تالار دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله دانشگاه مجازی المصطفی صلی الله علیه و آله Arabic English Persian
بازیابی رمز
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2
 1. #1

  ریس جامعةالمصطفی العالمیه: قرآن کریم محور تحصیل و تربیت اخلاقی طلاب شود

  رییس جامعةالمصطفی العالمیه با اشاره به موضع حوزه‌های علمیه و جامعةالمصطفی العالمیه در برابر توطئه‌های شومی که از سوی معاندان در دنیا رقم می‌خورد و به ویژه توطئه هتک حرمت قرآن کریم، خاطرنشان کرد: موضع روحانیت کشور به تمام و کمال همان موضعی است که در بیانیه بسیار زیبا و جامع مقام معظم رهبری منعکس شد.

  به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا اعرافی، رییس جامعةالمصطفی العالمیه، پیش از ظهر امروز در مراسم آغاز سال جدید تحصیلی این مرکز حوزوی با اشاره به هتک حرمت قرآن کریم، اقدام کوردلان و ناآگاهان فریب خورده از سیاستمداران قدار را محکوم کرد.

  وی افزود: این کوردلان در تلاشند تا به ساحت قرآن کریم چنگ افکنده و نور پردرخشش آن را خاموش کنند، اما غافلند که این جسارت‌ها و توهین‌ها ره به جایی نخواهد برد.

  حجت‌الاسلام والمسلمین اعرافی با اشاره به موضع حوزه‌های علمیه و جامعةالمصطفی العالمیه در برابر توطئه‌های شومی که از سوی معاندان در دنیا رقم می‌خورد و به ویژه هتک حرمت قرآن کریم، خاطرنشان کرد: موضع روحانیت کشور به تمام و کمال موضعی است که در بیانیه بسیار زیبا و جامع مقام معظم رهبری منعکس شد.

  وی با بیان این‌که تمامی امت‌های اسلامی در برابر توهین به ساحت پیامبر خدا‌‌(ص) و توهین به کتاب آسمانی قرآن کریم، یکپارچه ایستاده و از آن متأثرند، گفت: طلاب جامعةالمصطفی از صد کشور جهان یکپارچه و یک دست و بدون هیچ مسامحه‌ای بر بازشناسی قرآن کریم، تحکیم و تکریم آن تأکید دارند.

  این عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: هرگز نباید توهین به پیامبر اکرم‌‌(ص) و تعرض نسبت به ساحت پاک قرآن کریم، سبب برپا شدن جنگ دینی در دنیا شود، هرچند ممکن است کسانی از ادیان دیگر فریب بخورند و به این اشتباه دامن بزنند.

  وی با بیان این‌که ریشه این اهانت‌ها، توطئه‌ای بلند مدت است که از سوی غرب و استکبار تعقیب می‌شود، چرا که مستکبران تاب تحمل عظمت و شکوه اسلام را ندارند، اظهار داشت: طلاب و فضلای حوزه‌های علمیه باید مواضع متقن و حکیمانه رهبر معظم انقلاب را در حمایت از قرآن کریم دنبال کنند و با تمام وجود از ساحت این کتاب عزیز حمایت کرده و با درایت و تدبیر این مسأله را تعقیب کنند.

  حجت‌الاسلام والمسلمین اعرافی در ادامه خواستار انس بیشتر طلاب با قرآن و نهج‌البلاغه شد و با بیان این‌که انسان‌های بزرگ در حوزه‌های علمیه با فرازهای عظیم نهج‌البلاغه تربیت می‌شوند به خطبه 196 و 198 امیرمؤمنان‌‌(ع) درباره قرآن کریم اشاره کرد.

  قرآن کریم محور تحصیل و تربیت اخلاقی طلاب شود

  وی با بیان این‌که قرآن باید محور و مرکز آموزش، تحصیل و تربیت اخلاقی طلاب شود، تصریح کرد: قرآن سراپا خیرخواهی و نصیحت‌گری است، خیرخواهی که در آن فریب نیست و هدایتگری بدون هیج ضلال و گمراهی و سخنوری است که در آن هیچ کذبی راه ندارد.

  رییس جامعةالمصطفی العالمیه، قرآن را هدایتگر، راهنما و مرشد انسان‌های حق‌جو و حق‌خواه معرفی کرد و با بیان این‌که افزایش هدایت و کاهش ضلالت نتیجه انس با این کتاب بزرگ الهی است، از طلاب حوزه‌های علمیه خواست تا از سخنان حضرت علی‌‌(ع) درباره قرآن به بهترین شکل استفاده کنند.

  انس با قرآن در برنامه‌ها و درس‌های حوزوی نهادینه شود

  وی با بیان این‌که تمام غنا و بی‌نیازی انسان در آیین وحی و منشور نجات‌بخش قرآن عظیم است که اگر از آن جدا شویم، سرمایه جان و معنویت خود را از دست داده‌ایم، خطاب به طلاب علوم دینی گفت: بررسی کنید که تا چه اندازه در درس‌ها و برنامه‌های حوزوی و فعالیت‌های اخلاقی خود با قرآن انس داریم.

  حجت‌الاسلام والمسلمین اعرافی ابراز داشت: جایگاه قرآن در حوزه‌های دینی و تمام مراکز جامعةالمصطفی در داخل و خارج از کشور مورد اهتمام و توجه بیشتر طلاب قرار گیرد و بدانیم که اگر از قرآن عبور کنیم، در فقر و نیاز مطلق خواهیم بود.

  وی با بیان این‌که در برابر قرآن کریم سه موضع منفی، بی‌تفاوتی و استشفاعی قابل پیش‌بینی است، افزود: موضع منفی جز خسارت در بر ندارد، موضع بی‌تفاوتی سودی به حالمان نخواهد داشت و اما وقتی قرآن را سبب شفاعت بدانیم و دردهای درونی خود را به خوبی بشناسیم، با مراجعه به قرآن، دردهایمان درمان می‌شود.

  نشر معارف اهل بیت همراه با نگاه وحدت و تقریب ضروری است

  استاد سطح عالی حوزه علمیه قم در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر وحدت بین امت‌های اسلامی، توطئه‌های دشمنان را سبب تقویت اختلافات درونی جوامع اسلامی دانست و نسبت به ایجاد تفرقه در منطقه میان مذاهب اسلامی از سوی دشمنان اسلام هشدار داد.

  وی افزود: به عنوان طلاب حوزه علمیه قم و جامعةالمصطفی العالمیه اعلام می‌کنیم که به وحدت امت اسلام با تمام وجود پایبندیم و علمای شیعه در قصه فلسطین و لبنان و هرجای عالم در کنار برادران دینی خود ایستاده‌اند.

  حجت‌الاسلام والمسلمین اعرافی با بیان این‌که متأسفانه افرادی از درون جامعه شیعی توسط آمریکا تحریک شده و با حرف‌های نسنجیده خود، شیعیان را علیه برادران مسلمان تحریک می‌کنند، اذعان داشت: روش علمای حوزه‌های علمیه هیچ‌گاه چنین نبوده و نیست و جامعةالمصطفی همواره پایبند به وحدت اسلامی و رعایت مصالح عالیه امت اسلام است.

  وی اظهار داشت: تمام طلاب جامعةالمصطفی العالمیه که از ده‌ها کشور جهان در ایران حضور دارند، بر این مبنا معتقد و نسبت به انقلاب اسلامی و راهی که امام راحل بر روی ما گشود و امروز مقام معظم رهبری پرچمدار آن است، پایبندند

  رییس جامعةالمصطفی العالمیه در پایان اذعان داشت: حوزه‌های علمیه باید قدر این پایگاه عظیم، انقلاب بزرگ و ارزش‌های متعالی خود را بداند و نشر معارف اهل بیت‌‌(ع) را همراه با نگاه وحدت و تقریب به جهانیان معرفی کنند
  ویرایش توسط quranic : 1389/07/07 در ساعت 09:03 قبل از ظهر

 2. #2

  نگاه به قرآن مجید باید هدایت خواهانه و ره جویانه باشد


  «آیت‌الله اعرافی»، در مراسم آغاز سال تحصیلی جامعه‌المصطفی:نگاه به قرآن مجید باید هدایت‌خواهانه و ره‌جویانه باشد

  گروه خبر: مراسم آغاز سال تحصیلی جدید 89-90، در سالن قدس مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره) برگزار شد.
  به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعه‌المصطفی، «آیت‌الله اعرافی»،‌ رئیس المصطفی، ابتدا، آغاز سال تحصیلی جدید را به طلاب و استادان تبریک گفت و اظهار داشت: «سال تحصیلی جدید، آغاز فصلی نو در زندگی طلاب و مکتب جدید در تلاش و کوشش برای پیشرفت می‌باشد».
  رئیس جامعه‌المصطفی، در بخش نخست سخنانش، به فرازهایی از نهج‌البلاغه اشاره کرد و گفت: «بنده، ابتدا، سخنانی از زبان ادیب و پیشوای پارسایان، امام علی(ع)، دربارة قرآن بیان می‌کنم؛ شاگرد مکتب قرآن، دربارة این کتاب آسمان، سخنانی فرموده است؛ کتابی که امروزه، کوردلان و ناآگاهان فریب سیاستمدارانی را خورده و به ساحت آن چنگ انداخته‌اند. من از طلاب تقاضا دارم که این کتاب را همیشه همراه داشته باشند و از آن بهره ببرند».
  ایشان ادامه داد: «امیرمؤمنان(ع) در جاهای گوناگون دربارة قرآن سخن به میان آوردند، ولی در خطبة 176 و 198 نهج‌البلاغه، به تفصیل و مبسوط، به آن پرداخته است؛ در خطبة 198، بیش از بیست مثل دربارة قرآن آورده شده است. در خطبة 176 هم امام علی(ع) پس از آن که ما را به تقوای الهی توصیه کردند، آن حضرت قرآن را کتابی نصیحت‌‌کننده و خیرخواه معرفی می‌نمایند که فریبی در آن وجود ندارد. قرآن هدایتگری است که هیچ نکتة ضلال و گمراهی در آن به چشم نمی‌خورد و سخن‌گویی می‌باشد که در آن کذب راه ندارد».
  وی افزود: «اگر در پیشگاه قرآن حاضر شدیم، هیچ فقری در ما نیست و اگر از قرآن فرار کنیم، هیچ غنایی یافت نمی‌شود. اگر از این کتاب دور شویم، تمام سرمایه‌مان را از دست داده‌ایم. اکنون که عظمت، شکوه، جلال و راهنمایی قرآن را در اختیار داریم، موظفیم که از آن استشفا کنیم. قرآن نسخه‌ای شفا و درمانگری است که هر کس با آن تماس گیرد، درمان خواهد شد».
  آیت‌الله اعرافی خطاب به طلاب گفت: «عزیزانی که امروز به سوی کلاس و مدرس‌های تحصیل می‌روند، اگر دنبال بازشناسی دردهای روحی خود نباشند، قرآن به حالشان سودی نخواهد داشت. عزیمت ما و شما در آغاز سال تحصیلی جدید باید این باشد که به این کتاب، نگاهی هدایت‌خواهانه و ره‌جویانه داشته باشیم. ما باید از قرآن هدایت بجوییم و خود را بسازیم. بدون ساختن خود، راه پرمخاطره‌ای را پشت سر خواهیم گذاشت».
  رئیس جامعه‌المصطفی اظهار داشت: «استشفا از قرآن مستلزم این است که فقط به تفسیر آن توجه نکنیم، بلکه رویکرد ما باید هدایت‌خواهانه و ره‌جویانه باشد. باید فرصت‌ها را شناخت و به درون خویش نگریست و فرصت‌ها را از دست نداد. درون‌گرایی، کلید ورود به آسمان معرفت است. از این کتاب باید برای دشواری‌ها و سختی‌های راه خود بهره بگیریم. قرآن، درمان کفر، نفاق، گمراهی و همة سقوط‌های معنوی است. نسخه را بیابید و شفا بگیرید».
  ایشان، در بخش دیگری از سخنانش، به نکاتی اشاره کرد که از این قرار می‌باشد:
  «1. حوزه‌های ما و جامعه‌المصطفی نیازمند تحول، پیشرفت و همگامی با تحولات زمان هستند، ولی تحول را باید بر مبنای بنیادهای اصیل حوزه قرار دهیم. متأسفانه، در این زمینه دچار افراط و تفریط شده‌ایم. امروزه، در کشورهای گوناگون، نیاز فراوانی به حوزه احساس می‌شود؛
  2. موضع حوزه‌های علمیه و جامعه‌المصطفی در برابر توطئه‌های شوم جهانی، موضع رهبری معظم انقلاب(مدظله‌العالی) می‌باشد که در بیانیة ایشان آمده است؛
  3. نکتة سوم، وحدت امت اسلامی و توجه به توطئه‌های درونی می‌باشد. آتش‌‌افروزی میان ادیان و تفرقه‌افکنی، یکی از توطئه‌هاست. توطئه دوم، شعله‌ور ساختن آتش اختلاف و تفرقی بین شیعه و اهل سنت می‌باشد».
  گفتنی است، در پایان این مراسم، به نمایندگی از ممتازان آموزشی المصطفی، از پانزده نفر از ایشان تقدیر شد. اسامی آنان بدین شرح می‌باشد:
  1. سیدوقار حیدر زیدی، از پاکستان، مقطع کارشناسی، از مجتمع آموزش عالی فقه؛
  2. یالچین جوادزاده، از آذربایجان، کارشناسی ارشد رشتة فقه و معارف اسلامی، از مجتمع آموزش عالی فقه؛
  3. محمدعلی توحیدی، از افغانستان، دکترای رشتة فقه و معارف اسلامی، از مجتمع آموزش عالی فقه؛
  4. محمدهادی قربانی، از افغانستان، سطح 4 رشتة معارف اسلامی، از مجتمع آموزش عالی فقه؛
  5. کمیل راجانی،‌ از هند، دکترای رشتة علوم حدیث تطبیقی، از مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره)؛
  6. موهمیای ما، از چین، کارشناسی ارشد رشتة ادبیات قرآنی، از مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره)؛
  7. یوسف کودیور، از تایلند، کارشناسی ارشد رشتة فلسفة اسلامی، از مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره)؛
  8. احمد باقر، از اندونزی، کارشناسی عمومی، از مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره)؛
  9. محمود دایا، از تانزانیا، کارشناسی رشتة کلام اسلامی، از مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره)؛
  10. محمدحسن دهارسی، از کانادا، دورة تمهیدیه، از مرکز آموزش زبان و معارف اسلامی؛
  11. حامد نوایی، از ایران، کارشناسی رشتة زبان و فرهنگ فرانسه، از مؤسسة زبان و فرهنگ‌ها؛
  12. محسن عسکری، از ایران، کارشناسی رشتة فقه و معارف اسلامی، از دانشگاه مجازی المصطفی؛
  13. خانم مدیحه حاج ایلیچ، از بوسنی، کارشناسی رشتة علوم تربیتی، از مؤسسة آموزش عالی بنت‌‌الهدی؛
  14. خانم صنوبر حسن‌آوا، از آذربایجان، کارشناسی ارشد رشتة تفسیر و علوم قرآن، از مؤسسة آموزش عالی بنت‌الهدی؛
  15. حسن عبد‌الکریم، از عراق، مقطع کارشناسی عمومی، از مدرسة سبطین.
  منبع خبر
  ویرایش توسط quranic : 1389/07/07 در ساعت 09:04 قبل از ظهر

 3. صلوات و تشکر


موضوعات مشابه

 1. رئیس سابق موساد: آمریکا و انگلیس از قطر
  توسط 90133081 در تالار اخبار
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 1392/04/17, 08:31 قبل از ظهر
 2. ✿✿✿✿✿ اصیلترین راه برای رسیدن به خداوند امامت است
  توسط ملکوت در تالار اهل بیت(ع) و قرآن
  پاسخ: 4
  آخرين نوشته: 1391/08/13, 10:45 بعد از ظهر
 3. پاسخ: 17
  آخرين نوشته: 1390/05/13, 12:31 بعد از ظهر
 4. مشخصات ادریس (ع) و هدایت مردم
  توسط سوگند در تالار قصص قرآن
  پاسخ: 4
  آخرين نوشته: 1389/10/28, 06:43 بعد از ظهر
 5. تصاوير آغاز سال تحصیلی دانشگاه مجازی المصطفی
  توسط پناهنده به قرآن در تالار اخبار
  پاسخ: 5
  آخرين نوشته: 1389/07/13, 03:58 بعد از ظهر

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •