تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2
 1. #1
  88060855 آواتار ها

  تاریخ عضویت : 1390/6/5
  گالري تصاوير
  42   نظرات : 0
  نوشته : 2,150      صلوات : 1,128
  صلوات گرفته : 489 در 175 پست
  وبلاگ : 7
  دریافت : 0      بارگذاری : 0
  88060855 آنلاین نیست.

  بهشت و دوزخ و تجسّم اعمال


  بسیارى از خود مى پرسند آیا عالم پس از مرگ درست مانند این جهان است، یا با آن تفاوت هایى دارد؟ نعمت هایش، کیفرهایش و خلاصه نظام و قوانینى که بر آن حاکم است همانند این جهان مى باشد؟در پاسخ باید با صراحت گفت: شواهد بسیارى در دست داریم که نشان مى دهد آن جهان با این جهان فرق بسیار زیادى دارد، تا آنجا که آنچه از قیامت در این جهان مى دانیم همانند شبحى است که از دور مى بینیم.

  بهتر این است از همان مثال «جنین» استفاده کنیم: همان قدر که میان «عالم جنین» با این «دنیا» فاصله است، میان این «جهان» با «جهان دیگر» فاصله وجود دارد، یا بیشتر.

  اگر بچّه اى که در عالم جنین قرار دارد عقل و هوش مى داشت و مى خواست تصویر صحیحى از دنیاى بیرون، از آسمان و زمین، ماه و خورشید و ستارگان، کوه ها و جنگل ها و دریاها، داشته باشد، مسلماً به هیچ وجه نمى توانست.


  براى کودکى که در عالم جنین است و جز محیط بسیار محدود شکم مادر را ندیده، ماه و خورشید و دریا و امواج و طوفان و نسیم و گل ها و زیبایى هاى این جهان اصلا مفهومى ندارد، تمام کتاب لغت او در چند کلمه خلاصه مى شود، و هرگاه کسى از بیرون شکم مادر فرضاً بتواند با او سخن بگوید هرگز نمى تواند مفهوم سخنان او را درک کند.


  تفاوت محدودیّت این جهان با وسعت جهان دیگر به همین نسبت یا بیشتر است، بنابراین ما هرگز قادر نخواهیم بود از نعمت ها و مواهب جهان دیگر و بهشت برین، آنچنان که هست، باخبر شویم.


  لذا در حدیثى از پیامبر اکرم(صلى الله علیه وآله وسلم) مى خوانیم: «فیها ما لا عین رأت ولا اذن سمعت و لا خطر على قلب بشر» در بهشت نعمت هایى است که هیچ چشمى ندیده، هیچ گوشى نشنیده، و به مغز کسى خطور نکرده است(1)»!

  و قرآن مجید همین معنى را با بیان دیگرى بازگو مى کند: (فلا تعلم ما اخفى لهم من قرة اعین جزاءً بما کانوا یعلمون)(2) «هیچ کس نمى داند چه نعمت هایى که موجب روشنى چشم هاست در آنجا براى او پنهان داشته شده، نعمت هایى که پاداش اعمالى است که انجام مى دادند».


  نظامات حاکم بر آن جهان نیز تفاوت زیادى با این جهان دارد مثلا: در دادگاه قیامت گواهان اعمال انسان دست و پاى او، و پوست تن او، و حتّى زمینى که بر آن گناه یا ثواب کردند مى باشد: (الیوم نختم على افواههم و تکلمنا ایدیهم و تشهد ارجلهم بما کانوا یکسبون)(3) «امروز بر دهان آنها مهر مى نهیم و دست ها و پاهاى آنها کارهایى را که انجام مى دادند بازگو مى کنند»!  البته یک روز تصوّر این مسائل مشکل بود، امّا با نمونه هایى که با پیشرفت علوم، از ضبط صحنه ها و ضبط اصوات مشاهده مى کنیم دیگر جاى تعجّب نیست.


  به هر حال گرچه درباره نعمت هاى جهان دیگر تنها شبحى از دور مى بینیم و به وسعت و اهمیّت و ویژگى آن نمى توانیم واقف شویم امّا این قدر مى دانیم که نعمت هاى آن جهان - و همچنین کیفرهایش - هم جنبه جسمانى دارد هم روحانى، چرا که معاد داراى هر دو جنبه است و طبعاً باید پاداش و کیفر نیز دو بعدى باشد. یعنى همان گونه که در بعد مادى و جسمانى مى فرماید: (و بشر الذین آمنوا و عملوا الصالحات ان لهم جنات تجرى من تحتها الانهار... و لهم فیها ازواج مطهرة و هم فیها خالدون) (4) «به کسانى که ایمان آورده اند و عمل صالح انجام داده اند بشارت ده که براى آنها باغ هایى از بهشت است که نهرها از زیر درختانش جارى است... و همسرانى پاکیزه دارند و جاودانه در بهشت خواهند ماند».

  در مورد نعمت هاى معنوى نیز چنین مى گوید: (و رضوان من الله اکبر)(5) «خشنودى خدا و رضایت پروردگار که شامل حال بهشتیان مى شود از همه این نعمت ها برتر و بالاتر است!»


  آرى بهشتیان از این احساس که خدا از آنها راضى است و پروردگارشان آنان را پذیرفته است چنان احساس شادى و لذّت مى کنند که با هیچ چیز قابل مقایسه نیست. در مورد دوزخیان نیز علاوه بر آتش و عذاب هاى جسمانى خشم و غضب پروردگار و ناخشنودى خداوند که شامل حال آنهاست از هر شکنجه اى بدتر است.


  1. مکاتیب الرسول، ج 2، ص 152 - تفسیر المیزان، ج 16، ص 269.

  2. سوره سجده، آیه 17.
  3. سوره یس، آیه 65.
  4. سوره فصلت، آیه 21.
  5. سوره بقره، آیه 25.

  .

 2. صلوات و تشکر


 3. #2
  88060855 آواتار ها

  تاریخ عضویت : 1390/6/5
  گالري تصاوير
  42   نظرات : 0
  نوشته : 2,150      صلوات : 1,128
  صلوات گرفته : 489 در 175 پست
  وبلاگ : 7
  دریافت : 0      بارگذاری : 0
  88060855 آنلاین نیست.  تجسم اعمال:


  قابل توجّه این که از آیات بسیارى از قرآن استفاده مى شود که در رستاخیز اعمال ما زنده مى شود، و در صورت هاى مختلفى با ما خواهد بود، و یکى از بخش هاى مهم پاداش و کیفر همین تجسّم اعمال است.

  ظلم و بیدادگرى به شکل ابرى سیاه و ظلمانى اطراف ما را فرا خواهد گرفت، چنان که در حدیثى از پیامبر(صلى الله علیه وآله):
  «ایّاکم و الظلم فانّ الظلم عندالله هو الظلمات یوم القیامة(6)»

  «اموال نامشروع یتیمان به صورت شعله هاى آتش ما را فرو مى گیرد(7)».

  «و ایمن به صورت نور و روشنایى اطراف ما را روشن مى کند(8)».

  «رباخوارانى که با عمل زشت و ننگین خود تعادل اقتصادى جامعه را برهم زده بودند همچون بیماران مصروعى خواهند بود که به هنگام برخاستن قادر به حفظ تعادل خود نیستند گاهى زمین مى خورند و گاه بر مى خیزند(9)».

  «اموالى که محتکران و بخیلان ثروت اندوز روى هم گذاردند و حقوق محرومان از آن نپرداختند طوق سنگینى بر گردن آنها مى شود، به گونه اى که قدرت بر حرکت نخواهند داشت(10)». و همچنین سایر اعمال هر کدام به صورت مناسبى مجسّم مى گردد.


  مى دانیم علم و دانش امروز مى گوید چیزى در جهان نابود نمى شود ماده و انرژى دائماً تغییر شکل و صورت مى دهد. بى آن که هرگز از بین برود، افعال و اعمال ما که از این دو خارج نیستند به حکم این قانون به طور جاودانى مى مانند، هر چند شکل آنها عوض شود.


  قرآن مجید در عبارت کوتاه و تکان دهنده اى درباره قیامت مى گوید: (و وجدوا ما عملوا حاضراً)(11) «مردم اعمال خود را در آنجا حاضر مى بینند».

  و در واقع هر چه مى کشند از دست اعمال خود مى کشند، و لذا بلافاصله در ذیل همان آیه مى افزاید: (ولا یظلم ربک احدا) «خداى تو به هیچ کس ظلم و ستم نمى کند».

  در جاى دیگر قرآن درباره روز قیامت مى خوانیم (یومئذ یصدر الناس اشتاتاً لیروا اعمالهم)(12) «مردم در آن روز گروه گروه محشور مى شوند تا اعمالشان به آنها نشان داده شود».


  (فمن یعمل مثقال ذرة خیراً یره و من یعمل مثقال ذرة شراً یره) «هر کس به اندازه سنگینى ذره اى کار نیک انجام داده آن را خواهد دید و هر کس به اندازه سنگینى ذره اى کار بد انجام داده او نیز آن را مشاهده خواهد کرد(13)». دقّت کنید که مى گوید خود آن اعمال را خواهد دید.  توجّه به این حقیقت که اعمال ما از کوچک و بزرگ، نیک و بد، در این جهان ثابت و محفوظ مى ماند و از بین نمى رود، و در رستاخیز همه جا با ما خواهد بود مى تواند هشدار به همگان باشد، تا در برابر زشتى ها و بدى ها محتاط و سخت گیر باشیم، و نسبت به نیکى ها علاقه مند و وفادار.  عجیب این که امروز نیز دستگاه هایى اختراع شده که مى تواند گوشه اى از این مسئله را در همین دنیا براى ما مجسّم کند:


  یکى از دانشمندان مى نویسد: «امروز توانسته اند امواج صوتى کوزه گران مصرى دو هزار سال پیش را منعکس کنند، به طورى که قابل شنیدن باشد، زیرا در موزه هاى مصر کوزه هایى از دو هزار سال قبل باقى مانده که به هنگام ساختن آنها با چرخ هاى مخصوص و به وسیله دست ها امواج صوتى کارگران در بدنه کوزه ها نقش بسته و امروز توانسته اند آن امواج را از نو زنده کنند به طورى که ما با گوش خود آن را بشنویم»!(14)

  به هر حال بسیارى از سؤالاتى که در مورد مسئله معاد و جاودانگى پاداش نیکوکاران و کیفر بدکاران در قرآن مجید آمده است با توجّه به همین «تجسّم اعمال» و با توجّه به این که هر عمل خوب و بدى در روح و جان ما اثر مى گذارد و آن اثر همیشه با ما خواهد بود، پاسخ گفته مى شود.


     

  6. سوره توبه، آیه 72.
  7. وسائل، ج 6، ص 25 - بحار، ج 70، ص 303 - بحار، ج 72، ص 309.
  8. نساء، آیه 10.
  9. سوره حدید، آیه 12.
  10. سوره بقره، آیه 27.
  11. سوره کهف، آیه 49.
  12. سوره زلزال، آیه 6.
  13. سوره زلزال، آیات 7 و 8.
  14. از کتاب «راه طى شده».


 4. صلوات و تشکر : 2


موضوعات مشابه

 1. قابل توجه زبان آموزان و اعضاء ارجمند کلاس آموزش زبان عربی
  توسط محمد حسین زاده در تالار کلاس آموزش مکالمه
  پاسخ: 7
  آخرين نوشته: 1391/12/13, 07:13 بعد از ظهر
 2. امام صادق (ع) به یاد آتش دوزخ
  توسط ملکوت در تالار جهنم
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1391/10/06, 03:34 بعد از ظهر
 3. پاسخ: 8
  آخرين نوشته: 1391/09/24, 05:26 بعد از ظهر
 4. پاسخ: 12
  آخرين نوشته: 1390/02/24, 10:28 بعد از ظهر

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •