رشد چشمگير در عرصه‌های قرآنی به نوعی محصول اقدامات انجام شده در شكل‌گيری شورای توسعه فرهنگ قرآنی در بدنه شورای عالی انقلاب فرهنگی و تصويب و پيگيری مصوبات منشور توسعه فرهنگ قرآنی است.

به گزارش واحد خبر شهر مجازی قرآن ، نشست خبری حجت‌الاسلام والمسلمين حميد محمدی، رئيس مركز هماهنگی، توسعه و ترويج فعاليت‌های قرآنی كشور و قائم مقام وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور قرآنی امروز، سه‌شنبه، 27 بهمن‌ماه، در محل اين مركز برگزار شد.در اين نشست حجت‌الاسلام محمدی با اشاره به پيشينه فعاليت‌های اين مركز در دولت نهم اظهار كرد: در دوران دولت نهم، رشد چشمگيری در زمينه فعاليت‌های قرآنی در كشور ايجاد شد به گونه‌ای كه بودجه قرآنی دستگاه‌هايی كه در آن زمان 500 ميليون تومان بودجه داشتند به ميزان بالغ بر 10 ميليارد تومان در زمان حاضر رسيده است.

وی ادامه داد: اين ميزان از رشد در بودجه فعاليت‌های قرآنی كشور نشان‌گر بالابودن ظرفيت‌ها و استعدادهای موجود در اين عرصه است. در آغاز دولت دهم كه مسئوليت اين مركز بر عهده من واگذار شد، بودجه مركز هماهنگی، توسعه و ترويج فعاليت‌های قرآنی كشور فقط در حد انجام كارهای فاخر در سطح شهر تهران بود و نه بيشتر.

وی افزود: بعد از تصويب لزوم بودجه نيم درصد بودجه كشور به فعاليت‌های قرآنی رقم 3هزار ميليارد تومان طبق برنامه‌های مختلف و مدون دستگاه‌ها مشخص شد و اين امر به نوعی يادآوری اين است كه امكان جذب بودجه و انجام فعاليت‌های قرآنی در كشور بسيار بيشتر از اين ميزان است.

قائم مقام وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور قرآنی عنوان كرد: در اين راستا از 22 دستگاهی كه به نوعی در بحث گسترش فرهنگ قرآنی موثر بودند، حدود 3هزار برنامه ارائه شد و اين نشان‌دهنده اقدامات و بسترهای مناسب انجام شده در امور قرآنی در طی سال‌های اخير است.

وی تصريح كرد: مقام معظم رهبری در فرمايشات اخير خود كه خواستار افزايش تعداد حافظان قرآن كريم از يك ميليون نفر به 10 ميليون نفر شدند و به زيرساخت‌ها و اقدامات صورت گرفته در كشور اشاره كردند كه اين رشد اين تعداد از حافظان قرآن را به ميزان 10 ميليون نفر ميسر می‌كند.

وی عنوان كرد: حفظ قرآن كريم خود به تنهايی هدف نيست بلكه از اين جهت از اهميت بالايی برخوردار است كه خود مقدمه تدبر و فهم در قرآن و فهم قرآن نيز مقدمه عمل به قرآن كريم می‌شود. به عبارت ديگر رشد توسعه قرآنی از سه عامل ايمان به قرآن كريم، فهم و تدبر و فعاليت‌های قرآنی و عمل به آموزه‌های قرآنی حاصل می‌شود.

حجت‌الاسلام محمدی ضمن اشاره به مصوبات شورای توسعه فرهنگ قرآنی در زمينه تحصيل رايگان حافظان كل قرآن كريم گفت: ضوابط تحصيل رايگان حافظان كل قرآن كريم در جلسه‌ای كه در 18 دی ماه سال جاری برگزار شد به تصويب رسيد و بر اين اساس حافظان كل قرآن كريم می‌توانند تا مقطع دكتری به طور كاملا رايگان در همه دانشگاه‌ها تحصيل كنند.

وي ادامه داد: مقرر شده است مشمولان اين مصوبه كه در نيم‌سال اول تحصيلی هزينه تخصيل خود را پرداخت كردند، اين هزينه با آنها عودت داده شود. نفرات اول تا سوم مسابقات بين‌المللی قرآن كريم، نفرات اول تا سوم مسابقات استانی اوقاف، دارندگان رتبه اول تا پنجم مسابقات قرآن در مرحله كشوری، دارندگان مدرك تخصصی حفظ قرآن در پايه 1، 2، و 3 و ... از جمله مشمولان اين مصوبه هستند.

قائم مقام وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور قرآنی يادآور شد: با همكاری بنياد ملی نخبگان ايران مقرر شده است كه تمامی نخبگان در عرصه‌ی قرآنی مانند قاريان، حافظان، مربيان قرآن، مفسران قرآن، محققان و پژوهشگران قرآنی، هنرمندان قرآنی و ... از مزايای قابل توجهی استفاده كنند كه جزييات آن طی ماه‌های اينده اعلام خواهد شد.

حجت‌الاسلام محمدی اظهار كرد: تمامی اين رشد چشمگير در عرصه‌های قرآنی به نوعی محصول اقدامات انجام شده در شكل‌گيری شورای توسعه فرهنگ قرآنی در بدنه شورای عالی انقلاب فرهنگی و تصويب و پيگيری مصوبات منشور توسعه فرهنگ قرآنی است كه در آن 5 وزير عضويت دارند.
وی ادامه داد: وزاری علوم، تحقيقات و فن‌آوری، بهداشت و درمان و آموزش پزشكی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش عضو هستند كه به تازگی وزير ورزش و امور جوانان نيز به عضويت اين شورای مهم در آمده است. همچنين تا شش ماه نخست سال 91 به همت اين شورا، برای نخستين بار دارای اسناد راهبردی فعاليت‌های قرآنی خواهيم شد كه به صورتی قانونی به تصويب می‌رسد.

حجت‌الاسلام محمدی افزود: به منظور تكريم از فعالان قرآنی كشور، تعداد 750 سهميه حج عمره به خادمان و فعالان، مربيان، حافظان و قاريان، نفرات برتر مسابقات، كارشناس قرآن و عترت ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی، مديران مؤسسات قرانی و ... از سراسر كشور اختصاص يافته است.
وی بيان كرد: همچنين در شورای توسعه فرهنگ قرآنی كشور مصوب شد كه هماهنگی و پيگيری تحقق منشور توسعه فرهنگ قرآنی كشور بر عهده شورای فرهنگ عمومی در استان‌‌ها است. رياست اين شوراها در استان‌ها بر عهده نماينده ولی فقيه در استان‌ها است و رياست كل اين شوراها بر عهده وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

قائم مقام وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور قرآنی با اشاره به برنامه‌ريزی‌های صورت گرفته برای برپايی بيستمين نمايشگاه بين‌المللی قرآن كريم خاطرنشان كرد: برای برپايی اين دوره از نمايشگاه بين‌المللی قرآن كريم جلسات متعددی برگزار شده است كه رويكرد ارتقای محتوا در بخش‌های مختلف مورد تاكيد قرار گرفته است.
وی گفت: همچنين در برپايی نمايشگاه بيستم مقرر شد كه دستگاه‌های مختلف كه در تحقق مصوبات منشور توسعه فرهنگ قرآنی دخيل هستند، به معرفی فعاليت‌ها و وظايف قرآنی خود بپردازند و نه اينكه دستگاه‌ خود را برای بازديدكنندگان توضيح دهند.

حجت‌الاسلام محمدی عنوان كرد: برای گسترش فعاليت‌های قرآنی ارتباط خوبی با مراكز حوزه‌های علميه برقرار شده است كه در طی آن نزديك به 100 مركز قرآن در حوزه علميه بانوان راه‌اندازی می‌شود كه پذيرای قرآن‌آموزان آن حوزه و مناطق اطراف در مقاطع كارشناسی و كارشناسی ارشد است و امكان شركت 50 تا 300 نفر ار در خود دارد.

وی گفت: بر توزيع بودجه نيم درصد قرآنی كه ميزان آن به 138ميليارد تومان رسيده است و طی هفته‌های آتی اختصاص می‌يابد، به دقت نظارت می‌شود و اين توزيع با دقت فراوان و طبق برنامه‌های اعلام شده دستگاه‌ها صورت می‌گيرد كه 49 درصد آن برای آموزش عمومی قرآن، 39 درصد برای تبليغ و ترويج و 12 درصد آن برای پژوهش‌ اختصاص يافته است.

قائم مقام وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور قرآنی خاطرنشان كرد: در زمينه هنرهای قرآنی بايد فعالان قرآنی كه توانايی‌های هنری را نيز دارند وارد عرصه شوند و طی گذراندن آموزش‌های لازم، راهبردی اين رشته‌های هنری را برعهده گيرند. همچنين در اين راستا طی هفته‌ آتی، مركز علمی و كاربردی هنرهای قرآنی راه‌اندازی می‌شود.

رئيس مركز هماهنگی، توسعه و ترويج فعاليت‌های قرآنی كشور ضمن تأكيد وجود ظرفيت‌های بسيار بالا در عرصه‌های هنری با محوريت امور قرآنی بيان كرد: در صورت تامين بودجه و حمايت‌های لازم اين ظرفيت وجود دارد كه حداقل 300 فيلم قرآنی در كشور ساخته شود و در اين راستا نبايد از ظرفيت‌های بسيار بالای تئاترهای فاخر قرآنی غافل شد.

منبع : فرهنگ و معارف قرآن