتها پیش از دوران ما پایان گرفته بود!

  عجب اینکه در کتب جامعه شناسى امروز که تکامل یافته جامعه شناسى آن زمان است این مسأله به عنوان یک اصل مسلم فرض شده که مذهب یک عامل طبیعى دارد، حال این عامل، «جهل» است یا «ترس» یا «نیازهاى اجتماعى» ویا «مسائل اقتصادى» در آن اختلاف نظر وجود دارد!!


  درست است که مذهب حاکم، یعنى کلیساى قرون وسطى، مى بایست به خاطر خود کامگیها و بى رحمى ها و بدرفتارى ها نسبت به توده مردم عموماً، و علماى علوم طبیعى خصوصاً، و نیز به خاطر فرو رفتن در تشریفات و تجملات و فراموش کردن قشرهاى محروم، کفاره اعمال خود را بپردازد، ولى عیب کار این است که سخن تنها از پاپ و کلیسا نبود بلکه از کل مذاهب جهان بود.


  «کمونیستها» نیز با تمام قدرت براى محو مذهب به میدان آمدند و تمام وسائل تبلیغاتى و افکار فلاسفه خود را براى این کار استخدام کردند، و با تمام توان کوشیدند که مذهب را افیون جامعه معرفى کنند!


  ولى مى بینیم که این امواج عظیم ضد مذهبى نتوانست ریشه هاى مذهب را از اعماق دلها برکند، و نشاط و جوشش مذهبى را پایان دهد، به طورى که ما امروز با چشم خود مى بینیم که احساسات مذهبى از نو شکوفا شده و حتى در کشورهاى کمونیستى گسترش چشمگیرى پیدا کرده و اخبارى که اخیراً در رسانه هاى گروهى منتشر مى شود حاکى از وحشت روز افزون حکام این مناطق از گرایش هاى مذهبى، و مخصوصا اسلامى است، حتى در کشورهاى «کمونیستى» که هنوز براى نابودى مذهب به تلاشهاى مأیوسانه و ناموفق خود ادامه مى دهند جنبشهائى پیدا شده که خواهان گسترش مذهب است.
  این مسائل به خوبى نشان مى دهد که مذهب ریشه اى در اعماق «فطرت» همه انسان ها دارد و لذا توانسته است خود را در برابر امواج شدید تبلیغات مخالف حفظ کند، واگر غیر از این بود باید تاکنون به کلى محو شده باشد.

 6. #5
  88060855 آواتار ها

  تاریخ عضویت : 1390/6/5
  گالري تصاوير
  42   نظرات : 0
  نوشته : 2,150      صلوات : 1,128
  صلوات گرفته : 489 در 175 پست
  وبلاگ : 7
  دریافت : 0      بارگذاری : 0
  88060855 آنلاین نیست.  5ـ تجربیات شخصى در شدائد زندگى ـ بسیارى از مردم در زندگى خود این حقیقت را آزموده اند که به هنگام بروز مشکلات طاقت فرسا، و هجوم طوفان هاى سخت زندگى، و گرفتار شدن در گرداب بلاها، در آنجا که درهاى اسباب ظاهرى به روى انسان بسته مى شود، و کارد به استخوانش مى رسد، آرى در این لحظات طوفانى، امیدى از اعماق جانش جوشیدن مى گیرد و متوجه مبدئى مى شود که قادر بر حل همه مشکلات است، دل به او مى بندد، و از او استمداد مى طلبد. حتى افرادى که در شرایط عادى گرایش مذهبى ندارند از این امر مستثنى نیستند، آنها نیز به هنگام بیمارى هاى سخت و شکست هاى خرد کننده از چنین واکنش هاى روحى بهره مندند.

  اینها همه شاهد گویاى حقیقتى است که در قرآن مجید درباره فطرى بودن خداشناسى و اصالت حسّ مذهبى آمده است. آرى انسان در زوایاى قلب و اعماق دل و روان خود ندائى لطیف و پر از مهر، و درعین حال محکم و رسا مى شنود که او را به طرف حقیقتى بزرگ، عالم و قادر و متعالى که نامش را «اللّه» یا «خدا» مى نهیم دعوت مى کند، ممکن است کسانى نام دیگرى بر او بگذراند، سخن در نام گذارى نیست، در ایمان به آن حقیقت است.


  شاعران نکته پرداز نیز در اشعار نغز و شیرین خود آن را منعکس کرده اند:  شورش عشق تو در هیچ سرى نیست که نیست *** منظر روى تو زیب نظرى نیست که نیست!
  نه همین از غم تو سینه ما صد چاک است *** داغ تو لاله صفت، بر جگرى نیست که نیست

  یا به گفته دیگرى:


  در اندرون من خسته دل ندانم کیست؟ *** که من خموشم و او در فغان و در غوغاست

 7. صلوات و تشکر


 8. #6
  88060855 آواتار ها

  تاریخ عضویت : 1390/6/5
  گالري تصاوير
  42   نظرات : 0
  نوشته : 2,150      صلوات : 1,128
  صلوات گرفته : 489 در 175 پست
  وبلاگ : 7
  دریافت : 0      بارگذاری : 0
  88060855 آنلاین نیست.  6 ـ گواهى دانشمندان بر فطرت مذهبى ـ مسأله فطرى بودن «معرفة اللّه» مطلبى نیست که تنها در قرآن و روایات اسلامى باشد، کلمات دانشمندان و فلاسفه غیر مسلمان و شعراى نکته سنج نیز از آن پراست.


  به عنوان نمونه:


  «اینشتاین» ضمن بیان مفصلى در این زمینه مى گوید:
  «یک عقیده و مذهب بدون استثنا در همه وجود دارد... من آن را «احساس مذهبى آفرینش» نام مى نهم... در این مذهب، انسان، کوچکى آمال و هدفهاى بشرى و عظمت و جلالى که در ماوراى این امور و پدیده ها نهفته است حس مى کند، او وجود خود را یک نوع زندان مى بیند، گوئى مى خواهد از قفس تن پرواز کند، و تمام هستى را به صورت حقیقت واحدى دریابد»!  «پاسکال» دانشمند معروف مى گوید:


  «دل دلائلى دارد که عقل را به آن دسترسى نیست»!


  «ویلیام جیمز» مى گوید:


  «من به خوبى مى پذیرم که سرچشمه زندگى مذهبى «دل» است، و قبول هم دارم که فرمول ها و دستورالعمل هاى فلسفى مانند مطلب ترجمه شده اى است که متن اصلى آن به زبان دیگرى باشد»


  «ماکس مولر» مى گوید:


  «اسلاف ما، از آن موقع به درگاه خدا سر فرود آورده بودند که حتى براى خدا نام هم نتوانسته بودند بگذارند»!


  نامبرده در جاى دیگر اظهار عقیده مى کند که «برخلاف نظریه معروف که مى گوید: دین اول از پرستش طبیعت واشیاء و بت پرستى شروع شده، و بعد به پرستش خداى واحد رسیده است، دیرینه شناسى ثابت کرده که پرستش خداى یگانه از قدیمى ترین ایام وجود داشته است»  «پلوتارک» مورخ مشهور مى گوید:


  «اگر شما نظرى به صفحه جهان بیفکنید اماکن زیادى را خواهید یافت که در آنجا خبرى از عمران و آبادى و علم و صنعت و سیاست و دولت نیست، اما جائى که «خدا» نباشد نمى توانید پیدا کنید»!


  «ساموئیل کنیگ» در کتاب «جامعه شناسى» خود مى گوید:
  «تمام جوامع بشرى داراى نوعى مذهب بودند، گرچه نژادشناسان و جهان گردان و مبلغان نخستین (مسیحى) از طوائفى نام برده اند که آئین و مذهبى نداشتند، ولى بعد معلوم شد که گزارش هاى آنها مبنائى ندارد، و قضاوت آنها تنها ناشى از این بوده که گمان برده اند مذهب این طوائف باید شبیه مذهب ما باشد»  این بحث را با سخنى از «ویل دورانت» مورخ معروف معاصر پایان مى دهیم، او مى گوید:


  «اگر ما براى مذاهب ریشه هائى در دوران پیش از تاریخ تصور نکنیم هرگز نمى توانیم آنها را در دوران تاریخ آنچنانکه هست بشناسیم»  منبع:180 پرسش و پاسخ
  آیت الله مکارم

 9. صلوات و تشکر


موضوعات مشابه

 1. گیر کارم کجاست؟
  توسط محمد صادق انصاری در تالار بحث ماه
  پاسخ: 4
  آخرين نوشته: 1392/02/29, 04:34 بعد از ظهر
 2. ◕◕◕◕◕◕◕◕◕◕◕◕ چرا غروب جمعه دلگیر است؟
  توسط علوی در تالار امام عصر (عج)
  پاسخ: 151
  آخرين نوشته: 1392/02/05, 06:47 بعد از ظهر
 3. ✿◕ چرا همه خطابهاي قرآني مردانه است؟
  توسط 88060714 در تالار سؤالات
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1391/09/02, 07:37 بعد از ظهر
 4. ✿► آیا اسلام با شمشیر رشد کرده است؟
  توسط 88060855 در تالار اسلام
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1390/09/26, 03:19 بعد از ظهر
 5. واقعا قرآن مهجور است؟
  توسط رضوانه در تالار وجوه شناخت قرآن
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 1389/09/15, 02:41 بعد از ظهر

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •